Revenge Of The Nerds (1984)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Δεν γεινεται αυτη η ταινια να ληπει απο δω μεσα :D πιστευω οτι το 90% για να μην πω το 100% εχει δει αυτη την φανταστικη κωμωδια με τους αγαπημενους μας σπασικλες.

Δυο φιλαρακια ο Gilbert και ο Lewis(το γελιο του ειναι ολα τα λεφτα :D ) ετοιμαζονται για την πρωτη τους χρονια στο κολεγιο χωρις να ξερουν ομως οτι τα πραγματα δεν θα ειναι οπως τα φανταζονται αλλα αντιθετα πολλοι νταιδες τους περιμενουν με ανυπομωνησια :D .Κλασικη σκηνη με το που φτανουν στο κολεγιο πανω απο την αδελφοτητα A B που ειναι μαζεμενοι οι νταιδες και οι μαζορετες μολις τους περνουν χαμπαρι ολοι μαζι με ενα στομα μια φωνη αναφωνουν nerds,nerds,nerds!!! :D Στη συνεχεια σε ενα παρτυ οι βλακες νταιδες βαζουν φωτια την αδελφοτητα τους και επειδη μετα δεν εχουν μερος να μεινουν με το ετσι θελω μπαστακονωνται στους κοιτωνες που εχουν οι σπασικλες και τους πετανε εξω(απο τα παραθυρα κτλ)με πολιτισμενο :D τροπο.Μετα απο αυτο το γεγονος οι σπασικλες βρισκουν ενα ριμαδοσπιτο το επιδιορθωνουν,το βαφουν κτλ ωστε να μεινουν εκει και σιγα σιγα με διαφορα ξεκαρδιστηκα περιστατικα περνουν την εκδικηση τους απο τους νταιδες.Κλασικες φυσιογνωμιες ειναι ο Booger(curtis Armstrong) o Ted McGinley ειναι ο αρχηγος των νταιδων και ειναι γνωστως απο την κορυφαια σειρα ολων των εποχων και απο ολες της σειρες που θα βγουν στο μελον ''Μarried with children'' που κανει τον jefferson τον αντρα της Marcy.Γενικα ολοι ωσοι παιζουν στο Revenge of the nerds ειναι τεραστιες μορφες.Εχουν βγει και αλλα 3 sequels αλλα δεν φτανουν το πρωτο με εξερεση το 2 που ειναι το καλητερο απο της 3 συνεχειες.

Δεν νομιζω οπως ειπα να υπαρχει ανθρωπος που δεν το εχει δει αλλα αν υπαρχει ας τρεξει τωρα να το βρει και να το δει :D


Αll time classic και το τραγουδι στην αρχη της ταινιας :D

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα καλή την έχω δει! Σου προτείνω μία άλλη (ψιλοσαβούρα) της εποχής για τη οποία έχω κάνει thread

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cauldron είπε:
χαχαχα καλή την έχω δει! Σου προτείνω μία άλλη (ψιλοσαβούρα) της εποχής για τη οποία έχω κάνει thread [edit] dead picture [edit]
Ωραιος ρε φιλε και την εχω δει αλλα και την εχω κιολας.Ειναι γνωστο οτι γουσταρω με χιλια αυτες της σαβουρες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν και δεν είχα ποτέ την ευχέρεια να την δω ποτέ μου αυτήν την ταινία μου την έχουν προτείνει και σε άλλο forum ως μια απ' αυτές τις retro ταινίες που αξίζει να δεις και σήμερα. Και με αφορμή το thread αυτό θα κάτσω να την δω. :cool:

Πάντως είναι λίγο ειρωνικό το γεγονός ότι παλία οι nerds ήταν κάτι που το κορόιδευαν απίστευτα και τώρα έχει καταντήσει να θεωρείται trend.

http://www.shoeboxblog.com/?p=27949
 
Την ταινια αυτη την λατρεψα, καθοτι ημουν παιδι που υφίστατο bullying. Εδειχνε επιτελους την αλλη πλευρα να παιρνει το πανω χερι. Βεβαια δεν ημουν nerd αφου ουτε ιδιαιτερα εξυπνος ημουν, ουτε διαβαστερος και φυσικα δεν σκεφτομουν συνεχεια το σεξ οπως αυτοι στην ταινια :D
 
Rakeesh είπε:
Την ταινια αυτη την λατρεψα, καθοτι ημουν παιδι που υφίστατο bullying. Εδειχνε επιτελους την αλλη πλευρα να παιρνει το πανω χερι. Βεβαια δεν ημουν nerd αφου ουτε ιδιαιτερα εξυπνος ημουν, ουτε διαβαστερος και φυσικα δεν σκεφτομουν συνεχεια το σεξ οπως αυτοι στην ταινια :D
Κι εγω μια απο τα ιδια ακριβως!Αλλα ο λογος που τι λατρεψα ηταν οτι παροτι ''πικαντικια'' σε πολλες σκηνες,την εβαζε σε ωρες επιτρεπομενες και μπορουσαμε πιτσιρικαδες να τη δουμε χωρις την καχυποψια της μαμας :D .Επισης και το δευτερο μερος ηταν πολυ ξεκαρδιστικο(ολα τα λεφτα ο γκαβος βιολιστης με μαλλι αλλα punk uk82!!) ενω το τριτο ηταν επιεικως απαραδεκτο.Εδω διαβασα οτι γυριστηκε και τεταρτο μερος αλλα μαλλον εχει περασει εντελως στο ντουκου.
 
Ένα reboot θα είχε πλάκα, προσαρμοσμένη στην νέα εποχή.
 
Δεδομένου ότι τα reboots παλιών ταινιών έχουν γίνει της μοδάς τα τελευταία (ασχέτως που τα περισσότερα είναι για τα πανηγύρια όπως του Robocop), καλή φάση θα ήταν ένα reboot του Revenge Of The Nerds, προσαρμοσμένο στην σημερινή εποχή μιας κι έχουν αλλάξει αρκετά από τότε η geek culture. To θέμα είναι: Πως θα φτιάχνατε εσείς το ιδανικό reboot του Revenge Of The Nerds; Tι σόϊ χαρακτήρες θα βάζατε στους ρόλους των nerds και τι χαρακτήρες για τους ρόλους των bullies;
 
Η ταινία (1 κ 2) είναι έπος των 80s! Στην ίδια κατηγορία με Ferris Buller κλπ.
 
Vetus είπε:
Ένα reboot θα είχε πλάκα, προσαρμοσμένη στην νέα εποχή.
Εγώ με την καμία δεν θα ήθελα να γίνει reboot. Χίλιες φορές να κάτσω να δω και να ξανα δώ αυτήν την υπέροχη ταινία όπως ήταν παρά να δω κάτι που θα "ξεφτιλήσει" εντελώς την ταινία μόνο και μόνο για να πιάσει το τωρινό κοινό.
 
Ενταξει, νομιζω το ερωτημα του reboot ειναι ρητορικο. Φανταζομαι ο φιλος εννοει κατι σαν "πως θα ηταν αν γυριζοταν σημερα" ασχετως reboot :)

*Φανταζομαι θα επαιζε μεσα πολυ Star Wars (καποιο νερντ θα ειχε εφευρει ενα φωτοσπαθο),

*πολυ Star Trek (καποιο νερντ θα εβριζε τους jocks σε Κλινγκον),

*τα social media θα ειναι ενα κοινο στοιχειο μεταξυ των μεν και των δε (μια χαζη ξανθια ιεναι τοσο χαζη που δεν μπορει να βγαλει σελφι και να την ανεβασει στο φβ οπως οι υπολοιπες, και ενα νερντ τη βοηθαει γεφυρωνοντας το χασμα)..

*δε θυμαμαι αν υπηρχε καποιος γκει στο original cast, αλλα σιγουρα θα υπαρχει στο τωρινο, αλλα η σεξουαλικοτητα του δεν θα ειναι comic relief (οπως γινοταν στις κωμωδιες του 80).

*Επισης σιγουρα θα υπαρχουν και κοπελες στην παρεα (η οποια θα ειναι ερωτευμενη με καποιον jock)

*Δυστυχως θα ειναι politically correct, χωρις σεξιστικα αστεια ή γυμνο (λογω rating)

Στην εποχη μας οπου παντου υπαρχουν καμερες και καμερουλες, το σκηνικο οπου εγκαθιστουν καμερες στα δωματια των κοριτσιων ειναι παρωχημενο, οποτε θα εκαναν κατι αναλογο αλλα πολυ πιο hi-tec. Φανταζομαι πολλα drones, tablets και gadgets, τα οποια τα χρησιμοποιουν σε στυλ που θυμιζει επιστημονικη φαντασια.. πχ καποιος θα χειριζεται το κινητο του σαν tricorder, η θα εχουν μετατρεψει τα drones σε μικρα ιπταμενα ρομποτ :D

Για τους jocks δε μπορω να φανταστω κατι, αφου το αρχετυπο ειναι ιδιο απο την παλαιολιθικη εποχη μεχρι σημερα. Ισως να υπαρχει ενα comic relief με καποιον μετροσεξουαλ, η καποιον κρυφογκει.

Πωπω εχω φαντασια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλως περιέργως, δεν την έχω δει (όχι ότι βλέπω τέτοιες καλτιλες σαν τον metal,αλλα ούτε την ήξερα),παράξενο..
 
Rakeesh είπε:
δε θυμαμαι αν υπηρχε καποιος γκει στο original cast, αλλα σιγουρα θα υπαρχει στο τωρινο, αλλα η σεξουαλικοτητα του δεν θα ειναι comic relief (οπως γινοταν στις κωμωδιες του 80).
Υπήρχε gay και τον έλεγαν LAMAR!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Diogr είπε:
Εγώ με την καμία δεν θα ήθελα να γίνει reboot. Χίλιες φορές να κάτσω να δω και να ξανα δώ αυτήν την υπέροχη ταινία όπως ήταν παρά να δω κάτι που θα "ξεφτιλήσει" εντελώς την ταινία μόνο και μόνο για να πιάσει το τωρινό κοινό.
Oρισμένες μοντέρνες συνέχειες παλιών ταινιών είναι εξαιρετικές όπως το Rocky Balboa (που είναι και πολύ συγκινητικό, δεν θα κάνω spoilers) και το Jurassic World (που παραδόξως είναι καλύτερο κι από την πρώτη ταινία).
 
Vetus είπε:
Oρισμένες μοντέρνες συνέχειες παλιών ταινιών είναι εξαιρετικές όπως το Rocky Balboa (που είναι και πολύ συγκινητικό, δεν θα κάνω spoilers) και το Jurassic World (που παραδόξως είναι καλύτερο κι από την πρώτη ταινία).
Καλά το είπες...."συνέχειες", όχι επανέκδωση. Οι ταινίες που ανέφερες δεν ήταν reboot ήταν Sequels. Συνέχεια της ιστορίας. Το αν ήταν καλύτερες ή χειρότερες απο τα πρώτα είναι απλά στο κάθε θεατή να το κρίνει.

Ενώ για παράδειγμα όταν βλέπω να "βιάζουν" την εργάρα το "Nightmare on Elm Street" που το λαυτρεύω και να βγαίνει μια ΠΑΤΑΤΑ σαν Reboot, ε, απο εκεί και πέρα τι να πεις; Για να μην αναφέρω 10δες άλλα έργα της δεκαετίας του '80 που έγιναν Reboot μετά το 2000 και ήταν......άστο.
 
Πίσω
Μπλουζα