Review: Bubble Bobble

Φοβερό παίγνιον αγαπητοί fellow gamers !! Το πρωτοέπαιξα σε τοπικά arcades σε καφετέρια πλησίον του σχολείου μου. Τότε μου είχε κάνει εντύπωση, διότι ήταν ένα απο τα πολύ λίγα arcades που έβλεπα κοπέλες να κάθονται και να παίζουν !!

Πάντως η όλη "φάση" με το όνομα έχει γράψει ιστορία !! (έχει γίνει και αναφορά απο τον Alucard σε σχετικό thread. Να μην αρχίσω τώρα να σχολιάζω και για το "Ντούμπλε Ντράγκον" που άκουσα κάποτε, και βγω off-topic... :D ).
 
Πάντως έβγαζε και τον άπληστο εαυτό του ανθρώπου.... Ξέρετε τι είναι να αγωνίζεται ο ένας και ο άλλος να τον παρατάει και να μαζεύει όλα τα bonus; :mad:
 
DINO είπε:
.....Παρόλα αυτά, μιλάμε για ένα κλασσικότατο παιχνίδι, πρόδρομος των εξαιρετικών cute games, RAINBOW ISLANDS , RODLAND όπως και NEW ZEALAND STORY...
:thumbup: :thumbup: ....βάλε και το WONDERBOY IN MONSTERLAND για να δέσει το γλυκό. :D :D

Μπράβο telonio! :thumbup: (Μου άναψες τα αίματα να το βάλω στον ST μου και αφού παίξω, να δω τι διαφορές έχει με την έκδοση της AMIGA)
:clap: Κοντοχωριανέ Τελώνιε, περιττο να σου πω, οτι το έριξα και εγώ το Bubble-Bobble στο ATARI μου(την AMIGA την έχω ξεβράκωτη για μπουγάδα :D ), όπως επίσης και ένα "κοκκότι"(new zealand story), γιατί μπήκα στα μεράκια. :)
 
φοβερό παιχνιδι αλλά όπως είπαν και άλλοι εγώ προτιμούσα rodland και new zealand story
 
Έχει φάει πολύ δεκάρικο το μπαμπλ μπαμπλ. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο με αυτό το παιχνίδι είναι η συνεργασία μεταξύ των δύο παικτών. Μαζί, σ' αυτόν τον αντίξοο, φανταστικό αγώνα.

Οι πίστες ήταν 100 στο σύνολο, εάν θυμάμαι καλά, όταν όμως έπαιρνες την ομπρέλα γλιστρούσες πάνω από μερικές πίστες χωρίς να τις παίξεις. Υπήρχε μια τσίχλα για να πετάς τις φούσκες γρήγορα, μια για να τις πετάς μακριά και η μπλε τσίχλα για να τις πετάς απότομα. Ένιωθα πως δεν με βοηθούσε αυτή η τελευταία και δεν την έπαιρνα. Το παπουτσάκι βεβαίως για να τρέχεις γρήγορα και με το μπαστούνι, όταν σκότωνες και τον τελευταίο κακό οι υπεριπτάμενες φούσκες μετατρέπονταν σε βαθμολογικά δωράκια (π.χ. πάστες) και στο κέντρο έπεφτε ένα μεγάλο δείγμα. Ο κόκκινος σταυρός σ' έκανε να φτύνεις φωτιές κι όποιον κακό χτυπούσες μετατρεπόταν σε διαμαντάκι (αέεεεεεερα!) ενώ ο μπλε σταυρός βύθιζε την πίστα στο νερό (και πάλι διαμαντάκια τα τερατάκια). Εάν έσκαγες μια φούσκα με νερό αυτή απελευθέρωνε έναν μικρό καταρράχτη που έπαιρνε όλους τους κακούς στο διάβα της (ξανά διαμαντάκια). Το λυχνάρι που ανέφερε ο Εχετλαίος δεν το θυμάμαι καλά, μήπως ήταν αυτό που όταν το έπαιρνες άρχιζε να βρέχει κεραυνούς; (κι εδώ διαμαντάκια :) ). Όταν έπαιρνες το χημικό (έτσι το λέγαμε.. ήταν ένα μικρό μπουκαλάκι) η πίστα άδειαζε από τα τέρατα και γέμιζε με καλοστοιχισμένα, ομοιόμορφα δωράκια (π.χ. ουράνια τόξα.. θυμάμαι καλά; ) που έπρεπε να τα πάρεις όλα. Εάν τα κατάφερνες είχες μια μεγάλη βαθμολογική ανταμοιβή ( 50.000; ). Με το χημικό πράγματι υπήρχε ανταγωνισμός μεταξύ των δύο δεινοσαυράκων αφού τα δωράκια ήτανε μονά σε αριθμό και μόνο ένας θα άρπαζε την πενηντάρα.

Για κάθε φούσκα που έσκαγες έπαιρνες 10 ποταπούς βαθμούς. Στο τέλος λοιπόν κάθε πίστας τρέχαμε να σταθούμε με την φάτσα κολλημένη σε κάποιον τοίχο και να σκάμε φούσκες που φτιάχναμε για να ρυθμίσουμε το σκορ μας, διότι εάν το σκορ τελείωνε σε διπλό (π.χ. ..660, 770, 880 κ.τ.λ.) όλες οι αιωρούμενες φούσκες γίνονταν δωράκια. Το θυμάται κανείς αυτό;

Υπήρχαν διάφοροι κακοί, ο καθένας με την δική του συμπεριφορά.

Χαρακτηριστικότατο και πανέμορφο το μουσικό θέμα του παιχνιδιού, έχω πιάσει τον εαυτό μου το σφυρίζει στο άσχετο ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια. Χαρακτηριστικός κι ο τραγικός ήχος όταν έχεις καθυστερήσει κι εμφανίζεται εκείνη η φαλαινονεκροκεφαλή.

Τι να πω; Το μπαμπλ μπαμπλ είναι μια ανώτατη επίδοση της παιχνιδοβιομηχανίας.

Αντιλαμβάνεστε πως δάκρυσα όταν το ξαναντίκρισα στα ΜΑΜΕ.
 
Αφου μερικοί το θυμηθήκατε με νοσταλγία και κάποιοι από εσάς ξεσηκωθήκατε να παίξετε το παιχνίδι στους ρετρό υπολογιστές σας, τότε το review πέτυχε τον σκοπό του. Σας ευχαριστώ!
 
!!

πάρα πολύ ωραίο review για ένα παρα πολύ ωραίο διπλό παιχνίδι!!!
 
Starbuck είπε:
Χαρακτηριστικός κι ο τραγικός ήχος όταν έχεις καθυστερήσει κι εμφανίζεται εκείνη η φαλαινονεκροκεφαλή.
Εμείς το λέγαμε Χαρίλαο.

Από το harry up.

Ωχ ήρθε ο Χαρίλαος:biglaugh:
 
maxouli είπε:
Εμείς το λέγαμε Χαρίλαο.Από το harry up.

Ωχ ήρθε ο Χαρίλαος:biglaugh:
χαχα.. κι εμείς, κάπως τον λέγαμε αλλά δεν θυμάμαι πώς, το φαλαινονεκροκεφαλή τώρα μου ήρθε επειδή κάπως έτσι μοιάζει, που να πάρει.. Μπορεί να τον λέγαμε Χαράλαμπο, ξέρω 'γω; (όλα αυτά τα "Χαρ.." που υποσυνείδητα παραπέμπουν σε Χάρο).. Πάντως όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο πολύ επιτάχυνε ο τύπος, στο τέλος ήσουν χαμένος από χέρι! Ίσως από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές του παιχνιδιού, να παλεύεις να τελειώσεις την πίστα με τον Χαρίλαο από πίσω σου.. :eek:
 
Εγώ, μάγκες, έκανα τα "συστήματα" , για να έχω όλα τα δωράκια, και μετά έριχνα την 20αρούμπα στη σχισμή!!!! ;) :D

Τα cheats λειτουργούν και στo MAME ;)
 
teflon είπε:
Εγώ, μάγκες, έκανα τα "συστήματα" , για να έχω όλα τα δωράκια, και μετά έριχνα την 20αρούμπα στη σχισμή!!!! ;) :D
Τα cheats λειτουργούν και στo MAME ;)
χμ.. μου φαίνεται πως το μπαμπλ είναι από εκείνα τα παιχνίδια που εάν ο τελευταίος σκόρερ έγραφε ένα συγκεκριμένο τριγράμματο όνομα (π.χ. SEX) ο επόμενος που θα έπαιζε είχε κάποια δωράκια. Βέβαια πρέπει να υπήρχανε και πολλά άλλα συστήματα που δεν τα θυμάμαι..
 
maxouli είπε:
Εμείς το λέγαμε Χαρίλαο.Από το harry up.

Ωχ ήρθε ο Χαρίλαος:biglaugh:
Χαχαχα... εγώ με τον αδερφό μου τον λέγαμε βαρώνο ντε μορντέ... Δε ξέρω γιατί τον είχαμε βγάλει έτσι... φάντάζομαι όμως ότι ο καθένας θα του είχε δώσει και δικό του όνομα...

όσο για το χημικό που ανέφερε προηγουμένως ο Starbuck... εμείς το λέγαμα απλά γαλατάκι...... :)
 
Κι επειδή το φορουμάκι μας έχει πλέον τόση πολλή πληροφορία που έχουμε αρχίσει να ξεχνάμε , πάρτε μια "αρχαία" δημοσίευση του ambu_dare με screenshots απο όλες τις πίστες του Bubble Bobble.Όλες οι πίστες του Bubble - Bobble





Τις θυμάστε; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια, κατάφερε ποτέ κανείς απο εδω να τελειώσει όλες τις πίστες χωρίς cheat; Προσωπικά το παιχνίδι μετά το 75 επίπεδο μου φένεται απάνθρωπο.
 
teflon είπε:
Εγώ, μάγκες, έκανα τα "συστήματα" , για να έχω όλα τα δωράκια, και μετά έριχνα την 20αρούμπα στη σχισμή!!!! ;) :D
Τα cheats λειτουργούν και στo MAME ;)
εγω θυμαμαι εναν πιτσιρικα στην ζακυνθο, ο οποιος με ενα κερμα...εγραψε 3 λεξεις στο highscore....και τελειωσε το παιχνιδι με απειρες ζωες

μιλαμε καθομασταν καμοια 15 ατομα απο πανω του :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Λοιπόν...

δεν εχω ξαναγραψει σε κομπιουτεροθρέντ αλλά με το Bubble Bobble μας ενώνει μια παλιάάά ιστορία αγάπης...........

Το έχω τερματίσει πάρα πολλές φορές χωρίς καθόλου κλεψιές (ήμουν πολύ μικρή και δεν ήξερα τέτοια κόλπα) και μάλιστα θυμάμαι ότι ξανάρχιζε με τις ίδιες πίστες απ'την αρχή όταν τερμάτιζες αλλά με όπλα από μεγαλύτερες πίστες...

Όσο για το φαλαινοηδές φαντασματάκι προαναφερόμενο ως Χαρίλαο :animlaugh: , εγώ το έλεγα απλά Φάλαινα... τελικά τί ήταν? Έχει όνομα?
 
giorgos_1 είπε:
εγω θυμαμαι εναν πιτσιρικα στην ζακυνθο, ο οποιος με ενα κερμα...εγραψε 3 λεξεις στο highscore....και τελειωσε το παιχνιδι με απειρες ζωες
μιλαμε καθομασταν καμοια 15 ατομα απο πανω του :diablotin: :diablotin: :diablotin:
Εγώ τα cheat που θυμάμαι, ήταν να πατήσεις διαδοχικά τα κουμπιά Α & Β + ο μοχλός αριστερά, δεξιά κάμποσες φορές στην αρχική εικόνα του Bubble Bobble και μετά έριχνες το 20άμπαλο. Ετσι είχες από default το παπουτσάκι & την καραμέλα για γρήγορες φούσκες. ;) Επαιζε και ένα άλλο cheat παρόμοιο, που σου έβγαζε κάποια έξτρα δώρα στις πίστες (λυχνάρια, πόρτες, σταυρούς, κτλ).

Τα παραπάνω τα θυμηθήκαμε μ'έναν φίλο Bubbloσυμπαίκτη και τα δοκίμασαμε στο mame και δουλέψανε μιά χαρά. Περιττό να πω οτι, αν και στο PC με πληκτρολόγιο, το τερματήσαμε άλλη μιά φορά και γουστάραμε τρελά :D :D
 
MamaMyrto είπε:
Λοιπόν...δεν εχω ξαναγραψει σε κομπιουτεροθρέντ αλλά με το Bubble Bobble μας ενώνει μια παλιάάά ιστορία αγάπης...........

Το έχω τερματίσει πάρα πολλές φορές χωρίς καθόλου κλεψιές (ήμουν πολύ μικρή και δεν ήξερα τέτοια κόλπα) και μάλιστα θυμάμαι ότι ξανάρχιζε με τις ίδιες πίστες απ'την αρχή όταν τερμάτιζες αλλά με όπλα από μεγαλύτερες πίστες...

Όσο για το φαλαινοηδές φαντασματάκι προαναφερόμενο ως Χαρίλαο :animlaugh: , εγώ το έλεγα απλά Φάλαινα... τελικά τί ήταν? Έχει όνομα?
:eek: δεν είχα ιδέα πως υπήρχανε και τέτοια κοριτσάκια!!! :eek:
 
Τρομερά εθιστικό παιχνίδι,σκέτη γλύκα!!!Έχουμε φάει και εμείς κέρματα εκεί...Το τερατάκι το λέγαμε Γκάγκα.Τώρα για ποιο λόγο μην με ρωτήσετε,δεν ξέρω!!!Θυμάμαι τα μικρά γύρω μαζεμένα να φωνάζουν έρχεται ο Γκάγκας,είναι πίσω σου,τρέξε!!!:nervous:Τι γέλιο κάναμε... :D Πολύ ωραίο το review σου telonio!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα