(Review) Indiana Jones & the Last Crusade

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Όλα τα review που έχω κάνει αφορούν κυρίως παιχνίδια που αγάπησα και μου έχουν μείνει σαν μια γλυκιά ανάμνηση. Το συγκεκριμένο παιχνίδι δυστυχώς απέχει παρασάγκας από το να θεωρηθεί καλό και έψαχνα μια ευκαιρία να βγάλω το άχτι μου με ένα review.

Είναι κρίμα καθώς φέρει για τίτλο ένα βαρύ όνομα όπως η σειρά ταινιών Indiana Jones και συγκεκριμένα την τρίτη ταινία από την αγαπημένη ρετρό τριλογία. Η ταινία για όσους την έχουν δει (άραγε υπάρχουν και κάποιοι που δεν την έχουν δει; ) είναι άκρως ενδιαφέρουσα και δημοφιλής. Προσωπικά δεν είναι η αγαπημένη μου της τριλογίας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μου αρέσει κιόλας. Έτσι λοιπόν, τι πιο ωραίο, μια από τις καλύτερες ταινίες που όταν τη βλέπαμε μέναμε με ανοικτό το στόμα με τα κατορθώματα του Indy, να την έχουμε πλέον και σε βιντεοπαιχνίδι. Η χαρά αυτή όμως γρήγορα μετατρέπεται σε εκνευρισμό και πλήρη απογοήτευση.

Gameplay: Το παιχνίδι προσπαθεί να χωρέσει την υπόθεση της ταινίας στο μικρό φορητό της Sega αν και μάλλον θα χρειαστείτε πολύ φαντασία ώστε να συνδέσετε αυτά τα 2. Θα πρέπει λοιπόν να περάσετε από 6 πίστες αλλά θα είναι πραγματικά θαύμα αν φθάσετε μέχρι την 3η είτε γιατί δε θα τα καταφέρετε αφού θα έχετε χάσει όλες σας τις ζωές είτε διότι θα έχετε ήδη πετάξει το Game Gear σας από το μπαλκόνι λόγω εκνευρισμού.

Ξεκινάτε με 6 ζωές και μπάρα ενέργειας. Ωραία θα πείτε, 6 ζωές είναι υπέρ αρκετές και η μπάρα ενέργειας είναι ότι πρέπει για να μην χάνουμε με το πρώτο κτύπημα. Λογαριάζατε όμως χωρίς τον ξενοδόχο. Ούτε θα καταλάβετε για πότε η μπάρα ενέργειας θα πέσει στη μία γραμμή και για πότε θα φθάσετε να μην έχετε καμία ζωή ακόμη. Επιπλέον έχετε αντίπαλο και το χρόνο ο οποίος τρέχει σαν νεράκι.

Ο χαρακτήρας σας για να αντιμετωπίσει τους αντιπάλους του χρησιμοποιεί το γνωστό του gadget που δεν είναι άλλο από το μαστίγιό του αλλά προσέξτε, αρχικά δεν είναι στον εξοπλισμό του και πρέπει να βρειτε το αντίστοιχο εικονίδιο ώστε να το προμηθευτείτε αλλά και μετά από αυτό έχετε μόνο 5 χρήσεις. Δε θυμάμαι στην ταινία (πόσο μάλλον στην πραγματικότητα) ο Indy να χρησιμοποιεί το μαστίγιο του με φειδώ μην τυχόν του...τελειώσει :p . Ο χαρακτήρας μας θα πρέπει επίσης να μαζεύει τις κλεψύδρες ώστε να του δίνουν επιπλέον χρόνο.

Ο χειρισμός του παιχνιδιού είναι το μεγάλο μειονέκτημα του παιχνιδιού. Ο Indiana Jones κινείται αργά και σπασμωδικά και οι κινήσεις του δεν ταιριάζουν σε ανθρώπινο χαρακτήρα. Όταν κάνετε άλμα για να πιάσετε ένα σχοινί, είναι σαν να κολλάτε πάνω του σα μαγνήτης. Παρατηρείται επίσης μια μικρή καθυστέρηση από τη στιγμή που θα πατήσετε το κουμπί μέχρι τη στιγμή που θα εκτελεστεί η κίνηση και πολλές φορές για να κτυπήσετε ένα αντίπαλο θα χρησιμοποιήσετε πάνω από μία φορά το μαστίγιο. Όταν «τελειώσει» το μαστίγιο, το μόνο όπλο σας είναι οι γροθιές σας οι οποίες δεν είναι και ιδιαίτερα αποτελεσματικές. Η πτώση από μεγάλο ύψος είναι ένα ακόμη σημείο που πρέπει να προσέξετε αφού σας κοστίζει ενέργεια αλλά ίσως και τη ζωή σας.

Βαθμολογία: 3/10

Γραφικά: Το παιχνίδι διεκδικεί άνετα το χρυσό βατόμουρο (αν υπήρχε τέτοιο) στην ιστορία των βιντεοπαιχνιδιών όσον αφορά τον τομέα αυτό. Οι πίστες είναι επενδυμένες με πολύ απλά, βαρετά και μουντά γραφικά που πραγματικά ρίχνουν κι άλλο χώμα θάβοντας επιπλέον το κακό αυτό παιχνίδι. Το σχέδιο του χαρακτήρα είναι σχετικά καλό αν και δεν υπάρχει πολυχρωμία. Η προχειροδουλειά φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο καθώς έχουμε δει παιχνίδια στην κονσόλα που είναι χάρμα οφθαλμών.

Βαθμολογία: 3/10

Ήχος: Με το που θα ανάψετε την κονσόλα, παρέα με το λογότυπο της SEGA θα ακούσετε το γνωστό μουσικό θέμα από την ταινία προδιαθέτοντας για κάτι καλό. Μετά το πάτημα του start ένα εκνευριστικότατο, σύντομο ευτυχώς, μουσικό κομμάτι ακολουθεί και στην οθόνη φαίνεται ποια πίστα πρόκειται να ξεκινήσετε. Ξεκινώντας όμως το παιχνίδι, θα αναρωτηθείτε αν χάλασε το ηχείο του Game Gear (έχει κι μια προδιάθεση εδώ που τα λέμε) ή χαμηλώσατε κατά λάθος την ένταση. Ναι, καλά καταλάβατε, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν υπάρχει καθόλου μουσική να ακολουθεί την απέλπιδα προσπάθειά σας να περάσετε τις πίστες. Το παιχνίδι ακουλουθεί πιστά την επιτυχημένη (LOL) πορεία που χάραξε το Mortal Kombat 3 στο ίδιο σύστημα. Τα ηχητικά εφέ είναι το μόνο που θα έχετε σαν ήχο. Τουλάχιστον είναι καλά αυτά; Η απάντηση είναι ένα τρανταχτό όχι! Με μια λέξη θα τα χαρακτήριζα primitive και μοιάζουν πολύ σαν από παιχνίδια του Atari 2600, μην πω ότι είναι και κατώτερα. Το θέμα της ταινίας πάντως παίζεται όποτε τερματίσετε κάποιο επίπεδο χωρίς αυτό να αλλάζει τη γενική εικόνα βέβαια.

Βαθμολογία: 1/10

Η πρώτη μου επαφή με το παιχνίδι ήταν κατά το 1997 όταν το είχα στο Master System το οποίο είναι πανομοιότυπο με αυτή την έκδοση. Από τότε δεν μπορούσα να το προχωρήσω και πολύ καθώς μέχρι την 2η πίστα το έφτανα και μετά πάντα έχανα, μέχρι που έχασα και το ενδιαφέρον μου για το παιχνίδι. Πριν λίγο καιρό προσπάθησα να το παίξω στο Game Gear χρησιμοποιώντας το Action Replay. Και πάλι δεν τα κατάφερα να το τελειώσω καθώς στην τελευταία πίστα πάντα έχανα σε ένα σημείο.

Συμπέρασμα:

Αν ποτέ θέλετε να... «το παίξετε» Indiana Jones ξεθάβοντας αυτό το παιχνίδι από τη βιβλιοθήκη σας, καλύτερα να χρησιμοποιήσετε το φτυάρι σας για να βγάλετε κανένα Boulder Dash στην επιφάνεια :D .

Η πρώτη πίστα του παιχνιδιού.


Το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του παιχνιδιού.

Προβολή συνημμένου 132676

Προβολή συνημμένου 132677
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Johny πολύ ωραίος.

Δεν το είχα στο game gear, το είχα παίξει όμως σε emulator του gg. Δεν μου έκανε και εμένα καλή εντύπωση αυτό το παιχνίδι. Επίσης θυμάμαι το indiana jones στα arcades παλαιότερα, που δεν το συμπάθησα ποτέ. Πάντως αν θυμάμαι καλά υπήρχε μια έκδοση στο megadrive (ή στο snes δεν θυμάμαι) που ήταν αρκετά καλύτερη.

Οι φωτογραφίες στο πίσω μέρος του κουτιού, δεν σε προδιαθέτουν ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου. :D
 
Αν και μάστορας στο "ξεθάψιμο" βλέπω ότι αναδεικνύεις και κρυφά ταλέντα στο θάψιμο :p

Πάντως ωραίο review, γενικά μου αρέσει πιο πολύ να διαβάζω αρνητικά reviews μιας και πάντα ήμουν ένα κυνικό σκουλήκι :D
 
To παιχνιδι ειναι αθλιο οσο δεν παει και μετα που να δει ασπρη μερα το ερμο το game gear:p Τα παντα ειναι αθλια αλλα αυτος ο χειροσμος και πως μπορεις συγκεκριμενες φορες να χτυπησεις με το μαστιγιο ειναι πραγματικα απιστευτα.Δηλαδη αντε να κανεις αλμα σε αυτο το παιχνιδι της προκοπης και αντε να σκοτωσεις εχθρους που πετανε μαχαιρια και αλλους που ειναι με οπλα.Για γελια και για κλαματα και πραγματικα οποιοι το αγορασαν σιγουρα εχουν κλαψει τα λεφτα τους.

Τelonio στο snes υπαρχει το καλητερο indiana jones για μενα και review Μπορεις να διαβασεις εδω αν θες http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26757-Indiana-Jones-s-Greatest-Adventures-%28Review%29
 
telonio είπε:
Johny πολύ ωραίος.
Δεν το είχα στο game gear, το είχα παίξει όμως σε emulator του gg. Δεν μου έκανε και εμένα καλή εντύπωση αυτό το παιχνίδι. Επίσης θυμάμαι το indiana jones στα arcades παλαιότερα, που δεν το συμπάθησα ποτέ. Πάντως αν θυμάμαι καλά υπήρχε μια έκδοση στο megadrive (ή στο snes δεν θυμάμαι) που ήταν αρκετά καλύτερη.

Οι φωτογραφίες στο πίσω μέρος του κουτιού, δεν σε προδιαθέτουν ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου. :D
Σ'ευχαριστώ φίλε! Το αντίστοιχο του Mega Drive είναι κάπως πιο playable από το παραπάνω σκουπίδι. Στο SNES κυκλοφόρησε το Greatest Adventures που έχει κάνει και review o metalcandyman και είναι πολύ ανώτερο. Όσον αφορά τις φωτογραφίες έχει απόλυτο δίκιο αλλά βλέποντας τον τίτλο ήλπιζες...

Imgema είπε:
Αν και μάστορας στο "ξεθάψιμο" βλέπω ότι αναδεικνύεις και κρυφά ταλέντα στο θάψιμο :p
Πάντως ωραίο review, γενικά μου αρέσει πιο πολύ να διαβάζω αρνητικά reviews μιας και πάντα ήμουν ένα κυνικό σκουλήκι :D
Χαχαχα σ'ευχαριστώ Τάσο. Και λίγα έγραψα...

metalcandyman είπε:
To παιχνιδι ειναι αθλιο οσο δεν παει και μετα που να δει ασπρη μερα το ερμο το game gear:p Τα παντα ειναι αθλια αλλα αυτος ο χειροσμος και πως μπορεις συγκεκριμενες φορες να χτυπησεις με το μαστιγιο ειναι πραγματικα απιστευτα.Δηλαδη αντε να κανεις αλμα σε αυτο το παιχνιδι της προκοπης και αντε να σκοτωσεις εχθρους που πετανε μαχαιρια και αλλους που ειναι με οπλα.Για γελια και για κλαματα και πραγματικα οποιοι το αγορασαν σιγουρα εχουν κλαψει τα λεφτα τους.
Χαίρομαι που υπάρχουν ομοϊδεάτες-υποστηρικτές για το έκτρωμα αυτό που θέλει να λέγεται βιντεοπαιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα το αντιστοιχο της Αμιγκα, το οποιο ηταν κι εκει μετριοτατο. Μετα απο πολλα χρονια καταφερα (με βοηθεια savestates) να το τελειωσω.
 
Tωρα προσεξα μετα απο τοσα χρονια οτι στην Amiga ο Ιντυ φοραει την προσκοπικη του στολη και στον 6128 που επαιζα φοραει την νορμαλ του φορεσια μαλλον για οικονομια μνημης.
Βγαζει και νοημα πλεον η πιστα στην σπηλια!
Θα μπορουσε να ανοιχτει και θρεντ "Τι εχασα που δεν ειχα Αmiga" χαχα.

indy02.jpg
328.png
 
Το ειχα στο mega drive και μου ειχε σπασει τα νευρα με το χειρισμο του.Εφτανα παντα στη τελευταια πιστα με full ζωες και παρολα αυτα δε καταφερνα να τη περασω με τιποτα.Εχανα παντα στο σημειο με τις δοκιμασιες και για να ειμαι και πιο συγκεκριμενος στις λεπιδες που στριφογυριζαν.(ο μετανοων γονατιζει ενωπιον του Κυριου... KNEEL)
 
Πίσω
Μπλουζα