(Review) NBA All Star Challenge 1,2

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Το NBA All Star Challenge είναι ένα παιχνίδι μπάσκετ για το Game Boy που κυκλοφόρησε το 1990 από την LJN (την αγαπημένη του AVGN :) ). Το παιχνίδι έχει ως θέμα του διαγωνισμούς All Star έχοντας μαζέψει τους καλύτερους παίκτες, εναν από κάθε ομάδα από τις 27 του NBA εκ των οποίων και ο Michael Jordan.

109791.jpg

Έτσι έχουμε τους παρακάτω διαγωνισμούς

Ένας προς έναν.

Ελεύθερες βολές

HORSE

Σουτ από ακριβείς θέσεις

Τουρνουά

109790.jpg

Στο παιχνίδι Ένας προς έναν επιλέγουμε τον παίκτη μας και τον αντίπαλό μας σε ένα ματσάκι σε μισό γήπεδο. Κάθε παίκτης διαθέτει στοιχεία όπως ύψος, βάρος και μέσο όρο πόντων της σαιζόν που πέρασε. Μπορούμε να παίξουμε μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό όριο ή με όριο πόντων μέγιστο 99. Μπορούμε να επιλέξουμε το επίπεδο δυσκολίας και την επιλογή να έχουμε την μπάλα μετά την επίτευξη ενός καλαθιού. Στο παιχνίδι ισχύουν οι γνωστοί κανόνες του μπάσκετ. Έχουμε αμυντικά (blocking) και επιθετικά (charging) φάουλ χωρίς να πάμε σε βολές όμως. Επίσης αν κάνουμε άλμα χωρίς 2ο πάτημα του κουμπιού για σουτ τότε χρεωνόμαστε με βήματα (traveling). Επιπλέον αν κερδίσουμε την μπάλα μετά από άστοχο σουτ του αντιπάλου και δεν βγούμε από το "ζωγραφιστό" τότε πάλι έχουμε παράβαση (didn't clear the ball). Οι παίκτες κινούνται όμορφα και φυσικά στο γήπεδο και τα σουτ αλλά και τα καρφώματά τους γίνονται ομαλά χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια. Σε κάθε επίθεση υπάρχει και χρονόμετρο 24 δευτερολέπτων.

109792.jpg

Στις ελεύθερες βολές, έχουμε την επιλογή από 5 ως 20 βολές και δεν υπάρχει διαγωνισμός. Η προοπτική βρίσκεται πίσω από τον παίκτη και έχουμε μπροστά μας την ρακέτα. Ένας σταυρός κινείται και όταν νομίσουμε ότι είναι το κατάλληλο σημείο πατάμε το κουμπί και ο παίκτης μας σουτάρει.

109793.jpg

Στο HORSE έχουμε το εξής σκηνικό. Επιλέγουμε παίκτη και αντίπαλο. Έχοντας επιλέξει τον παίκτη μας έχουμε την μπάλα και είμαστε μόνοι μας στο γήπεδο. Μπορούμε να σουτάρουμε από όποιο σημείο θέλουμε. Αν ευστοχήσουμε, ο αντίπαλος μας πρέπει να σουτάρει και αυτός από το ίδιο σημείο. Αν όχι σουτάρει από όπου θέλει αυτός. Στην 1η περίπτωση που ευστοχήσουμε αλλά ο αντίπαλος μας αστοχήσει από το ίδιο σημείο τότε πάνω αριστερά εμφανίζεται το γράμμα H. Αν στη 2η περίπτωση αστοχήσουμε εμείς τότε το γράμμα Η εμφανίζεται σε μας. Έτσι με κάθε άστοχη προσπάθεια παίκτη που έπεται εύστοχης σχηματίζονται τα γράμματα της λέξης HORSE. Όποιος τη σχηματίσει πρώτος χάνει.

109794.jpg

Στην επιλογή Σουτ από ακριβείς θέσεις καλούμαστε να ευστοχήσουμε σε όσο το δυνατόν περισσότερα σουτ είτε από προκαθορισμένες θέσεις που υποδεικνύονται με ένα Χ και σε συγκεκριμένο χρόνο είτε από νέες θέσεις που θα ορίσουμε εμείς και με όριο πόντων.

109795.jpg

Τέλος στο Τουρνουά επιλέγουμε 4 παίκτες και 4 αντιπάλους και παίζουμε ματσάκια ένας εναντίον ενός όπως στην 1η επιλογή. Νικητής είναι στο τέλος αυτός που θα κάνει τις περισσότερες νίκες.

109796.jpg

Τα γραφικά του παιχνιδιού δεν έχουν να επιδείξουν κάτι το αξιομνημόνευτο καθώς είναι και η φύση του τέτοια. Το γήπεδο είναι εντελώς άδειο και είστε εσείς, η μπάλα, η μπασκέτα και ο τυχόν αντίπαλος. Οι χαρακτήρες πάραυτα έχουν σχεδιαστεί καλά και κινούνται με φυσικότητα. Στις ελέυθερες βολές με το πλάνο που έχουμε μπορούμε να διακρίνουμε και τους μύες του παίκτη μας.

Όσον αφορά τον ήχο δεν υπάρχει κάποιο μουσικό θέμα, το οποίο θεωρώ και λογικό. Οι ήχοι είναι οι βασικοί. Τρίξιμο από τα παπούτσια των παικτών, κτύπημα της μπάλας στο παρκέ, σφυρίγματα στις χρονικές λήξεις των αγώνων και ηχητικά εφέ όταν συμβεί μία παράβαση.

Γενικά πρόκειται για ένα μέτριο παιχνίδι μπάσκετ το οποίο είναι μικρό σε διάρκεια. Δεδομένου όμως ότι κυκλοφόρησε στις αρχές ζωής του Game Boy, πρέπει να πούμε ότι είναι καλύτερο από άλλα παιχνίδια της περιόδου εκείνης.

Η σειρά κυκλοφόρησε και σε SNES, Mega Drive αλλά παραδόξως μου άρεσε πιο πολύ στο Game Boy.

Βαθμολογία reviewer

Gameplay 6/10

Γραφικά 5/10

Ήχος 4/10

Γενικά 5/10

Στο Game Boy κυκλοφόρησε και sequel (αν μπορούμε να το πούμε έτσι).

109797.jpg

Στη συνέχεια αυτή λοιπόν έχουμε τις ίδιες επιλογές με το πρώτο εκτός από το HORSE και με προσθήκη διαγωνισμού τριπόντων και (το καλύτερο) διαγωνισμού καρφωμάτων.

109798.jpg

Στο διαγωνισμό τριπόντων μπορούμε να παίξουμε μόνοι μας ή με αντίπαλο άλλο παίκτη. Όπως σε κάθε τέτοιο διαγωνισμό έχουμε 5 μπάλες που κάθε εύστοχο σουτ μετράει για 1 πόντο με την τελευταία μπάλα να μετράει 2 πόντους. Σουτάρουμε από 5 προκαθορισμένες θέσεις και ο χρόνος μας είναι ένα λεπτό όταν διαγωνιζόμαστε έναντι κάποιου αντιπάλου.

109799.jpg

Όλο το ζουμί του παιχνιδιού όμως (προσωπική μου άποψη) είναι στο διαγωνισμό καρφωμάτων. Είτε παίξετε μόνος σας είτε με αντίπαλο και εφόσον έχετε μάθει να καρφώνετε σωστά θα το ευχαριστηθείτε πολύ. Και λέω έχετε μάθει να καρφώνετε διότι το παιχνίδι προσφέρει επιλογή από 6 τύπους καρφωμάτων τους οποίους στην προπόνηση ένα Χ στο παρκέ σας υποδεικνύει το σημείο όπου πρέπει να κάνετε το άλμα ώστε να καρφώσετε και να πάρετε 10ρια από τους κριτές. Στο διαγωνισμό όμως το Χ δεν εμφανίζεται και εσείς πρέπει να έχετε απομνημονεύσει το σημείο αναλόγως το κάρφωμα.

109800.jpg

109801.jpg

Στον τομέα των γραφικών υπάρχει μία μικρή βελτίωση όσον αφορά το γήπεδο όπου στο background υπάρχει (και καλά) πλήθος που παρακολουθεί τις εξελίξεις, η μπασκέτα και τα ταμπλώ με τα σκορ επίσης δείχνουν πιο γυαλιστερά καθώς και στο διαγωνισμό καρφωμάτων όπου υπάρχουν οι κριτές. Καμία άλλη όμως συνταρακτική βελτίωση.

Ούτε στο κομμάτι του ήχου υπάρχει κάτι άξιο λόγου. Τα ηχητικά εφέ κινούνται στο ίδιο μοτίβο και όπως και στο πρώτο παιχνίδι δεν υπάρχει μουσική κατά τη διάρκεια των αγώνων. Μόνο αξιοσημείωτο η μουσική των τίτλων που είναι αρκετά πιο πιασάρικη από το 1ο παιχνίδι.

Σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι λίγες είναι οι βελτιώσεις και αυτές έχουν να κάνουν κυρίως με τους επιπλέον διαγωνισμούς τριπόντων και καρφωμάτων με τον τελευταίο να σώζει κάπως την κατάσταση σε ένα κατά τα άλλα επίσης μέτριο παιχνίδι.

Βαθμολογία reviewer

Gameplay 6,5/10

Γραφικά 5,5/10

Ήχος 4,5/10

Γενικά 5,5/10
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρωτο μου παιχνιδι μετα το τετρις στο Gb. Ειναι μια πολυ καλη μεταφορα του one on one, με εντυπωσιακες φωτογραφιες των παικτων, λογοτυπα των ομαδων τους, και αρκετη ποικιλια στο gameplay. Τοτε ημουν φανατικος του nba και καθε μερα στις μπασκετες, οποτε το παιχνιδι ηταν οτι επρεπε για εκει, οταν καναμε διαλειμμα. Μιλαμε για το 90, οποτε ολα τα παραπανω ηταν εντυπωσιακα, ποσο μαλλον για φορητη κονσολα. Την εισαγωγη την εκανε η itochu, και εβαλε πληρως ελληνικο και εγχρωμο μανουαλ μεσα, ετσι το εχω ακομη πληρες ! Υπηρχε μουσικη στο μενου, κελαηδαει τωρα μες το μυαλο μου με το που την σκεφτηκα. Στις βολες, δεν περιμενες απλως την καταλληλη στιγμη, αλλα κατευθηνες τον σταυρο, η ασταθεια του οποιου εξαρτιοταν απο τις ικανοτητες του παικτη που διαλεξες. Πολυ ρεαλιστικο, ξαναλεω οτι μιλαμε για φορητο παιχνιδι του '90. Μαλλον προκειται για την καλυτερη κυκλοφορια της ljn, και ειναι σιγουρα μεσα στα προσωπικα μου αγαπημενα για το παλιο gb. Αν ενδιφερεται κανεις τραβαω καμια φωτο το μανουαλ να το ποσταρω εδω, δεν ειχα πετυχει πιλλα παιχνιδια με τοσο καλη ελληνικη περιποιηση.
 
Αγαπημενα παιχνιδια κυριως το 1 που το εχω λιωσει οσο λιγα στο game boy.Το 2 το ειχα κανει τραμπα με το kung fu master που το ειχε σηχαθει η ψυχη μου αλλα δεν το ειχα λιωσει τοσο πολυ οσο το πρωτο.Μιλαμε ομως για παιχνιδαρες του Game Boy.
 
Other_Reality είπε:
Το πρωτο μου παιχνιδι μετα το τετρις στο Gb. Ειναι μια πολυ καλη μεταφορα του one on one, με εντυπωσιακες φωτογραφιες των παικτων, λογοτυπα των ομαδων τους, και αρκετη ποικιλια στο gameplay. Τοτε ημουν φανατικος του nba και καθε μερα στις μπασκετες, οποτε το παιχνιδι ηταν οτι επρεπε για εκει, οταν καναμε διαλειμμα. Μιλαμε για το 90, οποτε ολα τα παραπανω ηταν εντυπωσιακα, ποσο μαλλον για φορητη κονσολα. Την εισαγωγη την εκανε η itochu, και εβαλε πληρως ελληνικο και εγχρωμο μανουαλ μεσα, ετσι το εχω ακομη πληρες ! Υπηρχε μουσικη στο μενου, κελαηδαει τωρα μες το μυαλο μου με το που την σκεφτηκα. Στις βολες, δεν περιμενες απλως την καταλληλη στιγμη, αλλα κατευθηνες τον σταυρο, η ασταθεια του οποιου εξαρτιοταν απο τις ικανοτητες του παικτη που διαλεξες. Πολυ ρεαλιστικο, ξαναλεω οτι μιλαμε για φορητο παιχνιδι του '90. Μαλλον προκειται για την καλυτερη κυκλοφορια της ljn, και ειναι σιγουρα μεσα στα προσωπικα μου αγαπημενα για το παλιο gb. Αν ενδιφερεται κανεις τραβαω καμια φωτο το μανουαλ να το ποσταρω εδω, δεν ειχα πετυχει πιλλα παιχνιδια με τοσο καλη ελληνικη περιποιηση.
Φυσικά και ενδιαφερόμαστε για φωτογραφίες από το μανουαλ. Όποτε με το καλό μπορέσεις ανέβασε. Πάντως ο σταυρός στις βολές κινείται μόνος του. Δεν τον ελέγχει ο παίκτης.

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το 2 που το είχε ένας φίλος μου και είχα τρελαθεί στα καρφώματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Φυσικά και ενδιαφερόμαστε για φωτογραφίες από το μανουαλ. Όποτε με το καλό μπορέσεις ανέβασε. Πάντως ο σταυρός στις βολές κινείται μόνος του. Δεν τον ελέγχει ο παίκτης.
Θα τις ανεβασω για να δεις οτι το λεει και στο μανουαλ. Κινειται μεν μονος του, αλλα αλλοιωνεται η φορα του αναλογως των πατηματων σου στο σταυρο. Εξαλλου το εχω παιξει 1 δισεκατομμυριο φορες το παιχνιδι, δεν θα το ελεγα ετσι, δοκιμασε το και θα καταλαβεις.
 
Αν και μπασκετόφιλος το NBA All Star Challenge δεν μου άρεσε ποτέ! Το έβρισκα πάντα βαρετό. Θυμάμαι την πρώτη φορά που το έπαιξα είχα πάθει πλάκα με τα ονόματα των παιχτών (δεν είναι και λίγο στο μικρό Game Boy να χωρέσουν τόσα ονόματα :p ) αλλά δεν κατάφερε να με κερδίσει.
 
Other_Reality είπε:
Θα τις ανεβασω για να δεις οτι το λεει και στο μανουαλ. Κινειται μεν μονος του, αλλα αλλοιωνεται η φορα του αναλογως των πατηματων σου στο σταυρο. Εξαλλου το εχω παιξει 1 δισεκατομμυριο φορες το παιχνιδι, δεν θα το ελεγα ετσι, δοκιμασε το και θα καταλαβεις.
Το έχω κι εγώ το μάνουαλ του παιχνιδιού αλλά στα γερμανικά. Θα το τσεκάρω. Το δοκίμασα και δεν είδα ουσιώδες αποτέλεσμα πάντως, δηλαδή δεν κατάφερα να το πάω εκεί που ήθελα.
 
Other_Reality είπε:
(...) Αν ενδιφερεται κανεις τραβαω καμια φωτο το μανουαλ να το ποσταρω εδω, δεν ειχα πετυχει πιλλα παιχνιδια με τοσο καλη ελληνικη περιποιηση.

johnny19818 είπε:
Φυσικά και ενδιαφερόμαστε για φωτογραφίες από το μανουαλ. Όποτε με το καλό μπορέσεις ανέβασε. (...)
Παιδιά, τα manuals της Nintendo έχουν πνευματικά δικαιώματα. Οπότε αν βάλετε, το πολύ 1-2 σελίδες - όχι παραπάνω! :)
 
D@redevil είπε:
Παιδιά, τα manuals της Nintendo έχουν πνευματικά δικαιώματα. Οπότε αν βάλετε, το πολύ 1-2 σελίδες - όχι παραπάνω! :)
Μονο το επιμαχο σημειο.
 
Other_Reality είπε:
Θα τις ανεβασω για να δεις οτι το λεει και στο μανουαλ. Κινειται μεν μονος του, αλλα αλλοιωνεται η φορα του αναλογως των πατηματων σου στο σταυρο. Εξαλλου το εχω παιξει 1 δισεκατομμυριο φορες το παιχνιδι, δεν θα το ελεγα ετσι, δοκιμασε το και θα καταλαβεις.
Κόκκαλα έχει αυτό το manual :p ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lol !

Υπόσχομαι την Κυριακή που μας έρχεται να την ανεβάσω, μαζί με κατι αλλες για το arcade thread γιατί το έχω ξεφτιλίσει - παιδιά -σκυλιά κλπ δεν παίζει χρόνος (και μυαλό !)
 
Θυμήθηκα στο NBA 2 που κάποιες φορές στο διαγωνισμό καρφωμάτων, οι κριτές αντί για βαθμολογία έβγαζαν ένα FF που έδινε πολύ μεγάλη βαθμολογία, 100 βαθμούς νομίζω. Είχε τύχει σε κανένα;
 
Other_Reality είπε:
lol !
Υπόσχομαι την Κυριακή που μας έρχεται να την ανεβάσω, μαζί με κατι αλλες για το arcade thread γιατί το έχω ξεφτιλίσει - παιδιά -σκυλιά κλπ δεν παίζει χρόνος (και μυαλό !)
42 Κυριακές πέρασαν από τότε και τίποτα :p .
 
Ε τώρα τι να σου πώ, αφου εχεις δικιο. Μέτρησες τις Κυριακές βρε θηρίο ;

Θα χτυπήσω σε ανύποπτο χρόνο (μπορεί και σήμερα, μπορεί και αύριο, μπορεί και σε κανένα χρόνο - done when its done ! )
 
Other_Reality είπε:
Ε τώρα τι να σου πώ, αφου εχεις δικιο. Μέτρησες τις Κυριακές βρε θηρίο ;
Χεχεχε!

Other_Reality είπε:
Θα χτυπήσω σε ανύποπτο χρόνο (μπορεί και σήμερα, μπορεί και αύριο, μπορεί και σε κανένα χρόνο - done when its done ! )
Ok, με την ησυχία σου. Θα επανέλθω ξανά σε ένα χρόνο αν δεν γίνει κάτι :p .
 
Πίσω
Μπλουζα