Review: TETRIS - Atari Games (1988)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54

Tetris1.gif

TETRIS - ATARI GAMES


Χιλιάδες τουβλάκια πέφτουν από τον ουρανό.

atetris-medium.jpg
atetris1-medium.jpg





Ένα από τα κλασσικά παιχνίδια που στοίχειωσαν τα όνειρα μου... Ένα από τα πιο απλά αλλά παράλληλα από τα πιο εθιστικά παιχνίδια που έγιναν ποτέ. Απλό στην σύλληψη, στα γραφικά, στον ήχο. Παρόλα αυτά ξοδέψαμε ώρες είτε παίζοντας μόνοι μας είτε παίζοντας διπλό. Μα τί λέω, ακόμα περνάω αρκετή ώρα παίζοντας μαζί του.

Όπλο του: η τυχαία κάθε φορά σειρά με την οποία εμφανίζονται τα διάφορα σχέδια των τούβλων που το παιχνίδι χρησιμοποιεί. Εφτά (7) διαφορετικά σχέδια για να φτιάξεις πύργους, ή μάλλον για να το αποφύγεις μιας και σκοπός είναι να συμπληρώνεις τις οριζόντιες γραμμές ώστε έτσι αυτές να εξαφανίζονται. Για να μαζέψεις περισσότερους βαθμούς μπορείς να "σβήνεις" τετράδες με το ειδικό κομμάτι, αλλά κάπου εκεί αρχίζει και ο κίνδυνος όταν δεν έρχεται και τα υπόλοιπα σου χαλάνε τα σχέδια, άσχετα εάν μπορείς να βλέπεις το επόμενο κομμάτι και να προγραμματίσεις που να το τοποθετήσεις. Ανά συγκεκριμένο - γνωστό εκ των προτέρων - αριθμό σβησμένων γραμμών σε κάθε πίστα, το παιχνίδι σε αυτή ολοκληρώνεται, μαζεύεις τους βαθμούς που αναλογούν στο πόσο χαμηλό είναι το "κατασκεύασμα" σου από τα εναπομείναντα κομμάτια και περνάς στην επόμενη πρόκληση / πίστα.

Τα εφτά σχέδια είναι και αυτά απλά σε σχεδιασμό και πάντα αποτελούνται από τέσσερα τετράγωνα τουβλάκια:

tetris_game_02.jpg



«...Και εκεί που νομίζεις ότι έχεις γίνει ο δάσκαλος του tetris και ότι και να βγει όλα θα πάνε καλά, ξαφνικά είτε από βιασύνη,είτε από αφηρημάδα, άντε από την υπερβολική εμπιστοσύνη που έχεις στον εαυτό σου, κάνεις ένα μικρό λαθάκι. Έτσι δημιουργείται ένα κενό που πρέπει οπωσδήποτε να καλύψεις. Το επόμενο τουβλάκι δεν διευκολύνει τα πράγματα, αντιθέτως. Αρχίζεις να αγχώνεσαι. Κρύος ιδρώτας σε λούζει. Ήδη ο πύργος αρχίζει να ανεβαίνει επικίνδυνα. Μόνο ένα κόκκινο (Ι) θα σε σώσει. Όμως, δεν θέλει να έρθει. Η σιγουριά που είχες λίγο πριν, ήδη έχει πάει περίπατο ενώ, λίγο θέλει να κάνει το ίδιο και ο ενθουσιασμός σου για το παιχνίδι αφού πάνω στον πανικό σου να διορθώσεις το πρώτο λαθάκι, κάνεις συνεχόμενα λάθη, το ένα πίσω (ή μάλλον πάνω) από το άλλο. Τα τουβλάκια πλησιάζουν με ταχύτητα το ταβάνι, όπου θα σημάνει το τέλος σου. Εκεί όμως που νόμιζες ότι όλα έχουν τελειώσει, έρχεται η λύτρωση. Έρχονται στην σειρά τρία κόκκινα και τελικά το βουνό έγινε πεδιάδα.»

Το παραπάνω είναι ένα όχι και τόσο υποθετικό σενάριο μιας και σχεδόν πάντα θα γίνει κάποιο λαθάκι που θα φέρει την καταστροφή, μόνο η λύτρωση δεν έρχεται πάντα. Για αυτό τον λόγο άλλωστε, το tetris έχει γίνει το παιχνίδι που πάντα κάποιος θα ασχολείται μαζί του αλλά και αυτό που έχει δεχτεί τις περισσότερες μεταφορές σε κονσόλες αλλά και διασκευές. Βέβαια για το ότι υπάρχουν εκατοντάδες κλώνοι του tetris φταίει και η κατάσταση που επικρατούσε στη Σοβιετική Ένωση το 1985 που ουσιαστικά στέρησε στον ρώσο εμπνευστή του Alexey Pajitnov να κατοχυρώσει τα δικαιώματα για την δημιουργία του. Ο ίδιος το παρουσίασε στο Moscow Academy of Science's Computer Center και έπειτα ο Vadim Gerasimov το μετέφερε στους IBM και από κάπου εκεί άρχισε να εξαπλώνεται στον κόσμο. Πάντως όποιοι μεγαλώσαμε με τους δεκαρικοφάγους, νομίζω ότι θεωρούμε την έκδοση της Atari ως την πιο γνήσια και πιο αγαπημένη από όλες.

Πολύ περισσότερα για το tetris γενικότερα θα βρείτε στην Wikipedia.

tetris_game_01.jpg

Το παιχνίδι είναι διαθέσιμο και στο φόρουμ μέσω των arcades και εάν θέλετε να δοκιμάσετε την τύχη σας, απλά κάντε κλικ στην εικόνα:

 
Ιστορική μέρα η σημερινή! Η επιστροφή του Ambu στο φυσικό του χώρο. Τα σχόλια είναι περιττά για την ποιότητα του review.

Επιφυλάσσομαι απλά να σε λιώσω κάποιο διπλό στα mame :)
 
Πάντα είχα και συνεχίζω να έχω την αίσθηση πως το χειριστήριο στα coinop του tetris ήταν τόσο χαλαρό επίτηδες, για να μην μπορείς να κεντράρεις τα τουλβάκια όπως ακριβώς τα θέλεις. Αποτέλεσμα φυσικά να χάνεις εύκολα. Είναι η ιδέα μου;
 
Πάντα μου αρέσει να διαβάζω παρουσιάσεις...

Αυτή εδώ όμως έχει το ξεχωριστό χαρακτηριστικό να είναι η πρώτη του ambu_dare που σχολιάζω εγώ,ύστερα από τις παλαιότερες δικές μου,που θυμάμαι σχολίαζες (κι) εσύ φίλε ambu...

(και συντομότατα θα σου/σας δώσω ξανά τη δυνατότητα να κάνεις/ετε κάτι τέτοιο )
Περίεργο συναίσθημα.....

Anyway,τα πολλά λόγια ίσως είναι φτώχεια,μπράβο για το review σου αυτό !
 
Γουσταρω να διαβαζω reviews του Ambu λεμεεεεεεεεεεεεεε
 
...μπράβο στον ambu για το ωραίο review !! :)

Για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό, δεν κάνω ΚΑΝΕΝΑ σχόλιο (την θέλω την ζωούλα μου :D )
 
Από τ'αγαπημένα της εφηβείας μου - και ακόμα. Πόσα εικοσάρικα... Και πόσες ώρες και όνειρα πέρασα 'βλέποντας' σχήματα να πέφτου μπροστά μου - the tetris effect!
 
Pong, Tetris, PacMan, Space Invaders, Donkey Kong... Είναι όλα εκεί... Στο All Time Greatest Hits Hall Of Fame...

Κλασικότατο παίγνιον!

Ευχαριστούμε για το υπέροχο review σου ambu_dare! :thumbup:
 
Το Tetris το βάζω στην ίδια θέση με το MS PACMAN σε εθιστικότητα! Κορυφαίο παιχνίδι!!! Ωρες ατελείωτες!! (και πολλά φραγκοδίφραγκα :D )

Ωραίος, Ambu!!!
 
DINO είπε:
Pong, Tetris, PacMan, Space Invaders, Donkey Kong... Είναι όλα εκεί... Στο All Time Greatest Hits Hall Of Fame...
Κλασικότατο παίγνιον!

Ευχαριστούμε για το υπέροχο review σου ambu_dare! :thumbup:

Κι Arcanoid κι Arcanoid !!!! :D

Ευχαριστουμε για το review, γενναει την αναγκη για μερικες παρτιδες εδω στο γραφειο.
 
Ο BBC Player εχει ξανα διαθεσιμο για 6 ακομα μερες το ντοκυμαντερ του 2004 Tetris - From Russia With Love. Χρειαζεστε το ExPat για να το δειτε απο μη-Βρετανικη IP.

EDIT:Υπαρχει και στο YT σε 6 μερη
 
είχα παίξει tetris με το παρακάτω μηχάνημα

tetris-brick.jpg

ωραίο παιχνίδι!
 
Με το Tetris έχω φοβερό κόλλημα από μικρή. Έχω παίξει σχεδόν όλες τις εκδοχές του, με καλύτερο όλων φυσικά το Tetris Tengen για το NES. Ειλικρινά, από τότε που το ανακάλυψα για πρώτη φορά δεν έχει περάσει μέρα που να μην παίξω κανενα τέταρτο (τουλάχιστον). Με βοηθάει ν' αδειάζω τις άχρηστες σκέψεις απ' το μυαλό μου. 'Εχω φτάσει πολλές φορες κοντά στο 999999 αλλά.............πάντα κάποιο λάθος τουβλάκι έρχεται τη λάθος στιγμή! :brick:
 
Πίσω
Μπλουζα