Revs [BBC]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ηξερα το Revs ως μια απο τις πρωτες δημιουργιες του Grammond. Δεν ειχε τυχει να ασχοληθω μαζι του. Γενικα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με BBC emulation...

Σημερα επεσα πανω στο λημμα του Wiki και αυτο μου τραβηξε την προσοχη

An additional 2nd Processor version was also produced, designed to take advantage of the additional processing power of the 6502 2nd Processor
Στα σχολια για το citation διαβαζω οτι δεν εχει υπαρχει η συγκεκριμενη εκδοση στα συνηθη BBC repositories. Ως απιστος Θωμας εψαξα και εγω αλλα δεν εχω βρει κατι. Μηπως παρ' ελπιδα γνωριζει καποιος κατι περι αυτου???

Το παιχνιδι παντως φαινεται να τα σπαει. Θα το δω το βραδυ.

Παραθετω YT απο Silverstone στο Revs και στο Chequered Flag (ενα χρονο παλαιοτερο, το πιο κλασικο driving sim για Speccy αν και εχει κατι λαδια-λακουβες κτλ που πρεπει να αποφυγεις).

Το Revs φαινεται πολυ καλυτερο γενικα. Δεν μπορουσε ομως να βαλει και ενα λειτουργικο ταχυμετρο??

Οι χρονοι ειναι κοντα οποτε υπαρχει σχετικος ρεαλισμος και στα δυο παιχνιδια.

 
Ωραίοςςςς !! Το Revs είναι απο τα πλέον αγαπημένα μου παιχνίδια του Crammond. :thumbup: (δείτε σχετική αναφορά σε post του 2007 με αφορμή το Stunt Car Racer και το Microprose F1GP, καθώς και ένα παλιότερο του 2006 με αφορμή συγκεντρωτική παρουσίαση racing games στο Pixel)

Μάλιστα, η ήδη ρεαλιστικότατη εξομοίωση πήγαινε ένα βήμα παραπέρα χάρη στην υποστήριξη αναλογικού joystick - που την εποχή εκείνη ήταν μεγάλη υπόθεση !!

Τώρα, για 2nd processor δεν είχα κοιτάξει. Για να το γράφει όμως, λογικά θα υπήρξε και τέτοια έκδοση. (κάποιες φορές όντως κυκλοφορούσαν "ενισχυμένες" εκδόσεις παιχνιδιών [π.χ. Elite] για ανάλογα μοντέλα BBC).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε οποια λημερια BBC και αν εψαξα, δεν βρηκα την εκδοση. Μαλιστα λογω της αναφορας στο wiki, ειναι πολλοι αυτοι που ψαχνουν την συγκεκριμενη εκδοση.

Η κοινοτητα παντως φαινεται οτι εχει αποφανθει οτι το μονο BBC παιχνιδι που υποστηριζε δευτερο επεξεργαστη ειναι το Elite :(
 
Wally είπε:
που υποστηριζε δευτερο επεξεργαστη
Offtopic mode on

Βtw

The PiTubeDirect project implements a range of historical Co Processors for the BBC Model B and BBC Master computers at the lowest possible cost by using a Raspberry Pi to emulate the copro, and connecting it (almost) directly to the Tube port of the host machine.
The minimal configuration comprises:

  • a 40 pin IDC cable
  • a pair of 74LVC245A level shifters which change the tube interface from 5V to 3.3V levels
  • a Raspberry Pi Zero
  • a micro SD card
  • a Pi-compatible serial cable (optional, for debugging)
The bill-of-materials for this is approximately ten pounds.

With this project you will have a configurable coprocessor which can be powered by the Beeb and fitted inside it, with a choice of:

  • 180MHz 65C102 (*FX 151,230,0)
  • 3MHz 65C102 (*FX 151,230,1) (for games compatibility)
  • 60MHz Z80 (*FX 151,230,4)
  • ??Mhz 80286 (*FX 151,230,8)
  • ~9MHz ARM2 (*FX 151,230,12)
  • ??MHz 32016 (*FX 151,230,13)
..................
>>> https://github.com/hoglet67/PiTubeDirect/wiki intro15.jpg

intro2.jpg

intro5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα