RGB καλώδιο και Nintendo 64

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα RGB για το Gamecube. Δοκίμασα απόψε να το συνδέσω στο Nintendo 64. Αν θυμάμαι καλά, όταν το είχα αγοράσει έλεγε ότι έκανε και για Nintendo 64.

Τελικά κάνει ή όχι; Αναγκαστικά το σύνδεσα με το κλασικό composite αλλά η ποιότητα του σήματος είναι αποκαρδιωτική.
 
RGB και N64 ειναι μια μπερδεμενη και πονεμενη ιστορια..

Μπορεις να συνδεσεις κανονικα το καλωδιο με το n64 και να αποδωσει s-video εικονα.

Δυστηχως δεν μπορει να αποδωσει η κονσολα σημα RGB. Οχι οι Ευρωπαικες τουλαχιστον. Ειναι εφικτο να τροποποιησεις γενικοτερα το n64 για RGB, αλλα θα χρειαστεις τα πρωτα Ιαπωνικα και αμερικανικα μοντελα. Υποψην οτι ακομα και με αυτα, δεν ειναι καθολου απλη υποθεση..Δεν ειναι λιγα τα n64 που εχουνε καταστραφει στην προσπαθεια!

Αν τελος παντων, εχεις Ιαπωνικο η αμερικανικο μηχανημα, και θες να προσπαθησεις, δες στα παρακατω:

http://www.gamesx.com/rgbadd/rgbn64.htm

http://nfggames.com/forum2/index.php?topic=3231.0
 
και τα Γαλλικά Ν64 γίνονται rgb με την ίδια μόντα... έχω ένα τέτοιο, αλλά να σας προειδοποιήσω: η διαφορά στην ποιότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.

Το Ν64 από κατασκευής έχει πολύ χαμηλής ανάλυσης textures, οπότε η θολούρα παραμένει θολούρα ότι και να κάνεις... αν με svhs δείχνει ικανοποιητικά τότε ίσως δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε παραπάνω... :D
 
Οπότε ευχαριστημένος να είμαι και με το composite που παίρνω από ότι κατάλαβα. Εμ είδες τι κάνει το project 64. Άντε τώρα να συνηθήσω στην θολούρα.

:) :xm:
 
Η αλήθεια είναι οτι είναι θολά τα χρώματα στο Ν64 όντως.. Δυστυχώς με κάποια πράγματα πρέπει να συμβιβαζόμαστε.. Εκτός κι αν κάποιος είναι αρκετά σκληροτράχηλος και να διακινδυνέψει να κάψει την κονσόλα του όπως είπε ο φίλος Getta. Εγώ πάντως δεν είμαι οπότε και συμβιβάστηκα :p
 
Μόνο σε NTSC και μόνο με hardware mods. Πληροφορίες εδώ http://mmmonkey.co.uk/

ΥΓ: Δοκιμάστε με S-Video, έχει άριστη εικόνα, αλλά ακόμα και με RGB μην περιμένετε βελτίωση στη θολούρα η οποία οφείλεται στη μικρή ανάλυση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
S-Video από που θα πάρω; Χρειάζομαι άλλο καλώδιο προφανώς!!!
 
Ελα να σου δωσω αλλο καλωδιο, το rgb-scart δεν δειχνει (μαλλον δειχνει υπερβολικα σκουρα, και δεν βλεπεις τιποτα). Βαλε καλωδιο composite (RCA) και δειχνει "ικανοποιητικα", ειναι η πιο καλη εικονα που μπορεις να δεις, χωρις μοντες.

Αλλα το rgb-scart κανει μια χαρα σε gamecube και SNES! μαλιστα σε SNES θα δεις

τα παιχνιδια με αλλο ματι, σε σχεση με το rf που ειχε μαζι.
 
Με composite το έχω τώρα Mike. Απλώς έλεγα αν γίνεται κάτι καλύτερο!!!
 
Να βαλεις s-video, ειναι ελαχιστη ως ανυπαρκη η διαφορα.

Μεινει με αυτο που εχεις.
 
mike είπε:
Να βαλεις s-video, ειναι ελαχιστη ως ανυπαρκη η διαφορα.Μεινει με αυτο που εχεις.
Όχι, το S-Video είναι σχεδόν ισάξιο με RGB Scart... το θέμα είναι ότι οι αναλύσεις του N64 δεν επιτρέπουν να δει διαφορά ακόμα και αν έβγαζε RGB χωρίς modification!!
 
Καλα, αλλα δεν υπαρχει χαοτικη διαφορα μεταξυ composite-svideo-rgb.

Η μεγαλη διαφορα ειναι με το rf, και αυτα.
 
Καλησπέρα παιδιά!

Το μακρινό 1997 είχα αγοράσει Ν64. Είχε μέσα RF.

Δεν μπορώ να θυμηθώ τι προβλήματα εικόνας είχα αλλά ένας γνωστός μου τότε (για το 1997 λέμε) μου έδωσε ένα καλώδιο ήχου εικόνας που απλά είχε scart για να συνδέεται στην TV. Χωρίς καλώδια τύπου composite που απλά να μπαίνουν σε scart. Ήταν απλά scart.

Αυτό τώρα θεωρείτε RGB scart cable? Δυστυχώς δεν έχω το κουτί του για να δω.

Βασικά με νοιάζει το αν παίρνω την καλύτερη δυνατή εικόνα ή όχι.

Να ψάξω μήπως για composite? Αν και έχω διαβάσει ότι το svideo είναι καλύτερο.

Τέλοσπαντων..λογικά μετά από τόσα χρόνια κάποιος θα έχει την εμπειρία να μου πει σίγουρα!

Ευχαριστώ!
 
Παιδιά συγγνώμη για την ερώτηση αλλά rgb εννοείτε το καλώδιο που έχει το Ν64 από τη "μάνα" του σωστά? Αυτό με τα 3 καλώδια κόκκινο άσπρο κίτρινο. Με ενδιαφέρει κι εμένα να πάρω ένα καλώδιο της προκοπής. Σύνδεσα το RE2 (με expansion pak) στην τηλεόραση μου (Samsung 46'') και ξενέρωσα με την ποιότητα των γραφικών. Ίσως βέβαια να μην φταίει και το καλώδιο. Δεν ξέρω. Όποιος έχει παρόμοια προβλήματα ας απαντήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό με τα τρία καλώδια που λες είναι το composite (RCA). Δεν εννοείται ότι το έχει το Ν64 στο κουτί του απαραίτητα..εμένα μέσα είχε RF.
 
Δεν φταίει το καλώδιο johnny, ο συνδιασμός Ν64-composite-Samsung Upscaler είναι που σκοτώνει. Γνώμη μου, αν θες το μέγιστο απο ποιότητα να κάνεις τη μόντα με RGB που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω, και να βρείς μια CRT με RGB scart socket. Η έστω, την CRT με το composite. Στην LCD δεν θα δείς άσπρη (η τελοσπάντων απιξέλωτη και ζωντανή) μέρα.
 
borellus είπε:
Αυτό με τα τρία καλώδια που λες είναι το composite (RCA). Δεν εννοείται ότι το έχει το Ν64 στο κουτί του απαραίτητα..εμένα μέσα είχε RF.
Εγώ το αγόρασα από Έλληνα και ήταν σχεδόν καινούριο και επίσης έχει ένα αντάπτορα σε scart. Επίσης να πω ότι είναι το μωβ Ν64, μεταγενέστερο δηλαδή.

Other_Reality είπε:
Δεν φταίει το καλώδιο johnny, ο συνδιασμός Ν64-composite-Samsung Upscaler είναι που σκοτώνει. Γνώμη μου, αν θες το μέγιστο απο ποιότητα να κάνεις τη μόντα με RGB που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω, και να βρείς μια CRT με RGB scart socket. Η έστω, την CRT με το composite. Στην LCD δεν θα δείς άσπρη (η τελοσπάντων απιξέλωτη και ζωντανή) μέρα.
Ωραία ακούγεται η λύση με την CRT θεωρητικά γιατί πρακτικά αδύνατο καθώς δεν έχουμε την πολυτέλεια του χώρου στο σπίτι. Άσε δε που άν δει η γυναίκα μου παλιά, τονίζω το παλιά, τηλεόραση έχει φάει σουτ και αυτή και το Nintendo 64 πριν καλά καλά εξηγήσω το λόγο. Μάλλον θα πρέπει να συνηθήσω την πιξελιασμένη οθόνη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπάρχει και η λύση του εξωτερικού upscaler στην LCD, αλλα αν θες να πας σε κάτι τούμπανο όπως το XRGB θα σου φύγει κανα πεντακοσάρικο, οπότε....την παντόφλα δεν τη γλυτώνεις, κάτσε με τα πίξελ ! Συνηθίζει ο άνθρωπος :p
 
Εγω ειχα παρει το παρακατω αλλα δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει,αληθεια ειναι οτι στο N64 δεν το δοκιμασα.




[h=1]GameCube και S-Video[/h]
 
Other_Reality είπε:
Yπάρχει και η λύση του εξωτερικού upscaler στην LCD, αλλα αν θες να πας σε κάτι τούμπανο όπως το XRGB θα σου φύγει κανα πεντακοσάρικο, οπότε....την παντόφλα δεν τη γλυτώνεις, κάτσε με τα πίξελ ! Συνηθίζει ο άνθρωπος :p
Με βλέπω τελικά να το συνδέω στο TV Tuner του Game Gear και να το κάνω και φορητό μάλιστα :p
 
Πίσω
Μπλουζα