RGB to Vga adapter!

Συνάδελφε gtsamour, ποιά είναι τα τα schematics του καλωδίου για την Amiga? Αυτά που είναι στο hardware section του forum?
 
Το δικό μου το έφτιαξα βλέποντας πως είναι φτιαγμένο ένα άλλο που μου είχε δώσει το παιδί από το οποίο και πήρα την amiga500 αλλά ήταν σχετικά κοντό, οπότε δεν βρήκα schematics από το δίκτιο.

Μετά από ψάξιμο βρήκα αυτό

scart.png


scart.gif


Oι πρώτες οδηγίες έχουν περισσότερες γειώσεις, γι'αυτό και δίνει περισσότερα καλώδια (συνδέσεις) οι οποίες για μένα δεν είναι απαραίτητες. Το δεύτερο σχήμα είναι μια χαρά.
 
Ο συγχρονισμός δηλαδή βγαίνει από το composite sync, και δεν θέλει ξεχωριστό οριζόντιο και κάθετο?
 
Παιδες παω για λυση!!!! λοιπον εβαλα την πρωτη δισκετα του turrican και ακουστηκε απο τα ηχεια της tv ο ηχος του intro του turrican!!! ανοιγω ξανα τιν amiga χωρις δισκετα και παρατηρω το "χερακι με την δισκετα" πολυ θωλα μεσα στην μαυριλα της οθονης!!!

plz help !!!
 
Είναι γιατί είναι ελλιπείς η σύνδεση κάτι λείπει ακόμα, αν έχω το χρόνο θα ανεβάσω το δικό μου (τροποποιημένο) σχέδιο που δουλεύει άψογα 100% τέλεια απόδοση σε εικόνα και ήχο.
 
2002490817938096450_rs.jpg


οι διαδρομές των χρωμάτων καλωδίων είναι απλά ενδεικτικές για να ξεχωρίζουν ,ακολούθησε το σχέδιο πιστα και θα δεις..

προσοχή μονο να μη γίνει κανένα βραχυκύκλωμα στην παροχή 12 volt! (εινε αυτο με το κοκκινο χρωμα και την αντισταση 1 Kohm.)
 
Anemos είπε:
2002490817938096450_rs.jpg

οι διαδρομές των χρωμάτων καλωδίων είναι απλά ενδεικτικές για να ξεχωρίζουν ,ακολούθησε το σχέδιο πιστα και θα δεις..

προσοχή μονο να μη γίνει κανένα βραχυκύκλωμα στην παροχή 12 volt! (εινε αυτο με το κοκκινο χρωμα και την αντισταση 1 Kohm.)
Για να φτιαξω το καλωδιο τι θα χρειαστω?
 
Πίσω
Μπλουζα