Riddle of Master Lu-Ripley's believe it or not!

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Ηρθε η ωρα να αφιερωσω μερικες αραδες και σε ενα παιχνιδι που μου εμεινε βαθια χαραγμενο στη μνημη για 3 λογους....

-Ο πρωτος ηταν η παρα πολυ καλη ιστορια του και η εναλλαγη σκηνικων και τοποθεσιων που επισκεπτεσαι κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου

-Ο δευτερος ηταν τα τελεια γραφικα του,ειδικα για την εποχη εκεινη,που ηταν κατι το πραγματικα τρομερο!

-Ο τριτος και ισως και σημαντικοτερος,ηταν το μακρυ διαστημα που μου πηρε για να το τελειωσω,καθοτι το παιχνιδι δεν θα ελεγα οτι ηταν ευκολο και οι γριφοι του ηταν πραγματικα ευρηματικοι..!

Μη σας φανει υπερβολη λοιπον το γεγονος οτι το κατατασσω ευκολα αναμεσα στα 5 κορυφαια adventures που εχω παιξει και ειναι κατι παραπανω απο βεβαιο οτι,οταν εχω την ευκαιρια,θα το παιξω για μια ακομη φορα...

Το παιχνιδι εχει και ιστορικο και προσωποκεντρικο ενδιαφερον,καθοτι ασχολειται με ενα υπαρκτο προσωπο,τον Robert Ripley,ο οποιος γυρισε πανω απο διακοσιες (!!) χωρες και εγραψε βιβλια για αυτες ενω ειχε ανοιξει κι ενα μουσειο με αντικειμενα που μαζευε κατα την επισκεψη του σε καθε χωρα ενω παραλληλα,μεσω της εξελιξης της ιστοριας,μας ταξιδευει σε διαφορες χωρες,αναμεσα στις οποιες ειναι η Κινα,το Περου αλλα ακομη και αυτο το διαβοητο Νησι του Πασχα,αφηγωντας μας καποια σημαντικα ιστορικα πραγματα για καθε μια απο αυτες τις χωρες,δοσμενο καταλληλα με τετοιο τροπο που να τα δενει με το κλιμα του παιχνιδιου....

Η ιστορια μας λοιπον διαδρατιζεται το 1936 (περιοδο που ασφαλως ζουσε ο Robert Ripley) και στην εισαγωγη βλεπουμε τον Robert να καταδιωκεται απο δυο ληστες στην ερημο της Σαχαρας αλλα καθως ειναι ετοιμοι να τον πυροβολησουν,υπαναχωρουν καθοτι ο Robert εχει ακουμπησει πανω σε ενα τεραστιο ιερο πετρινο αγαλμα το οποιο βοα με τη βοηθεια του αερα,κατι το οποιο τρεπει τους ληστες σε φυγη,εχοντας παρει απλα την τσαντα του μαζι τους...

Γυρνωντας στη Νεα Υορκη βρισκει τον επιστατη του μουσειου του δεμενο με μια κομπρα μπροστα του ετοιμη να τον τσιμπησει και....καπου εκει αναλαμβανετε εσεις.....

Το παιχνιδι χρησιμοποιουσε digitized characters,αληθινους ηθοποιους ενω τα σκηνικα του στις διαφορες τοποθεσιες ηταν pre-rendered graphics,τοσο αληθοφανη και τετοιας ποιοτητας,με καταπληκτικη λεπτομερεια (μονο αν το δειτε θα καταλαβετε τι λεω) αλλα και ευρεια εναλλαγη τοποθεσιων,σκηνικων,χρωματων που δεν σου αφηναν κανενα περιθωριο απο το να τα χαρακτηρισεις αψογα........

Η μουσικη αλλα και το speech των χαρακτηρων ηταν επισης πολυ υψηλου επιπεδου,ενω το user interface του παιχνιδιου ηταν απλο,ευχρηστο,με μια λεξη,απροβληματιστο....

To ''The Riddle of Master Lu'' κυκλοφορησε το 1996 και δημιουργος αλλα και εκδοτης του παιχνιδιου υπηρξε η εταιρεια Sanctuary Woods,η οποια δυστυχως δεν υφισταται πια,καθοτι νομιζω οτι θα μπορουσε ανετα να αφησει ιστορια στο χωρο,κρινοντας απο αυτο το πραγματικο καλλιτεχνημα.....

Eυτυχως το παιχνιδι παιζει -με καποια λιγο πολυπλοκη διαδικασια- μεσω του dosbox,αλλα δυστυχως ειναι υπερβολικα δυσευρετο πλεον,αλλα....εσας δεν σας φοβαμαι,καπου θα το βρειτε....:biglaugh: :biglaugh:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ'οτι βλεπω,δεν υπηρξε ανταποκριση για το παιχνιδι αυτο.....

Κριμα,καθοτι ειναι απο τα πολυ καλα adventures που εχουν βγει.....

Απλα φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι δεν το ξερετε το παιχνιδι αλλα,πιστεψτε με,αξιζει να το βρειτε.......
 
Αρχηγέ , το παιχνίδι, όχι μόνο δεν το προσπεράσαμε, αλλα τώρα που μιλάμε έχει κατέβει και περιμένει στον δίσκο να ασχοληθούμε μαζί του :thumbup: :thumbup:

Μόλις το ξεκινήσω θα επιστρέψω με σχόλια ;)

Keep up the good work!!!
 
Απλα για να βοηθησω Dosbox.....εκτος αν υπαρχει PC με win98 λειτουργικο....
 
Το παιχνίδι δεν το ξέρω γιαυτό κανόνισα να το αποκτήσω.. :D

Που χάθηκες βρε manos426f?Εδώ τα reviews σε περιμένουν...Σε έφαγε το μαγαζί σου ε? :thumbup:
 
Ναι akmakas,απο τη μια η δουλεια μου απαιτει πολυ τρεξιμο και πολλες -και δυσκολες- ωρες ενω απο την αλλη,ενα σωστο review απαιτει ηρεμια και χρονο,γι'αυτο και προσωρινα τα εχω αφησει λιγο πισω....

Εδω καλα καλα στο forum εμπαινα πολυ αραια τον τελευταιο καιρο....

Αλλα αυτο βεβαια σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι τα ξεχασα,ουτε οτι θα τα παρατησω,πιστεψε με.....
 
!!

Αν και δεν το έχω παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι είχα ακούσει εξαιρετικά λόγια..Η αλήθεια είναι οτι το έχω κάπου αλλά δεν το έχω παίξει ακόμη...αλήθεια είναι τόσο μεγάλη μανούρα να το παιξεις μεσο DOSBOX??

και κάτι ακόμη: To ripley's believe it or not είναι γνωστή σειρά στην αμερικάνικη τηλεόραση (είναι κάτι σαν το απίστευτα κι ομως αληθινά)..μάλιστα εδω και κάποιο διάστημα παίζεται στο Makedonia TV νομίζω ή στο SKAI...

έχω επισκεφτεί το μουσείο του Ripley στο Σαν Φραντσισκο...είναι κάτι μεταξύ amusement park και μουσείο..εκεί σε display, όλα τα παράξενα που έιχε συν αντησει ο ripley στα ταξίδια του, φωτογραφίες και πληροφορίες...επίσης υπάρχουν και κάποια "παιχνίδια" που μπορεί ο επισκέπτης να λάβει μέρος
 
thamonas είπε:
Αν και δεν το έχω παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι είχα ακούσει εξαιρετικά λόγια..Η αλήθεια είναι οτι το έχω κάπου αλλά δεν το έχω παίξει ακόμη...αλήθεια είναι τόσο μεγάλη μανούρα να το παιξεις μεσο DOSBOX??
Οχι,ενταξει,απλα θελει,απ'οσο θυμαμαι,μια μικρη διαδικασια,αν δε τα καταφερεις και χρειαστεις βοηθεια,θα το βαλω ξανα να σου πω πως τρεχει.....

thamonas είπε:
έχω επισκεφτεί το μουσείο του Ripley στο Σαν Φραντσισκο...είναι κάτι μεταξύ amusement park και μουσείο..εκεί σε display, όλα τα παράξενα που έιχε συν αντησει ο ripley στα ταξίδια του, φωτογραφίες και πληροφορίες...επίσης υπάρχουν και κάποια "παιχνίδια" που μπορεί ο επισκέπτης να λάβει μέρος
Τοτε θα ενθουσιαστεις οταν δεις οτι στην αρχη του παιχνιδιου,η δραση λαμβανει χωρα μεσα στο μουσειο του Ripley...!!
 
χχμμμ εντυπωσιακά γραφικά και ωραίο review ...θα κοιτάξω και εγώ να το βρω..
 
ααχαχαχαχα ναι ρε συ δεν το είχα δει..καταρχήν όταν το είχες ποσταρει δεν ήμουν στο GRM..
 
Έχει ωραία γραφικά και είναι τρίτου προσώπου όπως μου αρέσει. Αρνητικό το ότι δεν έχει υπότιτλους.
 
Παιχνίδι που με ειχε εντυπωσιασει απο το PC Master λογω απιστευτης ποιοτητας screenshots αλλα και εξωτικής ατμοσφαιρας-περιπέτειας. Φοβαμαι ομως οτι παρα την ποιοτητα του δεν καταφερε να παραμεινει κλασσικο: όταν το έψαχνα στο Ιντερνετ δεν ειχα βρει καποιο σαιτ αφιερωμενο σε αυτο, και μαλιστα ουτε το ειχα βρει για να το κατεβασω.
 
Πίσω
Μπλουζα