Rob Roy (1995)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Χαίρετε

ταινία στα όρια του ρετρό, καθώς βγήκε στις αίθουσες στα μέσα της δεκαετίας του '90, επικεντρώνεται στις περιπέτειες Σκοτσέζου ήρωα του 1700. Πρωταγωνιστεί ο Λίαμ Νίσον, ο οποίος πέφτει στην ανάγκη του παγκάκιστου ντόπιου αριστοκράτη, υποδειγματικά παιγμένου απο τον Τζ. Χαρτ. Σύντομα ο ήρωας θα υποχρεωθεί να πάρει τα highlands, κυνηγημένος απο τον υπασπιστή(άψογος ο Τιμ Ροθ) του ευγενή και με τη γυναίκα (Τζέσικα Λανγκ)του να υποφέρει τις συνέπειες... Ωραία φωτογραφία, μια μάζωξη πολύ καλών ηθοποιών, αν και την παράσταση κλέβει νομίζω ο Τιμ Ροθ, μια πολύ καλή ταινία εποχής. Συνίσταται.

[video=youtube;w0-2kzujLA8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη ταινια οντως και χωρις τις τερατωδεις ανακριβειες του Braveheart. Τι ωραιος αντρας ο Τιμ Ροθ και μπορει να παιξει τα παντα! Ειχα παθει πλακα στα 90ς μαζι του και ειδα ολη του την φιλμογραφια, ευτυχως τα περισσοτερα ειναι αριστουργηματα! Κουκλος παντως...

Αυτη ειναι και η ταινια που οι Σκωτζεζοι αναγνωριζουν ως οντως ιστορικη και ρεαλιστικη σε αντιθεση με το επος του Μελ Γκιμπσον.
 
Μου άρεσε αρκετά (αν και προσωπικά προτιμώ τον Μπρέιβχαρτ, δεν είμαι σκοτσέζος άλλωστε). Έχει και αυτή αρκετές ιστορικές ανακρίβειες (λιγότερες όμως από τον Μπρέιβχαρτ), αναφέρεται σε έναν υπαρκτό Σκοτσέζο λαϊκό ήρωα των αρχών του 18ου αι. (τον Ρομπ Ρόι μακΓκρέγκορ 1671-1834) και βασίζεται σε μυθιστόρημα του σκοτσέζου συγγραφέα Γουόλτερ Σκοτ (1771-1832). Δεν έχω διαβάσει το μυθιστόρημα αλλά θυμάμαι μια διασκευή του στα κλασικά εικονογραφημένα, με αρκετές διαφορές από την ταινία (βεβαια και τα κλασικά εικονογραφημένα δεν ήταν πάντα πιστές μεταφορές). Η ταινία σκηνοθετήθηκε από τον Μάικλ Κίτον-Τζόουνς, ενώ η ερμηνεία του Τιμ Ροθ προτάθηκε για όσκαρ β' ανδρικού ρόλου
 
Πίσω
Μπλουζα