Robin Hood (1991)

Παιδιά , ειδε κανείς, τον νεο Ρομπέν με τον Ρασελ για να μας πει αν ηταν η οχι καλυτερος από τους ρετρορομπέν μας , ακουσα καλα λόγια και κριτικες εξω και θα ηθελα και την γνωμη ρετροφιλων :cool: , που ξερουν και το παρελθον του Χουντ.. :)
 
Προσωπικά,εμένα μου άρεσε αρκετά ;)
 
Την κυριακή, 9 το βραδυ το alter, θα την ξαναπροβάλλει, για όσους δεν την εχουν δει ποτέ, θα ειναι μια ευκαιρία.αν και το αλτερ την βαζει συχνά...οσο για το νεο Ρομπεν, υπάρχει και αυτός στο σκαι, καθε Κυριακή στις 5 το απόγευμα, φαινεται η Κυριακή ειναι η μέρα τους..
 
αριαδνη είπε:
Παιδιά , ειδε κανείς, τον νεο Ρομπέν με τον Ρασελ για να μας πει αν ηταν η οχι καλυτερος από τους ρετρορομπέν μας , ακουσα καλα λόγια και κριτικες εξω και θα ηθελα και την γνωμη ρετροφιλων :cool: , που ξερουν και το παρελθον του Χουντ.. :)
Σαν παραγωγη ειναι 1000000 φορες καλυτερο. Λιγακι πιο σκοτεινο με μερικες καλες ιδεες (ο Ρομπεν στην ουσια ειναι ενας απλος τοξοτης, που παιρνει για καποιους λογους την ταυτοτητα του ευγενη Ρομπερτ Λοξλευ) και μερικες κακες. Οσον αφορα σε ''ιστορικη'' πιστοτητα ειναι σε λιγο καλυτερο επιπεδο (ο Ριχαρδος σωστα πεθαινει στην Γαλλια και δεν επιστρεφει) αλλα εχει παπατζιλικια οσον αφορα το ποσο δραστηρια ειναι η Μαριον (η οποια ειναι χηρα του Λοξλευ και χειραφετημενη γυναικα εξ αναγκης) και αρκετους αναχρονισμους (βεβαια το παλιοτερο εσπαγε τζαμια σε αυτο το θεμα με πρωτους και καλυτερους τους φοβερους ''Κελτες'' του εκτου αιωνα χεχε). Ευτυχως δεν εχουμε μαυρους, κινεζους, ινδους, ινδιανους, καρατεριστες κτλ για να τονισουν την πολιτικη ορθοτητα του δωδεκατου αιωνα χεχε.
 
Tην Κυριακη την εχει και το "Θεμα".
 
joe είπε:
Σαν παραγωγη ειναι 1000000 φορες καλυτερο. Λιγακι πιο σκοτεινο με μερικες καλες ιδεες (ο Ρομπεν στην ουσια ειναι ενας απλος τοξοτης, που παιρνει για καποιους λογους την ταυτοτητα του ευγενη Ρομπερτ Λοξλευ) και μερικες κακες. Οσον αφορα σε ''ιστορικη'' πιστοτητα ειναι σε λιγο καλυτερο επιπεδο (ο Ριχαρδος σωστα πεθαινει στην Γαλλια και δεν επιστρεφει) αλλα εχει παπατζιλικια οσον αφορα το ποσο δραστηρια ειναι η Μαριον (η οποια ειναι χηρα του Λοξλευ και χειραφετημενη γυναικα εξ αναγκης) και αρκετους αναχρονισμους (βεβαια το παλιοτερο εσπαγε τζαμια σε αυτο το θεμα με πρωτους και καλυτερους τους φοβερους ''Κελτες'' του εκτου αιωνα χεχε). Ευτυχως δεν εχουμε μαυρους, κινεζους, ινδους, ινδιανους, καρατεριστες κτλ για να τονισουν την πολιτικη ορθοτητα του δωδεκατου αιωνα χεχε.
τζοε, δεν θα σου αρεσε καθόλου ο Ρομπεν των Δασων του Σκαι, το μονο σίγουρο, εκει να δεις η φαντασια καλπάζει ανελέητα, σε βαθμους που πια παραξενευει μεχρι και οτι εχουν αδελφο ο Ρομπέν με τον Γκαι , βαζουν σε σενάριο, ενα πραγμα σαν τον Μερλιν οπου και κει το εχουν τραβήξει απο τα μαλυά...αλλα μας αρεσει η μυθοπλασία, η ιστορική...και όλα τα ανεχόμαστε, θα το πάρω το dvd, ευχαριστω για την πληροφορία..
 
H ταινια του 1991 ειναι απειρως καλυτερη απο την τελευταια και φυσικα δεν χανει καθολου σε παραγωγη (απορω πως το κρινετε κιολας αυτο μιας και η ταινια του Κοστνερ σε "μεταφερει" σε εκεινη την περιοδο). Καμια σχεση η μια με την αλλη ρε παιδια.
 
H ταινια του 1991 ειναι απειρως καλυτερη απο την τελευταια και φυσικα δεν χανει καθολου σε παραγωγη (απορω πως το κρινετε κιολας αυτο μιας και η ταινια του Κοστνερ σε "μεταφερει" σε εκεινη την περιοδο). Καμια σχεση η μια με την αλλη ρε παιδια.
I will respectfully disagree :) .

τζοε, δεν θα σου αρεσε καθόλου ο Ρομπεν των Δασων του Σκαι, το μονο σίγουρο, εκει να δεις η φαντασια καλπάζει ανελέητα, σε βαθμους που πια παραξενευει μεχρι και οτι εχουν αδελφο ο Ρομπέν με τον Γκαι , βαζουν σε σενάριο, ενα πραγμα σαν τον Μερλιν οπου και κει το εχουν τραβήξει απο τα μαλυά...αλλα μας αρεσει η μυθοπλασία, η ιστορική...και όλα τα ανεχόμαστε, θα το πάρω το dvd, ευχαριστω για την πληροφορία..
Δεν άντεξα να δω μετά την πρώτη περίοδο :( .
 
joe είπε:
Σαν παραγωγη ειναι 1000000 φορες καλυτερο. Λιγακι πιο σκοτεινο με μερικες καλες ιδεες (ο Ρομπεν στην ουσια ειναι ενας απλος τοξοτης, που παιρνει για καποιους λογους την ταυτοτητα του ευγενη Ρομπερτ Λοξλευ) και μερικες κακες. Οσον αφορα σε ''ιστορικη'' πιστοτητα ειναι σε λιγο καλυτερο επιπεδο (ο Ριχαρδος σωστα πεθαινει στην Γαλλια και δεν επιστρεφει) αλλα εχει παπατζιλικια οσον αφορα το ποσο δραστηρια ειναι η Μαριον (η οποια ειναι χηρα του Λοξλευ και χειραφετημενη γυναικα εξ αναγκης) και αρκετους αναχρονισμους (βεβαια το παλιοτερο εσπαγε τζαμια σε αυτο το θεμα με πρωτους και καλυτερους τους φοβερους ''Κελτες'' του εκτου αιωνα χεχε). Ευτυχως δεν εχουμε μαυρους, κινεζους, ινδους, ινδιανους, καρατεριστες κτλ για να τονισουν την πολιτικη ορθοτητα του δωδεκατου αιωνα χεχε.
Εδω απλα εχουμε την πολιτικη ορθοτητα του Ridley Scott (στα ιδια πλαισια με το

Kingdom of Heaven)
 
Nemo είπε:
Εδω απλα εχουμε την πολιτικη ορθοτητα του Ridley Scott (στα ιδια πλαισια με το Kingdom of Heaven)
Ευτυχως η πολιτικη ορθοτητα του περιοριστηκε στην φεμινιστρια Μαριον γιατι δεν θα αντεχα αλλους μαυρους, κιτρινους, κοκκινους εκει που δεν τους σπερνουν. Οπως δεν θα γουσταρα να εβλεπα μια ταινια για την ιαπωνια και να μου ξεπεταγονταν και 2-3 ξανθομπαμπουρες 2 μετρα με κατανα. Βεβαια εχω ακουσει πως πολλες σειρες ή ταινιες επιβαλλονταν να εχουν πολυεθνικους συντελεστες στην αμερικη, λογω της πιεσης των κοινοτητων και την αναγκη ξορκισματος του παρελθοντος. Αλλα εξακολουθω να το βρισκω γελοιο.

Το Kingdom of heaven βεβαια ειχε πολλες ασχετες και αστοχες φασεις, ομως επεσε μεσα στο οτι ιστορικα ο Σαλαντιν φερθηκε πολυ πιο πολιτισμενα και ιπποτικα απο τις ευρωπαικες λερες.
 
[edit] image not available [edit]

και κούκλες Ρομπέν των Δασών, να είχα μια, υπήρχε και ρετρό Ρομπέν των Δασων με Μαριαν την ηθοποιο που επαιζε τις επικίνδυνες σχεσεις το κορίτσι που διεφθειρει ο Μαλκοβιτς., η Ουμαν Θερμαν, την θυμήθηκα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτιμώ την πρωτοτυπη,κλασσική ταινια με Ερολ Φλυν και Ολιβια ντε Χαλιβαντ (η Μελανι απο το Οσα παιρνει ο άνεμος). Εντάξει ειναι πιο αθώα αλλά έχει πιο ωραιες ξιφομαχίες, καλούς ηθοποιους και τελος πάντων ειμαι πολύ ρετρό και κλασσική τι να κάνουμε! Τι ωραιος άντρας ο Αλαν Ρικμαν όμως (ο κακος!) έχω δει πολλές ταινίες του! Μπροστά του ο Κέβιν τιποτα! Και ο Μοργκαν Φρημαν καλος ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειναι αστειο να απανταω συνεχεια μετα τη Domenica

πολυ ωραιος ο Κοστνερ αλλα πολυ ωραιος ο Μοργκαν Φριμαν

δεν το εχω δει σε αλλη ταινια να κανει τον πολεμιστη
 
Domenica είπε:
Τι ωραιος άντρας ο Αλαν Ρικμαν όμως (ο κακος!) έχω δει πολλές ταινίες του! Μπροστά του ο Κέβιν τιποτα! Και ο Μοργκαν Φρημαν καλος ειναι.
θα με κανεις να πάω σε οφθαλμιατρο, το απόγευμα αλήθεια στο λεω, πιο ωραιος απο τον Κεβιν..που εμφανιζεται και με λιγα ρουχα παρεπιπτοντως στον.. καταρράκτη, δεν σε συγκλονισε η σκηνή αυτή; :p δεν μιλησε στην γυναικεια σου ιδιοσυγκρασία; :flower: γιατι στην δική μου μιλησε.. #)
 
Τωρα καλή μου γούστα ειναι αυτά! εγώ προσωπικά στην σκηνή με τον καταράχτη αναρωτιόμουν που βρέθηκε το γυμναστήριο στην φυλακή που και καλά ήταν ο Κέβιν ο οποιος μου φαινεται υπερβολικά ατσαλάκωτος. Εγώ θέλω ο αλλος να έχει ενδιαφέρουσα εμφάνιση πρώτα πρώτα και να φαινεται πως κατι έχει ζησει, και ναι θεωρώ τον Αλαν Ρικμαν και τον Μοργκαν Φρημαν πολυ ωραίους αντρες και μου αρέσει και οπως έχουν μεγαλώσει! Αλλα πάλι εγώ ειμαι περίεργη ας πουμε δεν μου αρέσει εμφανισιακά ο Αλαιν Ντελον (ειδικά τα ματια-πάγος).

Στα της ταινίας τώρα αξιζει αν δεν το έχεις δει ο Ρομπέν με τον Ερολ Φλυν.
 
Κι εμένα μου άρεσε ο ρομπεν των δασών με τον κεβιν,εξαιρετική ταινια
 
Εξαιρετική ταινία, μολονότι δεν έχω δει την κλασσική με τον Ερολ Φλυν, για να έχω μέτρο σύγκρισης! Εντούτοις, ήταν από τις ερμηνείες του Κέβιν Κόστνερ που με άρεσαν, η πλοκή σε κρατάει και οι σκηνές ωραίες!

Η αλήθεια είναι όμως, ότι όταν μιλάμε για Robin Hood, μου έρχεται πρώτα στο μυαλό το Men in Tights (που γυρίστηκε σαν παρωδία το 1993), με το οποίο ρίχνω απίστευτο γέλιο! :D

Domenica είπε:
Τι ωραιος άντρας ο Αλαν Ρικμαν όμως (ο κακος!) έχω δει πολλές ταινίες του!
Ναι, είναι εξαιρετικός ηθοποιός και σε κάποιες ταινίες, έχει την ευκαιρία να αναδείξει και την ομορφιά του (γιατί είναι όμορφος, κακά τα ψέμματα!) Τον γνώρισα στην ταινία Dogma (άλλο γέλιο κι εκεί! :D )

Ωστόσο, ο Άλαν Ρίκμαν δε μου έμεινε σαν ηθοποιός από αυτό το ρόλο, αλλά από το ρόλο..... του Professor Snape! Για όσους έχουν διαβάσει Harry Potter, η περιγραφή της Rowling είναι λες και κοίταζε τον Rickman!
 
τον γνωρισες στο dogma?? κ σου εχει μεινει απο τα χαρι ποττερ?? κ δεν εκανες τιποτα απο αυτα τα δυο με το die hard???
 
wheeled warrior είπε:
τον γνωρισες στο dogma?? κ σου εχει μεινει απο τα χαρι ποττερ?? κ δεν εκανες τιποτα απο αυτα τα δυο με το die hard???
Εντυπωσιακό, ε?! :D

Άμα σου πω ότι στο Die Hard ούτε που τον θυμάμαι, μάλλον θα πάθεις πλάκα, αλλά πρέπει να είμαι ειλικρινής! #)
 
!

Και μένα μου αρέσει αυτή η ταινία. Ειμαι fun του ρομπέν των δασών και βέβαια δεν είχα χάσει τη συγκεκριμένη ταινία όταν παιζονταν στο σινεμά. Η αλήθεια είναι οτί τότε δεν είχα καταλάβει πόσο τεράστιο cast υπήρχε στην ταινία πέρα από τον Kevin που εκείνη την εποχή γνώριζα μονο αυτόν: Morgan Freeman, Alan Rickman, Christian Slater...μέχρι και ο Sean Connery κάνει πέρασμα. Πολύ ευχάριστη περιπέτεια με ωραία κουστούμια και φωτογραφία. Το μόνο πράγμα που με χαλάει λίγο τώρα πια, είναι η "χαιτούλα" του Κεβιν και η southern αμερικάνικη προφορά του που βέβαια δεν παραπέμπει σε Αγγλο ευγενή αλλά πιο πολύ σε Αμερικάνο φορτηγατζή. Αλλά λογω ποιητικής αδείας και εκτιμησης στο πρόσωπο του Κεβιν τα προσπερνάω :). Ο Κέβιν δεν είναι σπουδαστής της "μεθόδου" άλλωστε.
 
Πίσω
Μπλουζα