Robino-ταινίες

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.772
Robin Hood...

Ενας ηρωας που παντα μας εξαπτει την φαντασια... ::)

Οσες φορες ακουγαμε αυτο το ονομα

φανταζομασταν ηρωικες πραξεις,κυνηγι των κακων,

θεαματικες ξιφομαχιες,τοξοβολιες κλπ...

Και ποσες φορες δεν εχουμε θαυμασει

στην μεγαλη αλλα και στην μικρη

οθονη τις περιπετειες του!

Παρακατω θα δειτε μερικες απο τις

πιο διασημες ταινιες και σειρες

(Με χρονολογικη σειρα μεχρι


και το 1995 που ειναι και το ρετροοριο
:) )

που εχουν θεμα τους

τη ζωη και τα κατορθωματα

του αγαπημενου ηρωα!

Εκ των οποιων 2 ειναι animation παρακαλω... :eek:

Πραγμα που με εκπλησει ευχαριστα! :D

The Adventures of Robin Hood-1938

attachment.php


The Adventures of Robin Hood-1955-1960 TV Series

attachment.php


Robin Hood Daffy-1958

attachment.php


Robin Hood-1973

attachment.php


Robin and Marian-1976

attachment.php


Robin Hood: Prince of Thieves-1991

attachment.php


Robin Hood:Men in Tights-1993

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη η ταινία του 1938. Με τον Errol Flynn πρωταγωνιστή πόσο άσχημα θα μπορούσε να πάει; Ξιφομαχίες, δράση, παραμύθι, χρώματα, γοητευτικοί χαρακτήρες. Προσωπικά μου αρέσει και η γλυκόπικρη, μελαγχολική ιστορία του Robin & Marian. Aλλά αυτός ο αχταρμάς με τον Kevin Costner μου κάθεται στο στομάχι. Προτιμώ την τηλεοπτική παραγωγή της ίδιας χρονίας με πρωταγωνιστές τον Patrick Bergin και την Uma Thurman. Υπάρχει και μια ιταλική παραγωγή στις αρχές της δεκαετίας του '70, σε σκηνοθεσία Giorgio Ferroni με πρωταγωνιστή τον Giuliano Gemma
 
iggylebowski είπε:
Προτιμώ την τηλεοπτική παραγωγή της ίδιας χρονίας με πρωταγωνιστές τον Patrick Bergin και την Uma Thurman. Υπάρχει και μια ιταλική παραγωγή στις αρχές της δεκαετίας του '70, σε σκηνοθεσία Giorgio Ferroni με πρωταγωνιστή τον Giuliano Gemma

Οριστε και οι δυο στις οποιες αναφερεσαι... :)

L'arciere di Fuoco-1971



attachment.php


Robin Hood-1991

attachment.php
 
Πρέπει κάποια στιγμή να στρωθώ και να ψάξω να βρω την εκδοχή με τον Έρολ Φλυν.... Απαράδεκτη που δεν το έχω δει μέχρι τώρα! :(

Κατά τ' άλλα, να πω ότι φυσικά έχω δει την εκδοχή της Disney (όχι, που θα με ξέφευγε! :D ), την εκδοχή με τον Kevin Costner που -προσωπικά- τη βρήκα εξαιρετική, (αλλά πάλι, σινεφίλ δε με λες! :D ) και το απίστευτο "Men in Tights", του οποίου ατάκες χρησιμοποιώ καθημερινά! Κάθε φορά που το βλέπω, κλαίω από τα γέλια! :biglaugh:

 
επίσης:

S-14.jpg

S-11.jpg

coverymy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή η εκδοχή του Errol Flynn με τον Basil Rathbone (Σερλοκ Χολμς) σαν σερίφη και τον Claude Rains (Αόρατος Άνθρωπος) σαν πρίγκιπα Ιωάννη. Σκηνοθετεί ο Michael Curtiz (Καζαμπλάνκα)

να προσθέσω στη λίστα και την βουβή εκδοχή του 1922 με τον Douglas Fairbanks (που 'χε Ντουγκλας το μουστάκι :p ) σαν Ρομπέν και τον Walace Beery σατο Ρόλο του Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου

την εκδοχή της Hammer, The men of Serwood Forest (1954) με τον Don Taylor στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Σκηνοθετεί ο Val Guest.

το Time Bandits (που διεκδικεί το βραβείο της ταινίας με την πιο άσχετη ελληνική μετάφραση του τίτλου) του Terry Gilliam όπου εμφανίζεται ένας (μάλλον ομοφυλόφιλος), είρωνας και παρωδούμενος Ρομπέν που τον ερμηνεύει ο John Cleese (αρκετά πριν αγαπήσει ο θεός το χαβιάρι)

Τέλος καθώς ο χαρακτήρας του Ρομπέν των Δασών παιζει σημαντικό ρόλο στο μυθιστόρημα Ιβανόης του σερ Walter Scott (1771-1832) εμφανίζεται και στις κινηματογραφικές του μεταφορές.

Και μια ερώτηση... μικρός είχα δει μια κωμική μεταφορά της ιστορίας του Ρομπέν μάλλον της δεκαετίας του 50 (έγχρωμη) αλλά δεν θυμάμαι τίτλο. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν η σκηνή που ο πρίγκιπας Ιωάννης είναι στον ψυχολόγο και ότι στην ομάδα του Ρομπέν είναι ένας τροβαδούρος που πάει να τραγουδήσει και τον δέρνουν και του παίρνουν το λαούτο... Θυμάται κανείς τίτλο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να συμπληρωσω οτι την καταπληκτικη εκδοχη του 1922 με τον Douglas Fairbanks που ανεφερε ο Thor, μπορειτε να την κατεβασετε και να την δειτε νομιμα απο το internet archive - οπως και χιλιαδες αλλες επισης.

http://archive.org/details/FairbanksRobinHood1922
 
Το animation του 1973 πρέπει να είναι μια από τις πρώτες πρώτες ταινίες που είδα ποτέ !!!

Επειτα αν θυμάμαι καλά, κυκλοφόρησαν σε κάποιο κόμικ περιοδικό σε χαρτοκοπτική οι φιγούρες του, με τις οποίες έπαιζα για αρκετό καιρό... :D
 
Υπηρχε και η σειρα Robin of Sherwood που αν δεν κανω λαθος ειχε παιχτει και στην Ελλάδα, ή την μπερδεύω με κατι αλλο; Ηταν η πρωτη ενσαρκωση του ηρωα που είχε στην ομάδα του κάποιον ανατολίτη.
 
Αγαπημένο το "Men in Tights" , που πετάει και φαρμακερές ατάκες για τον αχταρμά με τον Κόστνερ... :D
 
Ας πω κι εγω τη γνωμη μου 1)Η ταινια με τον Εrrol Flynn ειναι πραγματικα σπουδαια.Θυμαμαι μικρο παιδακι ποσο πολυ μου αρεσε και φυσικα την ειχα δει πολυ παλια στην ερτ τοτε που ακομα ειχε ενα λιτο και ποιοτικο προγραμμα. 2)Επισης και αυτη με τον Giuliano Gemma μου ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση και αυτη φυσικα την ειχα δει στην ερτ πολυ παλια. 3)Η ταινια με τον Κevin Costner για μενα ειναι μια φλυαρη και νεροβραστη περιπετεια και τιποτε αλλο.Μονο η Εlisabeth Mastrantonio ξεχωριζει απο αυτο τον αχταρμα ενω ο Κevin Costner ειναι ενας ηθοποιος οπου με ξινιζει η ηθοποιια του αφορητα.

Εχω σκοπο να δω την τηλεοπτικη σειρα του 50 καθως και τις ταινιες που προτεινε ο filmmusic.Eιμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι πολυ καλες.
 
το 2013 βγαινει στις αιθουσες η ταινια the last robin hood οπου ο kevin kline θα παιζει τον errol flynn στις τελευταιες του μερες!http://www.imdb.com/title/tt2450440/

http://www.imdb.com/title/tt2450440/
 
Άντε!! Πάντα ήθελα να δω μια βιογραφία του Error FLynn. Κρίμα που θα δείχνει μόνο τις τελευταίες μέρες..
 
Evδιαφερον ακουγεται....Ουπς τωρα θυμηθηκα οτι εχω δει και την ταινια με τον Σιν Κονερι.Αρκετα ρομαντικη με μια γλυκοπικρη γευση....

Μαλιστα ειναι και η πρωτη ταινια οπου γνωρισα την αφεντια του.
 
Deathshadow είπε:
Evδιαφερον ακουγεται....Ουπς τωρα θυμηθηκα οτι εχω δει και την ταινια με τον Σιν Κονερι.Αρκετα ρομαντικη με μια γλυκοπικρη γευση....
Μαλιστα ειναι και η πρωτη ταινια οπου γνωρισα την αφεντια του.
Την ειδα προσφατα....

Δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα κιολας.

Συμπαθητικη αλλα μεχρι εκει.
 
Σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη του αλλα οταν τη βλεπεις σε μικρη ηλικια ολο και κατι θα βρεις ομορφο.Η μπορει και να τη βαρεθεις ;) .
 
Rakeesh είπε:
Υπηρχε και η σειρα Robin of Sherwood που αν δεν κανω λαθος ειχε παιχτει και στην Ελλάδα, ή την μπερδεύω με κατι αλλο; Ηταν η πρωτη ενσαρκωση του ηρωα που είχε στην ομάδα του κάποιον ανατολίτη.
Την έχει δει κανείς αυτή τη σειρά;

Θυμάμαι που την έπαιζε, ίσως είχα δει κάποιες σκηνές..

Σκέφτομαι να την αγοράσω σε Bluray αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Τι γνώμη έχετε γι'αυτή;

Πιστεύω να μου αρέσει αφού είμαι τρελλαμένος με ό,τι 80s. :p

http://www.blu-ray.com/movies/Robin-of-Sherwood-Set-1-Blu-ray/21855/
 
filmmusic είπε:
Την έχει δει κανείς αυτή τη σειρά;Θυμάμαι που την έπαιζε, ίσως είχα δει κάποιες σκηνές..

Σκέφτομαι να την αγοράσω σε Bluray αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Τι γνώμη έχετε γι'αυτή;

Πιστεύω να μου αρέσει αφού είμαι τρελλαμένος με ό,τι 80s. :p

http://www.blu-ray.com/movies/Robin-of-Sherwood-Set-1-Blu-ray/21855/
πολύ μα πολύ καλή σειρά, μην την χασεις αν μπορεις να την βρεις
 
αριαδνη είπε:
πολύ μα πολύ καλή σειρά, μην την χασεις αν μπορεις να την βρεις
Οκ! ;)

Θυμάμαι πάντως που μου είχε κάνει εντύπωση ο Ρομπέν.

Μέχρι τότε τον είχαμε συνηθίσει με κοντά μαλλιά και μουστακι, και μας εμφανίστηκε σα σωσίας του Richard Marx! :p
 
Πίσω
Μπλουζα