Robots from the past

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
Ήταν πολύ της μόδας (Trendy Litsaβ¦) την δεκαετία του 80 διάφορα τηλεκατευθυνόμενα ρομποτάκια με μερικά special features για την εποχή.

Στις παρακάτω photos θα βρείτε τον κύριο Jim the Politician. Προϊόν της Playtime (Made in Korea). Το κόστος του το 1988 ήταν γύρω στις 12.000 με 13.000 δρχ. Εκτός από τις κλασικές κινήσεις που μπορούσε να κάνει το ρομποτάκι, μπορούσε κανείς να μιλήσει στο τηλεχειριστήριο και η ομιλία του να ακουστεί από ένα ηχείο που βρισκόταν στην πλάτη του Jim (aka politician). Το μεγάλο let down ήταν τα χέρια του...τα οποία ήταν απλά για decoration. Δυστυχώς δεν λειτουργεί σήμερα αφού αγνοείται η τύχη του τηλεχειριστηρίου... Α! είχε και ένα πλαστικό δίσκο ο οποίος έπιανε σε δύο υποδοχές στο κέντρο του jim και μπορούσες να μεταφέρεις ελαφριά πραγματάκια.

The Old Robots.com/Jim Politician



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι είχα ένα παρόμοιο μικρός μου το είχε πάρει ο πατέρας μου ήταν πιο κοντό κάτι σαν r2d2 με χέρια και μπορούσα να κουνάει και τα χέρια του! Είχα κάτι σαν προφυλακτήρα μπροστά και όταν ακουμπούσε κάτι ζήταγε συγνώμη, έκανε στροφή και συνέχιζε αλλού τη πορεία του. Το τηλεχειριστήριο δεν είχε μικρόφωνο και αν το άφηνες 15 λεπτά χωρίς να ασχοληθείς μαζί του φώναζε hey come lets play η κάτι τέτοιο...
 
Είχα κι εγώ ένα ρομπότ, λίγο πιο στοιχειώδες στη λειτουργία βέβαια… :eek:

Έκανε λίγα βήματα και τότε το κάλυμμα του κεφαλιού άνοιγε στα δύο και από μέσα εμφανιζόταν ένα κεφάλι δεινόσαυρου το όποιο ανοιγόκλεινε το στόμα και βρυχιόταν δυο-τρεις φορές. Μετά το καπάκι έκλεινε και συνέχιζε να περπατάει… :rolleyes:

Keep walking… :D
 
Παιδια απο μικρος ειχα μεγαλη αγαπη για τα ρομποτ ειχα μερικα μεταλικα που επαιρναν μπαταριες!

Τωρα εξακολουθω να κανω συλλογη!

Εχω το Robot της Deagostini οπως και τον robosapiens..Τωρα θα αγορασω και τον V2 ασε.....μουρλα!

omenforever..χε χε παρανοικο το rombot σου :D
 
Akmaka, πλανάται μια φήμη, ότι εξαναγκάζεις τα ρομπότ σου να σκανάρουν ασταμάτητα παλιά τεύχη του Pixel και μετά παρουσιάζεις την δουλειά τους, ως δικιά σου ! :D

Αληθεύει ;;;
 
Μπα Γιατί το λες αυτό?

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AXA ! ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΗΚΕΣ !!! :biglaugh:

( μήπως έχεις και άλλα ρομπότ, που τα εξαναγκάζεις να δουλεύουν Photoshop ? ) :confused:
 
Τα ρομπότ είναι η παλιά μου αγάπη και ότι έχει σχέση με ρομποτική!!!

Δυστυχώς η τεχνολογία έγινε τώρα προσιτή που μεγαλώσαμε!!

Αποκαλύφθηκα λοιπόν! :D
 
Akmakas o Ασίμωφ της παρέας. Αλήθεια το V2 είναι ότι πιο εξελιγμένο μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα σε λογική τιμή;

Akmakas σαν ειδικός που είσαι, ίχε πάρει το μάτι μου παλαιότερα ένα που έκανε και τη δουλειά συναγερμού στο σπίτι. Σου λέει κάτι;

Μπορώ να βρω ένα Dalek χωρίς τη όπλο του; (μη βγάλουμε κάνα μάτι)
 
O V2 Είναι όντως πολύ εξελιγμένο ρομποτ μετα το ΑΙΒΟ της Sony Κοστίζει 350 Ε και το περιμένουμε στην Ελλάδα!

Το ρομποτ με τον συναγερμο είναι το κιτ της deagostini με το ρομπότ.Αρκετά καλό γιατι έχει εξυπνες εφαρμογές!Μπορεις να το συνδεσεις με το PC και να προγραμματίσεις εύκολα και γρήγορα ότι πρόγραμμα θέλεις(Καφέ δεν κάνει αλλά μπορεί να σου φέρει το ποτήρι με το φάρμακο πχ στο δωμάτιο και να σε ξυπνήσει!) Μεταξύ μας είναι απατεώνες γιατί ότι πάρεις σου βγαίνει τριπλάσια τιμή!
 
shock είπε:
... ίχε πάρει το μάτι μου παλαιότερα ένα που έκανε και τη δουλειά συναγερμού στο σπίτι. Σου λέει κάτι;
Μου θυμίζει το ED209 στον ROBOCOP !

Σίγουρη προστασία για το σπίτι !
 
Tο ED209 ,τελικα βγηκε ελαττωματικο και εγινε μαζικη αποσυρση στο robocop2:)

Παντως η ιδεα ενος ρομποτ για "συναγερμος" δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα(ασχετο)
 
Όπως και τα ρομπότ σκούπες! ... το βάζεις και σκουπίζει μόνο του όσο λύπεις... το μόνο κακό είναι η αυτονομία και το μέγεθος της σακούλας.
 
Επειδή τα ρομπότ είναι και η δική μου μεγάλη αγάπη , δείτε και τα δικά μου 2:

http://www.gameland.gr/geoanas/collection3.htm

(WITTLEY και R2D2 , κάτω,κάτω μετά τα handhelds)

Ειδικά το R2D2 το λατρεύω ! :)







wittley.jpg

R2b.jpg

R2a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο.....Τον R2D2 τον θέλω!!!!Τι μέγεθος έχει?

Καταπληκτική συλλογή φίλε μου........
 
Ο R2D2 είναι το αγαπημένο μου pet !:lotsofolove:

Περισσότερες πληροφορίες στο site της Hasbro

http://www.hasbro.com/r2droidfactory/

Δυστυχώς έχει σταματήσει να παράγεται πλέον.Μόνο από Ebay με τιμή γύρω στα 100 -150 US$

It worths every single cent ! :thumbup:
 
θυμαται κανεις μια τανια στην οποια επαιζε ενας γερακος(πολυδιαφημιζομενος στα θριλερ...με στυλ δρακουλα) σε καποιο πλανητη, και τα οποια ρομποτ ειχαν σκλαβους τους κατοικους....και οποιος κατοικος επαναστατουσε, του εριχναν ενα θανατηφορο σπρευ....και τα οποια ρομποτ εβγαζαν καποιες κραυγες?....
 
pepinos είπε:
θυμαται κανεις μια τανια στην οποια επαιζε ενας γερακος(πολυδιαφημιζομενος στα θριλερ...με στυλ δρακουλα) σε καποιο πλανητη, και τα οποια ρομποτ ειχαν σκλαβους τους κατοικους....και οποιος κατοικος επαναστατουσε, του εριχναν ενα θανατηφορο σπρευ....και τα οποια ρομποτ εβγαζαν καποιες κραυγες?....
[edit] Greeklish [edit]

Λοιπον,εχουμε και λεμε :

ο ΓΕΡΑΚΟΣ ειναι ο Peter Cushing, περισσοτερο γνωστος ως VAN HELSING, στις ταινιες της HAMMER FILMS.

H ταινια που ψαχνεις ειναι το DR. WHO AND THE DALLEKS, απο το αγγλικο studio Amicus. Αργοτερα βγηκε και ενα sequel,

μετριας ποιοτητας ομως.

Ελπιζω να σε καλυψα ! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο ειναι...... ωραιος ο παικτης :cool: :cool: :cool:

μεχρι περσυ το ειχα δει σε βιντεοκασετα για ενοικιαση....κριμα που δεν καταφερα(η δεν σκεφτηκα) να το μετατρεψω σε dvd :icon_cry:

πρεπει να ειχε βγει και σειρα τοτε(μπορει και στα 50s)
 
pepinos είπε:
αυτο ειναι...... ωραιος ο παικτης :cool: :cool: :cool:
μεχρι περσυ το ειχα δει σε βιντεοκασετα για ενοικιαση....κριμα που δεν καταφερα(η δεν σκεφτηκα) να το μετατρεψω σε dvd :icon_cry:

πρεπει να ειχε βγει και σειρα τοτε(μπορει και στα 50s)
Η σειρά ήταν από τις μακροβιότερες στην αγγλική τηλεόραση.

Παιζόταν κάτι δεκαετίες.

Μάλλον παίζεται ακόμα.

Βέβαια από την πρώτη σαιζόν, μέχρι τώρα, έχουν αλλάξει καμιά δεκαριά "γιατροί".

Ο καλύτερος και κλασσικότερος, ήταν ο TOM BAKER.
 
Πίσω
Μπλουζα