Robots from the past

πιστιρικας που εβλεπα την ταινια......ενοιωθα σαν να εβλεπε εξορκιστη ενα 10 χρονο :)
 
Eγω παντως ειμαι ακομα μπεμπης εχω:Robosapien V2,RoboSapien Media (αυτος ειναι τρελα.Ειναι media center που τρεχει LINUX παρακαλω και εχει και στο στηθος οθονη.Τραβαει βιντεο,φωτο και παιζει Java games.Εχει δικο του cd rom που βαζεις στο PC και τον συνδεεις.Παιζει MP3.),RoboRaptor,RoboPet και το Flytech Dragonfly που ειναι το πρωτο στο κοσμο εντομο τηλεκατευθυνομενο.Φτιαγμενο απο φενιζολ.Ολα τα robot ειναι της WOW WEE RObotics. http://www.wowwee.com
 
Τί είναι όμως το ρομπότ; Από που ήρθε αυτός ο όρος;

Προέρχεται από την τσέχικη λέξη robotovat και σημαίνει to work, to slave. Η λέξη εισάχθηκε από το Τσέχο συγγραφέα Karel Čapek στο έργο του Rossum's Universal Robots που γράφτηκε το 1920. Όμως το ρήμα αυτό προυπήρχε από τον 10ο αιώνα. Τη λέξη Robot την έφερε στο δυτικό πολιτισμό ο Ισαάκ Ασήμωφ.

Το έργο αυτό διηγείται ένα εργοστάσιο που φτιάχνει τεχνητούς ανθρώπους - ρομπότ (που φαίνονται σαν κανονικοί άνθρωποι), τα οποία κατασκευάζονται για να δουλεύουν. Κάποια στιγμή όμως επαναστατούν, αποχτούν βούληση και επιβάλλονται στους ανθρώπους.

Όμως στην Ελληνική μυθολογία ο Ήφαιστος που μπορούσε και μεταχειριζόταν το μέταλο, είχε φτιάξει μεταλικούς υπηρέτες που λειτουργούσαν αυτόνομα!

Άρα, τα ρομπότ υπήρχαν εδώ και χιλιάδες χρόνια...
 
audiodee είπε:
Όμως στην Ελληνική μυθολογία ο Ήφαιστος που μπορούσε και μεταχειριζόταν το μέταλο, είχε φτιάξει μεταλικούς υπηρέτες που λειτουργούσαν αυτόνομα!
Άρα, τα ρομπότ υπήρχαν εδώ και χιλιάδες χρόνια...
:worship: :worship: :worship: :worship:
 
Ακριβώς στην μυθολογία, όπως είχε κάνει και δώρο τον Τάλο στον βασιλιά Μίνωα.
 
Ενα ROBOT απ' τα παλια...

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα ένα ρομοτ απ'τα παλιά. Δώρο που είχαν κάνει στον αδερφό μου. Ήμουν μόλις 2 χρονών και με τρόμαζε πάρα πολύ. Του λοίπουν μια ασπίδα και ένα όπλο.

[edit] dead photo [edit]



robot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφο! Γράφει πουθενά εταιρία? Είναι ελληνικό?
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζω έχει κάτι αυτοκολλητάκια κολλημένα που πιθανώς να έγραφαν αλλά έχουν ξεθωριάσει εντελώς
 
Μιας και με εχει πιασει robot fever, αξιζει να ριξουμε και μια ματια σε ενα ρετρορομποτ

πρωτοποριακο για το 1983, που ομως τωρα το φτιαχνουμε και στο σπιτι μας.

Προσεξ'τε ιδιαιτερα την παρουσιαση στο βιντεο και την μουσικη επενδυση.

Καρακλασσικο 80s ντοκυμαντερ!

ODEX-1 Functionoid walking Robot 1983

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσφατα επισκεφτηκα συνοικιακο μαγαζι στο κεντρο και εντοπισα σε ενα ραφι να καθεται αυτο ξεχασμενο εδω και πολλά χρονια άθικτο καινούργιο..

κατασκευή στις αρχες 80 στο HONG KONG

71760_10200742515830947_1243640286_n_zps20e517b0.jpg
71760_10200742515830947_1243640286_n_zps20e517b0.jpg

66157_10200742518591016_1268550745_n_zps5d2bd89e.jpg
66157_10200742518591016_1268550745_n_zps5d2bd89e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα