Rock / Metal Clubbing - From 80s to Today

Καλη φαση! Vice Human rulez
 
1) Χωρίς Ανάσα στο Χαϊδάρι... χαμός στο ίσιωμα. Ό,τι και να πω λίγο θα είναι.

2) NoName στον Πειραιά... τελειωμένο μέχρι αηδίας με τραγικό ήχο και ατελείωτο χτύπημα.

Παρατήρηση για τα περισσότερα από τα μαγαζιά αυτά, και ειδικά για το Τέξας στην Ιπποκράτους... Εννιά στους δέκα κατουρούσαν στο καλάθι και όχι στη λεκάνη. Αποτέλεσμα ήταν το δολοφονικό κοκτέϊλ να ξεχειλίζει και να τρέχει και έξω από τη τουαλέτα.

Θυμάμαι να κάθομαι στη μπάρα της Ανάσας δίπλα σε τρεις ένστολους μπάτσους οι οποίοι είχαν έρθει για "έλεγχο" και απολάμβαναν το ποτό τους υπό τους ήχους των Obituary. Πολύ σουρεάλ...
 
DJL είπε:
Kαλησπέρα σε όλους.
Ημουν και εγώ στην RAINBOW, πελάτης για αρκετά χρόνια. Μια φορά την εβδομάδα πηγαίναμε και στην Ombre η την Victoria και αργότερα -που άνοιξε- πηγαίναμε και στο Xωρίς Ανάσα. Για κάποια σεζόν έκανα πρόγραμμα και στο BEST στην Ηλιούπολη, είχα πάει τα δικά μου μηχανήματα και έπαιζα δισκάκια, το μαγαζί ήταν υπόγειο και είχε και αυτό όπως και η Victoria 2 οθόνες που έπαιζαν βίντεο... Θα ήθελα να χαιρετήσω όλους όσους έζησαν εκείνες την μοναδικές εποχές. Να πω στο Δράκο οτι τον διαβάζω και εγώ...



Και διάβασα παραπάνω κάτι για Motorhead... To 1988 την δεύτερη μέρα απ το τριήμερο τους στο Sporting έκαναν επίσκεψη στην Victoria και ήμουν και εγώ μέσα βγάζοντας φωτογραφίες και παίρνοντας αυτόγραφα απο όλους. O Lemmy μέσα απ το Bar να μοιράζει αυτόγραφα και μπύρες...



Πριν λίγες μέρες δημιούργησα στο facebook ενα κλαμπ με την ονομασία ROCK CLUB RAINBOW ελπίζοντας να ξαναβρεθούμε άτομα απ της παλιές καλές εποχές, αν μπείτε θα βρείτε και μία αφισα απ το RAINBOW χειρόγραφη απο το 1984 το Μάρτη, που διαφημίζει το Live των FLAMES, HEAVEN & HELL, VICE HUMAN & MINISTER... Να είστε όλοι καλά ... Up The Irons!!!
ελα ρε συντροφε!καλως ορισες!ενιωθα σα τον τελευταιο δεινοσαυρο στη γη..αντε να τα θυμηθουμε και να τα....διδαξουμε :D :headbang:
 
Frank213 είπε:
Θυμάμαι να κάθομαι στη μπάρα της Ανάσας δίπλα σε τρεις ένστολους μπάτσους οι οποίοι είχαν έρθει για "έλεγχο" και απολάμβαναν το ποτό τους υπό τους ήχους των Obituary. Πολύ σουρεάλ...
:eek: o_Oo_O

Θυμάται κανείς το "Βαβέλ" στην Αγία Σοφία του Πειραιά ;
 
Θυμάμαι να κάθομαι στη μπάρα της Ανάσας δίπλα σε τρεις ένστολους μπάτσους οι οποίοι είχαν έρθει για "έλεγχο" και απολάμβαναν το ποτό τους υπό τους ήχους των Obituary. Πολύ σουρεάλ...

..προσφατα σχετικα(μες στη δεκαετια δηλαδη)πηγαιναμε μ ενα συντροφο για

HELLOWEEN live.Μας σταματουν μπατσοι για ελεγχο ,κρανος κλπ, ο δικος μου λεει "αντε μαγκες θα αργησουμε στο λαιβ" "ποιο λαιβ" δειχνουμε τις προσκλησεις και..μας αφησαν λογω του οτι ηταν μεταλλαδες!! :D :D
 
don dokken είπε:
..προσφατα σχετικα(μες στη δεκαετια δηλαδη)πηγαιναμε μ ενα συντροφο για

HELLOWEEN live.Μας σταματουν μπατσοι για ελεγχο ,κρανος κλπ, ο δικος μου λεει "αντε μαγκες θα αργησουμε στο λαιβ" "ποιο λαιβ" δειχνουμε τις προσκλησεις και..μας αφησαν λογω του οτι ηταν μεταλλαδες!! :D :D
Μου έχει τύχει κάτι ανάλογο με δύο ασφαλίτες ένα βράδυ στη Γλυφάδα... μόλις είδαν το TShirt των Slayer και το κολλητό τζην μου έπιασε ο ένας τη κουβέντα για τους Sepultura... καλά κρασιά ;)
 
exetlaios είπε:
:eek: o_Oo_O
Θυμάται κανείς το "Βαβέλ" στην Αγία Σοφία του Πειραιά ;
Nαι συμπαθητικο μαγαζακι, αλλα ηταν απο αυτα τα γιαλατζι ροκ, για ταγαρογκομενες :p . Ξερεις τιγκα στο ''ελληνικο ροκ'' το προγραμμα με λιγα καρακλασσικα.

Η No Name ηταν επισης στην Αγια Σοφια, τελη 90 αφου εκλεισε το αρχικο μαγαζι στα Ταμπουρια.

Εδω θα ηθελα να αναφερω ενα μαγαζι το οποιο δεν ηταν μεταλ, αλλα αποτελουσε μια πολυ καλη προσπαθεια προς την κατευθυνση αυτου που λεω ''σωστο ροκ κλαμπ''. Τελη 90 και το μαγαζι ηταν το Bug στο Γκαζι. Αρκετα μεγαλος χωρος, industrial σκηνικο με σωληνες τεραστιους ανεμιστηρες κτλ. Η μουσικη ηταν αυστηρα ξενη και κινουνταν απο το mainstream rock της εποχης, στο ανερχομενο crossover (μετεπειτα numetal), industrial και στο τσακιρ κεφι επιλεγμενα μεταλ κομματια. Μπορει μουσικα να μην με καλυπτε 100% αλλα ηταν ενας πολυ ωραιος χωρος, προπαντως με καλο κοσμο και οχι καμμενους και πρεζακια. Σωστος ηχος και πολλες ωραιες παρουσιες χεχε, μιας και ηταν παντα τιγκα.

Μετα εγινε αποτυχημενο λαιβαδικο και τελικα απ οτι εμαθα gay bar (ε ρε νηλες που θα επαιξαν τις πρωτες μερες)
 
μπραβο για την αναφορα joe,το bug ηταν η συνεχεια του next .

τα λες ολα συντομα κ περιεκτικα στην περιγραφη σου.
 
Πήγαινα σε ένα μαγαζί στην πλατεία της Γλυφάδας αλλά η μνήμη μου δεν μου επιτρεπει να θυμηθώ το ονομα του!Όσο κι αν έσπασα το κεφάλι μου.

Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά, πως ήταν σε όροφο και πως στην βεράντα είχε δίχτυα για να μην τρωει ο κόσμος τις μπύρες και τα τσιγάρα στο κεφάλι!

Πως το έλεγαν...

Το Littlewing στην Καλλιθέα

Το Ρόδων στην Μάρνη

και την Αρχιτεκτονική(την παλιά)
 
Frank213 είπε:
Πήγα μία μόνο φορά λίγο πρν κλείσει. Το μαγαζί όντως μύριζε εϊτίλα αλλά πλέον είχε τελειώσει.
πότε έκλεισε θυμάσαι?
 
H Rainbow στα mid 90s μεταφερθηκε στην Ηλιουπολη, στα Καναρια διπλα απο ενα σκυλαδικο. Ο Dj ηταν ο ιδιος, ο Γιαννης ο Μιλλής, μεγαλη μορφη. Δεν αντεξε πολλα χρονια το μαγαζι και μετα απο οτι ακουσα εγινε επισης σκυλαδικο. Εκεινη την εποχη πηγαινα και στο "Μεταλειο" στο σύνταγμα (το θυμαται κανεις?") και στην Opus στο Νεο Κοσμο. Τωρα δεν ξερω αν εχει μεινει κανα μεταλλαδικο, το "Οn Stage" που ειναι καλτ μαγαζι μαλλον εκλεισε για τα καλα, οποτε μενει το Legacy που ειναι βασικα ποζερ, το Underground και ο Doctor Feelgood στα Εξαρχεια. Metal Club δεν ξερω αν υπαρχει αλλου
 
leykh είπε:
Πήγαινα σε ένα μαγαζί στην πλατεία της Γλυφάδας αλλά η μνήμη μου δεν μου επιτρεπει να θυμηθώ το ονομα του!Όσο κι αν έσπασα το κεφάλι μου.Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά, πως ήταν σε όροφο και πως στην βεράντα είχε δίχτυα για να μην τρωει ο κόσμος τις μπύρες και τα τσιγάρα στο κεφάλι!

Πως το έλεγαν...

Το Littlewing στην Καλλιθέα

Το Ρόδων στην Μάρνη

και την Αρχιτεκτονική(την παλιά)
:) SPIDER στη γλυφαδα...
 
Πιρανχα στη πλ. βικτωριας ?

Μου κανει εντυπωση που δεν εχει αναφερει κανεις το EXODUS στη φιλελληνων! αν και δεν ηταν μεταλ ..το μαγαζι γ@μουσε.

Οσο για το RenegaTe (οχι με G) ... χαχα .. μου θυμησατε εποχες ρε παιδια...

υ.γ.

Αυτο το spider στη γλυφαδα δεν ηταν το καλοκαιρινο χωρις ανασα και καλα ? μια φορα ειχα παει ..ψιλο μουφα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vortex είπε:
Πιρανχα στη πλ. βικτωριας ? Μου κανει εντυπωση που δεν εχει αναφερει κανεις το EXODUS στη φιλελληνων! αν και δεν ηταν μεταλ ..το μαγαζι γ@μουσε.

Οσο για το RenegaTe (οχι με G) ... χαχα .. μου θυμησατε εποχες ρε παιδια...

υ.γ.

Αυτο το spider στη γλυφαδα δεν ηταν το καλοκαιρινο χωρις ανασα και καλα ? μια φορα ειχα παει ..ψιλο μουφα.
ναι....το ξεχασαμε το πιρανχα

το σπαιντερ ΠΟΛυ πιο παλιο απο το χωρις ανασα,δεν ειχε σχεση ,εκτος απο οτι εκανε κατι μεροκαματα ο Μ.Μακρης..
 
Τη συνταγή "Σχολή Μπαλετου" με μπαρα και καθρεφτες είχε αρχές 90s και η "My Way" στο Γαλάτσι. Επίσης, στο Χαλάνδρι καποια φάση κοντα στην "Crazy" άνοιξε και το "Seven" (αν θυμαμαι καλα), ενα ελαχιστο μπαρακι 2x2 που έπαιζε αποκλειστικά thrash. Συνοδευτικά στεκια μεταλλαδων που οτι κασετα εδινες την επαιζαν ηταν, στο Χαλάνδρι πάλι το καφέ "Τζάκι" πισω απο ενα εμπορικό και στην Αγία Παρασκευή ένα ηλεκτρονικάδικο με 2-3 μπιλιάρδα, η ''Enterprise"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα πολύ ωραίο μπαράκι είναι και το Camelot που έχει ανοίξει πρόσφατα απέναντι από τα ΤΕΙ Αθηνών.
 
angelpriest είπε:
H Rainbow στα mid 90s μεταφερθηκε στην Ηλιουπολη, στα Καναρια διπλα απο ενα σκυλαδικο. Ο Dj ηταν ο ιδιος, ο Γιαννης ο Μιλλής, μεγαλη μορφη. Δεν αντεξε πολλα χρονια το μαγαζι και μετα απο οτι ακουσα εγινε επισης σκυλαδικο. Εκεινη την εποχη πηγαινα και στο "Μεταλειο" στο σύνταγμα (το θυμαται κανεις?") και στην Opus στο Νεο Κοσμο. Τωρα δεν ξερω αν εχει μεινει κανα μεταλλαδικο, το "Οn Stage" που ειναι καλτ μαγαζι μαλλον εκλεισε για τα καλα, οποτε μενει το Legacy που ειναι βασικα ποζερ, το Underground και ο Doctor Feelgood στα Εξαρχεια. Metal Club δεν ξερω αν υπαρχει αλλου
Μέχρι και τα τέλη Ιούνιου 2010 υπήρχε το Outlaw στη συμβολή Λεωφ. Βουλιαγμένης και Ηλία Ηλιού, στο Νέο Κόσμο. Απλά το καλύτερο στέκι!

Ειλικρινά πονάω που έκλεισε το συγκεκριμένο bar. Έχω ζήσει εκεί μέσα, ΤΑ σκηνικά.... :cry:
 
Van_M είπε:
Μέχρι και τα τέλη Ιούνιου 2010 υπήρχε το Outlaw στη συμβολή Λεωφ. Βουλιαγμένης και Ηλία Ηλιού, στο Νέο Κόσμο. Απλά το καλύτερο στέκι! Ειλικρινά πονάω που έκλεισε το συγκεκριμένο bar. Έχω ζήσει εκεί μέσα, ΤΑ σκηνικά.... :cry:

Έκλεισε τελικά? Συμπαθητικό μαγαζί, είχα πάει μερικές φορές.

Πιστεύω οτι με λίγο καλύτερο promotion και πιο εύστοχες επιλογές ως προς την κατανομή των μουσικών ειδών σε εβδομαδιαία βάση θα τα είχε καταφέρει καλύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα