Rock / Metal Clubbing - From 80s to Today

1 ολόκληρη ώρα από το θρυλικό Χωρίς Ανάσα (το new edition), τραβήχτηκε σε DVD αξιώσεων ...υπερπαραγωγής το 2000-1.

Θυμάμαι ταξίδευα σχεδόν κάθε εβδομάδα με συγκοινωνία 1,5 ώρα (metro? I don't know this word) για να φτάσω από Άνω Ιλίσια στο "Παλατάκι" της Λεωφόρου Καβάλας.

Aτελείωτο headbanging και air guitaring, με όλο το ρεπερτόριο σερί μέχρι να ακούσουμε το Before the Dawn λίγο πριν το πρώτο φως του ήλιου... και 6 τα χαράματα γαστρονομική κατάνυξη και ψιλοκουβεντούλα στα "βρώμικα". Επιστροφή λιώμα 7,5-8 το πρωί σπίτι. Περασμένα μεγαλεία μιας εποχής ...άλλου επιπέδου αντοχών. These bones may be broken, but the spirit can't die!

 
Γεια σε όλους. Γεννήθηκα το 2000, που σημαίνει ότι τις εποχές που περιγράψατε εγώ δεν υπήρχα ούτε καν ως ιδέα, Οι γονείς μου πιθανότατα θα χτυπιόντουσαν στα ανάλογα club της πόλης μας και θα ζούσαν κι εκείνοι παρόμοια πράγματα με εσάς. Τέλος πάντων, παρά την ηλικία μου, δεν έχω σκοπό να γράψω κάτι άσχετο με το θέμα. Διαβάζοντας για τις δικές σας εμπειρίες έψαξα στο youtube και βρήκα μερικά βίντεο, δυστυχώς αρκετά σύντομα, από μαγαζιά που αναφέρθηκαν και σκέφτηκα ότι (αν δεν τα έχετε ήδη βρει μόνοι σας) θα σας ενδιέφερε να τα δείτε.

Πριν καιρό η μαμά μου ανακάλυψε βίντεο από πάρτι στο παλιό της στέκι (τέλη '80 αν θυμάμαι καλά), στο οποίο εντόπισε έναν τύπο από τη γειτονιά, ο οποίος σύχναζε στο ίδιο μέρος και της είχε εντυπωθεί σαν φυσιογνωμία. Με τα πολλά, τελικά ο τύπος κατέληξε να είναι πατέρας φίλης μου, όπως συνειδητοποίησε αργότερα! Οπότε πού ξέρετε, μπορεί κάπου εκεί να βρείτε κι εσείς τον εαυτό σας ή κάποιον γνωστό.

Τα βίντεο λοιπόν είναι τα εξής:

(το αγαπημένο μου)

(τι μορφές όλοι τους!)

(άλλα επίπεδα καλτίλας, με την καλή έννοια πάντα)

(και κάτι λίγο πιο σύγχρονο)

Τέλος, αν ενδιαφέρει κάποιον/α και η δική μου γνώμη, αν και άτομο μιας γενιάς που λειτουργεί τελείως αλλιώς στα πάντα, θα ήθελα να πω ότι μου φαίνεται πως εσείς περνούσατε καλά με έναν τρόπο διαφορετικό από 'μας, Φυσικά δεν αναφέρομαι ούτε στο ντύσιμο, ούτε στα μαγαζιά, ούτε στη μουσική. Δεν λέω, μου αρέσει η γενιά μου (παρόλο που λογικά σας φαινόμαστε εξωγήινοι και ίσως σας δικαιολογώ και λίγο), αλλά εκτιμώ απίστευτα το γεγονός ότι διασκεδάζατε κάπως πιο "αυθεντικά". Φυσικά, μου φαίνεται ότι οι καιροί τότε ήταν πιο άγριοι, αλλά δεν έχω έρθει εδώ για να ασκήσω κριτική. Πάντως, γενικά από ό,τι διάβασα στο site (το ξεσκόνισα βασικά), έχετε μαζέψει τρελές αναμνήσεις και ιστορίες και θα πρέπει να νιώθετε τυχεροί για αυτά! Εκτιμώ την εποχή μου με τα καλά και τα άσχημά της και δεν θα την άλλαζα, αλλά ειλικρινά τρελαίνομαι να ακούω και να διαβάζω ιστορίες από τη δική σας. :)

Υ.Γ. Μόλις παρατήρησα ότι για το Retromaniax είμαι "Retro Noob". Η εκδίκηση των boomers είναι αυτή!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς όρισες στο retromaniax.gr και καλή διαμονή!

Χαιρόμαστε πολύ που σε έχουμε μέλος στο φόρουμ. :)
 
Γεια σε όλους. Γεννήθηκα το 2000, που σημαίνει ότι τις εποχές που περιγράψατε εγώ δεν υπήρχα ούτε καν ως ιδέα, Οι γονείς μου πιθανότατα θα χτυπιόντουσαν στα ανάλογα club της πόλης μας και θα ζούσαν κι εκείνοι παρόμοια πράγματα με εσάς. Τέλος πάντων, παρά την ηλικία μου, δεν έχω σκοπό να γράψω κάτι άσχετο με το θέμα. Διαβάζοντας για τις δικές σας εμπειρίες έψαξα στο youtube και βρήκα μερικά βίντεο, δυστυχώς αρκετά σύντομα, από μαγαζιά που αναφέρθηκαν και σκέφτηκα ότι (αν δεν τα έχετε ήδη βρει μόνοι σας) θα σας ενδιέφερε να τα δείτε.

Πριν καιρό η μαμά μου ανακάλυψε βίντεο από πάρτι στο παλιό της στέκι (τέλη '80 αν θυμάμαι καλά), στο οποίο εντόπισε έναν τύπο από τη γειτονιά, ο οποίος σύχναζε στο ίδιο μέρος και της είχε εντυπωθεί σαν φυσιογνωμία. Με τα πολλά, τελικά ο τύπος κατέληξε να είναι πατέρας φίλης μου, όπως συνειδητοποίησε αργότερα! Οπότε πού ξέρετε, μπορεί κάπου εκεί να βρείτε κι εσείς τον εαυτό σας ή κάποιον γνωστό.

Τα βίντεο λοιπόν είναι τα εξής:

(το αγαπημένο μου)

(τι μορφές όλοι τους!)

(άλλα επίπεδα καλτίλας, με την καλή έννοια πάντα)

(και κάτι λίγο πιο σύγχρονο)

Τέλος, αν ενδιαφέρει κάποιον/α και η δική μου γνώμη, αν και άτομο μιας γενιάς που λειτουργεί τελείως αλλιώς στα πάντα, θα ήθελα να πω ότι μου φαίνεται πως εσείς περνούσατε καλά με έναν τρόπο διαφορετικό από 'μας, Φυσικά δεν αναφέρομαι ούτε στο ντύσιμο, ούτε στα μαγαζιά, ούτε στη μουσική. Δεν λέω, μου αρέσει η γενιά μου (παρόλο που λογικά σας φαινόμαστε εξωγήινοι και ίσως σας δικαιολογώ και λίγο), αλλά εκτιμώ απίστευτα το γεγονός ότι διασκεδάζατε κάπως πιο "αυθεντικά". Φυσικά, μου φαίνεται ότι οι καιροί τότε ήταν πιο άγριοι, αλλά δεν έχω έρθει εδώ για να ασκήσω κριτική. Πάντως, γενικά από ό,τι διάβασα στο site (το ξεσκόνισα βασικά), έχετε μαζέψει τρελές αναμνήσεις και ιστορίες και θα πρέπει να νιώθετε τυχεροί για αυτά! Εκτιμώ την εποχή μου με τα καλά και τα άσχημά της και δεν θα την άλλαζα, αλλά ειλικρινά τρελαίνομαι να ακούω και να διαβάζω ιστορίες από τη δική σας. :)

Υ.Γ. Μόλις παρατήρησα ότι για το Retromaniax είμαι "Retro Noob". Η εκδίκηση των boomers είναι αυτή!
Καλώς ήλθες στη παρέα μας.
 
Καλώς ήρθες! Χαιρόμαστε που ακούμε και την άποψη των πολύ νεότερων.
Μια μικρή διόρθωση (χωρίς παρεξήγηση): οι περισσότεροι δεν είμαστε boomers αλλά Gen Xers (generation X, 1965 ~ 1985) που σημαίνει ότι εκτός των άλλων κουβαλάμε και μπόλικη τρέλα, γιατί δεν προλαβαίναμε να βλέπουμε τις αλλαγές στον κόσμο όσο μεγαλώναμε! Αλλά είμαι σίγουρη ότι θα το διασκεδάσεις εδώ μέσα!
 
Εγώ όμως είμαι μπούμερ (κι επίσης μπούφος, μπουνταλάς, μπουλούκος κλπ αλλά αυτά είναι άσχετα). Οπότε δεν κάνω διακρίσεις. Για μένα κι η Bajar κι εσύ ανήκετε στη τρελή νεολαία. Γι' αυτό για να σε καλωσορίσω θα βάλω ν' ακούσουμε τον ύμνο του ρετρομάνιαξ (μετά από κάποια εισαγωγικά μπλα μπλα αλλά διάλεξα αυτό το βιντεάκι διότι συζητήθηκε πρόσφατα σε διπλανό θέμα). Εεεε, σε αντίθεση με τι θα λέγανε διάφοροι κακόγλωσσοι ΔΕΝ είναι από την εποχή μου. Και δεν είμαι εκτός θέματος διότι τον καιρό εκείνο τον παλιό αυτό ήταν το clubbing τους
 
Εγώ όμως είμαι μπούμερ (κι επίσης μπούφος, μπουνταλάς, μπουλούκος κλπ αλλά αυτά είναι άσχετα). Οπότε δεν κάνω διακρίσεις. Για μένα κι η Bajar κι εσύ ανήκετε στη τρελή νεολαία. Γι' αυτό για να σε καλωσορίσω θα βάλω ν' ακούσουμε τον ύμνο του ρετρομάνιαξ (μετά από κάποια εισαγωγικά μπλα μπλα αλλά διάλεξα αυτό το βιντεάκι διότι συζητήθηκε πρόσφατα σε διπλανό θέμα). Εεεε, σε αντίθεση με τι θα λέγανε διάφοροι κακόγλωσσοι ΔΕΝ είναι από την εποχή μου. Και δεν είμαι εκτός θέματος διότι τον καιρό εκείνο τον παλιό αυτό ήταν το clubbing τους
Θα το τρελάνουμε το παιδί, καλά -καλά δεν ήρθε! (ευτυχώς που πρόλαβα να το προειδοποιήσω).
 
@Lydia Deetz Εξαιρετικό post. Mας τιμά η παρουσία σου εδώ και σε διαβεβαιώ ότι έχεις πιάσει το vibe κι εκείνης της εποχής, ακόμα κι αν δεν την έζησες. Όντως ήταν λίγο πιο άγρια και αυθεντικά τα πράγματα, τουλάχιστον στον συγκεκριμένο μουσικό χώρο.

Καλή διαμονή λοιπόν και μην ανησυχείς, κανείς δε θα σε εκλάβει ως εξωγήινη. Κάποτε εξάλλου ήμασταν εμείς οι ίδιοι οι "εξωγήινοι" της εποχής μας.

Extra kudos για την Winona και το Beetlejuice!
 
Χωρίς Ανάσα, Γκρότα, Dark Sun, Αγκάθι, Paranoid, Next, Chaos, Revenge of Rock, Underground, Rebound, Mo Better κάποια από τα μαγαζιά που πρόλαβα...Δυστυχώς τα πιο πολλά έχουν κλείσει, κάποια συνεχίζουν αλλά τίποτα δεν είναι όπως παλιά...ωραίες εποχές.
 
Ιστορίες απείρου κάλλους που λέει και το άρθρο (αν πιστέψουμε όσα γράφει ο συντάκτης) :

 
Πήγαινα σε ένα μαγαζί στην πλατεία της Γλυφάδας αλλά η μνήμη μου δεν μου επιτρεπει να θυμηθώ το ονομα του!Όσο κι αν έσπασα το κεφάλι μου.

Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά, πως ήταν σε όροφο και πως στην βεράντα είχε δίχτυα για να μην τρωει ο κόσμος τις μπύρες και τα τσιγάρα στο κεφάλι!

Πως το έλεγαν...

Το Littlewing στην Καλλιθέα

Το Ρόδων στην Μάρνη

και την Αρχιτεκτονική(την παλιά)
Η Little Wing ήταν Νέα Σμύρνη πίσω από το κτίριο της Ford όχι Καλλιθέα!!!!
 
Πιρανχα στη πλ. βικτωριας ?

Μου κανει εντυπωση που δεν εχει αναφερει κανεις το EXODUS στη φιλελληνων! αν και δεν ηταν μεταλ ..το μαγαζι γ@μουσε.

Οσο για το RenegaTe (οχι με G) ... χαχα .. μου θυμησατε εποχες ρε παιδια...

υ.γ.

Αυτο το spider στη γλυφαδα δεν ηταν το καλοκαιρινο χωρις ανασα και καλα ? μια φορα ειχα παει ..ψιλο μουφα.
Exodus!!!! Συνεχίζαμε μετά τη Rebound ή το West
 
Πίσω
Μπλουζα