Rockwave Festival 2007

Captain Kal είπε:
To Gagarin πάντως ήταν τσοντοσινεμάς, πριν γίνει χώρος συναυλιών. :D :D
Καλες εποχες μου θυμησες το ΠΟΠΙΚΟ στο Καρυδαλλο :eek: (ή ηταν ΑΠΟΠΙΚΟ; )
 
Θα συμφωνήσω με asikamin και telamonas.stokos.Είναι πρόβλημα παιδείας γενικότερα και μουσικής παιδείας ειδικότερα...Αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί μόνο οι καλλιτέχνες που σέβονται το κοινό τους και το αντίστροφο,έχουν πραγματικούς οπαδούς...Οπαδοί που αγαπούν πραγματικά την μουσική τους και όχι απλά το όνομα που φέρουν.
 
Το κακο ειναι οτι πολυ λιγοι καλλιτεχνες σεβονται το κοινο τους. Ολοι για την κονομα παιζουν. Ενα σοου ειναι και τιποτε αλλο. Εκμεταλλευονται εμας που ειμαστε οπαδοι τους. Βεβαια δεν φταινε εξολοκληρου οι ιδιοι, αλλα οι εταιριες που ειναι απο πισω τους.
 
οι ντόπιοι διοργανωτές φταίνε κατά 99% για το χάλι αυτό!

όταν ο ίδιος καλλιτέχνης ,στην ίδια τουρνέ , τα "σπάει" σε Τουρκία, Βουλγαρία και λοιπές τριτοκοσμικές χώρες, πως είναι δυνατόν εδώ να βγαίνει μάπα?
 
telamonas.stokos είπε:
Φταιει βεβαια και η παιδεια μας - ημουνα στο Rock in Athens το 82 και ακομα ποναω γιατι οταν οι μαλλιαδες πηγαν να μουνταρουν τον Boy George βρεθηκα ακριβως στη μεση και ημουνα 11 χρονων τοτε.
Τα ιδια και στην πρωτη των Maiden εδω - τα πορτοκαλια με τα ξυραφακια σφυριζαν πανω απο τα κεφαλια μας για κανα δεκαλεπτο. Το σπρωξιδι και τα κλωτσιδια στους Manowar στο Ειρηνης και Φιλιας επισης μου εχουν μεινει αξεχαστα.
Ουάου! αυτό θα πεί live... :headbang:
 
miko63 είπε:
fuzz??? ο πιο τραγικός κλειστός χώρος της αθήνας. πανάθλιος ήχος. εχω δει εκει apoptygma berzek και inspiral carpets και σκυλομετανιωσα
και γω ήμουν σ'αυτές τις συναυλίες και πέρασα τέλεια!!!

και μόνο που έχει τη μπάρα μπροστά να πιες τα ποτά σου , είναι επίτευγμα!

στο gagarin έχω δει από mesh και anne clarck μέχρι paradise lost!

σε όλα ο ήχος ήταν απαίσιος!

Το Ρόδον και μόνο από συναισθηματικής πλευράς , έλεγε!Άσε που το'χα συνηθίσει
 
asikamin είπε:
και γω ήμουν σ'αυτές τις συναυλίες και πέρασα τέλεια!!!και μόνο που έχει τη μπάρα μπροστά να πιες τα ποτά σου , είναι επίτευγμα!

στο gagarin έχω δει από mesh και anne clarck μέχρι paradise lost!

σε όλα ο ήχος ήταν απαίσιος!

Το Ρόδον και μόνο από συναισθηματικής πλευράς , έλεγε!Άσε που το'χα συνηθίσει
ναι αλλα το fuzz την έχει δει κάπως σαν μαγαζί και τα εισητήρια του πολύ πιο ακριβα απο gagarin. εννοειται οτι και στο gagarin o ηχος ειναι μαπα αλλα εκει πας προετοιμασμενος. ann clarke ε;;; τυχερούλη
 
Είναι και οι διοργανωτές συνήθως στην Ελλάδα άστα να πάνε, αλλά και το επίπεδο του κοινού πολλές φορές χαμηλότατο.

Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω:

Rock of Gods 96` στη φρεατίδα.

Την ημέρα του festival(!!!!) οι διοργανωτές ανακοινώνουν πως αντί για τους Motorhead θα παίξουν οι Saxon. (Δε ξέραμε πως οι Saxon είναι τόσο χύμα και πηγαίνουν όπου τους καλέσουν την ίδια ημέρα.)

Rockwave Festival 97` στη Ριζούπολη.

2 τουαλέτες όλες κι όλες κι αυτές χημικές, για χιλιάδες κόσμο. Φυσικά ούτε από μακριά δεν πλησίαζες.

Όσο για τη συμπεριφορά του κόσμου;

χμμ..

Rockwave Festival 99` στον Άγιο Κοσμά.

Στριμωγμένος κάπου στην τρίτη σειρά μη μπορώντας να πάρω ανάσα, περιμένοντας να βγουν οι Manowar, ένας άλλος "φανατικός" (και μερικοί πιο πίσω), γκάριζε κι έβριζε το συγκρότημα πριν αυτό βγει καν στη σκηνή. Δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε από το στριμωξίδι κι αυτός κατάφερε να μπει στη δεύτερη σειρά για να βρίζει από την αρχή έως το τέλος της συναυλίας.

Βέβαια υπεύθυνοι σε αυτά είναι και άλλοι που τα δημιούργησαν χρόνια τώρα αλλά ας μη βγούμε off-topic.

Rockwave Festival 03` (αν δεν κάνω λάθος μιας και δεν ήμουν παρών)

Οι Cradle of Filth βγαίνουν στη σκηνή και μαζί με αυτούς καταφθάνουν και οι ορδές των «αγανακτισμένων» (από τι άραγε) μεταλλάδων, όπου με τα πολεμοφόδια σε σακκούλες (μπουκάλια με νερό και δεν ξέρω τι άλλο), πετάνε με μίσος προς το συγκρότημα.

Εκτός Rockwave;

Πάρα πολλά παρόμοια σκηνικά που περιγράφουν τις γραφικότατες συνήθως «συναυλίες» στην Ελλάδα...
 
Αν και δεν είναι στο Rockwave Festival, ψάχνω παρέα για τις 21 του μηνός για την συναυλία του Alice Cooper στην Αθήνα. Αν κάποιος ενδιαφέρετε να πάμε μαζί ας στείλει πμ.
 
telonio είπε:
Αν και δεν είναι στο Rockwave Festival, ψάχνω παρέα για τις 21 του μηνός για την συναυλία του Alice Cooper στην Αθήνα. Αν κάποιος ενδιαφέρετε να πάμε μαζί ας στείλει πμ.
Έχουμε καμιά ιδεά πόσο πάει το μαλλί ;

Έχει ανακοινωθεί κάνα play-set ;

Αν πει τα παλιά, ψήνομαι.

Aν αρχίσει όλο Poison κλπ, θα ξενερώσω.
 
Απο όσο είδα το εισητήριο είναι στα 44 ευρώ. Play set δεν έχει τύχει να δω.
 
telonio είπε:
Απο όσο είδα το εισητήριο είναι στα 44 ευρώ. Play set δεν έχει τύχει να δω.
44 ευρώ ! :eek:

Μα καλά, που νομίζει ότι παίζει ο παίζει ο άνθρωπος ;

Στη χώρα των Σείχηδων ;
 
Μετ' Άπλυτα ή MetallicA;

Μου βρήκαν μειωμένο εισιτήριο με 30 Ευρώ. Τι θα ακούσω την Τρίτη; Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια:

Location: Lisbon, Portugal

Date: Jun 28, 2007

Venue: Super Bock Super Rock

Setlist:

Creeping Death

For Whom The Bell Tolls

Ride The Lightning

Disposable Heroes

The Unforgiven

...And Justice For All

The Memory Remains

The Four Horsemen

Orion

Fade To Black

Master of Puppets

Battery

- - - -

Sad But True

Nothing Else Matters

One

Enter Sandman

- - - -

Am I Evil?

Seek and Destroy

ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ!!!!

WAIT FOR THE SIGN TO FLICK THE SWITCH OF DEATH, IT'S THE BEGINNING OF THE END....
 
AEON είπε:
Μου βρήκαν μειωμένο εισιτήριο με 30 Ευρώ. Τι θα ακούσω την Τρίτη; Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια:....
έχω ένα συνέδριο στη Λισαβώνα 6-15 Ιουλίου και απ'ότι βλέπω στο νετ δεν παίζει

άλλη συναυλία!!!!!!!!!

4 Ιουλίου παίζουν οι Interpol και οι Jesus and Mary Chain γαμώτο!!!

5 οι Underworld!!!!

Αν πας και μάθεις κάτι για live αυτήν την περίοδο ,δως μου τα φώτα σου!!!!!!

Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :help:
 
Πίσω
Μπλουζα