Rodland

...ο DTP Master πάλι τσακίζει κόκκαλα (λίγα μας έχουν μείνει έτσι κι αλλιώς... :D ) με αυτό το review, που "εμφανισιακά" μας πάει πίσω, στα χρόνια του αθάνατου Pixel !!

Dino, έχω κουραστεί να σου δίνω συγχαρητήρια φίλε, αλλά τα αξίζεις 100% :thumbup:

Οι "σκληροπυρηνικοί" φίλοι μου αρνούνταν να παίξουν μαζί μου διπλό αυτό το υπερβολικά-χαριτωμένο-πλην-διασκεδαστικό παιχνιδάκι, αν και η αδερφή μου πραγματικά το λάτρευε !!

Μέχρι και οι διάφοροι "τελικοί" εχθροί ήταν και αυτοί στο ίδιο "cutesy" πνεύμα, πράγμα που μας έκανε περισσότερο να γελάμε μαζί τους, παρά να αγχωνόμαστε.

Ενα πολύ θετικό στοιχείο ήταν ότι τα scores μπορούσαν να σωθούν στην δισκέττα, και ακόμα και σήμερα, διατηρούνται τα δικά μου και της αδερφής μου !!

Ηδη "ψήνομαι" να αρχίσω πάλι να παίζω... :D
 
φαίνεται καλό... θα το τσεκάρω στην amiga... :D
 
billy, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις σου! :)

Πράγματι, δεν τσεκάρησα αν έχω σώσει κανά hi-score, από εκείνα τα χρόνια... Πάω να δώ...

keropi, φίλε μου, παίξε το Rodland και δε θα το μετανοιώσεις! Χαίρομαι που σου έδωσα κίνητρο για να το τσεκάρεις. Είναι και αυτός ένας σκοπός των reviews. Να γνωρίζουμε παιχνίδια τα οποία είχαν διαφύγει της προσοχής μας, εκείνα τα αλησμόνητα χρόνια...

Σας έβγαλα λίγο τα μάτια, με το μικρής διάστασης font, που χρησιμοποίησα, και ζητώ συγγνώμη. Δε θα επαναληφθεί. Απλά όταν το συνειδητοποίησα ήταν too late...

Sorry guys!
 
Ενα υπέροχο παιχνίδι από ένα υπέροχο review γραμμένο και εμπνευσμένο από τον υπέροχο DINO!!!!
 
And by compliments of D-Bug this game was patched for Falcon, Mega STE (and I can't remember if for TT as well) + hard disk fixed. I apologise but I can't find the download link atm. The STOT organising team would like once more to express their thanks to D-Bug for supporting us by patching games selected for the contest. Rodland was selected for the 5th round of the 1st season of the ST offline tournament.

PS and edit: Almost forgot. Great review mate :)
 
DINO άλλο ένα άψογο review! Συγχαρητήρια!
 
ωραιο review και καλο παιχνιδακι για ρελαξ και joystick pacman!!!!
 
Πραγματικά! Θα συμφωνήσω με τον billy ότι η σελίδα του Review θυμίζει έντονα το λατρευτό μας Pixel!Δεν το κατάλαβα αμέσως μα ένοιωσα μια "ανεξήγητη" οικειότητα βλέποντας το! Το παιχνίδι δεν το είχα παίξει γιατί εκείνα τα χρόνια είχα ένα κόμπλεξ με τα παιχνίδια με "χαριτωμένα" γραφικά!

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά DINO για την άψογη παρουσίαση!Περιμένω με περιέργεια την επόμενη παρουσίαση σου. :)
 
Γειά σου ΝΤΑΪΝΟ με τα review σου !!! :thumbup:

Εγώ, την πρώτη φορά που έπαιξα το RODLAND, ήταν πριν κανα μήνα.

Παραθέτω με λίγα λόγια, την εμπειρία μου, αυτή :

Φόρτωσε η δισκέτα, άρπαξα το joystick και.........επαιξα, έπαιξα, ....έπαιξα, έπαιξα.......έπαιξα......... και τσουπ!!!! Ξημέρωσεεεε.....!!! :loco::loco: :D
 
Αλλο ενα μερακλιδικο review...πολλα συγχαρητηρια!
 
Εδώ ΝΤΑΪΑΝΟ...



Νά'στε καλά βρε ρετρόπουλα!!!!
 
ένα απο τα καλύτερα conversion που είδε ποτέ ο Atari, αν όχι το καλύτερο.

Περιττό να πω ότι ήταν απο τα πρώτα games που έκανα transfer σε δισκέτα.

Πολύ καλό το review, και το παιχνιδάκι "τα σπάει".
 
Έπαιζα την Amiga version φανατικά, είχα φτάσει στο τελευταίο επίπεδο αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω τον τελικό "κακό" όσες ζωές κι αν είχα. Τελικά το τελείωσα με cheat!
 
Ενα χρονο μετα και παλι Χριστουγεννα!! Ευγε για την παρουσιαση. Μου αρεσει ειδικα εκει που γραφεις την κατηγορια παιχνιδιων που ανηκει, και τα υπολοιπα του ειδους που αναφερεις. Ολα λατρεμενα, αλλα ειδικα το Rodland ειναι για μενα το ποιο <<αγαπησιαρικο>>. Πρεπει να το πρωτοεπαιξα πριν 20 χρονια σε Mamiga 500 και μεχρι και σημερα στο Mame Cocktail μου. Μαλιστα ηθελα να ρωτησω αν στον STE εχει και το κρυφο μενου που εχουν (και παιζω) τα original arcades. Αυτο δηλαδη που μεταφερεσε στο χρονο και παιζεις τις πιστες με τους εξωγηινους. Ενα κουκλιστικο πραγματικα Χριστουγεννιατικο παιχνιδι.
 
Μπράβο ρε Ντίνο όμορφο review...λάθος έκδοση όμως όπως πάντα! :)

santosp είπε:
Ενα χρονο μετα και παλι Χριστουγεννα!! Ευγε για την παρουσιαση. Μου αρεσει ειδικα εκει που γραφεις την κατηγορια παιχνιδιων που ανηκει, και τα υπολοιπα του ειδους που αναφερεις. Ολα λατρεμενα, αλλα ειδικα το Rodland ειναι για μενα το ποιο <<αγαπησιαρικο>>. Πρεπει να το πρωτοεπαιξα πριν 20 χρονια σε Mamiga 500 και μεχρι και σημερα στο Mame Cocktail μου. Μαλιστα ηθελα να ρωτησω αν στον STE εχει και το κρυφο μενου που εχουν (και παιζω) τα original arcades. Αυτο δηλαδη που μεταφερεσε στο χρονο και παιζεις τις πιστες με τους εξωγηινους. Ενα κουκλιστικο πραγματικα Χριστουγεννιατικο παιχνιδι.
mamiga 500...(π)ατάρι...χεχε έχουμε χιούμορ και διάθεση να αλληλοπειραζόμαστε! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και ειδικά τον Shinobi, που ξέθαψε το review ένα χρόνο μετά!

Όσο για το πατάρι και την Amuga, εννοείται οτι το πείραγμα είναι στην ημερησία διάταξη!!! :D
 
Και εγώ το είχα σε Amiga και το είχα "λιώσει".

Απλά ένα τρομερό παιχνίδι που για μένα είναι ανώτερο απο την arcade εκδοση και αν παίξετε στο mame και σε ST, θα δείτε ότι στο Atari έχει πιο πετυχημένους συνδυασμούς χρωμάτων.

Φυσικά σε Amiga είναι πανομοιότυπο, αλλά παίζει σε 50 καρέ, ενώ στο ST 25 (steem). Δε ξέρω βέβαια αλλά νομίζω στο real STE που παίζω έχει πιο καλό framerate.
 
Shinobi είπε:
Και εγώ το είχα σε Amiga και το είχα "λιώσει".Απλά ένα τρομερό παιχνίδι που για μένα είναι ανώτερο απο την arcade εκδοση και αν παίξετε στο mame και σε ST, θα δείτε ότι στο Atari έχει πιο πετυχημένους συνδυασμούς χρωμάτων.

Φυσικά σε Amiga είναι πανομοιότυπο, αλλά παίζει σε 50 καρέ, ενώ στο ST 25 (steem). Δε ξέρω βέβαια αλλά νομίζω στο real STE που παίζω έχει πιο καλό framerate.
Όχι, απλά στον STE έχεις vsyncing. Το framerate ειναι το ίδιο. Στο PC δεν μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, γιατί το STEEM δεν μπορεί να κάνει vsync. Το ίδιο ισχύει και στο winuae φυσικά και για αυτό τον λόγο δεν βλέπεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Φυσικά στο 1vbl έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από ότι στα 2 στον emulator. Δες το σε παιχνίδι της Amiga που είναι 2 vbl και θα καταλάβεις τι εννοώ (Xenon 2 για παράδειγμα).
 
Πίσω
Μπλουζα