Roland SC-88 συνδεμένο με A1200

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Πριν από λίγες μέρες επισκέφθηκα το Home Computer Museum στο Helmond της Ολλανδίας. Είδα πολλά και διαφορά εκεί, αλλά αυτό που τράβηξε την προσοχή μου πιο πολύ ήταν ένα setup με ένα Atari 1040 STE συνδεμένο μέσω MIDI με ένα Roland SC-55 και ένα keyboard. O Atari έτρεχε το Cubase και μπορούσες να φορτώσεις ένα midi file και να το παίξεις στο Roland. Μαγεία!!! Δύσκολο να πιστέψει κανείς την ποιότητα του ήχου από ένα setup 30 χρόνων.

Μόλις επέστρεψα στο Βέλγιο άρχισα να ψάχνω σε αγγελίες μήπως βρω κάποιο sound module και για καλή μου τύχη βρήκα ένα Roland SC-88 σε καλή κατάσταση που είναι παρόμοιο και λίγο καλύτερο από το SC-55 που είδα στο μουσείο.

Σύνδεσα το Roland με την A1200 μέσω ενός midi interface και εγκατέστησα το Bars and Pipes Pro. Μετέφερα στον σκληρό όλα τα midi αρχεία που είχα συλλέξει όλα αυτά τα χρόνια και άρχισα να τα ακούω ένα προς ένα…

Έχω ενα κανάλι στο YouTube και άρχισα να ανεβάζω βίντεο με την Amiga μου ναι παίζει τραγουδάρες… κυρίως 90s Eurodance και ποπ από τις δεκαετίες 80 και 90.

Οποίος θέλει, μπορεί να βρει τα βίντεο εδώ:

Οι Subscribers είναι οι ήρωες που θα σώσουν την πριγκίπισσα από τον μαύρο δράκο !!!

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα