Sacred Mirror of Kofun: άλλο ένα "χαμένο" παιχνίδι

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Επεσε στα χερια μου αυτο το σπανιοτατο παιχνιδακι που (απο οσο εψαξα) δεν το βρισκεις ουτε σε torrents :)

Αν και δεν με ξετρέλλανε, το ειχα δει πριν καποια χρονια σε ενα παλιο PC Master και μου εκαναν εντυπωση τα γραφικα και η cheesy 90ίλα με 3δ περιβάλλον και ηθοποιούς.

Προκειται για ενα edutainment τιτλο του 1996 που εγινε σε συνεργασια με τον Ζαν-Μισελ Κουστω (γιο του γνωστου Κουστω). Μερος του παιχνιδιου διαδραματιζεται στο πλοιο Αντάρη που έχει σκοπό να μελετήσει το βυθό της Μικρονησίας αλλά και να ανακαλύψει τον αρχαίο γιαπωνέζικο καθρέφτη.

Απο τον Ανταρη μπορειτε να κανετε καταδύσεις (non-interactive βιντεο απο πραγματικα ντοκυμανταιρ του Κουτσω) αλλα και να χρησιμοποιησετε τη βαση δεδομενων του πλοιου, που εχει πραγματικά εγκυκλοπαιδικά στοιχεία με φωτογραφίες και hyperlinks, με θεματα που αφορουν το βυθο, την πανίδα, τα νησιά της Μικρονησίας, την οικολογία, αλλά και τα ναυάγια του ΒΠΠ. Μεγάλο μέρος του παιχνιδιού θα γινει στη χρηση του υπολογιστη EDWARD, η συλλογή και ανάλυση στοιχείων για να βρειτε τα ιχνη του συναδέλφου σας που έψαχνε τον καθρέφτη.

Το adventure μερος του παιχνιδιου ειναι το αδυνατο σημειο. Χαζοι γριφοι, χαζή πλοήγηση, λαβυρινθοειδή περιβάλλοντα (που αποτελουνται απο σκαναρισμενες φωτογραφιες), σχεδόν ανύπαρκτο inventory, ενώ το pixel hunting αποτελει σταθερα του παιχνιδιου.

Το καταλογίζω και αυτό σαν άλλο ένα "ξεχασμένο" multimedia cd-rom game. Παρα του οτι προκειται για μια φιλόδοξη (υπερ)παραγωγή. Μια ερευνα στο google θα επιστρεψει μονο 2-3 reviews, 1-2 αρθρα, καμία αναφορά στη Wikipedia, δεν θα το βρειτε σε κανενα warez site, κανενα walkthrough ή δειγμα στο Youtube και ουτε καταχωρηση στην IMDB!!

Εχω κολησει σε καποια σημεια και μονη μου βοηθεια ειναι ενα οχι και τοσο καλογραμμενο walkthrough (το μοναδικο που υπαρχει)

Αν το εχει δει η το θυμαται κανενας, ας μας πει τις εντυπωσεις του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To μόνο που θυμάμαι, είναι πως πρέπει να το είχα δεί σε review ή preview ή τέλος πάντων κάποιου είδους αναφορά σε περιοδικό (στο USER ίσως?)

Μετά απο τόσα χρόνια δεν είμουν σίγουρος καν για το τι υπόθεση είχε (άλλωστε δεν είχε πέσει ποτέ στα χέρια μου), ενώ δεν το είχε ούτε κανένας γνωστός μου. Mάλλον επρόκειτο για κάτι ψιλο-αδιάφορο (σε σχέση πάντα με τους "top" τίτλους της εποχής), οπότε ο κόσμος απλά το προσπέρασε...

Θετικό πάντως που έχουμε μία παρουσίαση απο τον Rakeesh, ώστε να το ξαναθυμηθούμε !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν το τελειωσω, αν δεν μου τη σπασει πολυ δηλαδη, θα προχωρησω σε πιο λεπτομερες review :)

Εδω υπαρχει ενα αρθρο που μιλαει για τον Κουστώ τζούνιορ και τη σχέση του με το παιχνιδι: http://www.divernet.com/other_diving_topics/160358/the_sacred_mirror_of_kofun_by_jeanmichel_cousteau_3disk_cdrom.html

Αν καποιος απο περιεργεια ή συλλεκτικό ενδιαφέρον θελει να μαθει περισσοτερα ας μου στειλει pm :)
 
Billy, ειναι που ειναι το παιχνιδι χαμενο σαν την Ατλαντίδα, το οτι δεν το ξερεις ούτε εσύ θα πει οτι ειναι καταδικασμενο στα τάρταρα και ο,τι εχει μεινει απο αυτο, απλά υπάρχει κατα τύχη :D

Εδω υπαρχει ενα καπως ενδιαφερον αρθρο που μιλαει για τον Κουστώ τζούνιορ και τη σχέση του με το παιχνιδι: http://www.divernet.com/other_diving_topics/160358/the_sacred_mirror_of_kofun_by_jeanmichel_cousteau_3disk_cdrom.html

Οταν το τελειωσω, αν δεν μου τη σπασει πολυ δηλαδη, θα προχωρησω σε πιο λεπτομερες review :)

Αν καποιος ενδιαφερεται απο περιεργεια ή συλλεκτικό ενδιαφέρον να μαθει περισσοτερα, ας μου στειλει pm ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήταν καλή φάση να εμφανιστεί τώρα κάποιος και να πεί: "Αυτό; Μα αυτό ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι" !! :D :D (άγνωσται αι βουλαί των gamers, κλπ)

Λοιπόν, επειδή όπως είπαμε παραπάνω το παιχνίδι το είχα αμυδρά υπ'όψιν *μόνο* σαν όνομα (χωρίς να θυμάμαι υπόθεση, στυλ gameplay, κλπ) αποφάσισα να κάνω μία ψακτική στα παλιά μου USER για να δω που ακριβώς είχε παρουσιαστεί.

Τελικά το πέτυχα σε preview στο τεύχος 79 και σε κανονικό review στο τεύχος 80 (surprise-surprise, το έχουμε σκανναρισμένο και εδώ απο τον φίλο Omenforever :) ), όπου ο reviewer απλά παρουσιάζει το παιχνίδι δίνοντας έμφαση στις λειτουργίες του.

Γενικά είναι προσεκτικός και δεν εκφέρει προσωπική άποψη για το αν το θεωρεί τελικά καλό ή όχι - αφήνοντας μάλλον τον αναγνώστη να αποφασίσει. Η μόνη "ένδειξη" ως προς αυτόν τον τομέα είναι η βαθμολογία, η οποία είναι άνω του μετρίου (76%).

Οπως και να 'χει, θα περιμένω να διαβάσω το review του Rakeesh, ο οποίος τα λέει έξω απ' τα δόντια !! :D

Υ.Γ.

Δεν είμαι σίγουρος αν το παιχνίδι είχε παρουσιαστεί και στο PC Master - αλλά δεν είναι διόλου απίθανο. (ίσως ψάξω άλλη στιγμή...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στους χιλιαδες θαυμαστες αυτου του δημοφιλους και πασίγνωστου παιχνιδιού, που (ξέρω!) ξεροσταλιάζουν περιμένοντας να το τερματίσω και να γράψω review... :D

Το παιχνιδι τελικα τα καταφερε και μου την εσπασε. Σε ολο το παιχνιδι μπορεις να παρεις μεχρι 18 "φωτογραφιες" τις οποιες χρειαζεσαι για να λυσεις καποιους γριφους. Τελικα εκανα το λαθος και ξοδεψα περισσοτερο "φιλμ", και ενω εχω προχωρησει αρκετα στο παιχνιδι, βρισκομαι σε αδιεξοδο....

Αυτο το παιχνιδι μου την ειχε σπασει αγρια αλλα το ειχα βαλει πεισμα. Τωρα δυστυχως με νικησε. Οχι απο κανονικη δυσκολια, αλλα απο κακιστο σχεδιασμο.
 
Κανένα παλιότερο save δεν "σώζει" την κατάσταση? Είναι δυνατόν να μην έχουν υπολογίσει στο σχεδιασμό αυτή την περίπτωση του να ξοδέψει κάποιος περισσότερο φιλμ?
 
Επειδη δεν εχω το manual δεν ξερω αν εχει προβλεφθει αυτη η περιπτωση και αν μπορω απο καπου να παρω καινουργιο φιλμ, αλλα εχω ψαξει όπου θα μπορουσε να υπαρξει κατι τετοιο (στο δωματιο μου, στον υπολογιστη κλπ) και δε βρηκα τιποτα.

Δεν το βρισκω ομως απιθανο να μη το εχουν προβλεψει, γιατι οπως εχουμε πει επανειλημμενως, μπορει σαν παραγωγη να ειναι εξαιρετικη, αλλα σαν game design ειναι για τα μπαζα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα