Samurai Pizza Cats (1990-91)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Samurai Pizza Cats

59590.jpg

Πηγη φωτο

Anime Ιαπωνικης παραραγωγης απο τη εταιρια Tatsunoko Productions.

Πρωτη προβολη στην Ιαπωνια 1η Φεβρουαριου 1990.

Η σειρα διηρκησε μεχρι 12 Φεβρουαριου 1991 και ειχε 54 επεισοδια.

Η σειρα εκτος απο Ιαπωνια μεταδοθηκε και παγκοσμιως σε

χωρες οπως Αγγλια,Ισπανια,Γαλλια,Ελλαδα,Γερμανια,

Μεξικο,Βραζιλια κλπ...

Στην Αμερικη προβληθηκε απο το 1991 και μετα.

Το intro της σειρας

[video=youtube;bXiJYcK4-GU]

Θυμαται καποιος/καποια μηπως απο ποιο καναλι

προβληθηκε στην Ελλαδα η σειρα; :)
 
Mega η Αντ1 ηταν θυμαμαι σηκωνομουν το πρωι (6-7) για να δω διαφορα παιδικα και το εβλεπα αρκετα πρωινη ωρα.

edit. ψαχνοντας ειδα και αλλες αναφορες για Mega αρα μαλλον εκει ηταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο mega το ειχα δει και γω σημερα.Για την παρτη μου μια βλακεια και μιση ηταν και γιαυτο δεν ειδα και πολλα επεισοδια.Νομιζω το εδειχναν το ιδιο διαστημα(οχι την ιδια ωρα)που παιζοταν στον Ant1 τα Dragon Ball και SAILOR MOON:dribble::dribble:
 
Θυμάμαι προβαλόταν καλοκαίρι αρχές-μέσα της δεκαετίας του 90 σε ιδιωτικό κανάλι στην τηλεόραση, μου άρεσε η μουσική από τους τίτλους έναρξης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ νωρις το εβαζε ομως.νομιζω κατα τις 7.ξυπναγα για να το δω και καμμια φορα με επαιρνε και ο υπνος...μακαρι να μπορουσα να το εγραφα τοτε γιατι τωρα δεν υπαρχει και πουθενα..κλαψ...
 
retrosilektis είπε:
πολυ νωρις το εβαζε ομως.νομιζω κατα τις 7.ξυπναγα για να το δω και καμμια φορα με επαιρνε και ο υπνος...μακαρι να μπορουσα να το εγραφα τοτε γιατι τωρα δεν υπαρχει και πουθενα..κλαψ...
Χμμ Καλα θυμομουν!! οτι ηταν αρκετα πρωινη ωρα!
 
6 το πρωί παιζόταν σίγουρα. 54 επεισόδια ε... Άρα μου λείπουν 3...
 
Γούσταρα τρελά Samurai Pizza Cats. Κρίμα που δεν υπάρχει κανά fansub του. Θα 'θελα πολύ να το ξαναδώ. Επίσης κρίμα που δεν βάλανε χαρακτήρες από SPC στο Tatsunoko Vs Capcom για Wii (μιας και το SPC ήταν από το anime studio Tatsunoko).
 
επαιζε το 1993 τα καλοκαιρια στο mega και στα σαββατοκυριακα πρωτα οταν πρωτοξεκινησε
 
Αν και το όνομα μου φαινόταν πολύ αστείο, ένα δύο επεισόδια που είχα δει πρέπει να ήταν καλό.
 
Το samurai pizza cats μου κανει "κλεψιά" απο Teenage Mutant Ninja Turtles, συμφωνειτε οτι ειναι στο ιδιο μηκος κυματος?

Αν και δε το εβλεπα, θυμαμαι κι εγω το τραγουδακι intro που ειχε..
 
Αγόρασα την ιαπωνική έκδοση με αγγλικούς υπότιτλους και καταλαβαίνω γιατί στα Αγγλικά και μετά στις άλλες γλωσσες το μετάφρασα με ότι να'ναι διαλόγους. Ήταν αδύνατο να μεταφερθεί η παρωδία των Ιαπωνικων αυτούσια. Ακόμα και οι επίσημοι υπότιτλοι είναι προβληματικοι.

Πάντως είναι μια ευχάριστη σειρά Mecha και μετά από αυτή και τη Saber Rider στα Ιαπωνικα επιτέλους ξεπέρασα τους εφιάλτες του να παρεμβαίνουν άσχετοι στα Ιαπωνικα κινουμενα σχέδια.

Οι δημιουργοί είχαν κάνει μετά και μια άλλη ωραία σειρά με ζώα, την eto ranger, που ήταν ακόμα καλυτερη
 
Πίσω
Μπλουζα