Samurrai Warrior - Usagi Yojimbo

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


picture.php
 
το παιχνιδάκι αυτό είναι σχετικά άγνωστο στους πολλούς

θυμάμαι κάπου το 1989 (?) το πρωτοείδα σε ένα φίλο, μου άρεσε αρχικώς αλλά το παιχνίδι σε μένα δεν έπαιζε..

(μάλλον εξαιτίας σε βρώμικα κόλπα σε crtc & vga -μου συνέβει και σε άλλα games..) :angry:
 
...το πρωτοείδα σε review του Pixel (στην έκδοση για spectrum).

Hμουν όμως επιφυλακτικός στο να το αποκτήσω, διότι φοβόμουν μήπως μου προέκυπτε κανένα port, οπότε "έψησα" ένα φίλο μου να το πάρει εκείνος !! :diablotin:

Τελικά αποδείχθηκε αρκετά διασκεδαστικό και σχεδίζα να το κάνω μία κόπια, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν είχα ελεύθερες δισκέτες εκείνη την περίοδο, οπότε όσο έπαιξα ήταν στον φίλο μου.

Βασικό -όπως είπε και ο Stan- είναι να εξασκηθείτε λίγο στις κινήσεις. (οι πιό σημαντικές είναι fire και πάνω για να τραβήξετε το σπαθί και να μπείτε σε combat mode, και fire και κάτω/πίσω για να επιστρέψετε σε normal mode).
 
Βασίζεται σε κόμικ που κυκλοφορεί μέχρι και σήμερα.

Το παιχνίδι ήταν όντως εξαιρετικό σε όλες τις πλατφόρμες, οπότε ακόμα και το Speccy port που φοβόταν ο Billy μια χαρά θα του καθόταν. :)

Το πιό ασυνήθιστο feature νομίζω ήταν ότι έπρεπε να λειτουργείς "ηθικά". Αυτό σήμαινε ότι δεν μπορούσες πχ να κυκλοφορείς με γυμνό το σπαθί σου και έτοιμος να σφάξεις, μια και οι "καλοί" χαρακτήρες που συναντούσες το εκλαμβάνανε ως προσβολή και μπορούσαν ακόμα και να σου επιτεθούν αν είχες attack stance. Επίσης έπρεπε να χαιρετάς τους καλούς, ειδικά αν ήταν "ανώτεροι" ιεραρχικά από εσένα. Αλλά ακόμα και μια υπόκλιση σε χωρικό σου έβγαινε σε καλό κάποιες φορές.

Πολύ πλάκα είχε ότι ξεκινούσες με μηδενικό κάρμα. Οπότε αν έκανες λάθος στην αρχή του παιχνιδιού και προσέβαλες ή σκότωνες κάποιον αθώο το κάρμα γινόταν αρνητικό. Αποτέλεσμα, ο καημένος ο λαγός-samurai έκανε χαρακίρι για να ξεπλύνει την ντροπή και έχανες πανηγυρικά. :)
 
Πίσω
Μπλουζα