Sanwa stick, springs & shafts

broxopios

RetroN00b
Joined
5 Μάρ 2017
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
13
Καλησπέρα στην παρέα.

Παλαιότερα είχα ασχοληθεί με την κατασκευή 2 arcade stick και πραγματικά με βοηθήσατε αρκετά.

Τώρα αγόρασα μεταχειρισμένο το 8bitdo arcade stick και θα το modάρω με νέο stick & buttons.

Στο δικό μου custom arcade stick είχα πάρει το Seimitsu LS32-02 και πραγματικά είναι εξαιρετικό. Μου αρέσει ιδιαίτερα η σφιχτή απόκριση που έχει και το γεγονός ότι δεν έχει ψηλό κορμό (shaft). Θα έπαιρνα το ίδιο, αλλά είδα ότι δεν είναι συμβατό με το 8bitdo arcade stick. Έτσι λέω να πάρω το Sanwa JLF-TP-8YT και ταυτόχρονα το Sanwa JL-S9F - Short shaft, αλλά και μερικά μερικά springs για να "εξομοιώσω" αυτή τη σφιχτή αίσθηση του μοχλού του seimitsu.

Αυτή τη φορά αντί για Sanwa buttons λέω να πάρω της Seimitsu να τα δοκιμάσω. Έχει δοκιμάσει κανείς και των 2 εταιριών να πει διαφορές;
 
Γενικα στους μοχλους και στα κουμπια το βασικο θεμα ειναι το προσωπικο γουστο και το τι αρεσει και βολευει στον καθενα.Οσον αφορα τα stick το Seimitsu LS32 και το Sanwa JLF-TP-8YT ειναι παντως καιρου και ειτε ειναι σε καμπινα ειτε ειναι σε καποιο arcade stick ειναι κορυφαιες και ποιο στανταρ επιλογες για καποιον που απλα θελει ενα καλο stick ωστε να μπορει να παιζει ολα τα ειδη των παιχνιδιων χωρις ιδιαιτερα προβηματα.

Απο κει και περα ομως υπαρχουν και καποιες λεπτομερειες για το καθε stick για παραδειγμα το Seimitsu LS32 ειναι ενα stick που βολευει καλυτερα σε shmup games logo αυτης της σφιχτης αισθησης που εχει ενω το Sanwa JLF-TP-8YT μπορει να ειναι τελειο stick για ολα τα ειδη ομως εκει που λαμπει ειναι τα fighting games και δεν ειναι τυχαιο πως το συγκεκριμενο ειναι το ποιο γνωστο και most popular stick στα arcades στην ιαπωνιας.Aπο κει και περα ομως μπορει στα Sanwa stick να ειναι ολα καπως ποιο ξεκαθαρα ομως στα Seimitsu δεν γυρναει ολος ο κοσμος γυρω απο το LS32 αφου υπαρχουν και αλλες επιλογες που το καταλαβαινω πολλοι να μην της γνωριζουν αφου στην ουσια οι περισσοτεροι απλα θελουν ενα stick για να παιζουν τα αγαπημενα τους arcades.Υπαρχει το Seimitsu LS40 που ειναι στην ουσια το Neo Geo stick αφου οι περισσοτερες Neo Geo αυθεντικες καμπινες αυτο ειχαν μεσα.Μιλαμε για ενα stick που το πηρα καποτε για συγκεκριμενο λογο ομως ειναι ενα stick για λιγους γιατι μιλαμε για ενα πολυ δυστροποκαι σφιχτο που μπορει να βολευει για καποια παιχνιδια ομως για διασκεδαση και χαλαρο gaming να κατσουμε να γουσταρουμε κλπ για μενα δεν ειναι.Μετα εχουμε το Seimitsu LS56 το οποιο ειναι πανω κατω σαν το LS40 και μπορω να πω πως για μενα ειναι ποιο σφιχτο απο το LS40.Μετα εχουμε και το Seimitsu LS62 που μαρεσε γενικα για οσο το χρησιμοποιησα γιατι μπορει να εμοιαζε καπως στην αισθηση με το LS56 που μπορει να μην με ξετρελενε λογο του ποσο σφιχτο ειναι ομως αυτο καπως ερχοταν στα ισια γιατι ο κορμος του ειναι ποιο κοντος και χοντρος και θυμιζει αρκετα αυτον του LS32.Για μενα ομως το αγαπημενο ηταν και παραμενει το seimitsu LS58 που συνδιαζει ολα τα καλα που μαρεσουν στην συγκεκριμενη μαρκα.Οχι τοσο σφιχτο οσο τα LS40 και LS56 αλλα ουτε μαλακο οπως τα αγαπημενα μου JLF θα ελεγα πως ειναι καπου στη μεση αλλα και ποιο μοντερνο stick απο το L32 που υπαρχει απο της αρχες της δεκαετιας του 90.Οποτε για μενα τα JLF-TP-8YT και Seimitsu LS58 ειναι οι ιδανικες επιλογες για ολα τα ειδη παιχνιδιων στο arcade gaming.

Τωρα για μονταρισματα,συνδεσεις κλπ κλπ δεν εχω ιδεα ολα τα stick που εχω,καμπινα κλπ της συνδεσεις και το περασμα ολα τα χρονια γινετε απο φιλο μου παλιας κοπης ηλεκτρονικο και παντα μιλαω για οπως ερχονται τα stick απο την μανα τους και παντα απο θεμα εμπειριας οσον αφορα το gaming και ειδκοτερα τα arcades που εχω φαει τα νιατα μου απο το 1987 μεχρι και σημερα μεσα στης αιθουσες και στα μαγαζια με arcades γενικοτερα.

Για τα κουμπια τωρα τα πραγματα ειναι πολυ ποιο απλα.Αν καποιος θελει ποιο smooth και ποιο απαλα στο πατημα κουμπια ωστε να παιζει και να γουσταρει χαλαρα και ωραια και ποιο ανετα θα προτιμησει sanwa κουμπια και απο την αλλη οποιος θελει καπως ποιο σφιχτα στο πατημα κουμπια τοτε θα παει σε κουμπια seimitsu στα οποια μπορεις και να αφησεις πχ το χερι σου πανω στα κουμπια αν ξεχαστεις χωρις να πατηθει καποιο καταλαθος σε σχεση με τα sanwa που αν αφησεις το χερι πανω και ξεχαστεις το ποιο πιθανο ειναι να πατηθει καποιο κουμπι.Προσωπικα παντου sanwa κουμπια εχω μετα απο δοκιμες με seimitsu γιατι μαρεσει το ποιο απαλο και smooth πατημα και δεν με πειραζει αυτο που ειπα παραπανω για το αν ξεχαστει καποιος και πατηθει καποιο κουμπι.
 
Πίσω
Μπλουζα