Saracen (NWOBHM)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Οι Saracen του Νew Wave of British Heavy Metal είναι ένα από τα αγαπημένα μου και αδικημένα μέταλ συγκροτήματα, που άξιζε πολύ παραπάνω. Σχηματίστηκαν το 1976 με το όνομα Lammergier, και αρχές 80's μετονομάστηκαν σε Saracen. Έμειναν έτσι μόνο για πέντε χρόνια, αοφύ το 1985 διαλύθηκαν, για να επανασυνδεθούν αρχές δεκαετίας 2000, αλλά δυστυχώς όχι πλέον σαν μέταλ, έγιναν εντελώς λάιτ και δεν είχαν πλέον καμία σχέση με παλιά. Το πρώτο μισό των 80's ήταν η χρυσή τους περίοδος, καθώς τότε βγάλανε δύο ωραία άλμπουμ, το Heroes, Saints and Fools (1981) και το Change of Heart (1984). Στο δεύτερο είχαν ήδη αρχίσει να χαλάνε κάπως τον ήχο τους, αλλά το πρώτο το θεωρώ καταπληκτικό άλμπουμ. Χρησιμοποιούσαν κι αρκετά πλήκτρα, και πραγματικά τα συνδυάζαν τέλεια, βγάζοντας ένα μαγευτικό αποτέλεσμα. Αυτά είναι τα αγαπημένα μου τραγούδια τους:

Heroes, Saints and Fools, από το ομώνυμο άλμπουμ τους. Πραγματικά θεωρώ ιδιοφυές αυτό το κομμάτι, μπαίνει σίγουρα μέσα στα αγαπημένα μου μέταλ κομμάτια. Εκτός από τον υπέροχο ήχο, έχει και φοβερούς στίχους και πολύ καλή ερμηνεία επίσης. Μιλάει για τρεις κατηγορίες ανθρώπων στη ζωή, τους Ήρωες, τους Αγίους και τους Ηλίθιους, που η καθεμία σε καλεί για να γίνεις μέλος της. Άνθρωποι που πάνε με το σπαθί στο χέρι, θρήσκοι, και άνθρωποι που δεν παίρνουν τη ζωή στα σοβαρά. Στο κομμάτι παρουσιάζονται και οι τρεις χαρακτήρες, ο Ήρωας, ο Άγιος και ο Ηλίθιος, και ο καθένας από την πλευρά του σε καλεί στον κόσμο του. Πραγματικά φοβερή η ερμηνεία, ανάλογα με το χαρακτήρα που μιλάει.

 
Πίσω
Μπλουζα