SAT1

Ηταν σιγουρα μαζι με το εκπληκτικο Super Channel και το TV5, τα πρωτα δορυφορικα που ειδαμε στην Αττικη.
 
Το φθινόπωρο του 1988 πρωτμεταδόθηκε στην Αττική. Ήταν στην πρώτη εξάδα δορυφορικών καναλιών που αναμετέδωσε η ΕΡΤ στην Αττική (Super Channel, SAT 1, TV 5, RAIDUE, CNN, HORIZON). Πρέπει λογικά η μετάδοση να συνεχίστηκε μέχρι τα τέλη του 90 αρχές 91 νομίζω. Επιπλέον, έχω την αίσθηση πως κάποια στιγμή και το SAT 1 άλλαξε δορυφόρο αναμετάδοσης και υπήρχε προβληματάκι στην επίγεια αναμετάδοση στην Αττική (κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί με το RTL & το Skychannel νομίζω). Στο μεταξύ ξεκίνησαν τα ιδιωτικά κανάλια, έγινε ένα μικρομπάχαλο με τις συχνότητες οπότε πρέπει κάπου στα 1991 να σταματήσαμε να το βλέπουμε τουλάχιστον εδώ στην Αττική (λογικά σε άλλα μέρη της Ελλάδας θα πρέπει να συνεχίστηκε γιατί θυμάμαι φίλο από τη Ρόδο ότι το έβλεπε στο νησί κάπου στο 1993)
 
Wally είπε:
Ηταν σιγουρα μαζι με το εκπληκτικο Super Channel και το TV5, τα πρωτα δορυφορικα που ειδαμε στην Αττικη.
Συνεχίζει να εκπέμπει τώρα και σε άλλα μέρη της Ελλάδας;
 
πωπω το θυμάμαι αυτό το κανάλι...το βρήκα τυχαία όταν έψαχνα κανάλια καλοκαίρι του 1990 στην ασπρόμαυρη τηλεόραση...έβαζε πολλές σειρές τις οποίες είχαν και τα ιδιωτικά κανάλια στα πρώτα χρόνια τους...αλλά και άλλες που τις έβαλαν πιο μετά...αλλά ότι ταινία,σειρά έβαζε ήταν μεταγλωτισμένα στα γερμανικά ποτέ με υπότιτλους...
 
Μια μπάλα που χοροπηδάει θυμάμαι είχε στο τρέιλερ.
Από τα πρώτα γραφικά σε κομπιούτερ που έβλεπα τότε
 
Ενα αλλο ενδιαφερον που ειχε το SAT1,για τα αγορακια ιδιαιτερα,ηταν οι σεξοκωμωδιες που εβαζε καθε Σαββατο βραδυ νομιζω.Παραγωγες δεκαετιας '70 οι περισσοτερες, πολλες ηταν και "παραδοσιακες" με Βαυαρους ή Τιρολεζους απο την Αυστρια,με τις παραδοσιακες γερμανικες ενδυμασιες,τα Dirndl και τα Lederhose!
 
Ήταν το πρώτο δορυφορικό κανάλι που είδα στην συσκευή μου . Ένα μεσημέρι του Ιουλίου του 1990 θυμάμαι ήταν,και τυχαία το βρήκα αναζητώντας μια άλλη συχνότητα της ΕΤ2. Ξαφνικά βρήκαμε αυτό,το Eurosport,TV5,Rai Uno/Due (ανάλογα αυτά τα 2 άλλαζαν μέρα με τη μέρα ,την μια μέρα έβλεπες το uno την άλλη το Due) και ένα ισπανικό που δε θυμάμαι την ονομασία του. Αλλά το Sat1 νομίζω είχε το καλύτερο πρόγραμμα κι ας μην καταλαβαίναμε γρι γερμανικά. Νομίζω έβαζε και την σειρά Hunter που έδειχνε και το Mega, καθώς κι ένα άλλο με έναν αστυνομικό και ένα σκύλο καναδική σειρά νομίζω. Σε γενικές γραμμές το Sat1 είχε αρκετά καλές σειρές και ταινίες όσο καιρό το παρακολουθούσα.
 
To SAT1 για την εποχή του τα Σάββατα έβαζε ωραίες δυνατές τσοντουλες....βέβαια με την διαφορά της μιας ώρας, περίμενες να πάει 3 το πρωί για να δεις. Μετά εδώ Ελλάδα ακολούθησε κ ο ΑΝΤ1 με τις Ροζ ιστορίες...
Ένα χρόνο μετά το RTL Plus ήρθε κ το SAT1.

Ήταν το πρώτο δορυφορικό κανάλι που είδα στην συσκευή μου . Ένα μεσημέρι του Ιουλίου του 1990 θυμάμαι ήταν,και τυχαία το βρήκα αναζητώντας μια άλλη συχνότητα της ΕΤ2. Ξαφνικά βρήκαμε αυτό,το Eurosport,TV5,Rai Uno/Due (ανάλογα αυτά τα 2 άλλαζαν μέρα με τη μέρα ,την μια μέρα έβλεπες το uno την άλλη το Due) και ένα ισπανικό που δε θυμάμαι την ονομασία του. Αλλά το Sat1 νομίζω είχε το καλύτερο πρόγραμμα κι ας μην καταλαβαίναμε γρι γερμανικά. Νομίζω έβαζε και την σειρά Hunter που έδειχνε και το Mega, καθώς κι ένα άλλο με έναν αστυνομικό και ένα σκύλο καναδική σειρά νομίζω. Σε γενικές γραμμές το Sat1 είχε αρκετά καλές σειρές και ταινίες όσο καιρό το παρακολουθούσα.
Tο κρατικο διεθνές TV Espana ήταν...κάπου κάπου έβαζε λογότυπο κάτω δεξιά της οθόνης
 
τοτε θυμαμαι εβαζε και ποδοσφαιρρο το sat1 kai πριν τον αγωνα προηγουνταν το pre game show Με ονομα ran fussball το οποιο υπαρχει και σημερα . το πετυχα την π[ροηγουμενη παρασκευη πρν τον αγωνα βερντερ βρεμης μπαηερν μοναχου
 
Το δορυφορικό γερμανικό κανάλι SAT1 σταμάτησε η ΕΡΤ την αναμεταδοσή του στην Αθήνα (Υμηττός , Πάρνηθα) την 1/11/1990 με τις μεγάλες ανακατατάξεις τους λόγω έναρξης αναμετάδοσης του δορυφορικού καναλιού του ΡΙΚ .
 
Πίσω
Μπλουζα