Saturn boot cd?

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
εδω και καποιους μηνες ειμαι κατοχος ενος saturn,θα ηθελα να μαθω αν μπορει το saturn να τρεξει copy παιχνιδι απο καποια isos που εχω χωρις καποιο τσιπακι οπως το dreamcast? υπαρχει κανενας cd loader οπως του dreamcast? :help:
 
Αν εχεις model1 το swap trick ειναι πανευκολο...κανε ενα search στο youtube
 
model1? πως θα το δω οτι ειναι το model1?
 
Οβάλ κουμπιά, drive led=model 1

Στρογγυλά κουμπιά, no drive led=model 2

:)
 
Βαριεστε να ψαχνετε ρε τεμπελχαναδες?

Το model1 ειναι αυτο με τα οβαλ κουμπια και το λαμπακι (οτι πρεπει για swap trick-κολαση για να βαλεις modchip.Tα εντελως αντιθετα συμβαινουν με το model2)
 
τελικα εχω το model 2 ta κουμπια reset,power led ειναι στρογγυλα αρα μονο με modchip θα τρεξει games,thanks για το info παιδια.
 
Όχι , γίνεται και έτσι , αλλά πρέπει πρώτα να πάρεις διδακτορικό στην "αντικατάσταση" για να τα καταφέρεις !
 
Xμμμ...δεν ειναι και τοσο ευκολο να εντοπισεις πια SAT modchips.

Εγω σε μια ψακτικη που εκανα τελευταια. βρηκα καποιον τυπα στο Αμερικα που δεν εχει καν online shop αλλα του στελνεις mail κτλ...

O racketboy δεν πουλαει πλεον...

Τοσα χρονια swap-αρω στο Model1 και δεν εχει παθει τιποτα.Mε λιγη προπονηση το κανεις και στο Model2 μια χαρα
 
teaser pic από το Saturn μου:

12042007005-1.jpg
 
To ίδιο ακριβώς μοντέλο έχω και εγώ keropi. Αν και αρχικά έκανα την εγκατάσταση χωρίς το μπλέ καλώδιο, τελικά δε δούλευε και το έκανα όπως το δικό σου.
 
χωρίς το μπλε??? δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει χωρίς αυτό, από εκεί παίρνει το clock...
 
vagosgta3 είπε:
τελικα εχω το model 2 ta κουμπια reset,power led ειναι στρογγυλα αρα μονο με modchip θα τρεξει games,thanks για το info παιδια.
Βεβαίως και γίνεται να τρέξει games κάνοντας swap ! ...κάνε μια αναζήτηση στο youtube ! :)

http://www.racketboy.com/retro/2005/03/sega-saturn-model-2-swap-trick.html

Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση όμως...

Ένας απλός ηλεκτρονικός μπορεί να εγκαταστήσει modchip?

(εννοείται ότι θα του δώσω τα διαγράμματα και το τσιπακι)
 
Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση όμως...

Ένας απλός ηλεκτρονικός μπορεί να εγκαταστήσει modchip?

(εννοείται ότι θα του δώσω τα διαγράμματα και το τσιπακι)
 
Δεν χρειαζεται γνωσεις.Το κουμπωνεις μετα τη καλωδιοταινια και κολλας και ενα καλωδιακι.Φυσικα για Model2.Σε model1 ειναι κολαση.

Επισης φυσικα και γινεται σε ολα τα Saturn το swap trick.Απλα το model2 δεν εχει λαμπακι και θελει λιγη περισοτερη εξοικειωση.
 
Wally είπε:
Δεν χρειαζεται γνωσεις.Το κουμπωνεις μετα τη καλωδιοταινια και κολλας και ενα καλωδιακι.Φυσικα για Model2.Σε model1 ειναι κολαση.
Συγχώρα με για την ασχετοσύνη μου ,αλλά δεν χρειάζεται ειδική κόλλα(αυτή που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί ) για "ακουμπήσουν" τα καλώδια σωστά (όπως στη φωτογραφία του χρήστη "keropi");
 
Πίσω
Μπλουζα