SAXON: 25 χρόνια από τη Ριζούπολη

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
218
...μεχρι εκεινη την ηλικια,παιζει να ηταν και η πιο χαρουμενη μερα της ζωης μου..(τσ τσ τσ..ποσο ρηχος)

Δεν το πιστευα...πηγα και αγορασα την εφημεριδα που φεροταν οτι δημοσιευσε την ανακοινωση της συναυλιας(αυτη την εφημεριδα,δεν την ξαναγορασα ποτε στη ζωη μου..)

Ηταν γεγονος,τα εφηβικα μου ειδωλα,στην Αθηνα για λαιβ..

Μεχρι να βγουν τα εισητηρια υπηρχε μια ανησυχια..

Τη μερα που κυκλοφορησαν,πρωι πρωι στο Χαπενινγκ(γυρω στις 11 ε,ΠΟΛΥ νωρις για μενα τοτε)

Ειχαν ηδη πωληθει 110 εισητηρια!

Τη μερα του Λαιβ,πορεια απο Ιλισσια/Παγκρατι για Ομονοια,(πανω απο 50 νοματαιοι μαζευτηκαμε..)Ηλεκτρικος και Ριζουπολη.

Αναβολη λογω βροχης(με Καισιο λογω Τσερνομπιλ)

Μεγαλο φαρδος,γνωριμια με εναν RoadCrue και το βραδυ τα πιναμε με BIff και Steve Dawson στο ξενοδοχειο..

Tα γραφω αυτα ορμωμενος απο το χτεσινο λαιβ των SAXON στην Αθηνα.

Και θελω να επισημανω καποια πραγματα και συμπτωσεις.

Τοτε ανοιξη,(Μαιος)Τωρα απριλης

2 εβδομαδες μετα το τσερνομπιλ,τωρα φουκουσιμα!!(τρελλη συμπτωση)

Spitfire support τοτε και τωρα,με αξιοπρεπεστατη εμφανιση.

Τοτε εισητηριο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας..

Τωρα χωρις εισητηριο λογω γνωριμιων και η προσκληση τελευταια στιγμη..

Τοτε τα λαιβ που χαμε παει λιγα και μετρημενα..Τωρα...thanx God.

Toτε ο Biff ηταν 35..Τωρα 60ρησε....

Τοτε ανατριχιασα με το 747..Τωρα με το The Eagle Has Landed..

Γιατι οι γερονταρες ΔΕΝ το χουν χασει.

ΤΟ ΧΟΥΝ ακομα το ρημαδι!και μας πορωσαν..και παιξαν 2και ωρες..και ναι,γερασαν εμφανως,o Biff δε χοροπηδαει σαν τον David Lee Roth,αλλα τη ΦΩΝΑΡΑ του διαολε, ξερει να την κραταει σε καλυτερη κατασταση απο ποτε!!!

Και παραμενουν ακομα ενα απο τα πολυγραφοτατα γκρουπς του μεταλ,εχουν να βγαλουν ΔΙΣΚΑΡΑ απο ..περσυ οχι απ το 90 σαν μερικους μερικους.. καλα να ναι,οπως τους ειδα χτες εχουν ακομα χρονια να μας πορωνουν..

Στη Μπαντα που μ εκανε μεταλλα πριν...31 χρονια.

http://www.youtube.com/watch?v=tslULgJLiNA

http://www.youtube.com/watch?v=kL5Iwny1d6o

ΙΣΩΣ Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ!

(βγαλτε το ισως..)
 
Εύγε παλιομεταλλο-ποζέρι μου! Εγώ τους είδα πρώτη φορά το '98 και είναι και για μένα μία από τις μπάντες που με στιγμάτισαν ανεξίτηλα.... Πάντως δε πιστεύω ο Ηλίας από Sputfire να κανε καμιά κωλοτούμπα όπως παλιά; lol
 
Ρε Don την ακύρωση της συναυλίας τότε τη θυμάμαι σαν τώρα. Θρήνος από φίλο φανατίκλα Σαξονικό. (Αφού έχει πάρει Citroen Saxxo και έχει κολλήσει το "Ν" στη φίρμα να καταλάβεις..... )

Με φτιάνεις (που λένε στο χωριό μου) άγρια πρωί - πρωί. Αν και δεν πάω σε live γενικά λόγω παλιοχαρακτήρα και γιατί με πιάνει μούρλα με άλλα humans στο πλάι μου γιατί μου έρχεται να τα τσεκουρώσω.

Όντως Η κορυφαία στιγμή της ελληνικής τιβι. Νόμιζα ότι κάνουν πλάκα. Από προχτές άρχισα να βλέπω τηλεόραση κάθε Δευτέρα - Τρίτη και Τετάρτη 11 το βράδυ........
 
Heavy Metal Will Never Die. Τιμή και δόξα στους μεγάλους Saxon. Έτσι απλά.
 
..εθεαθη και Γιαννης Κουτουβος,που γινε σα να τον κλαιν οι ρεγγες..

σαν πατερας του Biff..

o παλαι ποτε μανατζερ των Spitfire..
 
το ρωτησα και αλλου ξερει κανεις αν ο ντινος κωστακης ζει ακομα??εχω ακουσει οτι τον ξεχασαν ολοι μετα το ατυχημα
 
του αφιερωσαν ενα κομματι στη συναυλια..δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι,αλλα πολυ φοβαμαι πως...
 
θανος είπε:
το ρωτησα και αλλου ξερει κανεις αν ο ντινος κωστακης ζει ακομα??εχω ακουσει οτι τον ξεχασαν ολοι μετα το ατυχημα

don dokken είπε:
του αφιερωσαν ενα κομματι στη συναυλια..δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι,αλλα πολυ φοβαμαι πως...
Για διαβάστε εδώ... :(


Θα ηθελα να πω ότι οι φωνές των Biff, Dickinson, Adams και Halford είναι από τις 5-6 παγκόσμιες φωνές που, κοντά στα 60 τους, εχουν αλλάξει ελάχιστα και ίσως μαλιστα να έχουν ωριμάσει προς το καλύτερο.

ΜπαρμπαΝτον εισαι πολύ τυχερος που τα ηπιατε μαζί. Οπως κι ενας φίλος μου που δούλευε σε μια αεροπορική εταιρία στο Βενιζέλο, και ο οποίος καποτε ανεβηκε στο πιλοτήριο αεροπλάνου, που μόλις προσγειώθηκε, για να παρει τα χαρτιά από τον πιλότο και βλέπει μπροστά του εναν κοντούλη με ενα ταμπελάκι Bruce Dickinson. Κοιταζε μια το ταμπελακι μια το πρόσωπο και εχοντας μεινει καγκελο μολις που ξεστόμισε "....THE Bruce Dickinson?"... "Yes my friend, come for a cup of tea" και βγαλαν και φωτογραφίες.....

............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
... και, φυσικά, ΕΞΩΦΥΛΛΑΡΑ, έτσι ??? Αν και αγαπημένο συγκρότημα, αξιώθηκα να τους δω για μία και μοναδική φορά την τελευταία φορά που ήρθαν για λάιβ στη χώρα μας πριν 3 περίπου χρόνια !!! Απλά καταπληκτικοί !!! Μετά το λάιβ βγήκα στον κάθετο δρόμο, δίπλα στο Γκαγκάριν, και ... για κάμποση ώρα χάζευα "ψαρωμενος" τη νταλίκα που κουβαλούσε τον εξοπλισμό τους που ήταν εκεί παρκαρισμένη !!! Στο πίσω μέρος του κοντέηνερ διάβαζα τις πόλεις, στις οποίες θα ταξίδευε η νταλίκα για την περιοδεία τους !!! τελευταίος σταθμός τους το Οούλου της Φινλανδίας !!! Καλοτάξιδα τα τραγούδια σας ρε μάγκεεεεεεεεεεςςςς .......
 
τους Saxon όσες φορες και να τους δεις δεν τους χορταίνεις,μιλάμε για απίστευτη μπαντα live
 
Αφιερωμένο στον Δον...

attachment.php


attachment.php


Από το περιοδικό "Αγόρι" - Τεύχος 473, 6 Ιουνίου 1986
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ημουν μεσα , τωρα θυμηθηκα την αναβολη το ειχα ξεχασει

με τον σιδερενιο αετο , να θεωρειται σπουδαιο 'εφε' ....

μετα ακολουθησαν boc και black sabbath στην λεωφορο ...
 
..αγαπητε εν AOR αδελφε,αφου σε καλωσορισω,να σου θυμισω οτι ο μεταλλικος αετος,βασικο κομματι της σκηνης σ εκεινη την μεγαλη περιοδεια,ΔΕΝ ειχε πατησει στην Αθηνα..οι λογοι οικονομικοι,καθως ηταν αλλη μια νταλικα..

Απ τα πρωτα πραγματα που ειχα ρωτησει το Μπιφ..

BOC ποιος ειχε παει ρε μαγκες?απλα τελοιοι..απλα,..BOC(blue oyster cult ,για τους μη γνωριζοντες)
 
don dokken είπε:
..αγαπητε εν AOR αδελφε,αφου σε καλωσορισω,να σου θυμισω οτι ο μεταλλικος αετος,βασικο κομματι της σκηνης σ εκεινη την μεγαλη περιοδεια,ΔΕΝ ειχε πατησει στην Αθηνα..οι λογοι οικονομικοι,καθως ηταν αλλη μια νταλικα..Απ τα πρωτα πραγματα που ειχα ρωτησει το Μπιφ..

BOC ποιος ειχε παει ρε μαγκες?απλα τελοιοι..απλα,..BOC(blue oyster cult ,για τους μη γνωριζοντες)
σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα , ειδες η μνημη δεν λειτουργησε , ισως η συζητηση για τον αετο μου εμεινε

ουτε την αναβολη θυμομουν φαντασου . Αναλογο 'εφε' του αετου ειχαν θυμαμαι και οι motorhead ενα σιδερενιο 'βομβαρδιστικο' που εμφανιζοταν στο

bomber (?) αν θυμαμαι καλα

boc οπως ειπα λεωφορο ,στο πεταλο ημουν μεσα , αμυδρα θυμαμαι οτι για την εποχη ειχε πολυ καλο ηχο . Ισως και η υφη της μουσικης τους βοηθησε να

την θεωρουσα για χρονια την καλυτερη σε ηχο συναυλια που ειχα δει

μετα ακολουθησαν οι black sabbath στο ιδιο πεταλο με Tony Martin φωνη
 
χεχεχε..πεταλο ημουν και γω.

πραγματικα εξαιρετικη παρουσια και σωου,εφφε, κλπ οι BOC..
 
aor είπε:
ημουν μεσα , τωρα θυμηθηκα την αναβολη το ειχα ξεχασει
με τον σιδερενιο αετο , να θεωρειται σπουδαιο 'εφε' ....

μετα ακολουθησαν boc και black sabbath στην λεωφορο ...
ασχετο sabbath τοτε δεν ειχαν ερθει με Tony martin??που διακοπηκε αποτομα η συναυλια??
 
καινουρια ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ,περιοδεια ΚΑΙ σταση στη Μαλακασσα για Ροκγουεηβ..

για οσους δεν το ξερουν ακομα,βγαζω ειδηση..

ΘΑ ΠΑΜΕ ολοι,γιατι κατι μου λεει οτι θα ναι η τελευταια φορα..(περναν τα χρονια..)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xρονια πολλα στον ανθρωπο που μ' εκανε χεβυμεταλα και ολα τα παρεπομενα..Τον ΜΕΓΑΛΟ PETER"BIFF'BYFFORD που ηγηται του μεγαλυτερου και πιο τιμιου γκρουπ στο HEAVY METAL..Αν δε με απατα η μνημη και χωρις γκουγκλισμα ,γινεται 62!1375285_635207119844179_1696253180_n.jpg

996125_683574111674146_656065222_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα