Scart to HDMI upscaler

Εχω ενα διλημματακι πως να συνδεσω το PS2 .

Απο την μια εχω τα μαμισια του Component καλωδια και απο την αλλη το μηχανακι του θρεντ με rgb scart.

Δεν ξερω με τι θα δειχνει καλυτερα με την γνωστη ποιοτητα του component η με το σκαρτ που αμα το συνδεσεις στο κουτακι αλλαζει την εξισωση λογω upscaler.

Θελω να το συνδεσω στην LCD.
Εξαρταται το παιχνιδι και την τηλεοραση/οθονη. Τα Devil may Cry πχ δειχνουν και παιζουν υπεροχα σε component και ειναι διαφορετικη εμπειρια.

Τα παιχνιδια που υποστηριζουν progressive scan σε 480p ειναι πολλα και την λιστα μπορεις να την δεις εδω:
https://en.everybodywiki.com/List_of_PlayStation_2_games_with_alternative_display_modes

Υποψην ειναι πολυ εφικτο να παιξεις και παιχνιδια που δεν υποστηριζουν κανονικα progressive scan, με διαφορους τροπους οπου το αποτελεσμα ειναι επισης πολυ καλο. Να ξερεις επισης, πως μπορεις  επισης να παιξεις παιχνιδια σε 16:9 διχως να αλοιωνεται το ιδιο το παιχνιδι.

Τελος, το επισημο PS2 component δεν ειναι καθολου μα καθολου κοινο και εισαι τυχαιρος που το βρηκες και το απεκτησες!
 
Οκ ,oποτε λες τα παιχνιδια που υποστηριζουν 480p καλυτερα δειχνουν σε component.

Υποψην ειναι πολυ εφικτο να παιξεις και παιχνιδια που δεν υποστηριζουν κανονικα progressive scan, με διαφορους τροπους οπου το αποτελεσμα ειναι επισης πολυ καλο. Να ξερεις επισης, πως μπορεις  επισης να παιξεις παιχνιδια σε 16:9 διχως να αλοιωνεται το ιδιο το παιχνιδι.
Aυτο με το progressive πως γινεται;

Επισης 16:9 αμα δεν το χει στα σετινγκς του παιχνιδιου και χωρις αλοιωση με τι τροπο;

Παντως μου σταματησε να αναγνωριζει παιχνιδια ,unknown media in driver lol ,μαλλον το λειζερ ,αναγκαστικα να το αντικαταστησω, κριμα που δεν υπαρχει αναλογο sd media launcher για αυτο οπως και στο GC.
 
Οκ ,oποτε λες τα παιχνιδια που υποστηριζουν 480p καλυτερα δειχνουν σε component.

Aυτο με το progressive πως γινεται;

Επισης 16:9 αμα δεν το χει στα σετινγκς του παιχνιδιου και χωρις αλοιωση με τι τροπο;

Παντως μου σταματησε να αναγνωριζει παιχνιδια ,unknown media in driver lol ,μαλλον το λειζερ ,αναγκαστικα να το αντικαταστησω, κριμα που δεν υπαρχει αναλογο sd media launcher για αυτο οπως και στο GC.
Ολα οσα υποστηριζουν επισημως η ανεπισημως 480p+ εχουν κατα πολυ καλυτερα απεικονιση μεσω component εναντι του RGB κτλ. Το αν θα το βαλεις σε HDCRT η σε πιο προσφατη τηλεοραση ειναι διαφορετικη συζητηση.

Υπαρχει τροπος μεσω τριτων προγραμματων, ειτε στη μορφη cd με κωδικους (gameshark) ειτε με προγραμμα εφοσων εχεις "σπασει" το PS2 σου να παιζει isos.
Ισως η καλυτερη σελιδα ειναι αυτη:
http://ps2wide.net

Δεν αξιζει να αντικαταστησεις το laser σου. Πλεον τρεχεις σχεδον τελεια την συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων και προγραμματων του PS2 μεσω του ethernet και με σκληρο SATA. Υπαρχουν τα προγραμματα Free MCboot και OPL για αυτο το σκοπο. Εχει διαφορους οδηγους και πληροφοριες στο youtube οπως ο παρακατω:

 
Ναι καταλαβα ,αυτο με το Widescreen δεν το ξερα!

Στα αλλα εχω κανει μια μελετη μολις ειδα αλλαγες ip κτλ,  προτιμησα να αντικαταστησω το PS2 και οχι το λεΪζερ,λολ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμηθηκα  το 2007 τα Ps2 games τα παιζαμε με HDMI μεσω του original fat Ps3.
 
Πίσω
Μπλουζα