Schneider 664 πρόβλημα

sdim

RetroN00b
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
0
Γεια,

Έχω έναν schneider 664 (συμβατός με Amstrad 664), αλλά ενώ ανοίγει και λειτουργεί το floppy δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη της τηλεόρασης.

Έχει κανείς οθόνη από Amstrad 6128 ή 464 στην Πάτρα, να περάσω να το δοκιμάσω;
 
τελικά συντροφε το ελυσες το προβλημα;
 
Όταν λες δουλεύει το drive τι κάνει?Ανάβει το λαμπάκι με το που το ανοίγεις το μηχάνημα?
 
Φαίνεται σαν να λειτουργεί, αλλά δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη. Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα ο CPC ή το modulator
 
Δοκίμασε να βάλεις μια δισκέτα και να γράψεις στα τυφλά Cut και enter...Εάν ανάψει το λαμπάκι μάλλον έχεις πρόβλημα στο μόνιτορ...
 
Sdim την ώρα που γράφεις Cut, να κρατάς και μια κλακέτα και να το φωνάζεις....."CUT!" :biglaugh: :biglaugh:

Πάντως, εάν γράψεις cAt, πατήσεις Enter, και το φλοπυ δουλεύει αενάως, σόρι αλλά θες ΚΑΙ ιμάντα. Για το θέμα αυτό, το τμήμα R&D του GRM έχει καταλήξει σε 3 λύσεις:

α) Aκμάκας :D

b) ΕΒΑΥ

γ) Λαστιχάκι περιτυλιγματος φέτας :D

Αφτά τα ολίγα...
 
Rygar είπε:
γ) Λαστιχάκι περιτυλιγματος φέτας :D
po, prepei na einai kapoios POLY apelpismenos gia na xrhsimopoihsei ena tetoio lastixaki... LOL ase pou apo th zesth kserenontai kai spane...
 
Εγώ! Οταν πηρα το 6128 μου, αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω ένα για μια εβδομαδα μεχρι να ερθουν οι ιμαντες.
 
Τελικά πήρα από το ebay έναν Schneider 464 (5ευρώ + μεταφορικά, ξέρω είμαι πολύ κ###φαρδος).

Με τον 464 λειτουργεί άψογα το τροφοδοτικό/modulator, οπότε έχει πρόβλημα ο 664. Από την στιγμή που δεν βγάζει εικόνα, δεν έχει νόημα να κοιτάξω το drive.
 
εγω εχω ενα με λαστιχακι υφαντης και το δουλευω καθε μερα............!δεν εχει ξεραθει! :)
 
Καλησπέρα...

Ο 664 υπάρχει ακόμα; Όχι τίποτε άλλο, θα χρειαζόμουνα κάποια ανταλλακτικά για τον δικό μου :)
 
Πίσω
Μπλουζα