Schneider EUROPC - Προβλημα στο floppy

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Πριν μερικές μέρες έβαλα πάλι στην πρίζα ένα EuroPC. Δυστυχώς δε μπορεσα να μπουτάρω με τιποτα και το φλόππυ έκανε κάτι περίεργους ήχους ...... :(

Την τελευταία φορά που το δοκίμασα, δλδ πριν κανα χρόνο, δούλευε κανονικά και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Με τα πολλά και έπειτα από πολλά άνοιξε κλείσε , το φλοππυ άρχισε να δουλεύει ...... :eek: Δεν είμαστε καλά, λέω, όλα τα PC ίδια είναι ?????? :D :D

Μετά από αρκετές δοκιμές και βάλε βγάλε δισκέτες, παρέδωσε πνεύμα.... ή έτσι νομίζω, δλδ......

Μου βγάζει το εξης μηνυμα :

Κώδικας:
boot error, please insert floppy disk 
press F1 to continue ........ μπλα, μπλα
Αυτό που κατάλαβα είναι οτι δεν βλέπει οτι έχω δισκέτα μέσα στο floppy

Δοκίμασα άλλο, λειτουργικό FDD από άλλο Schneider EuroPC και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα, άρα δεν είναι πρόβλημα του floppy. :shake:

Τι μπορεί να φταίει ?

Α) Η καλωδιοταινία του φλοππυ?

Β) Κάτι πάνω στην μητρική ?

Γ) Το εξωτερικό PSU μου κάνει τίποτα νερα ?

Ti?

:cry:
 
μπορεί να είναι ο controler του floppy .. κάτι άσχετο,το "χαλασμένο" floppy το έβαλες στο europc?
 
Amigos είπε:
μπορεί να είναι ο controler του floppy .. κάτι άσχετο,το "χαλασμένο" floppy το έβαλες στο europc?
Δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί το καλό floppy το είχα εύκαιρο και δεν άνοιξα άλλο Europc.

Αν είναι όμως ο controller τι μπορώ να κάνω γι' αυτό?
 
ελα ντε? μήπως ο pontium μπορεί να κάνει κάτι..
 
καλωδιοταινία του φλοππυ την αλλαξες μηπως φταιει αυτο?
 
Δεν έχει την ίδια, κοινη, καλωδιοταινια που έχουν τα υπόλοιπα PCια :precry:

Είναι ποιό μικρή σε πλάτος (26 pins) και τροφοδοτείται με ρεύμα μέσα από αυτήν....... :precry:

Είναι ίδια με το CPC, δλδ
 
Βασίλη,κι εμένα για καλωδιοταινιοπρόβλημα μου κάνει ρε συ,αφού αποκλείσαμε την περίπτωση του floppy....
 
δυσκολα τα πραγματα,πρεπει να βρεις καλωδιο,Θυμηθηκα μια δικια μου περιπτωση μηπως σε βοηθησει ,σε ενα 486 που εχω εχει εναν αρχαιο σκληρο σε μεγεθος 5 1/4 τα ειχε παιξει δεν τον εβλεπε ο pc και κουνουσα το καλωδιο του ide και μετα απο 5με 6 restart τον ειδε και στερεωσα το καλωδιο με μονωτικη και απο τοτε δεν εκανε προβλημα,τωρα αυτο μηπως βοηθησει σε περιπτωση που δεν βρεις καλωδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν.......... :wait2:

Δοκίμασα 3 διαφορετικά φλοππυ , 3 διαφορετικά PSU και 3 διαφορετικές καλωδιοταινίες από άλλα EuroPC και το πρόβλημα παραμένει......... :cry:

Τα ίδια φλόππυ, σε άλλη μητρικη , δουλεύουν κανονικά .......... :precry:

Οπότε το πρόβλημα το έχει η μητρική.........

Τι κάνω ????
 
Βάρα την κατσαρίδα από κάτω :D :D:D:D
 
Βάψτη μπλέ και πέτα τη στη θάλασσα :)
 
Βάλε της ροδάκια και κάνε την skateboard! Αν κάηκε ο controller φίλε... δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι... Αλήθεια...επειδή δεν είχα ποτέ EuroPc... εξωτερικό floppy παίρνει?
 
εξωτερικο disk drive slot εχει απο οτι θυμαμαι
 
Ρε 'σεις ? Μήπως φταίει τπτ άλλο?

Δε μπορεί έτσι σταδιακά να με χαιρέτησε ....... :precry:

Μου 'κανε κάτι κρακ,κρουκ όταν τον άναψα και μετά δούλεψε ....... φόρτωσα το DOS και πάω να φορμάρω μία δισκέτα και ......... DEAD :nervous:

Πάντως, μόντα για εξ. φλόππυ, δεν κάνω στον κουβα . Που να βρεις καλώδιο ..... :xm:

Καλύτερα να το κάνω πατίνι, όπως λέει και ο Stan...... :D :D

Ασχετο: Η Λουλα, μου φαγε την κατσαρίδα........... :cry:
 
teflon είπε:
Ρε 'σεις ? Μήπως φταίει τπτ άλλο?
Δε μπορεί έτσι σταδιακά να με χαιρέτησε ....... :precry:
Ρε Βασίλη,ή ξαφνικά ή σταδιακά θα σε χαιρετούσε,τι ήθελες δηλαδή,να στο πει κιόλας πρώτα..; :D :D
 
Δηλαδή που είναι το περίεργο να σε χαιρετίσει κάτι σταδιακά;

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα με αποχαιρέτησε οριστικά ένας 500ρης δίσκος ενός έτους περίπου που μου έκανε κάποια "νερά" επί 2 εβδομάδες. Γιατί να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και ένα floppy 20ετίας;

Δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι υποχρεωτικά πρέπει να "πεθάνει" ξαφνικά κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα.
 
Maddog είπε:
Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα με αποχαιρέτησε οριστικά ένας 500ρης δίσκος ενός έτους περίπου που μου έκανε κάποια "νερά" επί 2 εβδομάδες.
Bασίλη,πες και τι μάρκα ήταν ο δίσκος.... :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Βρε ! Το φλοππυ μια χαρά είναι.......

Λέω μήπως φταίει κανα πυκνωτάκι ή τπτ τέτοιο πάνω στην μητρική, ξέρω και 'γω ???
 
Για κάτι τέτοια πιάνω εγώ και αλλάζω όλους τους αρχαίους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές με καινούργιους. Όταν κάτι δουλευε την τελευταία φορά και ξαφνικά μετά απο καιρό δε δουλεύει είναι κλασική περίπτωση πυκνωτή που στέγνωσε ή βραχυκύκλωσε και στη συνέχεια μπορεί να προκάλεσε άλλη ζημιά.
 
Ωχουυυυυυυ !! :mad: :shake:

2 στα 2 σήμερα :shake: :shake: :shake:

Η άλλη μητρική (η καλή δλδ) μου έβγαλε πρόβλημα στο κύκλωμα γραφικών ....... :nervous:

Ρε ! Ποιός μ' έφτυσε ????????? :nervous:

@gtsamour: Λες ? Αν τους αλλάξω να δώ κανα φως ?
 
Πίσω
Μπλουζα