Scorched Earth!!!!

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Alitheia, poses ores kapsate me auto to mikro game? ego ATELEIOTES, tromera gelia me 3+ atoma!!! apithano game, me polloun mimites, alla kanena den to eftase (nomizo ena paromio amiga game to tanks? htan progenestero, alla den sigkrinetai...)

eidika sthn teleutaia ekgosh me ta digitised bouna htan akoma poio kalo! opos kai oi ipsiles analyseis pou yposthrize!

Prin ena xrono peripou, katafera epitelous na paro to AUTHENTIKO totally scorched CD , doraki kat'eutheian apo ton Mr. Wendel , ton dimiourgo tou!

eixa paei sto site kai esteila email gia na to paraggeilo, kai mallon sigkinithike pou kapoios meta apo toso kairo to zhthse, kai mou to esteile doro! nomizo tora to poulaei akoma....

edo mia foto me to fakelo, to cd (cdr me xartino label, ksekollaei lol) kai ena manual ths 1as selidas gia thn egkatastash) me oles tis full ekdoseis tou Scorched earth ... episis fainetai to to PPC mou x50v na to paizei meso dosbox! ax, oraies meres tote...

18092006.jpg
3

scorchedearth2.PNG
 
ma kala, oudeis epaize scorched earth? :?
 
Αν έπαιζα λέει… :diablotin:

Πρώτο παιχνίδι αυτού του τύπου που θυμάμαι ήταν το “Gorilla”(με την ελεεινή μουσική lol), που ερχόταν μαζί με την Qbasic όπως και το “Nibbles”… Αλλά το Scorched Earth είχε φτάσει σε τρελά επίπεδα, με πυραύλους, πυρηνικά κλπ.

“The mother of all games”… όπως υποστήριζε το ίδιο lol :D

Υ.Γ. Keropi, plz grapse ellhnika... αφού το έχεις ρε αγόρι μου… :cool:
 
ΟΚ , θα προσπαθήσω αλλά πού και πού θα πέφτει και κανα greeklish :p
 
keropi μπραβο για την αναμνηση 1000+ απο 'μενα

Εγω το επαιζα στην Αmiga δειτε και αυτο και κατεβαστε το remake του Scorched Earth απο εδω:

http://www.scorched3d.co.uk/screens.php
 
Κορυφαίο! Πραγματικά, από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια για δύο ή και περισσότερους παίχτες. Κάθε παίχτης ήταν ένα κανονάκι που είχε στόχο να καταστρέψει το κανονάκι του αντιπάλου. Τα κανονάκια εμφανίζονταν σε τυχαίες θέσεις πάνω σ' έναν ακανόνιστο τοπίο. Αγόραζες διάφορα όπλα, διαφορετικής ισχύος και τεχνολογίας και δώσ' του μπαμ από 'δω και μπουμ από 'κει. Κατά κύριο λόγο ρύθμιζες την κλίση και την ισχύ της βολής. Η ομορφιά της απλότητας.

Μου είχε κάνει εντύπωση το ότι εμφάνιζε πολεμοχαρή ρητά γνωστών πολέμαρχων, μεταξύ αυτών και του Χίτλερ!
 
Μπραβο keropi,μια αναφορα στο Scorched Earth ηταν απαραιτητο να υπαρχει στο section αυτο..!! :thumbup:

Βλεπω το ετρεξες μεσω Virtual PC ομως ρε,οχι dosbox...
 
oxi, auto einai ena screenshot pou brhka sto web...
 
Α,ΟΚ,απλα επειδη ειπες οτι φαινεται να παιζει σε dosbox,απορησα κι εγω...! :D
 
ma paizei se DOSBOX, einai sthn proth eikona sto pocket-pc mou!
 
Ωχ ναι ρε,τωρα το ειδα,σωστος!
 
παίδες τι μου θυμίσατε, να στε καλά. Μιλάμε είχα λιώσει με αυτό το παιχνιδάκι. Ξέρετε πού μπορούμε να το βρούμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά μιλάμε scorched earth και τα μυαλά στα κάγκελα...αλλά για να πώ την αλήθεια...το είχαμε ψιλοξεσκίσει στισ πυρηνικές με τον κολλητό μου και μόλις αρχίζαμε και βαριόμασταν μετά από καμιά 3άρα, 4άρα ώρες παιχνίδι.....αρχίζαμε και κοπανάγαμε πυρηνικές ο ένας στον άλλο.....
 
Φυσικά και το θυμάμαι το παιχνιδάκι! Συμφωνώ με κάποιον που είπε κάτι περί απλότητας..

Τόσο απλό κι όμως τόσο εθιστικό
 
Πίσω
Μπλουζα