Screamer Rally

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Οτι καλυτερο μας εχει δωσει η Milestone. Το ειχα λιωσει στο PC μου οταν πρωτοβγηκε in full 3dFX glory. Απιθανος χειρισμος. Οτι πιο δισκεδαστικο σε PC μαζι με το Sega Rally, το Colin McRae 2 και το Moto Racer.

Προσφατα μου ηρθε να το ξαναθυμηθω. Δυστυχως το GOG (ισως λογω των δυσκολιων να παιχτει σε συγχρονα μηχανηματα με glide wrappers) δεν το εχει βγαλει οποτε και εβαλα το παλιο τιμιο CD ROM του παιχνιδιου.

Προβληματα.

1)Δοκιμασα τον κλασικο DOSBOX (που δεν υποστηριζει Glide), τον patched του gulikoza και τον σχετικα προσφατα ανανεωμενο του yhkwong's

Στοχος μου να παιξω το παιχνιδι με Glide. Ηδη ειχα nGlide λογω GOG και εβαλα και το nglide configuration μεσα στο DOSBOX.

Το αποτελεσμα ηταν οτι επαιζε με 20 καρε...ξενερωμα. Το συστημα ειναι ενας Quad Core2 @3200 και μια 5570. Oχι τιποτα το φοβερο αλλα περιμενα περισσοτερα.

Εχει δοκιμασει κανεις καποιον αλλο συνδιασμο DOSBox και καποιου Glide wrapper που να ειναι ελαφροτερος?

2)Το εβαλα χωρις Glide (START65H) που επαιζε τουμπανο καρε αλλα χωρις Glide και προσπαθησα να παιξω με το stick μου. Τζιφος. Παρολο που στο DOSBox configuration εβαλα joystick auto, τιποτα δεν κουνιοταν.

Εχει κανεις καποια λυση?

3)Γιατι πεθανε η αναπτυξη του DOSBox? Υπαρχει κατι καλυτερο που αν δινει και 3d επιταχυνση?

Φχαριστω!!
 
Aπο τα πολύ αγαπημένα μου "arcade" ραλλάκια !! :thumbup: Οντως, εκπληκτικός χειρισμός και "εφφέ" στις τότε "μουράτες" 3DFx κάρτες μας. (special ρετρο-ανάμνηση: ένας γνωστός μου έλεγε χαρακτηριστικά πόσο πορωνόταν όταν έβλεπε "τη σκόνη και το χαλίκι να του έρχονται στη μάπα" :D :D)

Aν και fan της εξομοίωσης (και βετεράνος του Dosbox), πρέπει να ομολογήσω πως δεν έχω επιχειρήσει να κάνω emulation σε κάτι τόσο... "καινούριο", και επιπλέον "δεν τό 'χω" με τους glide wrappers, οπότε θα ενδιέφεραν και εμένα οι όποιες πληροφορίες... :)
 
Πάντως τα 20 καρέ πρέπει να είναι θέμα wrapper γιατί και εγώ με πιο δυνατό σύστημα από του Wally (i7 και HD7870) στα ίδια είμαι...
 
Έβγαλα άκρη.

Κατέβασε το dosbox του Cosmic Dan: http://www.zeus-software.com/files/nglide/dosbox-2010-03-22-custom-glide.zip

Κατέβασε το NGlide και κανε εγκατάσταση.

Άνοιξε το config και βάλε cycles=75000. Κάνε install από το cd ή την εικόνα (ότι έχεις τέλος πάντων). Τρέξε το setup και φτιάξε τα settings. Εμένα μου έβγαλε ότι δεν αναγνωρίζει 3D card αλλά μην ανησυχείς.

Άνοιξε πάλι το config και βάλε τα cycles=Auto.

Στα settings του Nglide βάλε ότι θες.

Τρέξε το παιχνίδι με το STRT3FX

Το όλο θέμα στην πραγματικότητα είναι το build του cosmic dan που είναι φτιαγμένο για να τρέχει με το nglide. Παρότι άλλαξα τα settings στα guilkoza και ykhwong builds όπως έλεγε το nglide δεν έβγαλα άκρη και το παιχνίδι σερνόταν ή δεν έτρεχε. Με το build του cosmic dan πάει σφαίρα.
 
Εισαι μεγαλο τσακαλι Leon!

Ειχα απηυδησει! Αναγκαστικα το ετρεχα με D3D.CRT shaders σε software mode που στα PC δεν αντεχω με τιποτα. Αλλωστε ξεκινησα στα PC με filtered λυσεις οποτε οι πιξελουμπες με χαλανε.

Eπαιξε μια χαρα! Η μονη παρεμβαση που εκανα ειναι να κανω force το σωστο aspect ratio.

Λυση για χειρηστηριο δεν βρηκα οποτε κατεφυγα στη λυση του joy2key.

Αρα μετα τα Moto Racer, Ultimate Race Pro, πλεον το Screamer Rally...η επομενη μου ασχολια για τρεξιμο σε συγχρονα Windows των αγαπημενων μου racers της χρυσης PC περιοδου θα ειναι το Sega Rally 2
 
Ωραίος ο Leon! Σε μένα παίζει πλεον πολύ καλύτερα. Δεν κτυπάω 60αρι αλλά και με την Voodoo όπως θυμάμαι δεν έπαιζε στα 60.

Όσοι δεν έχετε παίξει ποτέ το Screamer Rally σπεύσατε, άνετα μέσα στα 5 καλύτερα PC racing παιχνίδια...
 
Διαβαζω πολυ καιρο για τον PCem. Εξομοιωνει πολυ χαμηλα εως και Win95 περιβαλλοντα ακομα και με εξωτικες καρτες (πχ Voodoo).

Bρηκα ενα λεπτομερες tutorial, μια ενδιαφερουσα συζητηση με βαση τη νεα φρεσκια εκδοση και μια πιο παλια 3Dfx compatibility λιστα

H μονη καταχωρηση για το Screamer Rally ειναι 2 χρονια πριν και το παρουσιαζει με προβληματα στις υφες.

Το αρνητικο που διαβαζω για αυτον τον emulator ειναι οτι θελει τερατωδης CPU (που δεν διαθετω)

Εχει κανεις ασχοληθει? Ακομα περισσοτερο, εχει κανεις δοκιμασει το SR?
 
To είχα προσπαθήσει πριν από κάτι μήνες και τα παράτησα. Και το λέει κάποιος που έχει στήσει Hyperspin+RocketLauncher+RetroArch+Launchbox να συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους. Βασικά το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω ιδέα από παλιά PC και DOS περιβάλλοντα. Δεν νομίζω να έφταιγαν τα settings του emulator, μάλλον το emulated σύστημα που προσπαθούσα να φτιάξω έφταιγε. Γιατί θυμάμαι ότι τα errors που μου έβγαζε, τα έβγαζε στο DOS περιβάλλον μέσα στον emulator. Οπότε σκέφτηκα πως θα έπρεπε να μάθω να χειρίζομαι και DOS για να είμαι κομπλέ με τον emulator.

Γενικά μου αρέσει η ιδέα να κάνω emulate συγκεκριμένες CPU και όχι απλά να ορίζω cycles όπως στο DOSBox (το οποίο χειρίζομαι με frontend). Αλλά στην τελική κάνω την δουλειά μου με DOSBox, δεν έχω όρεξη να "αυτοταλαιπωρούμαι" πάλι με νέες εμιουλο-περιπέτειες που θα μου προσφέρουν τα ίδια πράματα στην τελική.
 
Λοιποοοοοον....

Eχουμε νεα εκδοση του PcEmu (v13) και νεο nGlide (v 2)

Υπαρχει υπομονετικο μελος που να δοκιμασε αν τρεχει καλυτερα το Screamer Rally με hardware acceleration απο οτι με τη δοκιμασμενη λυση του DosBox του Leon?

EDIT:Δυνατο tutorial στησιματος Win95 σε PCem με ολα τα απαραιτητα αρχεια. Με τη πρωτη ευκαιρια θα το παω, αλλα με Win98SE
 
Wally είπε:
Εισαι μεγαλο τσακαλι Leon!
Ειχα απηυδησει! Αναγκαστικα το ετρεχα με D3D.CRT shaders σε software mode που στα PC δεν αντεχω με τιποτα. Αλλωστε ξεκινησα στα PC με filtered λυσεις οποτε οι πιξελουμπες με χαλανε.

Eπαιξε μια χαρα! Η μονη παρεμβαση που εκανα ειναι να κανω force το σωστο aspect ratio.

Λυση για χειρηστηριο δεν βρηκα οποτε κατεφυγα στη λυση του joy2key.

Αρα μετα τα Moto Racer, Ultimate Race Pro, πλεον το Screamer Rally...η επομενη μου ασχολια για τρεξιμο σε συγχρονα Windows των αγαπημενων μου racers της χρυσης PC περιοδου θα ειναι το Sega Rally 2
Βρηκα εναν τροπο τελικα. Εστησα το τιμονι στο GOG Screamer II και αντεγραψα το config στον αντιστοιχο φακελο του Screamer Rally. Δεν θυμαμαι το ακριβες ονομα του αρχειου. Θα το ποσταρω το βραδυ.
 
Για οποιον την παλευει, οδηγιες σησιματος του PcEmu με Windows 95 με Voodoo2 χωρις να ειναι απαραιτητη η παρουσια της καρτας! και να πει και σε εμας τους απαλευτους αν βρεθηκε μαγικη λυση για Glide gaming
Βασικά μπόρεσα και το έτρεξα, σε DosBox, με Glide Emulation, και έχοντας περάσει 3x Hardware Scaler, Aspect=true, και pixelshader=2xhq. H ταχύτητα και στις δύο περιπτώσεις ήταν πολύ καλή (δε λέω ότι ήταν 60 fps, αλλά ήταν ομαλότατο. Μπορεί να επιρρεάζεται και από το Freesync). Αλλά δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω τον ήχο, γιατί setup δεν μου έτρεχε με τίποτα!!! 

Με 3dfx rendering, και τα παραπάνω φίλτρα:

https://www.dropbox.com/s/r3nl31rzaqxcuxr/Screamer_Rally_3dfx.png?dl=0

Με Software Rendering με 65Κ χρώματα

https://www.dropbox.com/s/y6u5jziujoc2qwh/Screamer_Rally_Soft_65K.png?dl=0
 
Το Screamer έτρεχε ποτέ στα 60fps έτσι κι αλλιώς για να προσπαθούμε να το τρέξουμε τώρα? Ακόμα και αν είχες καλό PC τότε? Γιατι έχω συναντήσει κάποιες φορές hard caps στα frame rates παλιών παιχνιδιών. Και τα standards τότε ήταν χαμηλά.
 
Σημερα το πρωι καποιος κηπουρος απο την Απω Ανατολη στη διπλανη πολυκατοικια σκεφτηκε οτι 7 το πρωι ειναι sweet spot να ξεκινησει τον ηλεκτρικο φυσητηρα. Εφτιαξα καφε και θυμηθηκα οτι την προηγουμενη ειχα σταμπαρει ενα βιντεο που εδινε οδηγιες για PCem 17 + PII + Voodoo3.

Μου ειχε κανει εντυπωση διοτι ο τυπος ηταν πολυ ψειρας ακομα και με την εγκατασταση των Win98 και θυμοταν πραγματα που ειχαν διαγραφει απο την μνημη μου (πχ οτι πρεπει να ενεργοποιησεις το DMA χειροκινητα!!)
Εκανα ενα μικρο downgrade απο αυτα που προτεινε (BX αλλα με PII 233 και Vooodoo 2000) και δοκιμασα Sega Rally 2 και Screamer Rally.
Εμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα!

Συνεκρινα με ενα παλαιοτερο VM που ειχα με τον 86box (AMD 200 και Voodoo2) και παρολο που τον αναβαθμισα δεν μου εδινε τις επιλογες που εχει ο PCem αλλα και ειχε ΠΟΛΥ χειροτερη αποδοση.
Δεν ξερω αν ειχα κανει καμια βλακεια τοτε που το εστηνα...

EDIT: Βρηκα το video (στην περιγραφη εχει ολα τα χρειαζουμενα)
 
Παπουτσι απο το forum σου... και dma εξεταζω και irq steering και αλλα πολλα.

Με αυτον τον PhilsComputerLab ειχα ξανασχοληθει στο παρελθον, γενικα εχω τις ενστασεις μου με διαφορα πραγματα που λεει και κανει, αλλα σιγουρα εχει πολυ τροφη για σκεψη στο καναλι του.

Με αυτο το PCem ακομα και ο LinusTechTips εχει κανει video

 
Τελευταία επεξεργασία:
To 86box τελικά είναι καλύτερο για όχι?

Ειχα ξεκινήσει με PCem αλλά είχα sound latency και κατέληξα στο 86box που δεν έχει.
 
@freaktmp Εκεί που γράφεις είχα 'ξανασχοληθει στο παρελθόν' μήπως ήθελες να βάλεις link με κάποια δική σου παρουσίαση στο GRM ; Ρωτάω γιατί πατώντας βγάζει πάλι στο ΥΤ κανάλι του Philcomputerlab που παραθέτεις λίγο παρακάτω..

Μήπως ήθελες να βάλεις αυτό εδώ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@freaktmp Εκεί που γράφεις είχα 'ξανασχοληθει στο παρελθόν' μήπως ήθελες να βάλεις link με κάποια δική σου παρουσίαση στο GRM ; Ρωτάω γιατί πατώντας βγάζει πάλι στο ΥΤ κανάλι του Philcomputerlab που παραθέτεις λίγο παρακάτω..

Μήπως ήθελες να βάλεις αυτό εδώ. :)
Ναι αστοχησε το copy-paste! :fafoutis:

Το διορθωσα στο αρχικο post.
 
To 86box τελικά είναι καλύτερο για όχι?

Ειχα ξεκινήσει με PCem αλλά είχα sound latency και κατέληξα στο 86box που δεν έχει.

Θα ξαναδω λιγο τις ρυθμισεις αλλα απο αυτα που εχω αυτη τη στιγμη, το PCem ειναι πολυ καλυτερο.

Το 86Box δεν υποστηριζει καν BX chipset (αν κανω λαθος, διορθωστε με)

Με το PCem17 εστησα BX, PII 200,Voodoo2000,SB128 στο πιτσι φυτιλακι και τα δυο παιχνιδια που δοκιμασα επαιξαν ωραιοτατα.
 
Πίσω
Μπλουζα