Scum (1979)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
645
Scum (1979, Alan Clarke)

http://www.imdb.com/title/tt0079871/

Υπόθεση: Ο Carlin μεταφέρεται από το προηγούμενο αναμορφωτήριο στο οποίο ήταν κλεισμένος σε ένα σκληρότερο ίδρυμα, εξαιτίας μιας επίθεσης εναντίον ενός δεσμοφύλακα. To νέο όμως ίδρυμα η δύναμη και ό φόβος είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Πέρα από τη βίαιη συμπεριφορά των δεσμοφυλάκων, υπάρχουν και οι τρόφιμοι που "διοικούν" το μέρος. Αφού πέφτει θύμα επίθεσης από τον Banks τον τωρινό αρχηγό των κρατουμένων, ο Carlin αποφασίζει να αντεπιτεθεί, να αναδειχθεί στην εσωτερική "κλίμακα" του αναμορφωτηρίου και να πάρει τη θέση του Banks.

Μια από τις πιο σκληρές και αμφιλεγόμενες ταινίες που εμφανίστηκαν στη Βρετανία, το Scum είναι υπερβολικά βίαιη, ωμή και κυνική καταγγελία στο σωφρονιστικό σύστημα των ανηλίκων στο Ην. Βασίλειο. Αρχικά το Scum επρόκειτο να αποτελέσει μέρος του Play for Today του BBC, αλλά τελικά αποσύρθηκε εξαιτίας της υπερβολικής βίας. Μετά από δύο χρόνια ο σκηνοθέτης Alan Clarke και ο σεναριογράφος Roy Minton το μετέφεραν ως κινηματογραφική ταινία. Η ταινία πραγματεύεται την ιστορία ενός νεαρού κρατούμενου του ιδρύματος, που στην προσπάθειά του να επιβιώσει θα καταφύγει στη βία για να ανελιχθεί στην ιεραρχία μεταξύ των κρατουμένων. Το Scum αποτελεί μια από τις πιο σκληρές και κυνικές ματιές στο σωφρονιστικό σύστημα, που το παρουσιάζει ως ένα βάναυσο σύστημα καταστολής, ως ένα "εργοστάσιο" παραγωγής εγκληματιών, εξαιτίας της βίαιης και υποτιμητικής συμπεριφοράς των δεσμοφυλάκων, αλλά και εξαιτίας της ανάγκης των τροφίμων να καταφύγουν στη βία για να επιβιώσουν. Στην ταινία, το αναμορφωτήριο είναι ένας θεσμός που λειτουργεί με κύριους παράγοντες τη βία και τον φόβο. Τόσο οι κρατούμενοι, όσο και οι δεσμοφύλακες διαιωνίζουν έναν φαύλο κύκλο σαδισμού, βίας, διαφθοράς και υποτίμησης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, μέσα σε ένα σύστημα που ο καθένας το χρησιμοποιεί για να πετύχει τους δικούς του σκοπούς. Το Scum είναι τραχύ, ρεαλιστικό, σοκαριστικό μερικές φορές που δεν προσπαθεί να ωραιοποιήσει καταστάσεις ή να παρουσιάσει με ρομαντικό τρόπο τη ζωή μέσα στις φυλακές. Η έλλειψη κάποιου soundtrack λειτουργεί ευργετικά στην προσπάθεια της ταινίας να φανεί ακόμη πιο ρεαλιστική, όπως προς την ίδια κατεύθυνση συντελεί η ντοκιμενταρίστικη αισθητική της σκηνοθεσίας του Clarke. Η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι αρκετά βαριά και παρακμιακή, εκπέμποντας σήψη και διαφθορά, ενώ και η απεικόνιση του ίδιου του αναμορφωτηρίου με τους ωχρούς, απαλούς και ξεθωριασμένους χρωματισμούς ενισχύει την κλειστοφοβική αίσθηση και τον τόνο απομόνωσης και εγκατάλειψης. Η χρήση της βίας είναι αρκετά ακραία και γραφική, και ορισμένες φορές φτάνει σε αρκετά δυσάρεστα επίπεδα ειδικά σε μια οδυνηρή σκηνή μιας απόπειρας αυτοκτονίας και σε μια σκηνή ομαδικού βιασμού. Το Scum σε καμιά περίπτωση δεν θέλει να εξωραΐσει καταστάσεις, καθώς η ψυχρή, κυνική οπτική και η αποστασιοποιημένη θέση που κρατάει την κάνει ακόμη πιο δύσπεπτη. Μια πολύ σκληρή αλλά και συγκλονιστική ταινία που κερδίζει πόντους και από την εξαιρετική ερμηνεία ενός νεότατου Ray Winstone.

Trailer: [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει παιχτει στην ελληνική τηλεοραση η μόνο στους κινηματογράφους?Ενδιαφέρουσα υπόθεση πάντως.Στο τέλος τι γίνεται?
 
Δεν νομίζω να έχει παιχτεί στην Ελλάδα, αν και δεν μπροώ να είμαι σίγουρος. Εγώ προσωπικά το είχα δει όταν ζούσα εξωτερικό. Πρέπει να υπάρχει κάπου και η τηλεοπτική version της ταινίας αλλά δεν την έχω δει και δεν ξέρω ποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους. Δεν έχει happy end πάντως. Το τέλος έχει να κάνει με ένα βιασμό, μια αυτοκτονία και μια εξέγερση

Στο google βρήκα μια μικρή κριτική της ταινίας στο Αθηνόραμα με τον τίτλο "Η βρωμιά". Δεν ξέρω να σου πω όμως αν βγήκε στους ελληνικούς κινηματογράφους. Αν βγήκε πάντως θα ήταν αρκετά ετεροχρονισμένα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H ταινία έχει παιχτεί στην τηλεόραση τουλάχιστον δύο φορές. Την είχα δεί μία φορά στο Alter περίπου το 2006-7 και πριν κανένα χρόνο, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό κανάλι. Καί τις δύο φορές μετά τις 12:00 τη νύχτα.
 
Εξαιρετική ανάλυση από τον iggylebowski.
Εγώ την είδα απόγευμα (!) από τοπικό βορειοελλαδίτικο κανάλι (δεν θυμάμαι ποιο) πριν 25 χρόνια. "Χαλάστηκε" η διάθεση μου από την "μαυρίλα" και την απαισιόδοξη ατμόσφαιρα! Και εκείνη η σκηνή του βιασμού..Α,πα,πα,πα..
Καλά, αυτοί του καναλιού δεν ήξεραν τι ταινία έβαλαν απογευματιάτικα?.. Μία λέξη μόνο : ΣΟΚ!
(φυσικά,δεν υπάρχει περίπτωση να την ξαναδώ)
 
Πίσω
Μπλουζα