Sea Warrior II © EPTA (1987) by Nick LASCARIDIS....

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.410
7100.png
7100.png


7100.png
7100.png


7100.png
7100.png


(Taille réel : 736 * 427 px)



(Taille réel : 750 * 1009 px)



Dump: Takis Olaf alias F.....

fgbrain είπε:
Εγω πάλι μ' αυτή τη κουβέντα θυμήθηκα το ΕΠΤΑ και ένα ελληνικό παιχνίδι σε laser basic, Sea Warrior το οποίο και είχα αγοράσει από εκεί!!
:rolleyes::rolleyes: :wink:οπως λεμε επιλεκτικη μνημη ????? :p :p

http://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&onglet=dsk&num=7100
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο παιχνιδακι Nemo!και κυριως Ελληνικό!Ευχαριστουμε! :thanx2:
 
Εγώ το ανέβασα στο cpc-power. Δυστυχώς το ΕΠΤΑ δεν σου έδινε καμιά συσκευασία με το παιχνίδι... Μια απλή δισκέτα- αντίγραφο..

Κανείς δεν γνωριζε την ύπαρξη αυτού του παιχνιδιού...
 
Οπως ειπα και στο αλλο thread...μπραβο fgbrain!
 
Ωραίο πράμα να βγαίνουν στην επιφάνεια τέτοια games !! Mπράβο. :thumbup:

Το συγκεκριμένο δεν το είχα παίξει ποτέ στο παρελθόν (ούτε και το είχε στην κατοχή του κάνενας απο τους φίλους μου)

Μία πρώτη ιδέα για το τι περίπου είναι το παιχνίδι πήρα απο τα scans του ΕΠΤΑ, αλλά δεν μπήκα στον κόπο για να το ψάξω περισσότερο.

Παίζοντας, διαπιστώνω πως πρόκειται για μία *πάρα πολύ καλή* προσπάθεια - ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για one-man project.

Πολύ καλές οι μουσικούλες, καλά και τα graphics (με "θαλασσινές" και μεταλλικές αποχρώσεις), ενώ το gameplay με τα υπο-παιχνίδια ίσως θυμίσει ελαφρώς κάποιους κλασσικούς τίτλους όπως το Convoy Raider, το Desert Fox, κ.α.

Σϊγουρα απο τις κορυφαίες ελληνικές δημιουργίες ολοκληρωμένου computer game σε οκτάμπιτο υπολογιστή !! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι θα είμαι πιο αυστηρός!

Το συνεχές multi load είναι πολύ ενοχλητικό. Τα γραφικά είναι "παιδικά", οι εικόνες εντελώς ασυμπίεστες, ο χάρτης για να εμφανιστεί κάνει 5 λεπτά.. Για μένα: Προχειροδουλειά.

Ενώ τα υπο-παιχνίδια & ο ήχος είναι ενδιαφέροντα, ως σύνολο χάνει πολύ..
 
Εγώ πάντως το βρίσκω τέλειο!!! :)

Μπράβο και απο μένα fgbrain αλλα και σε εσένα Nemo που έκανες αυτο το thread!
 
fgbrain είπε:
Το συνεχές multi load είναι πολύ ενοχλητικό. Τα γραφικά είναι "παιδικά", οι εικόνες εντελώς ασυμπίεστες, ο χάρτης για να εμφανιστεί κάνει 5 λεπτά.. Για μένα: Προχειροδουλειά.

Ενώ τα υπο-παιχνίδια & ο ήχος είναι ενδιαφέροντα, ως σύνολο χάνει πολύ..
Βρε ναι και φαίνεται! Το βλέπεις όμως με το τωρινό σου έμπειρο ματι, σε μια εποχή που τον 6128 τον έχουν ξεζουμίσει. Γι'αυτόν όμως ήταν πολύ σημαντικό τότε. Τότε ήταν όλα απλά και ανώριμα, είμασταν άπειροι ιδίως στην Ελλαδα. Οπως και να'χει πολύ καλα εκανες και το ανέβασες.
 
Rygar είπε:
Τότε ήταν όλα απλά και ανώριμα, είμασταν άπειροι ιδίως στην Ελλαδα. Οπως και να'χει πολύ καλα εκανες και το ανέβασες.
Εμ...ψωνιζατε CPC το 87-88 :p

Υπηρχε Sea Warrior 1??

Μπορουμε να εντοπισουμε τον δημιουργο του?

Παιδια ειναι σε Basic οποτε ας ειμαστε λιγοτερο αυστηροι.
 
Το βλέπεις όμως με το τωρινό σου έμπειρο ματι, σε μια εποχή που τον 6128 τον έχουν ξεζουμίσει. Γι'αυτόν όμως ήταν πολύ σημαντικό τότε. Τότε ήταν όλα απλά και ανώριμα, είμασταν άπειροι ιδίως στην Ελλαδα.
την ίδια γνώμη είχα και τότε μόλις το πρωτοπήρα!

Παιδια ειναι σε Basic οποτε ας ειμαστε λιγοτερο αυστηροι.
είναι σε Laser basic για την ακρίβεια...
 
ομολογουμένως φοβερη ανακαλυψη φίλε Nemo!

ιδεα δεν ειχα οτι υπηχε αυτο το παιχνιδακι στο CPCακο μου!

να σαι καλα για την πληροφορία!
 
Το μπουκαλι με το μυνημα το εριξε στην θαλασσα ο Fgbrain (*).

Εγω απλως το μαζεψα κι εβγαλα την ταπα ....

(*)Αλλωστε το αναφερω στο πρωτο post εμμεσα μεν ( σε περιπτωση που ο Fgbrain δεν το επιθυμουσε να φανει ) αλλα πολυ καθαρα δε ...

Wally είπε:
Μπορουμε να εντοπισουμε τον δημιουργο του?
Εχω κανει ηδη μια μινι αναζητηση χωρις αποτελεσμα μεχρι στιγμης ......

τα "scans"στο πρωτο post αν και τα δανειστηκα απο το http://www.cpc-power.com ,ειναι απο το 12ο τευχος του ΕΠΤΑ(σελιδες 63 & 95) που υπαρχει scan-ναρισμενο στο σχετικο subforum

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1483-%C5-%D0-%D4-%C1-12-%C4%E5%EA%DD%EC%E2%F1%E9%EF%F2-1987
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
eitherway, ευχαριστω και τους δυο σας!
 
Wally είπε:
Εμ...ψωνιζατε CPC το 87-88 :p
Υπηρχε Sea Warrior 1??

Μπορουμε να εντοπισουμε τον δημιουργο του?

Παιδια ειναι σε Basic οποτε ας ειμαστε λιγοτερο αυστηροι.

Χαιρετισματα στηνν παρεα!

Το παιχνιδι αυτο το ειχε φτιαξει ο μεγαλος μου αδελφος ο Νικος (για αυτο φαινεται Nick the Greek!)

πραγματι υπηρχε και Sea Warrior 1 (εγω οταν το εγραφε θα ημουν 9-10 χρονων...) αλλα δεν κυκλοφορησε ποτε.

Τωρα εργαζεται σε εταιρια που φτιαχνει multimedia εφαρμογες, sites, παιχνιδια που θα εχετε παιξει στο facebook Κλπ

επισης ασχολειται με τη φωτογραφια, δειτε εδω και επικοινωνηστε μαζι του αν θελετε www.nikoslaskaridis.com
 
Καλώς μας ήρθες! (πρώτο ποστ, βλέπω! ;) )

Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες! Θα ήταν χαρά μας να περάσει και μια βόλτα και να μας δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες! :)

Δεν έχουμε κάθε μέρα τέτοιες αποκαλύψεις! :)
 
Καλως ηρθες :) ,και thanx για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες,που ελπιζουμε να εμπλουτισει ακομα περισσοτερο ο ιδιος ο δημιουργος του παιχνιδιου .

 




Wally είπε:
 


Μπορουμε να εντοπισουμε τον δημιουργο του?


 


 


Just for the record mode on


 


Τωρα αν πω και κατοπιν της προτροπης του
Wally ,οτι οταν εψαξα να εντοπισω τον προγραμματιστη o πρωτος nick lazaridis που <<ξεψαχνισα>>> ηταν ο συγκεκριμμενος (προφανως μια και οι περισσοοτερες αναφορες των μηχανων αναζητησης οδηγουν εκει), συν το γεγονος οτι γραφει στο βιογραφικο του οτι


"διαλεξα και σπουδασα Επιστημη των Ηλεκτρονικων υπολογιστων (προγραμματιστης) (1970αρης μετα την δημιουργια του παιχνιδιου προφανως) ,τον εκανε σοβαρο υποψηφιο για πιθανο δημιουργο του παιχνιδιου ,αλλα επειδη απο την μια παραηταν ευκολο για να ειναι αληθινο , και δεν ειχα "δεσει" επαρκως τα στοιχεια ,διστασα να στειλω email για να τον ρωτησω ,και προτιμησα να το ψαξω περισσοτερο και ......


 


Just for the record mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πραγματι αυτος εναι φιλε Nemo, κι εγω τυχαια απο μηχανη αναζητησης βρηκα το retromaniax κανοντας ενα flashback στα ωραια εκεινα χρονια! και βρηκα το post οπου εγγραφηκα για να απαντησω. Περα απο τα παιχνιδια που εφτιαξε (και φτιαχνει) μετα την εποχη Amstrad, Περασε στην Amiga οπου τοτε τα 4 καναλια ηχου (και μετα 8 στο προγραμμα octalizer) εδωσαν φτερα στη δημιουργια του και βρεθηκε να κυκλοφορησει (φιλικα παντα) μια κασσετα με συνθεσεις δικες του και στιχους καποιου φιλου. Δυστυχως στη χωρα μας δεν υπηρχε τοτε καποιο "καναλι" να αξιοποιησει ολες αυτες τις προσπαθειες θα μπορουσε ευκολα να φτιαχνει παιχνιδια για την Ocean η την psygnosis αργοτερα.. σε τι υστερουνε οι Ελληνες??? ΥΓ του εχω κοινοποιησει το retromaniax.gr, θεωρητικα θα βρεθειτε καπως...
 
Πίσω
Μπλουζα