sega dreamcast αμερικανικο,ερωτηματα..

enrique19

Retro Member
Joined
1 Mαϊ 2010
Μηνύματα
187
Αντιδράσεις
8
γεια σασ παιδια,λοιπον βρηκα στο ιντερνετ ευκαιρια dreamcast καινουργιο με κουτι κτλπ και σκεφτομαι να την χτυπησω,δλδ ειμαι ενα βημα πριν,μονο που εχω μερικεσ αποριεσ σημαντικοτατεσ..και επειδη εσεισ εδω ειστε εξπερτ πιστευω θα με βοηθησετε πληρωσ και κατατοπιστικα,παμε λοιπον στησ αποριεσ,καταρχην το dreamcst ειναι απο αμερικη δλδ το αμερικανικο,ο τυποσ στην περιγραφη λεει οτι θα παιζει μονο ntsc region,οχι δλδ το ευρωπαικο pal μασ,ισχυει αυτο?εγω να πω την αληθεια θα βαζω το boot cd και θα παιζω κοπιεσ,γιατι τα παιχνδια ειναι πολυ ακριβα για την τσεπη μου,ενα αλλο ερωτημα ειναι τι τυχον μετατροπεσ θα θελει σε καλωδια για την τηλεοραση,αν θελει,και σε μετασχηματιση για το ρευμα,γτ εκει εχουν 110 κ εμεισ 220,η το αντιθετο!αυτα περιμενω κατατοπιστικεσ σασ απαντησεισ!ευχαριστω
 
Ουσιαστικά μόνο μετατροπέα 220V σε 110V θα χρειαστείς. Εφόσον θα παίζεις κόπιες δεν υπάρχει πρόβλημα αφού παίζει τις κόπιες οποιασδήποτε περιοχής.

Όσον αφορά το σήμα NTSC.... αν διαθέτεις καλόδιο RGB παίζεις κανονικά χωρίς πρόβλημα.
 
ok

οκ φιλε ευχαριστω για τησ συμβουλεσ,ενα μετατροπεα δλδ και ειμαι κομπλε που εχω και απο αυτον τλκ,οχι δεν το χτυπησα ακομα γιατι ειδα την ισοτιμια ευρω δολλαριο και τρομαξα,,1.20..ε οχι..ασ παει ξανα 1,40 και το χτυπαω μπαμ μπαμ,να γλυτωσουμε και το εικοσαρακι...
 
Πιό πιθανό είναι να πάει 1.10 παρά 1.40 με το κλίμα που υπάρχει σχετικά με το ευρώ... :)

Σημειώνω επίσης για τυχόν ενδιαφερόμενους, ότι ο μετατροπέας 220->110 να μην είναι πολύ αδύναμος. Είχα αγοράσει παλιότερα έναν 50W (που θεωρητικά έφταναν) και ενώ Saturn, 3DO κλπ δούλευαν μια χαρά, το Dreamcast έτρωγε φρίκες. Στην αρχή νόμισα ότι είχε βλάβη, αλλά μόλις αγόρασα έναν βαρέως τύπου 300W δούλεψε κανόνι.
 
Πίσω
Μπλουζα