Sega Mega CD II πρόβλημα....

SEPULTURA

RetroWannaBe
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα.Βρήκα απο ένα φίλο που μου χάρισε το Sega Mega CD II σε καλή κατάσταση εξωτερική και εσωτερική,μα δέν ξεκινάει.Σύγουρά δέν φταίει το τροφοδοτικό.Εψαξα λίγο στο youtube και βρήκα αυτό.

http://www.youtube.com/watch?v=pVd1rB_4seI&feature=related

Έχει καεί μία ασφάλεια (fuse) και δέν δείνει ρεύμα.Υπάρχει κανείς που μπορεί να να κάνει αυτή την κόληση?Και άν μπορώ να βρώ αυτή την ασφάλεια.Ευχαριστώ.Τόλης.
 
Υπαρχει και η προσωρινη λυση να αντικαταστησεις την υπαρχουσα ασφαλεια με απλο καλωδιο απλα για να δεις αν οντως φταιει η ασφαλεια ή δεν εχουν τιναξει τα πεταλα οι πυκνωτες ή οτι αλλο.

EDIT

Οι ασφαλεια κοστιζει λιγοτερο απο euro.

Απο οτι βλεπω μια Micro Pico Fuse Quick Fast Blow 1.5A Axial ειναι οτι πρεπει.

Ασε που υπαρχει και "μαναβικη" μεθοδος για να γλυτωσεις τις κολλησεις

http://www.youtube.com/watch?v=nXegWeOxz3A&feature=player_embedded
 
Απότι βλεπω στο video,είναι το Mega Cd 1.Εγώ έχω το Mega Cd II.Είναι η ίδια ασφάλεια και για τα δύο?Πού θα την βρώ?
 
παντος 8α σου ελεγα να μην αντικαταστησεις την ασφαλεια με απλο καλωδιο, γιατι αμα εχει καψει την ασφαλεια απο βραχκυκλωμα (πχ καμενη διοδο κλπ)ετοιμασου για τσαφ.

8α σου προτεινα να το πας σε ηλεκρονικο,για πιο εκτενη ελενχο και αντικατασταση ''κουρασμενων'' εξαρτηματων.

εισαι σιγουρος οτι και στο δικο σου εχει καει η ασφαλεια,η επειδη ειδες το βιντεο υποθετεις οτι ειναι??
 
@Sepultura

Στο εδειξα οχι για τη πλατφορμα αλλα για το κολπο. Παιζει παντου...

@mob

Εχεις δικιο!
 
Φίλε mob,κάνει ακριβώς το ίδιο σύπτομα.Νωμίζω οτι θα είναι αυτό.Πάει να ξεκινήσει,το φωτάκι το led πάει να ανάψει αλλά σε κλάσματα ξανακλίνει....
 
κοιτα αμα αναβει στιγμιαια και αμεσως σβηνει,τοτε κατι αλλο 8α φταιει,αμα κοπει η ασφαλεια δεν κανει τπτ ειναι νεκρο,οχι σε ολεσ τις περιπτωσεις,αλλα στισ περισσοτερες,οπως και σε αυτο,γιατι η ασφαλεια ειναι ακριβως μετα απο την εισοδο του ρευματος,οποτε κατα την εκκινηση,τραβιξε παραπανω απο τα ορια ανοχης της ασφαλειας,με αποτελεσμα να κοπει.

στην ουσια αν εχει αυτο(καμμενη ασφαλεια), η πλακετα δεν εχει ρευμα πανω,ειναι σαν να προσπα8εις να αναψεις το segacd σου χωρις να το εχεις βαλει στην πριζα.

κοιτα αν εχω καταλαβει καλα(οτι αναβει και στιγμιαια σβηνει),τοτε αυτο μου ακουγεται περισσοτερο σε πεσμενο τροφοδοτικο,η χαλασμενο πυκνωτη,παρα σε ασφαλεια. να μπορεις να τσεκαρεις το τροφοδοτικο του σε κατι αλλο??

αν εχεις πολυμετρο,η φιλο που να εχει ,τσεκαρε την ασφαλεια,η αλλαξε την,ωστε να αποκλισεις αυτο το ενδεχομενο(μακαρι να ειναι αυτο)

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: επειδη το sega cd ειναι ψιλο ακριβο μηχανημα,8α σου προτεινα να το πας σε καποιον που ξερει να το κοιταξει,παρα να κοιτας απο youtube klp για το τι μπορει να φταιει,γιατι μπορει να μην εχει το ιδιο προβλημα με αποτελεσμα να το χαλασεις αντι να το φτιαξεις,και ειναι κριμα,και για σενα και για το segacd σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά!!!Τελικα ήταν αυτό που έλεγα....Το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό,έλενξε οτι η ασφάλεια είναι καμένη και μου την άλαξε!!!Ολα καλά..Παίζει σάν καινούριο τώρα...Μου πείρε 4 ευρώ..Τίποτα.....Με βλέπω να ξενυχτάω παλι.....χεχε
 
Πίσω
Μπλουζα