Sega Mega Drive/Game Gears στα σκουπίδια!!!

Marioland

Retro Member
Joined
11 Αύγ 2010
Μηνύματα
188
Αντιδράσεις
11
Καλησπέρα παιδιά! Επέστρεψα (μετά απο πόλεμο με τα κύματα και τα στοιχεία της φύσης. εχμ... σχεδόν)

Βρίσκομαι στην Μυτιλήνη (παλιά φοιτητικά λημέρια) και ένας απο τους φίλους μου εδώ βρήκε στα σκουπίδια δίπλα απο μεγάλο κατάστημα με παιχνίδια (όχι αποκλειστικά videogames) 6 Game Gear και 5 Mega Drive(δεύτερο μοντέλο), στα κουτιά τους ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ! Δεν έχουν παίξει ποτέ, άσχετα αν τα κουτιά τους ήταν ανοιγμένα! Οι κονσόλες έχουν τα manuals, τα σακουλάκια τους και τα λοιπά και μυρίζουν ακόμα παλιό παιχνιδάδικο.

Αφού πήρα μέρος του Loot για την αφεντιά μου (ένα απο το καθένα), μιας που ο φίλος μου μεγάλωσε με Nintendo και η Sega δεν του λέει τίποτα, λέμε να ζζζμπρόξουμε προς την αγορά τα υπόλοιπα.

Αυτά που πήρα δουλεύουν κανονικά, πράγμα που σημαίνει οτι και τα υπόλοιπα δουλεύουν μιας που μοιράζονταν το ίδιο ράφι στην αποθήκη του καταστήματος και αργότερα σκουπιδοντενεκέ.

Το πρόβλημα είναι το εξής: πόσο πιάνουν ολοκαίνουρια Mega Drives και Game Gears στην αγορά; Λέμε πάνω απο 50 ευρώ μιας που είναι παρθένα (μέχρι την τελευταία τους σταγόνα) και δεν έχουμε βρει κάτι τέτοιο στις αγορές όπως το e-bay (εκτός απο μερικά knockoffs που παίζουν... Super Mario)

Μιας που είμαστε σε site ειδικό για κάτι τέτοιο, έχετε καμία ιδέα πόσο πιάνουν (ή πόσο θα πληρώνατε :p ) για τέτοια κομμάτια;

Πληροφορίες στο blog του φίλου. (μην το πάρετε ως διαφήμιση για το site του, δεν είναι. Βοήθεια θέλουμε...) (post in English)
 
Ρε παιδια, αφου τα βρηκατε - χαρειτε τα. Να τα σκοτωσετε για 40 ευρω (τοσο πανε - δεν πανε παραπανω) δεν αξιζει (ουτε καν η ωρα που χαλατε για να τα κοστολογησετε).
 
Πιθανοτατα, το ιδιο καταστημα χρονια πριν, προσπαθουσε να μου τα δωσει απο μετατροπη δραχμων σε ευρω.. Γεματο τριψηφιο νουμερο απο οτι θυμαμαι. Μπραβο σας παιδια :)

Υγ. Περαστε παλι μια στιγμη απο το σημειο, μηπως "ξεφορτωθηκε" τιποτα αλλα καλουδια εκτος των μηχανηματων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια,αλλα καινουργια δεν ειναι απο την στιγμη που ειναι ανοιγμενα και δεν ειναι σφραγισμενα,οποτε πιστευω πρεπει να τα πουλησεις με την λογικη του καινουργιο αχρησημοποιητου αν τα πουλησεις.
 
@Wally

Εγώ θα το χαρώ ιδιεταίρως μιας που έχω ακόμα την παλιά κονσόλα αλλά με κατεστραμμένο RF Cable. Μαζί με 32Χ και μπόλικα παιχνίδια. Περιμένω πως και πώς να γυρίσω Αθήνα για να αναβιώσω τις παλιές στιγμές.

Τα υπόλοιπα τι θα τα κάνουμε; Να ανοίξουμε ρετροκονσολάδικο να έρχονται ρετρομανείς να τους χρεώνουμε 2 ευρώ την ώρα; :p

@enrique19

Με μπέρδεψες. Δεν μπορούμε να τα πουλήσουμε σαν καινούρια επειδή είναι ανοιγμένα αλλά μπορούμε να τα πουλήσουμε σαν καινούρια με την λογική του never-before used; :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />

@Getta Robo

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτήν την πολιτική έχει το μαγαζί του. Wait. Μήπως τον ξέρεις τον τύπο;
 
Σπουδαζε φιλος στο νησι, και λιγο πολυ ειχα ψαξει για ξεχασμενα παιχνιδια. Τον ειχα βρει, αλλα δεν καταφερα να αγορασω κατι.. Ε οχι και 85.000δρχ σε ευρω για ενα mega drive 2..

Ειχα πει στον Cubicle να επισκεφτει το καταστημα μολις ειχε πρωτοπαει εκει για σπουδες, να κοιταξει μπας και εριξε τις τιμες, αλλα τελος καλο ολα καλα :>

Το ποσο μπορεις να το δωσεις κτλ, ειναι μεγαλη ιστορια.. Θα σου πω οτι δεν ειναι καλος καιρος για πωλησεις γενικοτερα, καλυτερα κρατα το για καποιο χρονικο διαστημα και αποφαζεις καλυτερα.. Εκτος και αν εχεις οντως αναγκη τα χρηματα.
 
χαχα,ναι ηθελα να πω,σαν sealed,σιγουρα ειναι καινουργια αλλα factory sealed εννοω οτι δεν ανοιχτηκε δλδ η συσκευασια ποτε,φυσικα και ειναι καινουργια φαινεται και ολας αυτο.
 
Ο τύπος όντως δεν παίζεται. Απο εκείνον είχα πάρει το 32X μου μετά απο σκληρό-σκληρό παζάρι και αφού είδε οτι δεν έβγαζε άκρη, μου το έδωσε μαζί με τα Virtua Fighter και Virtua Racing Deluxe σε λογική τιμή. Αυτό ήταν όταν ήμουν στο δεύτερο έτος.

Με τις κασσέτες κάνει πάλι τα ίδια. Κάθε φορά που περνάω απο εκεί, κοιτάω μέσα στον κάδο μήπως βρω απο χαμένα G.I.Joe και παλιές κούκλες μέχρι τα carts που ακόμα τα δίνει σε εξωφρενικές τιμές. Εχω παρατηρήσει δε ένα συγκεκριμένο παλιό ράφι στο μαγαζί του που είναι η χαρά των παιδιών που έζησαν στα 80's, 90's. Νευριάζω αφάνταστα με κάτι τέτοια. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
θα ειναι μαλλον η περιπτωση του ιδιοκτητη μαγαζι ο οποιος λεει αφου εχω αυτα που μου εμειναν τοσα χρονια,θα τα πουλησω με σκοπο να βγαλω το μεγαλυτερο κερδος,αν και μου κανει εντυπωση που ενω ειναι τοσο σκληρος παζαρτζης,πηγε και πεταξε στο καδο τοσες κονσολες,πω πω για να λες ραφι που ειναι η χαρα των παιδιων 80 90s,θα εχει πολυ πραμα,κ εγω ως παιδι που μεγαλωσα στα 90s το κοβω να παθαινω σοκ ετσι και δω υλικο καθαρα απο τα 90s,φιλε οταν λες κασσετες εννοεις apo game gear megadrives snes game boy και ετσι?
 
Κυρίως κασσέτες Mega Drive αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση να πετούσε ξεχασμένα στην αποθήκη πράγματα. Τα Game Gear θυμάμαι τα είχα ζητήσει αλλα με γείωσαν πριν κανα χρόνο. Οπώτε ποιός ξέρει τι παίζει στην αποθήκη του...
 
[απαγορευονται οι αγοραπωλησιες εκτος της υποενοτητας των Αγγελιων]
 
Καλο θα ηταν να τα πουλησεις και εσυ με την σειρα σου φτηνα ή σε φιλους και γνωστους ή να τα δωσεις τσαμπα σαν δωρο σε φιλους και γνωστους που ειναι ρετρομανεις και προσεχουν τα πραγματα τους

Σαν last resort βαλτα καπου αγγελια και κρατα καποια για σενα. Στο κατω κατω τι θα τις κανεις τοσες ιδιες κονσολες?!
 
Ήδη έχει δώσει ο φίλος σε εμένα (αφού πήγα να πάθω καρδιακό όταν τα είδα όλα μαζεμένα) και ένα gg πάει για δώρο γενεθλίων. Μένουν όμως αρκετά. Ίσως τελικά να ήταν καλύτερο να έβαζα αγγελία, αλλά ζήτησα περισσότερο την γνώμη του κοινού για την τιμή τους. Παρ' όλα αυτά δηλώθηκε ενδιαφέρον which is quite good. Όπως και να 'χει, το καλύτερο θα ήταν να έβρισκαν καλά χέρια. Νομίζω οτι είμαστε στο σωστό μέρος. Σωστά; ;)
 
i had a dream once find a load of mega cds and mega drive and other consoles in the trash would be i have done some skippy dipping in my time lol. but not for years.
 
Kαλησπέρα πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου για sega mega drive II.........μ.ενδιαφέρει πολυ και ψάχνω ν.αγοράσω ένα.......
 
Εδώ και αρκετό καιρό...

...στο παρόν site, διενεργούνται μόνο δωρεές ή ανταλλαγές retro-αντικειμένων. Όπως και να έχει, εφόσον δεν έχει αναρτηθεί αγγελία, θα ήταν καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Μέλος, που σε ενδιαφέρει, μέσω προσωπικού μηνύματος (p.m).
 
Μια παρατήρηση μόνο: Οι μουρλοι που τα πέταξαν ήταν μάλλον άσχετοι σχετικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με ebay κτλ! Και να τα θεωρείς σκουπίδια σε πλαστικό (όπως π.χ. θα θεωρείται το PS3 σε 10 χρόνια), με 5 Mega Drive πιάνεις τριψήφιο αριθμό. Ευτυχώς αντί για το φορτηγό του Δήμου τα βρήκε κάποιος που "ξέρει". Ηταν μοιραίο φίλε που έπεσαν στα χέρια σου, και λαμβάνοντας υπ'όψιν την απόσταση που έχει το post σου από την απάντησή αυτή (1 χρόνος και κάτι μήνες), ελπίζω να κατάφερες να πουλήσεις μερικά σε άτομα που ξέρουν τι είναι ο "θησαυρός" του Mega Drive :)

Υ.Γ. Κάποιοι μεγάλωσαν με SEGA, αλλά τους "λένε" πράγματα όχι μόνο τα Nintendo, αλλά ακόμη μηχανήματα που ούτε καν ήξεραν ότι υπήρχαν εκείνη την εποχή π.χ. το PC Engine.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα