Sega Multi Mega

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Και αφού έχω πάρει φόρα σήμερα....

Να και κάτι για τους φίλους της Sega....

Σας παρουσιάζω το αρκετά (έως πολύ) σπάνιο Sega Multi Mega (CDX στην Αμερική).

Κυκλοφόρησε το 1994 και συνδύαζε το Sega Mega Drive με το Sega CD σε μία πολύ όμορφη και compact κατασκευή λίγο μεγαλύτερη από τα αντίστοιχα discman της εποχής.

Το μηχάνημα αποτέλεσε μια ύστατη προσπάθεια της Sega να σώσει το Sega CD από την κατρακύλα, αλλά ήταν εξαιρετικά ακριβό για την εποχή και πουλήθηκαν πολύ λίγα κομμάτια. (για αυτό και πλέον είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί!).

Το μηχάνημα μπορεί να παίξει Mega Drive και Sega CD παιχνίδια, ενώ έπαιζε και μουσικά CD. Είχε τη δυνατότητα τροφοδοσίας με μπαταρίες, αλλά μόνο για να λειτουργεί ως cd player και όχι ως παιχνιδομηχανή.

Και μερικές φωτογραφίες από το δικό μου...

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:p
 
Ελα! Ομολογησε! Εχεις κερδισει το Τζοκερ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μεγιες ρε συ Ηλια!

Εχεις δοκιμασει αν παιζει "αντιγραφα"? Υπαρχει ενας urban legend οτι εχει προβλημα σε αυτο - πραγμα που ομως θεωρω ακατανοητο...
 
Wally είπε:
Ελα! Ομολογησε! Εχεις κερδισει το Τζοκερ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Μεγιες ρε συ Ηλια!

Εχεις δοκιμασει αν παιζει "αντιγραφα"? Υπαρχει ενας urban legend οτι εχει προβλημα σε αυτο - πραγμα που ομως θεωρω ακατανοητο...
χαχαχαχαχα

Βασικά δεν είναι καινούργιο απόκτημα.

Το είχα καιρό σε μια κούτα με διάφορα άλλα και τώρα με την ευκαιρία του ξεκαθαρίσματος της συλλογής και με αφορμή το μάζεμα ένεκα επικείμενης μετακόμισης βγήκε στην επιφάνεια...

Δυστυχώς, μόλις μου επιβεβαίωσες την ανησυχία μου....

Τον urban legend δεν τον ήξερα, αλλά ένα backup που είχε ξεμείνει από πριν δώσω το MegaCD δεν έπαιξε....το είδε σαν μουσικό CD...

Πάντως ακόμα και αν ισχύει αυτό, το μηχανάκι είναι πραγματικά πανέμορφο...διαμάντι για κάθε συλλογή...κρίμα γιατί έτσι όπως το πάω με το vectrex μάλλον θα αναγκαστώ να το διώξω σύντομα και αυτό :p :p
 
προσκυνω!!! ειναι πανέμορφο, ειληκρινα δεν το ηξερα καθολου
 
το μηχανάκι είναι πραγματικά πανέμορφο...διαμάντι για κάθε συλλογή...κρίμα γιατί έτσι όπως το πάω με το vectrex μάλλον θα αναγκαστώ να το διώξω σύντομα και αυτό :p :p

αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο στείλε ένα pm να βρούμε τιμή ;) .....Όντως είναι πανέμορφο:dribble:
 
Εδώ πάντως υπάρχουν και από τα δύο είδη: άτομα που τρέχουν backup σε CDX και άτομα που δεν μπορούν να το κάνουν.

Οπότε το πιθανότερο είναι ή ότι το laser θέλει λίγο "ανέβασμα" για να διαβάσει CDR ή ότι κάποιοι δεν ξέρουν να γράφουν backups σωστά. :)
 
Maddog είπε:
Εδώ πάντως υπάρχουν και από τα δύο είδη: άτομα που τρέχουν backup σε CDX και άτομα που δεν μπορούν να το κάνουν.Οπότε το πιθανότερο είναι ή ότι το laser θέλει λίγο "ανέβασμα" για να διαβάσει CDR ή ότι κάποιοι δεν ξέρουν να γράφουν backups σωστά. :)
Σωστή η παρατήρηση. Άλλωστε όπως είπα το backup που δοκίμασα το είχα εδώ...μπορεί να μην ήταν σωστό ή οτιδήποτε. Ίσως θέλει και λίγο καθάρισμα ή ακόμα και ρύθμισμα το λέηζερ.

Θα το καθαρίσω και θα δοκιμάσω να φτιάξω κάποιο νέο σωστό backup...δεν νομίζω ωστόσο να μπω στη διαδικασία να πειράξω το λέηζερ...άλλωστε δεν με ψήνουν ιδιαίτερα τα παιχνίδια που έχει το sega cd...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως δεν είναι λογικό να συμβαίνει οτιδήποτε άλλο γιατί με τον τρόπο που είναι γραμμένα τα original του SCD δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ενσωματωθεί οποιοδήποτε copy protection στα δισκάκια (λόγω TOSEC έχω ασχοληθεί εκτεταμένα με το θέμα)

Ελπίζω βέβαια να έβαλες δισκάκι από το σωστό region (PAL δηλαδή), γιατί region protection υπάρχει.

Και βρήκα και αυτό εδώ, ας μπει στα υπόψη:

The Sega CDX also does not work with the following Sega CD games: Jurassic Park, Radical Rex, Terminator, and Who Shot Johnny Rock?
Υποθέτω ότι δεν έχεις κανένα original να δοκιμάσεις για να σιγουρευτούμε ότι δεν έχει βλάβη το drive... Αν είναι πάντως να ξαναδοκιμάσεις με backup, προτείνω να κάψεις ένα TOSEC Cobra Command ή Time Gal (εγγυημένα σωστό rip, μικρό download, μόνο 2 tracks). PM αν χρειάζεσαι βοήθεια στο θέμα αυτό.
 
Όχι, δυστυχώς δεν έχω κάποιο original αυτή τη στιγμή εδώ να δοκιμάσω...

Κάπου έχω κατεβασμένο ένα μεγάλο μέρος από το TOSEC, θα κάνω μερικές δοκιμές σε καλό δισκάκι και αν συνεχίζω να έχω πρόβλημα θα σε ενοχλήσω γιατρέ ;)
 
Ηλια να θες κανα original or τσεκαρισμενο αντιγραφο για δοκιμες, βρισκομαστε
 
Αν θυμάμαι καλά το SEGA Club στην Αθήνα ήταν το μόνο που είχε φέρει μερικά κομμάτια . Πaραλίγο να το αγοράσω . Τελικά κρατήθηκα και αρκετό καιρό αργότερα πήρα το (θρυλικό πλέον) Saturn .
 
Απο τις πιο ομορφες κονσολες της Sega.

Κατα σειρα:

1)CDX

2)Saturn ,με τα στρογγυλα κουμπια

3)Mega Drive το 2 ,το πρωτο ασχημο

4)Μega CD παλι το 2 ,το πρωτο εμοιαζε με VCR.

5)Το 32X εμενα με αρεσε αλλο που ολοι το λεγανε "μανιταρι".

Τωρα για το Master System τι να πεις.
 
Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι. Το γουστο σου παιρναει τη μεγαλυτερη κριση της τελευταιας δεκαετιας! :p

1)Combo MD1+MegaCD1

2)DC

.....
 
Μου αρεσουν οι καμπυλες σου αρεσουν τα τετραγωνα.

1)Combo Μega Drive 2 με Mega CD 2 με 32X (Το απολυτο)

2)Το dreamcast μονο σε μαυρο τρωγεται. :xm: (καπως)
 
Το CDX σίγουρα έδειχνε ωραίο διότι απλά συνδίαζε πολλά και συγχρόνως ήταν πιο μικρό όχι μόνο από και τα δύο μαζί , αλλά και πιο μικρό από το καθένα ξεχωριστά !

Ωστόσω , θα διαφωνίσω κάπως με τα παραπάνω μιας και θεωρώ πως το Mega Drive 1 ήταν πιο βολικό καθώς είχε και την υποδοχή / μεταβολέα για τον ήχο . Εμένα με είχε βολέψει πάρα πολύ καθώς αλλιώς τα ακουστικά θα έπεπε να τα βάλω στην τηλεόραση και δεν έφτανε το καλώδιο !
 
Ευτυχής κάτοχος της κονσόλας έχω να πως και θετικά και αρνητικά.

Θετικά

α) 2 κονσόλες σε μία.

β) Μικρό σε μέγεθος.

γ) Δυνατότητα χρήσης ως φορητό CD player το οποίο σήμερα μπορεί να μην λέει τίποτα αλλά τότε...

δ) Δυνατότητα χρήσης ακουστικών και ρύθμισης έντασης όπως το πρώτο μοντέλο του Mega Drive.

ε) Audio output θύρα.

Αρνητικά

α) Άθλιοι χρόνοι φορτώματος. Μονοχρονιζόμενο CD και...καλή υπομονή.

β) Πραγματικά τεράστια συσκευασία για κάποιον που θα το αγοράσει CIB.

γ) Αν και με τη χρήση μπαταριών μπορεί να γίνει φορητό CD player δυστυχώς για να τρέξει παιχνίδια θέλει απαραίτητα το μετασχηματιστή.
 
Πίσω
Μπλουζα