Sega Saturn και Sega Dreamcast.. Μήπως να το ξανασκεφτόμασταν;

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Το παρων θεμα δεν ειναι μια (ακομα) συγκριση των μηχανηματων, αλλα ενας προβληματισμος μου εδω και χρονια. Το αν τελικα η ολη αγαπη προς το dreamcast, ειναι πραγματικα ανταξια δεδομενου του οτι πρακτικα ο περισσοτερος κοσμος εχει διαγραψει απο τις αναμνησεις του το sega saturn;

Μην με παρεξηγησετε.. Εχω τρια sega dreamcast, με πολλα παιχνιδια και περιφερειακα, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω, πως καποιος που μπορεσε και επαιξε η και ειχε το sega saturn μπορει να το παραμερισει τοσο πολυ στο ονομα του dreamcast.

Τωρα θα πει κανεις, με εξαιρεση καποιες αναβιωσεις των master system / mega drive, ειναι το τελευταιο μηχανημα της sega. Συμφωνοι. Ειναι αυτος ομως τοσο συμπαντικος λογος;

Ως γνωστων, ενα μηχανημα το κανουν τα παιχνιδια. Σε ποιο ειδος θεωρει καποιος οτι τον καλυπτει πχ το dreamcast περισσοτερο απο το saturn;

platforms; Εχω ειλικρινα βαρεθει να ακουω για τα sonic του dreamcast. Οχι, δεν πως δεν ειναι συμπαθητικα παιχνιδια, αλλα ειναι πραγματι τοσο φοβερα; Μου αρεσει πολυ η μουσικη του παιχνιδιου και ο σχεδιασμος των υποβαθρων σε πολλα σημεια, αλλα στο μεγαλυτερο μερος του, το παιχνιδι ηταν απλα εκτος τοπου και χρονου. Εδω ο sonic εγινε ψευτομαγκας και πρωτη μουρη. Που ειναι ο τραγικος ηρωας που μαθαμε απο τα παλαιοτερα παιχνιδια; Γιατι χαθηκε το καπως "σκοτεινοτερο" στοιχειο σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια επιπεδων και μας δωσανε ενα sonic με αυτο το ενοχλητικο υπερανω υφακι;; Θα ελεγα πως ο περισσοτερος κοσμος το αντιμετωπισε θετικα γιατι επιτελους κυκλοφορησε ενα κανονικο 3d sonic, και καπως επρεπε να χρυσωσουν το χαπι του sonic xtreme. Εχουμε και το ecco. Που δυστηχως ομως, δεν γνωρισε ποτε την πραγματικη αντιμετοπιση που του αξιζε.

Επειτα απο το sonic και το ecco ομως τι; Στο saturn ειδαμε παιχνιδαρες οπως το astal, mr bones, τα απιστευτα bug, τα clockwork knight, burning rangers, shinobi. Που ειναι η συνεχεια, η καποιο παιχνιδι τουλαχιστον επιπεδου nights;

Στα παιχνιδια ρολων (rpgs) ακομα χειροτερα. Στο dreamcast ζησαμε την εμπειρια με το ονομα shenmue. Λογος αποκτησης του μηχανηματος και μονο. Μετα απο τα δυο παιχνιδια ομως; Το phantasy star online το βρηκα εξαιρετικα βαρετο, δεν ημουν ποτε του online επισης. Ενω στο saturn που να το πιασεις και που να το αφησεις; albert odyssey, dragon force, magic knight rayearth, shining force 3, shining the holy ark, και πανω απο ολα το διαμαντι του μηχανηματος, το panzer dragoon saga. Χωρια ποσα ακομα αφηνω εκτος λιστας..

Παιχνιδια ξυλου τωρα. Το dreamcast εχει υποδειγματικη βιβλιοθηκη για μηχανημα στο χωρο και ειναι απο τα πολυ του δυνατα χαρτια. Εμπειρια σαν το soul calibur ειναι μια στα 20 χρονια και αν, γιατι περασανε ηδη δεκα και δεν ειδαμε κατι σε αυτο το επιπεδο.. Το saturn ομως εχει fighter's megamix, οπου για την εποχη και τον αντικτυπο του το θεωρω ανωτερο, οπως επισης και αυτο ειχε πολυ καλες μεταφορες απο capcom KAI snk, οπου η τελευταια το ειχε ψιλογραμμενο το μηχανημα.. Περισσοτερο με πονεσε η ελειψη τιτλων της snk στο dreamcast παρα της konami/EA/square. Δεν θα επεκταθω στο virtual fighter 3 του dreamcast, το θεωρω εξαιρετικα προσβλητικη προσθηκη για το μηχανημα.

Κλεινοντας στο τομεα παιχνιδια, θα ελεγα πως το dreamcast ειναι εξαιρετικη επιλογη για παιχνιδια shooters/bullet hell και fighting. Κατηγοριες που στη τελικη δεν ειναι και τοσο πισω το saturn..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


O Segata Sanshiro συμφωνεί μαζί σου...Εγώ πάντα αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των δύο, δεν μπορώ να αποφασίσω.
 
Η δική μου γνώμη είναι ότι το Saturn απέτυχε κυρίως στον τεχνικό τομέα (όπου το Dreamcast ήταν θρίαμβος). Και μόνο που είχε την φήμη ότι δεν έχει τόσο καλά 3D γραφικά όσο το PSX ήταν αρκετό να κάνει πολύ κόσμο να το αποφύγει, κάτι παρόμοιο με το θέμα με τις κασέτες του N64. Μετά είναι το γεγονός ότι τα πρώτα του games δεν ήταν τόσο καλά. Τα πρώτα του arcade ports που υποτίθεται ήταν το δυνατό του χαρτί ήταν πολύ μέτρια. Τέλος, δεν είδαμε Sonic. Οπότε αφαίρεσε μερικά εκατομμύρια users ακόμα. Προσωπικά το μόνο που περίμενα για να ενδιαφερθώ για την κονσόλα ήταν αυτό.

Το Dreamcast έκανε πολλά σαγόνια να πέσουν με το που κυκλοφόρησε χάρη στο φοβερό Soul Calibur. Η πρώτη εντύπωση μερικές φορές είναι το παν. Συμφωνώ πάντως για το Sonic Adventure. Η απόλυτη μετριότητα, για μένα σκότωσε τον Sonic σαν χαρακτήρα και από εκεί ξεκίνησε η κατρακύλα του franchise.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Η δική μου γνώμη είναι ότι το Saturn απέτυχε κυρίως στον τεχνικό τομέα (όπου το Dreamcast ήταν θρίαμβος). Και μόνο που είχε την φήμη ότι δεν έχει τόσο καλά 3D γραφικά όσο το PSX ήταν αρκετό να κάνει πολύ κόσμο να το αποφύγει, κάτι παρόμοιο με το θέμα με τις κασέτες του N64. Μετά είναι το γεγονός ότι τα πρώτα του games δεν ήταν τόσο καλά. Τα πρώτα του arcade ports που υποτίθεται ήταν το δυνατό του χαρτί ήταν πολύ μέτρια. Τέλος, δεν είδαμε Sonic. Οπότε αφαίρεσε μερικά εκατομμύρια users ακόμα. Προσωπικά το μόνο που περίμενα για να ενδιαφερθώ για την κονσόλα ήταν αυτό.
Το Dreamcast έκανε πολλά σαγόνια να πέσουν με το που κυκλοφόρησε χάρη στο φοβερό Soul Calibur. Η πρώτη εντύπωση μερικές φορές είναι το παν. Συμφωνώ πάντως για το Sonic Adventure. Η απόλυτη μετριότητα, για μένα σκότωσε τον Sonic σαν χαρακτήρα και από εκεί ξεκίνησε η κατρακύλα του franchise.
Ειναι αληθεια πως το saturn ειχε τεραστια προβληματα στις μεταφορες του, απο τα arcades η οταν κυκλοφορουσε και σε αλλα μηχανηματα. Δεν συμφωνω παντως πως ειχε καποιο ζητημα το μηχανημα, αλλα οι προγραμματιστες του. Πχ, ποσα παιχνιδια επιπεδου nights και burning rangers ειδε το playstation; Τι να ζηλεψουν επισης τα αριστουργηματικα bug απο την φουσκα των crash bandicoot; Υπαρχουνε πολλα κακα και απαραδεκτα παιχνιδια, οπως ομως και αριστουργηματα, το τι θελει να βλεπει ο καθενας ειναι μια διαφορετικη και τεραστια ιστορια..

Δεν με προβληματιζει γιατι δεν εδραιωθηκε το saturn εναντι του ανταγωνισμου, αλλα το ποσο ευκολα ξεχνιεται απο κοσμο οπου υποτιθεται πως εχει σε εκτιμιση τοσο την εταιρια, οσο και τα καλα παιχνιδια. Που κατα την αποψη μου ειναι πολυ περισσοτερα και ενδεχομενος πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα του dreamcast.
 
Η λατρεια για το Dreamcast ειναι πολυσχιδης.

Ολοι οι Sega fans αγαπουν το Saturn αλλα το Dreamcast θα εχει παντα μια μοναδικη θεση

Κατ αρχην το Dreamcast ηταν μια κονσολα που προσφερε ανεπαναληπτες (μεχρι τοτε) καινοτομιες που δεν χρειαζεται να ξανα-απαριθμησω παλι. Δεν ξερω καν αν ο μεσος gamer μπορεσε να τα εκτιμησει εξ αρχης.

Εσβησε τεχνικα οτι ειχαμε μαθει μεχρι τοτε, λανσαρωντας ενα προσιτο αλλα κομψο και ισχυρο hardware που ξεπλυνε αυτοματα το τεχνολογικο ματ (μαλλον μαρκετιστικο αλλα ας μην ανοιγω flame) που ειχε καταφερει η Sony στη προηγουμενη γενια.

Διαθετει μεχρι τωρα το καλυτερο tie-ratio οσο αφορα τη ποιοτητα/ποσοτητα παιχνιδιων. Δεν νομιζω να δουμε ξανα τοσο ποιοτικο παλμαρε.

Τα εσωτερικα Studio της Sega διενυσαν την καλυτερη περιοδο τους (που λογω κεκτημενης ταχυτητας ακουμπησε και το XBOX1 με παιχνιδαρες σαν το Orta, Gun Valkyrie κτλ.)

Κυκλοφορησε με τρομερους launch τιτλους

Τερματιστηκε αδικα η πορεια του. Εχασε μια ανιση μαχη εναντιον των DVDακηδων, της γιαγιας που αγοραζει Πλεϊστετιο και Μαριο στον εγγονο, του viral campaign, της φαγωμαρας των πολυεθνικων. Δεν θα το χωνεψω ποτε.

Αντεξε οσο μπορεσε. Εφαγε πολεμο. Ηταν το τελευταιο προπυργιο του core gamer. Μετα το DC η παρεα σκορπισε...οι casuals εγιναν το πρωτο βιολι σε μια ορχηστρα που - πλην εξαιρεσεων - εχει παρει τον κατηφορο
 
Το Saturn ξεχάστηκε γιατί και η ίδια η Sega φρόντισε γι αυτό. Ποιος νομίζεις ότι είναι ο λόγος που το Dreamcast είναι λευκό και δεν έχει το λογότυπο SEGA κάπου να κάνει μπαμ? Οτι είχε να κάνει με το Dreamcast ήταν το ακριβώς αντίθετο με το Saturn, υποσυνείδητα έλεγες ότι το Dreamcast είναι καλό γιατί δεν είναι Saturn. Και τα περιοδικά κάνανε συνέχεια λόγο για το ότι η Sega με το Dreamcast διόρθωσε τα λάθη του Saturn. Εκεί να δεις θάψιμο. Όταν το Saturn "πέθανε" μπορούσαν πια να το θάβουν φανερά και όχι έμμεσα όπως έκαναν από την αρχή. Πως να μην ξεχαστεί το μηχάνημα όταν σε κάνουν να θες να το ξεχάσεις?

Οι μόνοι που εκτιμούν το μηχάνημα όμως και δεν το ξέχασαν, είναι αυτοί που έχουν ασχοληθεί σοβαρά μαζί του. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί πολύ και δεν ξέρω πολλά πράγματα, ούτε έχω παίξει πολλά παιχνίδια αλλά καταλαβαίνω, σαν N64 φαν, πως είναι αυτά τα πράγματα.

Πάντως η έκδοση του Duke Nukem 3D στο μηχάνημα είναι αριστούργημα, αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι, πολύ ανώτερη από τις εκδόσεις PS1-N64 και με ανώτερη μηχανή γραφικών από την έκδοση του PC!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοινος παρονομαστης και για τις δυο κονσολες ειναι οτι αδικηθηκαν απο τους χαρτογιακαδες της εταιρειας.

Το Saturn αδικηθηκε επιπλεον και απο τον τυπο της εποχης.

Δωσαμε στο Dreamcast και ρολο "αστικης εκδικησης"...
 
η sega με το saturn αλο ενα μεγαλο λαθος που εκανε ειναι δεν διευκόλυνε ποτε τους προγραμματιστες οταν αυτη ζηταγαν βοηθεια .. σαν να μην θελανε να προχωρήσει σαν να ειχαν παραδοθει στη sony .. και θα συμφωνήσω και με οσα ειπε ο wally .. εγω δεν θα ξεχασω οταν μεσα σε ενα μαγαζί ειχαν βαλει shenmue σε projector κιολας και τρίβαμε τα ματια μας.. το ιδιο βραδυ το ειχα αγορασει και δεν το μετανιωσα ποτε.. και ηταν η πρωτη κονσολα που απεκτησα τοσους πολους original τιτλους και το ευχαριστιόμουν .. απο τα αγαπημένα το code veronica που ειχα γυρίσει ολοι την αθηνα να το βρω .. θυμαμαι ακομα να λενε θα παρω ps2 για να βλεπω και ταινιες ..αμαν ρε σεγκα βαλε ενα ρημάδι dvd επάνω ακόμα θα πούλαγες.. το saturn δεν ξερω γιατι δεν με έπεισε ποτε ισως ειχα βαρεθει της αποτυχίες της sega, αντίθετα προτίμησα να παρω το ακριβότερο 3DO fz1 και μαλιστα με το που βγηκε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally εισαι στα λογια μου, πολυ ωραια ολα αυτα, αλλα ειναι μερος της ιστοριας, της πολιτικης των εταιριων κτλ, παρα αναμνησεις απο το ιδιο το μηχανημα καθεαυτου με τα παιχνιδια του. Συμφωνω, πολλα παιχνιδια ακυρωθηκανε απο το μηχανημα, το ιδιο ομως εγινε και στο saturn! Και ο πολεμος που δεχτηκε το saturn απο αντιπαλες εταιριες αλλα και απο "αντικειμενικα" εντυπα της εποχης θα ελεγα πως ηταν κατα πολυ μεγαλυτερα.

Περι hardware και τα δυο ηταν εξαιρετικα για την εποχη τους. Και με το dreamcast ηταν η δευτερη φορα που πραγματικα ειπα τωρα ειναι σαν να παιζω σε ηλεκτρονικα, με την πρωτη φυσικα το neo geo.

Μην ξεχναμε το hardware και τα περιφερειακα ομως. Ο σταυρος του dreamcast λανθασμενα εξειχε περισσοτερο απο οσο επρεπε, το μηχανημα σηκωνε αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, ηταν αρκετα επιρρεπη σε βλαβες, και το χειροτερο ολων, δεν ειχε εσωτερικη μπαταρια για την προοδο και αποθηκευση των παιχνιδιων, και επρεπε να ξοδεψεις μια περιουσια στην αποκτηση (των κατα τα αλλα πανεμορφων) vmu. Υπηρχαν παιχνιδια που ηθελαν μια ολοκληρη μονα τους! Ενω με το saturn, ηταν πολυ εφικτο να μην αγορασεις memory pack, λογω του οτι η εσωτερικη του μνημη επαρκουσε και με το παραπανω.

Για τελος, ποτε δεν καταλαβα γιατι για καθε ασχημο παιχνιδι, πρεπει να αποκλειουμε ενα καλο.. Πχ αν το saturn εχει 3000 παιχνιδια, με τα 2700 απο αυτα να μην βλεποντε, αλλα με 150 καλα παιχνιδια, 100 φοβερα και 50 απιστευτα, γιατι πρεπει να μειονεκτουν μπροστα σε ενα μηχανημα που κυκλοφορησε λιγοτερο απο χιλια και μετα βιας μιλαμε για 50 πολυ καλα δικα του παιχνιδια;
 
Αν το Dreamcast ειχε 2 αναλογικα sticks, η μετεπειτα κονσολικη ιστορια θα ηταν διαφορετικη...

Ελπιζω btw να μην περασε το ποστ μου ως απαξιωση στο Saturn. Ισα ισα το αγαπουσαμε τοσο που ολοι λυτρωθηκαμε οταν το Dreamcast επαιρνε τα σκαλπ των ανταγωνιστων και βουλωνε τα στοματα διαφορων "δημοσιογραφων"
 
Οχι οχι, σε καμια περιπτωση δεν το βλεπω ως απαξιωση, απλα προσπαθω να αναλυσω και να προσπαθησω να δω το πως αντιμετοπιζει κανεις τα δυο μηχανηματα βαση των παιχνιδιων τους. Θα ηθελα να αποφυγουμε αναλυσεις περι στρατηγικης της εταιριας για το εκαστοτε μηχανημα, και να επικεντρωθουμε στο κατα ποσο πραγματικα προτιμουμε το dreamcast εναντι του saturn βαση της βιβλιοθηκης παιχνιδιων τους.

Περι χειρηστηριου τωρα.. Δεν καταλαβα πως γινεται απο το 3d pad του nights να παιρνουμε το λιγοτερο καλης ποιοτητας χειρηστηριο του dreamcast.. Απο τα ανεξηγητα της sega.
 
να δώσω λιγο χρώμα στο θέμα ... το εχω και mod ;) το saturn θα το τιμήσω αυτες τις μερες

[video=youtube;xvlwBAcHV-s]

 
Dreamcast για εμενα = shoot'em up.

Και το ps1 ειχε παρα πολλα και καλα αλλα τα περισσοτερα ηταν μεταφορες, τα ειχα ηδη παιξει σε ηλεκτρονικαδικα.

Στο dreamcast τα shooter ηταν συγχρονα παιχνιδια, φταιγμενα για το μηχανημα και τις δυνατοτητες του.
 
Dreamcast = Naomi = coin ops. Nuff' said.
 
Βαθυστοχαστες αναλυσεις για την στρατηγικη εταιριων και διαφορα τετοια εγω προσωπικα τα εχω γραμμενα και δεν με απασχολουν το μονο που με νοιαζη ειναι τα παιχνιδια και αν και οπαδος της NINTENDO εχω περασει χιλιαδες ωρες με παιχνιδια στο saturn και στο Dreamcast.Kαποια απο τα παιχνιδια του saturn που πραγματικα ειναι παιχνιδαρες και τα απολαυσα ειναι τα εξης.

Νights into dreams:Πραγματικο διαμαντι της sonic team που καλως το σκεφτηκε ετσι γιατι αν το εκανε τρισδιαστατο την στιγμη που το saturn δεν ειχε τοσο μεγαλη ισχυ πιστευω οτι δεν θα ειχε κανει αυτη την επυτηχια.

Panzer Dragoon Saga:Μιλαμε για παιχνιδαρα τεσσαρων CD με φανταστικη ιστορια και ακομα πιο υπεροχο συστημα μαχης.

Shining Force III:Σαν λατρης των Fire Emblem γουσταρω πολυ ολα τα shining force και ειδικα το shining force III με τη υπεροχη και πολυπλοκη ιστορια του,καλητερο ηχο και συστημα μαχης και υπεροχα γραφικα.

Dragon Force:To επαιξα και το τερματισα σε Emulator και πραγματικα επαθα πλακα.Μιλαμε για 7 ιστοριες και 200 χαρακτηρες.Απλα υπεροχο δεν χωρανε πολλα λογια γιαυτο το διαμαντι.

Rayman:Το γνωστο μας Rayman πανεμορφο στο saturn.

Radiant silvergun:To αγαπημενο μου shooter στο saturn που το παιζω φανατικα ακομα και σημερα.

Street fighter alpha 2 και 3:2D η πραγματικη δυναμη του saturn.Και τα δυο παιχνιδια ειναι φανταστικα μιλαμε για απηρες ωρες διπλων με φιλους και φιλες ;)

Bomberman:Πραγματικα το Bomberman ειναι εξαιρετικο στο saturn και πολυ φρεσκο.

Αstal:Αλλο ενα πανεμορφο 2D platform του saturn και απιστευτα πολυχρωμο.Το θεωρω απο τα καλητερα 2D platforms στα 32Bit.

Shining the holy ark:Eπειδη ειμαι συνηθισμενος απο τα Dragon Quest και δεν εχω προβλημα με την first person view το συγκεκριμενο μαρεσε παρα πολυ.

Guardian Heroes:Aπο τα κορυφαια beat em ups του saturn και γενικα.Μιλαμε για πολυ ξυλο.

Panzer dragoon II zwei:Mιλαμε για το παιχνιδι που βελτιωσε τα παντα σε σχεση με το πρωτο απο τα γραφικα τον ηχο το animation γενικα τα παντα.Λιγα sequels το εχουν καταφερει αυτο.

Legend of oasis:H συνεχεια του αγαπημενου μου Beyond oasis του mega drive.Αρκετα καλο Action rpg με ενδιαφεροντα στοιχεια.

shinobi X:Πραγματικα ενα απο τα αγαπημενα μου shinobi το λατρευω αυτο το παιχνιδι(Εχω γραψει και ενα μικρο Review γιαυτο http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21285-Shinobi-X-%28Review%29)

Αυτα τα παιχνιδια για saturn ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου αν και γουσταρω ενα σωρο αλλα που δεν χρειαζεται να τα γραψω τωρα.Να πω την αληθεια ομως και μενα το saturn gamepad δεν με βολευε πολυ και τα κουμπια αλλα κυριως ο σταυρος.

Για το Dreamcast καταρχην με ειχε εντυπωσιασει το gamepad και η VMU και πραγματικα οταν τα καταφερα ειχε μπει στο ιντερνετ με το Dreamcast και ειχα κατεβασει ενα σωρομ παιχνιδακια.Φυσικα περιτο να πω την πλακα που επαθα με το που ειδα το shenmue και τα γραφικα του και διαπιστωσα οτι ειχαν την ιδια ποιοτητα και στα βιντεο και μεσα στο παιχνιδι.

Shenmue 1,2:Οτι και να πεις γιαυτα τα παιχνιδια ειναι λιγο.Πραγματικα απο τα λιγα παιχνιδια που μπορεις να κανεις οτι θελεις και με γραφικα πολυ μπροστα απο την εποχη τους.

Resident evil code veronica:Απο τα καλητερα Reasiden evil με με απιστευτα γραφικα.

Skies of arkadia:Φανταστικο RPG και πολυ πρωτοτυπο.Με ειχε αρεσει τοσο πολυ που το αγορασα και για το game cube.

Virtual tennis:Σαν λατρης του τεννις μιας και μεγαλωσα με γαλικα και πιανο και επαιζα τεννις στο tennis club του χωριου μου :p Πραγματικα ακομα και σημερα το θεωρω απο τα κορυφαια αν οχι το κορυφαιο παιχνιδι τεννις.Mιλαμε για φανταστικο παιχνιδι ειδικα στο διπλο.

Soul calibur:Πραγματικα το να δουμε τετοια μεταφορα απο τα arcades σε κονσολα ηταν κατι το μαγικο.Παραμενει αξεπεραστο μεχρι και σημερα.

Grandia II:Αγαπημενη σειρα RPG με υπεροχα γραφικα στο Dreamcast αλλα πολυ κενο και γραμμικο παιχνιδι χωρις ψαξιμο κλπ.Παραμενει ομως πολυ καλο.

ΝΒΑ 2K1:Απο τα οπιο αληθοφανη μπασκετακια.Πραγματικα εξαιρετικο.

Crazy taxi 1,2:Τι να πουμε γιαυτα τα παιχνιδια τωρα.Και μονο το γελιο που εχω ριξει και της ωρες που εχω φαει για να μαθω ολες της κινησης και να βγαλω τα mini games φτανουν και περισευουν για να τα λατρευω.

Μarvel vs capcom 2:Το κορυφαιο port απο τα arcades.Aπιστευτο παιχνιδι.

capcom vs snk:Επισης πανεμορφο και φανταστικο οπως το marvel vs capcom.

Ecco the dolphin:Defender of the future:Iσως το πιο ομορφο παιχνιδι του Dreamcast.Μιλαμε για απιστευτα γραφικα.Ο βυθος δεν θα μπορουσε να δηχνει καλητερος(Review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21705-Ecco-the-dolphin-%28Review%29)

Powerstone 2:Ενα παιχνιδι που επισης βελτιωσε τα παντα σε σχεση με το πρωτο.Απλα Εξαιρετικο.

Sword of berserk:Μπορω να το τερματισω και 6 φορες την μερα και το εχω κανει αλωστε.Πραγματικα το να πετσοκοβεις μεταλαγμενους με το τεραστιο σπαθι σου δεν θα μπορουσε να ηταν καλητερο.

Virtual striker:Και μονο που το παιζαμε στα arcades και μετα σπιτι ηταν κατι το εντυπωσιακο.Το προτιμω χιλιες φορες απο τα pro και fifa.

Chuchu Rocket:Φανταστικο puzzle game με επισης φανταστικο multiplayer.Μιλαμε για τρελο γελιο.

Ikaruga:Τα λογια ειναι περιτα.

D2:Πραγματικα απο τα πολυ αγαπημενα μου survival horror παιχνιδια με φανταστικα γραφικα αν λαβουμε υποψη οτι ειναι πρωτης γεννιας παιχνιδι.(Review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21242-D2)

Stupid invaders:Δεν πολυγουσταρω τα Advntures αλλα αυτο πραγματικα το λατρευω.Για μενα απο τα καλητερα adventures σε κονσολα που εχω παιξει(Review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21266-Stupid-invaders).

Αυτα τα λιγα και για το Dreamcast αν και εχει ενα σωρο αλλα παιχνιδια που τα λατρευω.

Το saturn οχι μονο αξιζει μια ευκαιρια αλλα παρααξιζει γιατι εχει φανταστικα παιχνιδια και ακομα και σημερα να κατσει να ασχοληθει καποιος θα κερδισει πολλα και δεν θα χασει τιποτα ουτε θα μετανιωσει για την επιλογη του.To Dreamcast απο την αλλη μας εντυπωσιασε απο την αρχη κατι που δεν εκανε το saturn και ειχαμε παθει πλακα που τα παιχνιδια του φαινοταν πανεμορφα σε σχεση με ολα ωσα κυκλοφορουσαν για το πιο δυνατο ps2.Πιστευω οτι για καθε gamer που αγαπα αυτα τα παιχνιδια σαυτες της κονσολες για να ειναι ολοκληρωμενη η συλογη του πρεπει να εχει και της δυο κονσολες κατω απο την τηλεοραση του γιατι πραγματικα ειναι σαν να συνδεονται μεταξυ τους και δεν γεινεται να γουσταρεις να παιξεις καποια παιχνιδια στο saturn και να μη γουσταρεις το Dreamcast η το αντιθετο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok Metalcandyman με επεισες, τα Χριστούγεννα που θα ανέβω Σέρρες θα πάω να πάρω το dreamcast απο την πεθερά μου, το είχα εκεί γιατι έπαιζε η μικρή όταν πήγαινε στη γιαγιά της, άντε τώρα να το πάρω μην βρω "2" στο τέλος. Πριν καιρό είχα δει ένα device για να παίζεις game απο SD card για την κονσόλα, θυμάται κανείς πως το λέγανε και εάν δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pluto63 είπε:
Ok Metalcandyman με επεισες, τα Χριστούγεννα που θα ανέβω Σέρρες θα πάω να πάρω το dreamcast απο την πεθερά μου, το είχα εκεί γιατι έπαιζε η μικρή όταν πήγαινε στη γιαγιά της, άντε τώρα να το πάρω μην βρω "2" στο τέλος. Πριν καιρό είχα δει ένα device για να παίζεις game απο SD card για την κονσόλα, θυμάται κανείς πως το λέγανε.
Εμμμ!... Μην ποστάρεις από Forum Runner. Έχει πρόβλημα με τα ελληνικά.

Αν μπορείς, μπες από κανονικό browser και κάνε έντιτ το κείμενό σου σε παρακαλώ! :)
 
Για μενα το Sega Saturn ηταν η πρωτη κονσολα που μπηκα στην 32-ΒΙΤ γενια.Μπορω να πω οτι εχω περασει απιστευτες ωρες με το μηχανημα απο το παιζω απο μετρια παιχνιδια μεχρι και αριστα και ιδιως αυτουσιες μεταφορες απο την ST-V. Αυτο που με απογοητευε παντα ητανε γενικη λασπη και χλευη που ετρωγε το μηχανημα,αλλα αυτο δεν με πτωουσε να απολαμβανω πολλα παιχνιδια της κονσολας,να βλεπω VCD ταινιες και να παιζω με τις φωτογραφιες με το Photo CD(οπου ειχε απιστευτα πραγματα να κανεις ιδιως με τα εφε).Δεν ητανε μονο μια απλη κονσολα αλλα κατι παραπανω και σαφως ολιγον μπροστα απο την εποχη της με τις δυνατοτητες που ειχε.Επισης η Sega με ειχε απογοητευσει στο οτι δεν εκανε καμμια κινηση απο την αρχη να αλλαξει λιγο την κατασταση,απο το να δωσει στις εταιρειες καλυτερα εργαλεια προγραμματισμου,να κυνηγουσε περισσοτερα δικαιωματα για παιχνιδια και πολλα αλλα.Το θεμα με το 3D το ξερουμε ολοι,αλλα φτανει να δεις το βιντεο του Shenmue Saturn και να αλλαξεις γνωμη για πολλα πραγματα.

Το Saturn για μενα ειναι ενα ηρωικο μηχανημα που μεχρι τη δυση του προσπαθουσε να σου προσφερει κατι το διαφορετικο,δεν πεθαινε σαν κονσολα,ιδιως στην Ιαπωνια που συνεχιζανε να βγαινουν τιτλοι και μαλιστα ο τελευταιος τιτλος κυκλοφορησε το Δεκεμβριο του 2000(Λιγο ειρωνεια ετσι;^^ Το επομενο μηνα να ανακοινωνουν την παυση του Dreamcast).

Παρολαυτα το Saturn μεχρι και τωρα παραμενει κατω απο την σκια του Dreamcast,λογω οτι ο κοσμος εχοντας γνωση το τι μπορει να κανει το μηχανημα απο το να συνεχιζουν να βγαζουν παιχνιδια,emulators,OS,κτλ ετσι εκαναν τον κοσμο πραγματικα να ξεχασει το Saturn,οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι. Το αστειο στην ολη φαση ειναι οτι ακομα βγαζουν παιχνιδια για Mega Drive που καλλιστα μπορουσανε να τα βγαλουνε για Saturn και χωρις δυνατοτητες 3D. Θα μου πει καποιος οτι το μηχανημα ητανε δυσκολο στο προγραμματισμο,αλλα υπηρχανε κατι παλικαρια με καλες προσπαθειες που μπορουσανε να ενωσουν τις δυναμεις τους και να βγαζανε κατι αντιστοιχο της KallistiOS. Ορεξη να υπαρχει και υποστηριξη απο την κοινοτητα.
 
Oυαου, συγχαρητηρια στην D@redevil, για ποτε εντοπισε και απαντησε στο "περιεργο" ποστ με την ανορθοδοξη γραμματοσειρα, δεν λεγεται.

Μα καλα εκανε ποστ 0:03 και το εντοπισες και προλαβες να απαντησεις στις 0:06 ! αυτο θα πει αγρυπνο ματι!
 
mike είπε:
Oυαου, συγχαρητηρια στην D@redevil, για ποτε εντοπισε και απαντησε στο "περιεργο" ποστ με την ανορθοδοξη γραμματοσειρα, δεν λεγεται.Μα καλα εκανε ποστ 0:03 και το εντοπισες και προλαβες να απαντησεις στις 0:06 ! αυτο θα πει αγρυπνο ματι!
Βρε, άσε το δούλεμα και μπες στο "ψητό" / ontopic!!! :biglaugh:

(το άγρυπνο μάτι πάει για νάνι! :) Αύριο θα καθαρίσουμε και τα οφφ!)

Πλάκα-πλάκα, ανοίξατε πολύ ενδιαφέρουσα κι επιμορφωτική κουβέντα! :thumbup: Λυπάμαι που σας "έκοψα" με την παρέμβαση, αλλά ήθελα να προλάβω να διορθώσει το μέλος το ποστ του! #)

'Nuff said - συνεχίστε as you were! :)
 
Πίσω
Μπλουζα