Sega Saturn και Sega Dreamcast.. Μήπως να το ξανασκεφτόμασταν;

Αν μου επιτρέπετε μία ερώτηση , μιας και πιο πριν κάποιος το ανέφερε . Στο Dreamcast δεν είχε κάποτε ανακοινωθεί πως θα προστεθεί DVD ; Κοίταξα στη wikipedia , αλλα δεν βρήκα τίποτα , ωστόσω θυμάμαι μία φωτογραφία σε κάποιο ελληνικό περιοδικό όπου έδειχνε κάποιον από την SEGA of America να άνακοινώνει με μικρόφωνο πως θα έβγαζαν κάποιο DVD για την κονσόλα .
 
για να πουλησουν τους ειχα ικανους να πουν οτι θα βγαλουν και blu-ray αχχαχαχα
 
iliekater είπε:
Αν μου επιτρέπετε μία ερώτηση , μιας και πιο πριν κάποιος το ανέφερε . Στο Dreamcast δεν είχε κάποτε ανακοινωθεί πως θα προστεθεί DVD ; Κοίταξα στη wikipedia , αλλα δεν βρήκα τίποτα , ωστόσω θυμάμαι μία φωτογραφία σε κάποιο ελληνικό περιοδικό όπου έδειχνε κάποιον από την SEGA of America να άνακοινώνει με μικρόφωνο πως θα έβγαζαν κάποιο DVD για την κονσόλα .
Ναι το ειχανε ανακοινωσει οτι θα βγαζανε μια συσκευη DVD που θα συνδεοταν με το Dreamcast και θα εβλεπες μονο ταινιες.
 
Oχι μονο το ειχαν ανακοινωσει αλλα το ειχαν και στην βιτρινα,απο τις πρωτες φωτο που ειχα κανει save οταν εβαλα ιντερνετ!

DC_DVD.jpg
 
Μπορεί να είναι ψεύτικο, αλλα έχει απίστευτο φινίρισμα ! Δέν το είχα ξαναδεί.

Κατα τα άλλα, κάποια στιγμή θα πρέπει να βρώ ένα modded Saturn, για το shinobi και τα shoot em up. Απορώ γιατί δέν το έχω κάνει ήδη δηλαδή.
 
Το dc το έχω στην καρδιά μου και έχει δείξει τα δόντια του σε πολύ πιο 'προχωρημένα' μασινια,

αλλά το θεωρώ υποδιέστερο σε σχέση με το saturn σε θέματα όπως το gameplay!

Το saturn έχει 'ξεχαστεί' γιατι το dc είναι πιο κοντά στις τωρινές γενιές με τα γραφικά του κτλ.

Για να πειστεί κάποιος ποιό είδος κονσόλας θα έπρεπε να συνεχιστεί φτάνει να δεί το

video που έβαλε ο φίλος Amigos...με λίγα λόγια , μακάρι να έβγαινε saturn 2 αντί για dreamcast.
 
πραγματικά ασχολήθηκα λιγο με τα games του saturn και εχουν σε γενικές γραμμές περισσοτερο "βαθος", για παρεα δεν το συζητώ το dc τα σπάει ακομα

υ.γ. :Γιανναρε τη μεμορι του 3do θελω χεχε
 
Εδώ και μέρες ήθελα να προσθέσω τα σχόλια μου στο πολύ ενδιαφέρον θέμα σου αλλά δεν είχα χρόνο. Σήμερα όμως θα το κάνω. :)

Getta Robo είπε:
Ως γνωστων, ενα μηχανημα το κανουν τα παιχνιδια. Σε ποιο ειδος θεωρει καποιος οτι τον καλυπτει πχ το dreamcast περισσοτερο απο το saturn; platforms; Εχω ειλικρινα βαρεθει να ακουω για τα sonic του dreamcast. Οχι, δεν πως δεν ειναι συμπαθητικα παιχνιδια, αλλα ειναι πραγματι τοσο φοβερα; Μου αρεσει πολυ η μουσικη του παιχνιδιου και ο σχεδιασμος των υποβαθρων σε πολλα σημεια, αλλα στο μεγαλυτερο μερος του, το παιχνιδι ηταν απλα εκτος τοπου και χρονου. Εδω ο sonic εγινε ψευτομαγκας και πρωτη μουρη. Που ειναι ο τραγικος ηρωας που μαθαμε απο τα παλαιοτερα παιχνιδια; Γιατι χαθηκε το καπως "σκοτεινοτερο" στοιχειο σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια επιπεδων και μας δωσανε ενα sonic με αυτο το ενοχλητικο υπερανω υφακι;; Θα ελεγα πως ο περισσοτερος κοσμος το αντιμετωπισε θετικα γιατι επιτελους κυκλοφορησε ενα κανονικο 3d sonic, και καπως επρεπε να χρυσωσουν το χαπι του sonic xtreme. Εχουμε και το ecco. Που δυστηχως ομως, δεν γνωρισε ποτε την πραγματικη αντιμετοπιση που του αξιζε.

Επειτα απο το sonic και το ecco ομως τι; Στο saturn ειδαμε παιχνιδαρες οπως το astal, mr bones, τα απιστευτα bug, τα clockwork knight, burning rangers, shinobi. Που ειναι η συνεχεια, η καποιο παιχνιδι τουλαχιστον επιπεδου nights;
Όσον αφορά τα platform, πιστεύω ότι απλά η σχετική έλλειψη τους στο Dreamcast ήταν εξαιτίας του γεγονότος ότι το είδος ήδη θεωρούταν "ξεπερασμένο" καθώς στο ζενίθ του ήταν στα 16μπιτα και η μετάβαση στο 3D το ζημίωσε περισσότερο από άλλα είδη. Αν δεις γενικά μετά τα Saturn/PS1 δεν πολυκυκλοφόρησαν ΑΑΑ platforms στις κονσόλες (PS2/XBox κυρίως καθώς η Nintendo έχει κάποια βασικά franchises στο είδος), παρά μόνο σε handhelds.

Και πάλι όμως, υπήρχε πχ το Rayman 2 που προσωπικά το θεωρώ αριστουργηματικό, ενώ και το Evil Twin δεν ήταν καθόλου κακό. Ενώ αν πάμε και σε πιό "εξωτικά", υπάρχει το πολύ καλό Super Magnetic Neo καθώς και το εξαιρετικό Napple Tale που πραγματικά δεν γνωρίζει σχεδόν κανείς.

Για τα δύο Sonic δεν μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός, αφού γενικότερα δεν είμαι fan του είδους. Και ίσως αυτό να ισχύει σε μεγάλο βαθμό και για τους fan, αφού είναι τα τελευταία Sonic που βγήκαν σε Sega hardware, κάτι που εξηγεί την κάπως μεγαλύτερη του αναμενόμενου αγάπη για αυτά. Αλλά και πάλι πρόκειται για 2 σαφώς καλά παιχνίδια που αποτέλεσαν και τεχνικά showcases του μηχανήματος. Όποιος ισχυριστεί ότι δεν εντυπωσιάστηκε από το Sonic Adventure το 1999, λογικά δεν θυμάται καλά... Και ούτε μπορεί κάποιος να πει με το χέρι στην καρδιά ότι τα επόμενα 3D Sonic ήταν καλύτερα από αυτά τα δύο σε κάτι, οπότε είναι λογικό η αγάπη των fans να εστιάζεται σε αυτά. Αντίθετα στα Sonic το Saturn είναι η μόνη κονσόλα της Sega που κυριολεκτικά έλαμψε δια της απουσίας της, αφού αν εξαιρέσουμε το καλό μεν, "παράπλευρο" δε Sonic R δεν είχε να επιδείξει τίποτα άλλο νέο.

Getta Robo είπε:
Στα παιχνιδια ρολων (rpgs) ακομα χειροτερα. Στο dreamcast ζησαμε την εμπειρια με το ονομα shenmue. Λογος αποκτησης του μηχανηματος και μονο. Μετα απο τα δυο παιχνιδια ομως; Το phantasy star online το βρηκα εξαιρετικα βαρετο, δεν ημουν ποτε του online επισης. Ενω στο saturn που να το πιασεις και που να το αφησεις; albert odyssey, dragon force, magic knight rayearth, shining force 3, shining the holy ark, και πανω απο ολα το διαμαντι του μηχανηματος, το panzer dragoon saga. Χωρια ποσα ακομα αφηνω εκτος λιστας..
Δεν είναι μόνο το Shenmue, που ήταν ένα μεγάλο τεχνικό επίτευγμα. Το Skies of Arcadia είναι πραγματικά άριστο ενώ και το Grandia 2 και το Diablo-ειδές Record of Lodoss War μπαίνουν με άνεση στην κατηγορία "πολύ καλά". Όσο για το Phantasy Star Online μπορεί να μην σου άρεσε επειδή δεν είσαι του online (ούτε εγώ είμαι!) και ίσως και λόγω του loot-based gameplay (αν προτιμάς story driven RPGs όπως και εγώ πάλι!) αλλά δεν παύει να είναι ένα απίστευτο επίτευγμα και το πρώτο online RPG σε κονσόλα, κάτι που αναδεικνύεται σε όλα τα reviews που πήρε και στο γεγονός ότι ακόμα και σήμερα κάποιοι το παίζουν ακόμα online. Άλλωστε και το μαγικό Panzer Dragoon Saga καθώς και τα περισσότερα άλλα καλά RPG του Saturn κυκλοφόρησαν στο τέλος της ζωής του, που ήταν 3 χρόνια γεμάτα και βάλε. Ποιός ξέρει τι ακόμα θα μπορούσε να βγεί στο Dreamcast αν η Sega δεν σταματούσε την παραγωγή σε λιγότερο από 2 χρόνια. Τα RPG θέλουν χαρακτηριστικά περισσότερο χρόνο development και πιστεύω ότι για τον χρόνο που δόθηκε στο Dreamcast έχει εξαιρετικές παραγωγές στο παλμαρέ του, που με άνεση είναι εξίσου ή και πιό καλές προτάσεις από τις αντίστοιχες του Saturn.

Getta Robo είπε:
Παιχνιδια ξυλου τωρα. Το dreamcast εχει υποδειγματικη βιβλιοθηκη για μηχανημα στο χωρο και ειναι απο τα πολυ του δυνατα χαρτια. Εμπειρια σαν το soul calibur ειναι μια στα 20 χρονια και αν, γιατι περασανε ηδη δεκα και δεν ειδαμε κατι σε αυτο το επιπεδο.. Το saturn ομως εχει fighter's megamix, οπου για την εποχη και τον αντικτυπο του το θεωρω ανωτερο, οπως επισης και αυτο ειχε πολυ καλες μεταφορες απο capcom KAI snk, οπου η τελευταια το ειχε ψιλογραμμενο το μηχανημα.. Περισσοτερο με πονεσε η ελειψη τιτλων της snk στο dreamcast παρα της konami/EA/square. Δεν θα επεκταθω στο virtual fighter 3 του dreamcast, το θεωρω εξαιρετικα προσβλητικη προσθηκη για το μηχανημα.
Εδώ έχεις μια μικρή αντίφαση. Σωστά λες ότι το Soul Calibur ήταν εμπειρία από τις λίγες και έκανε πολλά σαγόνια να κρεμάσουν το 1999, ενώ ακόμα και σήμερα βλέπεται και παίζεται άνετα, κάτι που ελάχιστα παιχνίδια θα μπορούσαν να ισχυριστούν. Πρέπει να είναι από τα καλύτερα launch titles που έχουν υπάρξει ποτέ! Εδώ έχουμε φτάσει στο 5ο sequel και κανένα από τα υπόλοιπα δεν μπόρεσε να προκαλέσει τον πάταγο του πρώτου. Μπροστά σε αυτό, το πολύ καλό Fighters Megamix είναι σχετικά "λίγο". Αλλά και άλλα παιχνίδια όπως το Dead or Alive 2 και τα δύο Powestone είναι πολύ καλοί εκπρόσωποι του 3D fighting, ειδικά το DOA2 που παίζει στα ίσα την PS2 έκδοση, ενώ το Powerstone 2 έφερε σε νέα ύψη την multiplayer διασκέδαση με 4 παίχτες να χαώνονται κοπανώντας αλύπητα ο ένας τον άλλο στην αρένα.

Για το Virtua Fighter 3, έχεις δίκιο. Εδώ νομίζω ότι η Sega την πάτησε όπως ακριβώς με το πρώτο Virtua Fighter στο Saturn, καθώς η επιδίωξη να το έχει σαν launch title το έκανε να βγει βιαστικά και να είναι σαφώς χειρότερο από ότι θα μπορούσε να είναι. Και όπως ακριβώς έβγαλε αργότερα το Virtua Fighter 2/Fighters Megamix (έχουν ίδια engine!) και έδειξε τα πραγματικά δόντια του Saturn, αν είχε χρόνο θα έβγαζε κάτι καλύτερο και στο Dreamcast. Το Virtua Fighter 4 στο PS2 θεωρήθηκε πολύ καλό και δεν αμφιβάλλω ότι και το Dreamcast θα μπορούσε να "σηκώσει" ένα καλό port.

Στα 2D, η κάθε κονσόλα είχε τους δυνατότερους τίτλους της εποχής της. Street Fighter Alpha 1+2 για Saturn ενάντια στο τρομερό Street Fighter Alpha 3 του Dreamcast, Marvel και X-Men vs Street Fighter στο Saturn, Marvel vs Capcom και Capcom vs SNK στο Dreamcast. Όλοι ποιοτικότατοι τίτλοι που είναι must για κάθε fan του είδους. To Dreamcast όμως έχει και επιπλέον διαμάντια, όπως το Street Fighter III-3rd Strike που ήταν το latest and greatest στην συγκεκριμένη σειρά και που οι άλλες κονσόλες κάνανε χρόνια να το δούν, το τρομερό Vampire Chronicle που είναι το τελευταίο και πιό "ολοκληρωμένο" Darkstalkers/Vampire σε home κονσόλα και το Super Street Fighter IIX, πάλι η καλύτερη έκδοση για το σπίτι μέχρι τότε. Γενικά νομίζω ότι τα δύο μηχανήματα αλληλοσυμπληρώνονται τέλεια και κάθε οπαδός του 2D fighting θα καλυφθεί 200% αν κατέχει αυτές τις δύο κονσόλες και μόνο.

Για την SNK, πραγματικά με παραξενεύει η άποψη σου. Η εταιρία υποστήριξε πολύ καλά το Dreamcast. Κυκλοφόρησαν 5 King of Fighters, από το '98 (μεταμφιεσμένο σε King of Fighters Dream Match 1999) μέχρι και το 2002, ενάντια στα 3 (95-97) που βγήκαν στο Saturn. Επίσης έβγαλε την ναυαρχίδα των weapon fighters, Last Blade 2 που πραγματικά θεωρώ το καλύτερο παιχνίδι του υποείδους καθώς και το εξαιρετικό και κατά πολλούς καλύτερο της σειράς των Fatal Fury, Garou-Mark of the Wolves. Aν δεν κάνω λάθος αυτά τα δύο δεν βγήκαν πουθενά αλλού. Βάλε για κερασάκι και το Twinkle Star Sprites που βγήκε και στα δύο μηχανήματα. Θα ήμουν απόλυτα ευτυχισμένος αν είχε βγάλει και κανένα Metal Slug X ή 3, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι η εταιρία δεν υποστήριξε καλά το Dreamcast, αφού κυκλοφόρησε σε αυτό όλα τα άλλα μεγάλα της παιχνίδια εκείνης της εποχής.

Getta Robo είπε:
Κλεινοντας στο τομεα παιχνιδια, θα ελεγα πως το dreamcast ειναι εξαιρετικη επιλογη για παιχνιδια shooters/bullet hell και fighting. Κατηγοριες που στη τελικη δεν ειναι και τοσο πισω το saturn..
Θα συμφωνήσω με τις δύο αυτές κατηγορίες, που όντως είναι καλά "χαρτιά" και για το Saturn και θα προσθέσω και τα racing games όπου πραγματικά το Dreamcast είχε κάτι καλό να δώσει για κάθε οπαδό του "τιμονιού", από τους arcaders μέχρι τους simulation freaks, με όλα τα ενδιάμεσα υποείδη να εκπροσωπούνται από αξιοπρεπέστατα εώς άριστα.

Για να μην εκληφθούν όλα τα παραπάνω ως προσπάθεια μείωσης του Saturn το οποίο μου αρέσει ιδιαίτερα σαν μηχάνημα επίσης, οφείλω να πω ότι το μηχάνημα είναι πραγματικά αδικημένο, αφού "χάθηκε" για τον πολύ κόσμο εξαιτίας του "white noise" του Playstation. Για εμένα δεν κοντράρει με τίποτα το Dreamcast μεν, καθώς η Sega πραγματικά έδωσε ρέστα σε πάμπολλους τομείς με το κύκνειο άσμα της, αλλά με το Playstation το "γήπεδο" είναι πολύ πιό "ίσιο" από ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος που δεν έχει καμμία εμπειρία από το Saturn και απλά αγνοεί τα φανταστικά παιχνίδια που έχει.
 
Να δω και τους segaκηδες να μαλωνουν για το ποια απο τις δυο κονσολες της sega ειναι καλυτερη θα τα'χω δει ολα στην ζωη μου. :supergrin:
 
To μόνο σίγουρο είναι ότι και οι δύο είναι καλύτερες από όλες τις υπόλοιπες.
 
I'm in that weird part of retromaniax, again...
 
Φαντάζεστε του χρόνου επετειακή 20χρονη έκδοση του Saturn με σκληρό δίσκο και όλα τα παιχνίδια (JAP,US,PAL) που έχουν κυκλοφορήσει γι'αυτό;
 
johnny19818 είπε:
Φαντάζεστε του χρόνου επετειακή 20χρονη έκδοση του Saturn με σκληρό δίσκο και όλα τα παιχνίδια (JAP,US,PAL) που έχουν κυκλοφορήσει γι'αυτό;
Μεχρι και γω θα το αγοραζα αυτο :p
 
Ωραιο θεμα και το νεκραναστω με...DF Retro Soule Calibur!


σπευδω να το παρακολουθησω
 
Πίσω
Μπλουζα