Sega Saturn Model 1 Swap Trick

Trap_One3

RetroN00b
Joined
16 Δεκ 2009
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο Forum και αυτο ειναι το πρωτο μου Post και θα ηθελα να σας ροτισω κατι για την αλαγι CD στο Sega Saturn το 1ο μοντελο.Σιμερα θα το αγορασο 130 Euro με 2 Gamepads το Tomb Raider Sega Rally και το Duke Nukem 3d μαζι με μια Memory Card το Sega Saturn ειναι ολοκαινουργιο και "Κομπλε" ο ανθρωπος που μου το πουλαει ειχε παλια μαγαζι με ηλεκτρονικα απο οτι μου ειπε και απλος του εμεινε η κοσολα μαζι με διαφορα αξεσουαρ και CD's εγω αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν το Swap Trick ειναι πιο ευκολο του Model 1 σε σχεση με το Model 2 και πιες ειναι ι διαφορες τους.Πρεπει να σας πω οτι Sega Saturn ειχα οταν ημουν 5 χρονον μεχρι τα 8-9 μετα "εφυγε" αλλα ειναι μεγαλη ιστορια :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς σε συμβουλεύω να μην αγοράσεις το Saturn 130 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά.Το βρίσκεις άνετα με τα μισά λεφτά!

Δεύτερον,το swap trick είναι αρκετά πιο εύκολο σε Model 1 από ότι σε Model 2 αλλά να σου πω την αλήθεια εαν το δοκιμάσεις 2-3 φορές μετά είναι πανεύκολο.Απλά πρέπει να καταλάβεις την λογική πίσω από το Swap Trick,να κατανοήσεις τους θορύβους που κάνει το μηχάνημα.

Ένα πολύ καλό site για να στο εξηγήσει είναι το Racket Boy.

Googlαρε το!
 
Ναι αλλα εχει 2 Gamepads 1 Memory Card και 3 Games και το Saturn ειναι ολοκαινουργιο αλλα οπος και να εχει εχει μεγαλι αξια για εμενα και θα το κανο δωρο χρηστουγενων για εμενα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σε ενημερωσω φιλε Trap_One3 οτι στο forum αυτο γραφουμε μονο με Ελληνικους χαρακτηρες.
 
Οκ συγγνωμη θα γραφω με Ελληνικους χαρακτηρες μονο μην με κραξετε για την ορθογραφια μου :p .

Το Sega σκετο εκανε 90 αλλα με το Duke Nukem 3d ενα επιπλεον Gamepad και την Memory Card Πηγε 130
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Model1 εχει φωτακι οποτε το swap ειναι ευκολο. Στο Model2 που δεν εχει ειναι πιο δυσκολο.

Αντιθετα στο Model2 ειναι πολυ ευκολο το τσιπαρισμα
 
lol τσιπαρουνε ακομα Sega Saturn? καμια διαφορια δν εχουνε ε? ας πουμε να παρουσιαζει προβληματα το ενα μοντελο σε αντιθεση με το αλλο?
 
Όπως νομίζεις φίλε μου.Και γω πήρα Saturn με 40 ευρώ και 2 χειριστήρια και 3 παιχνίδια,δεν είχα memory αλλά δεν χρειάζεται κιόλας η εσωτερική του Saturn φτάνει.Τώρα μπορεί ο τύπος να το έχει σε Mint κατάσταση και καλά κάνει και στο δίνει τόσο τότε.
 
ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ saturn με 90ευρώ;;;; ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟοοοο

δες τι model είναι, αν είσαι τυχερός και είναι 2, τότε το τσιπάρεις και ησυχάζεις...
 
Αν είναι όντως σφραγισμένο και ολοκαίνουριο, αξίζει τα 90 άνετα.

Αν είναι ανοιγμένο, ακόμα και αν είναι χρησιμοποιημένο μόνο μια φορά, δεν τα αξίζει.

Τα παιχνίδια είναι από τα πολύ κοινά/φτηνά, η memory card κάτι αξίζει. Ας πούμε ότι το έξτρα 40ρι είναι οριακό. :)
 
Trap_One3 είπε:
Σιμερα θα το αγορασο 130 Euro με 2 Gamepads το Tomb Raider Sega Rally και το Duke Nukem 3d μαζι με μια Memory Card το Sega Saturn ειναι ολοκαινουργιο και "Κομπλε" .......
130 euro για saturn με 2 pad και 3 παιχνίδια συν memory?

το πολύ 80 αν είναι σε καλή κατάσταση.
 
Ρε παιδια, καλό ειναι να του λέτε να μήν το πάρει, αλλα έχετε να του δώσετε αλλο με 80 ή 90? Αυτό βρήκε ο ανθρωπος, μην του το βγάλετε ξινό.
 
συν το γεγονός ότι ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ....
 
Ακριβό ξεακριβό, αφού αυτό βρήκες και μπορείς να αγοράσεις άμεσα, χτύπα το να το ευχαριστηθείς, εφόσον δεν επιθυμείς να ψάξεις παραπάνω.

Χριστούγεννα πλησιάζουν, δικαιολογούμαστε να κάνουμε και κανένα έξοδο για μας... ;)
 
Εγω εδωσα το δικο μου στον f2bnp, για 40 ευρω με 4 παιχνιδια και 2 joypad και το μετανιωσα. Αλλα αγορασα ενα αλλο, χωρις χειριστηρια για 25 ευρω. Τα χειριστηρια τα εδινε 15 ευρω και δεν πηρα. Θα βρω στο μελλον.

Αλλα αν πραγματικα ειναι τοσο καινουργιο, χτυπα το.
 
Η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη άμα είναι χρησιμοποιημένο.

Αλλά άμα όντως είναι καινούριο στις ζελατίνες του + model 1 τότε αξίζει. Αλλά αξίζει σαν συλλεκτικό κομμάτι να το κρατήσεις και να μην παίξεις ποτέ :D

Από εκεί και πέρα ότι θέλει ο καθένας, όλοι μας εδώ παραθέτουμε την τρέλα μας (όπως μόλις έκανα κι εγώ).

Σε κάθε περίπτωση καλοδούλευτο και καλή διασκέδαση.
 
Εμενα η τρελα μου ειναι οτι θα παιξω Sega Saturn μετα απο...10 χρονια περιπου, το ξερω οτι τα 130 μπορει να φενονται πολλα σε καπιους αλλα δεν με πειραζει ιδιετερα επαιζα Saturn απο τα 5 μου (17 ειμαι τωρα) :p οποτε εχει καπια προσωπικη αξια για εμενα εδωσα τα λευτα στην Speed Ex σημερα και μου ερχετε την Δευτερα θα την βγαλο photo αμα ειναι στην "πενα" η κονσολα να την δειτε και εσεις.
 
με γειές φίλε !!!!
 
keropi είπε:
Ευχαριστω Keropi και ολους σας για τις συμβουλες...τωρα πειτε μου κανενα παιχνιδακι ,απο οτι θυμαμε παλια ειχα το Tomb Raider, Duke Nukem 3d, Sega Rally, Daytona USA, Sonic R, Quake και το Virtual Fighter 2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με γειά το μηχάνημα!

Πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω κόσμο εν έτη 2009 (παρά κάτι 2010) να αγοράζει και να παίζει με το Sega Saturn!

Μερικά γρήγορα και πρόχερα που μου ήρθαν στο μυαλό και πιθανότατα θα τα θυμάσαι:

sega worldwide soccer 97 (δεν γίνεται να μην το είχες / θυμάσαι αυτό :p ), ultimate mortal kombat και street fighter alpha 2 (να ρίχνεις κάνα ξύλο στους φίλους σου), και panzer dragoon φυσικά.
 
Πίσω
Μπλουζα