Sega SG-1000 Mark II unboxing

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
μόλις πήρα ένα sega sg-1000 mark II (αδοκίμαστο και χωρίς χειριστήρια αλλά σε τιμή που βρίσκεις ένα unboxed dreamcast ;) ) οπότε,μιας και δεν βρήκα θέματα γενικά γι'αυτή τη κονσόλα αποφάσισα να κάνω αυτό το unboxing.

(προσεχώς: συγκριτικά εκδόσεων παιχνιδιών που βγήκαν για sg-1000 και colecovision)

χωρίς άλλες εισαγωγές πάμε...

...στο κουτί ( ή ότι μπορεί να φανεί :xm: )

attachment.php


το "πλήρες" πακέτο

attachment.php


στο εσωτερικό

attachment.php


η κονσόλα

attachment.php


Αγγλικά σε κονσόλα που προοριζόταν για την Ιαπωνική αγορά μόνο,περίεργο... (από τη στιγμή που δεν είναι η αυστραλιανή έκδοση)

attachment.php


στα δεξιά ο διακόπτης on/off και αριστερά,καλυμένη,η θύρα στην οποία συνδεόταν το πληκτρολόγιο

attachment.php


τίποτα το αξιοσημείωτο

attachment.php


attachment.php


η υποδοχή (και στις δύο πλευρές) στην οποία τοποθετείς το χειριστήριο

attachment.php


πριν συνεχίσω μια παρένθεση,κακές εντυπώσεις μου άφησε το βάρος της κονσόλας που κυριολεκτικά δεν υπάρχει, (λογικό ως ένα βαθμό μιας και δεν έχει τις "δυτικές" μεταλικές θωρακίσεις) καθώς και η μέτρια ποιότητα των πλαστικών,αφού στην αρχή νόμιζα ότι κράταγα ένα famiclone...

(κλείνει η παρένθεση,να τη :p ->)

τα διάφορα φυλλάδια που περιλαμβάνονταν

attachment.php


και το βιβλίο οδηγιών

attachment.php


attachment.php


attachment.php


( άρα αν το βγάλω έξω μια μέρα που ο ήλιος θα είναι κακοδιάθετος δεν θα πάθει κάτι,σωστά :D ?)

attachment.php
 
Ωραια accesories.
 
Δεν μας ειπες αν δουλευει!
 
Ωραίο! Πρώτη φορά βλέπω το συγκεκριμένο. Καλορίζικο!

Λύσε μου μια απορία: Γιατί έγραφες προχτές στο chatbox περί "άθλιων φωτογραφιών" ; Μια χαρά είναι! :) :)
 
Διαμάντι ! Διαμάντι ! ;-)
 
Μεγιες!!!!!
 
ευχαριστώ!

να κάνω μια άκυρη ερώτηση,με λίγη προσπάθεια που έκανα είδα ότι τα αρχαία κομμάτια ταινίας που έχει πάνω μάλλον μπορούν να βγουν χωρίς απώλιες,αφήνουν όμως πάνω στο κουτί την κόλλα τους.τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

pooky(1) είπε:
Ωραίο! Πρώτη φορά βλέπω το συγκεκριμένο. Καλορίζικο!
Λύσε μου μια απορία: Γιατί έγραφες προχτές στο chatbox περί "άθλιων φωτογραφιών" ; Μια χαρά είναι! :) :)
ε,γιατί με κινητό δεν βγαίνουν και πολύ καλά αποτελέσματα

freaktmp είπε:
Δεν μας ειπες αν δουλευει!
αυτό είναι το θέμα,δεν ξέρω ακόμα #) (θα αγοράσω βέβαια παιχνίδια να την δοκιμάσω) δεν ήταν όμως κάποια κονσόλα που περίμενα ότι θα μπορέσω όχι μόνο να τη βρω αλλά και να την αγορασω οπότε και να μην λειτουργεί τελικά δεν θα απογοητευτώ πολύ
 
Ωραίο κομμάτι, και ωραίος και ο καναπές/κάλυμμα dreamcast !
 
LOL, και εγώ το κάλυμμα Dreamcast πρόσεξα. :p
 
Μπράβο krem! H αλήθεια είναι οτι γλυκοκοίταζα και εγώ την αγγελία για να κάνω το unboxing. Με πρόλαβες όμως :p Καλορίζικο και καλόπαιχτο (αν τελικά λειτουργεί περιμένουμε review παιχνιδιών).
 
Kαλοριζικη και απο εμενα!

krem13 είπε:
ευχαριστώ! να κάνω μια άκυρη ερώτηση,με λίγη προσπάθεια που έκανα είδα ότι τα αρχαία κομμάτια ταινίας που έχει πάνω μάλλον μπορούν να βγουν χωρίς απώλιες,αφήνουν όμως πάνω στο κουτί την κόλλα τους.τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;
Αυτο που κανω εγω σε κουτια που ειναι"ιλουστρασιον"ειναι να βγαζω την κολλα με μωρομαντηλα.Ειναι αρκετα υγρα και δεν περιεχουν οινοπνευμα οποτε δεν χαλανε το κουτι.Βεβαια δεν το εχω δοκιμασει σε κουτι 25+ ετων αλλα μπορεις να κανεις μια δοκιμουλα σε μια ακρη..
 
προσεχώς το review του πρώτου παιχνιδιού που θα έρθει,το orguss,βασισμένο στο anime "Super Dimension Century Orguss" ,που θεωρείται spiritual ...prequel του transbot.

(και πάλι να ευχαριστήσω τον teflon για την κονσόλα :) )
 
τελικά λειτουργεί,ήρθε σήμερα το orguss και το δοκίμασα.το rf modulator ( ; ) του μάλλον δεν θα ζήσει για πολύ καιρό ακόμα,έβγαιναν στην οθόνη έντονες κυματιστές γραμμές που διέτρεχαν διαγώνια την οθόνη οι οποίες δεν άλλαζαν όπου κι αν καθόμουν,αλλά μιλάμε για μηχάνημα σχεδόν 30 χρόνων (πάντως μου έχει τύχει κάτι τέτοιο μόνο σε γιαπωνέζικες κονσόλες,η άλλη περίπτωση είναι το pc engine που είναι unplayable με απλή σύνδεση rf)

αλήθεια,υπάρχει τρόπος να αντικαταστήσεις τα γηρασμένα εξαρτήματα ενός rf modulator;

(υπάρχει περίπτωση να φταίει το cartridge; το λέω γιατί το "mothership" του ρομποτ που ελέγχεις εμφανίζεται με χαλασμένα γραφικά ότι και να κάνω,ενώ κάποια στιγμή που πάτησα pause χάλασαν όλα τα γραφικά στην οθόνη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να έχουν "αδυνατίσει" οι κολλήσεις στη πλακέτα και να γίνεται αυτό.

Το έχω δει σε modulator του ZX-Spectrum.
 
pooky(1) είπε:
Μπορεί να έχουν "αδυνατίσει" οι κολλήσεις στη πλακέτα και να γίνεται αυτό.
Το έχω δει σε modulator του ZX-Spectrum.
τότε θα το ανοίξω να δω μπας και εντοπίσω κάτι,μακάρι να είναι κάτι τέτοιο.σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει; ε,καταπληκτικοί/τιτανοτεράστιοι/παμμέγιστοι συμφορουμίτες :D (σλουουουρπ) ;
 
Τελικα η πρωτη κονσολα της Sega δεν κυκλοφορησε Ευρωπη ουτε Αμερικη.




[video=youtube;iImQcL5Vs-g]

 
Aardvark είπε:
Τελικα η πρωτη κονσολα της Sega δεν κυκλοφορησε Ευρωπη ουτε Αμερικη.


[video=youtube;iImQcL5Vs-g]

κυκλοφόρησε όμως στην Αυστραλία (έχω ακούσει και για κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες αλλά ίσως ως παραεισαγωγή από την Αυστραλία)
 
φοβερο μηχανηματακι τελικα klem το εφτιαξες το προβλημα που σου ειχε τυχει...
 
LIONHEART είπε:
φοβερο μηχανηματακι τελικα klem το εφτιαξες το προβλημα που σου ειχε τυχει...
όχι γιατί δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά οπότε δεν ρίσκαρα να το πειράξω :xm: ...

όμως αν καταφέρω κάποια στιγμή να πάρω και δεύτερο (κλείνουν σε σχετικά χαμηλές τιμές όταν εμφανίζονται προς πώληση) ίσως κάνω κάτι (μιας και δεν θα έχω το φόβο να μείνω χωρίς λειτουργική κονσόλα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα