Service για το GameGear μου (με φωτογραφίες).

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.408
Προ καιρου, οταν εκανα την παρουσιαση του Everdrive GG για το Game Gear, διαπιστωσα οτι μαλλον ειχε ερθει ωρα να αλλαξω πυκνωτες.

Μετα απο μια βολτα στο ebay, βρηκα ειναι ωραιο σετακι με πυκνωτες και οδηγιες.

2012-02-25-21h28m44.JPG

2012-02-25-21h29m10.JPG

Οσο εψαχνα για τους πυκνωτες βρηκα και ενα ανταλλακτικό κάλυμμα οθονης και καθως το δικο μου δεν ειναι και σε τελεια κατασταση, πηρα και ενα τετοιο.

2012-02-25-21h29m43.JPG

Επ' ευκαιρίας τριημέρου, ειπα και εγω να την κανω την δουλεια.

Μερικες φωτογραφιες απο το 'πριν'. Κρατωντας το GG φυσιολογικα, δεν φαινεται πρακτικα τιποτα. :animeek:

2012-02-25-21h41m43.JPG

Μονο υπο μεγαλη γωνια βλεπει κανεις την εικονα σωστα. :shake:

2012-02-25-21h42m19.JPG

Ετσι ξεκιναμε την περιπετεια!

Βγαζουμε τις μπαταριες και τυχων cartridge. Ξεβιδώνουμε 7 βιδες (2 μεσα στις θηκες των μπαταριων). Η βιδα στο cartridge slot χρειαζεται το ειδικο κατσαβιδακι gamebit ή να ταλαιπωτηθει κανεις με μια τανάλια. Εγω ειχα το καταλληλο εργαλειο (στην περιπτωση μου, τα εργαλεια κανουν τον μαστορα!). :biglaugh:

2012-02-25-21h47m33.JPG

Ανοιγουμε το GG στα δυο. Αφαιρουμε προσεκτικα τα 3 καλωδια απο τις πλακετες (απο την ακρη με τα λευκα βυσματα).

2012-02-25-21h48m36.JPG

Το GG μας σε δυο τευχη.

2012-02-25-21h49m48.JPG

Για να βγαλουμε την κεντρικη πλακετα, αφαιρουμε δυο μεγαλες βιδες απο την βαση του cartridge slot και καμποσες μικρες απο την ιδια την πλακετα.

Στην φωτο, λεπτομέρεια απο το σημειο με τους περισσότερους πυκνωτες που θα πρεπει να αλλαχθουν. Σοκ: οι πυκνωτες ειναι surface mounted, αν και δεν ειναι smd! Αυτο θα δυσκολευσει λιγο τα πραγματα γιατι θελει σταθερο χερι (ιδιως στην αποκολληση για να μην γινει ζημια στην πλακετα) και δυστυχως το μαγαζι δεν διαθετει σταθερα ακρα... :banghead: :bash:

2012-02-25-21h58m06.JPG

Ενα μικρο βημα για τον ανθρωπο αργοτερα.

2012-02-25-22h34m11.JPG

Πολυ ωρα μετα, ολοι οι πυκνωτες εχουν αλλαχθει. Το αποτελεσμα δεν ειναι οτι καλύτερο απο αισθητικής αποψης, αλλα ειναι περιέργως λειτουργικο.

2012-02-26-00h09m45.JPG

Στην αλλη ακρη της πλακετας, μονο 2 πυκνωτες.

2012-02-26-00h10m00.JPG

Ειπα να κανω ενα διάλειμμα απο τις κολλήσεις, και να αλλαξω το κάλυμμα της οθονης. Αυτο ειναι κολλημένο με κολλα, οποτε λιγη πίεση απο το εσωτερικη οψη του καλύμματος, το παλιο βγαινει.

2012-02-26-00h10m42.JPG

Το καινουριο ερχεται ετοιμο να τοποθετηθει. Απλα αφαιρούμε το film και το κολλάμε στην θεση του. Για καλυτερα αποτελέσματα, καθαρισα τις παλιες κολλες απο το κέλυφος του GG πριν βαλω την καινουρια και το επιασα με την μέγγενη αφου το εβαλα.

2012-02-26-00h23m54.JPG

Γυρος δεύτερος στην αλλαγη πυκνωτών, το audio board. Το δικο μου δεν ειχε πρόβλημα με τον ηχο, αλλα γιατι να κανουμε μισες δουλειες;

2012-02-26-00h27m35.JPG

Πριν και μετα.

2012-02-26-00h27m47.JPG

2012-02-26-00h55m36.JPG

Αφου το ανοιξα που το ανοιξα, ειπα να καθαρισω και τις επαφες των κουμπιων και του d pad. Καθαρισα και την οθονη.

2012-02-26-01h01m52.JPG

Και τωρα η ωρα της αληθειας.

2012-02-26-01h21m53.JPG

2012-02-26-01h22m11.JPG

Και ναι φιλοι μου, (αν και δεν φαινεται καθαρά στις φωτογραφίες) η διαφορα ειναι τεράστια! Στην ιδια οπτικη γωνια οπου πριν δεν εβλεπα το παραμικρό, τωρα τα πάντα ειναι ξεκάθαρα! :cheers: :award: :happyjump: :headbang:

Συνεπως, η αλλαγή πυκνωτων στο GG μπορει να μην ειναι το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να αναλαβει καποιος πρωτάρης (απο πλευρα δυσκολιας) αλλα οποιος την κανει δεν θα το μετανιώσει! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαιρετική παρουσίαση, ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να φτιάξω το δικό μου. Σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμη τότε!!! :)
 
Mια ακόμη αψογη παρουσιαση απο τον freaktmp.Η αληθεια ειναι οτι και εγω πρεπει να αλλαξω τους πυκνωτες για την οθονη(εχω αλλαξει μονο αυτους στο audio board).Ερωτηση:το κάλυμμα της οθονης πως ειναι απο πλευρας ποιοτητας?Ηθελα να το αλλαξω αλλα δεν το εκανα γιατι ειχα διαβασει οτι δεν "καθεται" τοσο καλα οσο το original.
 
Αψογος. Αχ αυτά τα sundays projects με συναρπάζουν....θέλω και εγώ να φτιάξω το gameboy μου που έχει βγάλει κάθετη γραμμή.
 
poso τουσ πηρσ τουσ πυκνοτες?στο κολιμα θελει πολυ μαστορια??
 
Πολύ ωραία παρουσίαση, thanks.
 
Η παρουσίαση είναι εξαιρετικότατη! Ακόμα μια φορά respect! :bow:

Να ρωτήσω - δε θα μπορούσες να πάρεις πυκνωτές αντίστοιχης χωρητικότητας από Ελλάδα? (δεν έχω αγαθές σχέσεις με το e-bay...)
 
angel_grig είπε:
Mια ακόμη αψογη παρουσιαση απο τον freaktmp.Η αληθεια ειναι οτι και εγω πρεπει να αλλαξω τους πυκνωτες για την οθονη(εχω αλλαξει μονο αυτους στο audio board).Ερωτηση:το κάλυμμα της οθονης πως ειναι απο πλευρας ποιοτητας?Ηθελα να το αλλαξω αλλα δεν το εκανα γιατι ειχα διαβασει οτι δεν "καθεται" τοσο καλα οσο το original.
Κατ' αρχην δεν ξερω αν ειναι αυθεντικο ανταλλακτικο ή αντιγραφο, παντως απ'οσο μπορω να δω, δεν ξεχωριζει απο το αυθεντικο. Το διαφανο μερος ειναι πολυ καθαρο. Τωρα για το πως καθεται, μεχρι στιγμης θα ελεγα καλα.

fonis είπε:
poso τουσ πηρσ τουσ πυκνοτες?στο κολιμα θελει πολυ μαστορια??
?8.5 σαν σετ γιατι βαριομουν να το ψαξω, αλλα αν δεις τους αγορασεις απο μαγαζι ηλεκτρονικων θα δωσεις λιγοτερα. Και οπως ειπα, η αντικατασταση θελει καποιον που να εχει μια στοιχειώδη πείρα, γιατι δεν ειναι οπως με τις τυπικες διάτρητες πλακετες.

D@redevil είπε:
Να ρωτήσω - δε θα μπορούσες να πάρεις πυκνωτές αντίστοιχης χωρητικότητας από Ελλάδα? (δεν έχω αγαθές σχέσεις με το e-bay...)
Εννοειται, απλα για μενα το ebay ειναι δευτερη φυση.
 
freaktmp είπε:
Κατ' αρχην δεν ξερω αν ειναι αυθεντικο ανταλλακτικο ή αντιγραφο, παντως απ'οσο μπορω να δω, δεν ξεχωριζει απο το αυθεντικο. Το διαφανο μερος ειναι πολυ καθαρο. Τωρα για το πως καθεται, μεχρι στιγμης θα ελεγα καλα.
OK!thanks!Μαλλον για αντιγραφο προκειται αλλα αφου "δουλευει" who cares!

freaktmp είπε:
Εννοειται, απλα για μενα το ebay ειναι δευτερη φυση.
Και για μενα φυσικα! :D
 
Retrogaming χωρίς επαφές με το Ebay δεν γίνεται...ή έστω είναι πολύ δύσκολο. D@redevil, να σΕ φτιάξουμε ένα tutorial; :)
 
@ Freaktmp: Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση! :) Κάποια στιγμή πρέπει κι εγώ να μπω στο τρυπάκι να ψαχτώ καλύτερα με το θέμα, αλλά αφού έχω άκρες για καλές τιμές λόγω δουλειάς στο Ελλάντα, δεν ξεβολεύομαι!

Maddog είπε:
Retrogaming χωρίς επαφές με το Ebay δεν γίνεται...ή έστω είναι πολύ δύσκολο. D@redevil, να σΕ φτιάξουμε ένα tutorial; :)
Πππςςςςςς....! Κοκκίνησα μέχρι τις άκρες των αφτιών μου! :) Θα κάνεις τέτοιο καλό, γιατρέ μου?! :flower:

Πολλοί προσπάθησαν να με δείξουν και να με κάνουν ν' ασχοληθώ, κανείς δεν τα κατάφερε! :(

Ομολογώ άγνοια! :)
 
Ωραίος ! Εγώ ήδη έχω περιποιηθεί 2 GG και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά ! Η διαφορά είναι όντως μέρα με τη νύχτα ...Στο δεύτερο πήρα το ίδιο σετ πυκνωτών που πήρες και εσύ αλλά εμένα είχε γίνει λάθος σε 1 πυκνωτή ...μικρό το κακό αφού έχω στοκάρει αρκετούς. Η αλλαγή του εξωτερικού πλαστικού περιβλήματος / μάσκας της οθόνης επίσης κρίνεται επιβεβλημένη σε περίπτωση αρκετών γρατζουνιών που δε φεύγουν με απλό καθάρισμα - γυάλισμα.

Η πλάκα είναι ότι το δεύτερο GG το πήρα από Ebay στην καταπληκτική τιμή του ενός ευρώ γιατί δεν είχε ήχο. Όταν το παρέλαβα είδα ότι και η οθόνη του είχε τα χάλια της (θέαση υπό γωνία) Το κακό ήταν ότι είχαν ξεχάσει και μπαταρίες που είχαν σκάσει αλλά ευτυχώς δεν είχαν πειράξει την πλακέτα παρά μόνο ένα μέρος της audio board. Με έναν καλό καθαρισμό και αλλαγή πυκνωτών έγινε σαν καινούργιο...ίσως και καλύτερο :D

Πολύ ωραία και παραστατική παρουσίαση !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mαλλον πρεπει να συναντηθουμε ολοι οι κατοχοι gamegear και να ερχισουμε τις επισκευες!

Ευχαριστουμε για την αναλυτικη παρουσιαση!
 
epeidh εγω δεν εχω ιδεα με το ebay αν ειναι κ θελουν κ αλλα παιδια πυκνοτες ωστε να αναστησουμε τα σεγκα μας να κανουμε ομαδικη παραγγελια κ οποιοσ εχει τισ γνωσεισ με ebay να κανει το κοπο να μασ παραγγειλει !!αν γινετε φυσικα,
 
Είναι όντως αρκετά δύσκολη η αλλαγή των πυκνωτών,ε; Αυτή τη στιγμή έχω 2 Gamegear με αλλαγμένους όλους τους πυκνωτές (απο μάστορα ηλεκτρονικό) και ακόμα ενα "άρρωστο", το οποίο σκεφτόμουν να το εγχειρήσω. Περιττό να πω οτι άλλαξα γνώμη. :p
 
και τα δύο gamegear που έχω έχουν προβλήματα με τους πυκνωτές οπότε σκεφτόμουν να ψάξω το θέμα περισσότερο αλλά όταν είδα το θέμα σου μου κόπηκε η όρεξη :D . ευχαριστούμε για τον οδηγό όπως και να 'χει :D :p .
 
Ενταξει, δεν ειναι η πιο απλη περιπτωση, αλλα δεν ειναι και τιποτα δραματικο!
 
Έχω 2 Game Gear και έχω αλλάξει τους πυκνωτές και στα δύο. Λόγω της δουλειάς μου (ηλεκτρονικός) η αλλαγή ήταν πολύ εύκολη, αλλά οι πυκνωτές του εμπορίου έχουν μεγάλο μέγεθος και θα δυσκολέψουν μερικούν ώστε να "κλείσει" σωστά το Game Gear χωρίς προβλήματα. Στο 2ο μηχάνημα άλλαξα και τον καθοδικό σωλήνα με λαμπάκια LED. Η κατανάλωση μπαταριών σχεδόν υποτριπλασιάστηκε. Μεγάλη αλλαγή. Τώρα το λες φορητό. Ξεχνάς το μετασχηματιστή. Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα LED φαίνονται κάπως άσχημα στην οθόνη. Δε βαριέσαι όμως...συνήθίζει κανείς. :)
 
johnny19818 είπε:
Στο 2ο μηχάνημα άλλαξα και τον καθοδικό σωλήνα με λαμπάκια LED. Η κατανάλωση μπαταριών σχεδόν υποτριπλασιάστηκε.
Αυτο ακουγεται πολυ ενδιαφερον. Αμα βρεις χρονο, βγαλε μερικες φωτογραφιες και κανε και ενα how to για να το δουμε και εμεις!
 
Και είναι...Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω μερικές φώτο με κάποια ουσιώδη βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος.
 
Πίσω
Μπλουζα