Seventeen

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Θυμαται κανενας το Seventeen? Η ξαδελφη μου το επαιρνε συχνα, οπως και το Cosmopolitan. Προσφατα περασε απο το μυαλο μου και σκεφτηκα οτι δεν κυκλοφορει πλεον!
 
Μπράβο μνημονικό Rakeesh!!!

Και εγώ το έπαιρνα, μανιωδώς μάλιστα και νομίζω πως είχα ξεκινήσει με το γερμανικό (εδώ η μνήμη με απατά)

:wait2: αν και δε γνώριζα γρι γερμανικά... Να θυμηθώ να ρωτήσω το γιατρό μου γι αυτό :D
 
*Miss* Seventeen, δεν ήταν; Άλλο ένα από τα γυναικεία που ασχολούνται με σεξ, σεξ, ΣΕΞ! Και μετά αν πάρεις το Playboy είσαι σωβινιστής και δεν ξέρω γω τι :D

Αν θυμάμαι καλά ξεφυλλίζαμε ένα στη δουλειά (βάζαμε διαφημίσεις στα έντυπα του ομίλου οπότε μας το στέλνανε) και είχαμε πάθει την πλάκα μας με τα μαθήματα σεξ που παρείχε για κοριτσάκια...
 
Gryzor είπε:
*Miss* Seventeen, δεν ήταν; Άλλο ένα από τα γυναικεία που ασχολούνται με σεξ, σεξ, ΣΕΞ! Και μετά αν πάρεις το Playboy είσαι σωβινιστής και δεν ξέρω γω τι :D
Αν θυμάμαι καλά ξεφυλλίζαμε ένα στη δουλειά (βάζαμε διαφημίσεις στα έντυπα του ομίλου οπότε μας το στέλνανε) και είχαμε πάθει την πλάκα μας με τα μαθήματα σεξ που παρείχε για κοριτσάκια...

άλλο καλό μου το playboy με τις μοντέλες τις πλαστικές που σκοπός τους είναι να χαλβαδιάζεις χωρίς λόγο κι άλλο το seventeen που μαθαίνεις χρησιμα πράγματα όπως "πώς να διεκδικήσεις πίσω το αγόρι σου από την καλύτερή σου φίλη"!! :D :D τί νόμισες? τέτοια περιοδικά βελτιώναν το κόσμο!!

άκου Playboy, συγχίστηκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
malvina είπε:
άλλο καλό μου το playboy με τις μοντέλες τις πλαστικές που σκοπός τους είναι να χαλβαδιάζεις χωρίς λόγο κι άλλο το seventeen που μαθαίνεις χρησιμα πράγματα όπως "πώς να διεκδικήσεις πίσω το αγόρι σου από την καλύτερή σου φίλη"!! :D :D τί νόμισες? τέτοια περιοδικά βελτιώναν το κόσμο!!
άκου Playboy, συγχίστηκα
OK, ας μην πούμε Playboy (θα συμφωνήσω 100% με το χαρακτηρισμό), πάρε ας πούμε το Pefect 10 που το μόνο πλαστικό υπάρχει στο φόντο. Αν είναι να διαλέξω μεταξύ αυτού και μεταξύ "οδηγού για την τέλεια π...." που είδα στο 17 (και δεν κάνω πλάκα), ε, συγγνώμη, αλλά δεν θα έχω δυσκολία στο να διαλέξω. Στην ουσία αυτά τα κοριτσίστικα είναι (ήταν; ) οδηγοί για το πώς να γίνεις η καλύτερη μικρή ... cheer leader (για να το θέσω ευγενικά) της τάξης σου, τα 'χρήσιμα πράγματα' ήταν τα καλύμματα-δικαιολογίες... Αρκεί να πάρεις μία σειρά εξώφυλλα για να καταλάβεις.

Αν μή τί άλλο, το Playboy (παλιότερα, όχι τώρα!) έβαζε και καμμία φοβερή συνέντευξη, κάποια πολιτική ανάλυση, κατιτίς βρε παιδάκι μου.

Μια που λέμε (; ) για ρετρό: έχω μία συλλογή από αρκετές δεκάδες τεύχη αμερικάνικου Playboy από δεκαετίες 50-80. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη διαφορά. Το κάθε τεύχος έχει τόσο πολύ διάβασμα που θέλει μέρες, πραγματικά. Και έπρεπε να φτάσεις στη σελίδα 90 για το πρώτο γυμνό :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK, ας μην πούμε Playboy (θα συμφωνήσω 100% με το χαρακτηρισμό), πάρε ας πούμε το Pefect 10 που το μόνο πλαστικό υπάρχει στο φόντο. Αν είναι να διαλέξω μεταξύ αυτού και μεταξύ "οδηγού για την τέλεια π...." που είδα στο 17 (και δεν κάνω πλάκα), ε, συγγνώμη, αλλά δεν θα έχω δυσκολία στο να διαλέξω. Στην ουσία αυτά τα κοριτσίστικα είναι (ήταν; ) οδηγοί για το πώς να γίνεις η καλύτερη μικρή ... cheer leader (για να το θέσω ευγενικά) της τάξης σου, τα 'χρήσιμα πράγματα' ήταν τα καλύμματα-δικαιολογίες... Αρκεί να πάρεις μία σειρά εξώφυλλα για να καταλάβεις.
σαφέστατα θα διαλέξεις το αντρικό περιοδικό (τί να τον κάνεις ΕΣΥ τον οδηγό για την τέλεια π...) Οσο για τα θέματα σε ανδρικά περιοδικά... :xm: ξέρω ΞΕΡΩ κάποιες φορές έπεσε στα χέρια μου το ΝΙΤRO :D

τί τα θες τί τα γυρεύεις!!! οταν ξέρεις οτι το περιοδικό απευθύνεται είτε μόνο σε άντρες είτε μόνο σε γυναίκες... ξέρεις τί περιμένεις να διαβάσεις!!
 
Emmm... τα θέματα που επέλεγε ήταν αντιγραφή από το γερμανικό που ως γνωστόν στη Γερμανία η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ξεκινούσε από το δημοτικό... (από εκείνα τα χρόνια... όχι σαν εμάς που μας έλεγαν περί πελαργών και άλλων αποδημητικών... )

Οπότε, θέματα όπως η προστασία από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, η καθαριότητα after, η σωστή σεξουαλική συμπεριφορά απέναντι στο/η σύντροφό μας κλπ για τους γερμανούς ήταν ψιλά γράμματα και καθόλου ταμπού...
 
malvina είπε:
σαφέστατα θα διαλέξεις το αντρικό περιοδικό (τί να τον κάνεις ΕΣΥ τον οδηγό για την τέλεια π...) Οσο για τα θέματα σε ανδρικά περιοδικά... :xm: ξέρω ΞΕΡΩ κάποιες φορές έπεσε στα χέρια μου το ΝΙΤRO :D
τί τα θες τί τα γυρεύεις!!! οταν ξέρεις οτι το περιοδικό απευθύνεται είτε μόνο σε άντρες είτε μόνο σε γυναίκες... ξέρεις τί περιμένεις να διαβάσεις!!
Xμμμ κατ'αρχάς για Nitro και τα συν αυτώ δεν έχω την παραμικρή υπόληψη. Το ΚΛΙΚ τα κατέστρεψε όλα σ'αυτόν τον τόπο... Αλλά αυτό στο οποίο αναφέρθηκα είναι η υποκρισία: θεωρείτε, οι γυναίκες, 'κάπως' τα σχετικά αντρικά περιοδικά και μετά αγοράζετε κατά εκατοντάδες χιλιάδες περιοδικά που ασχολούνται με σεξ, ρούχα και καλλυντικά. Αυτό με ενοχλεί.

Το τί θα διάλεγα, το εννοούσα για το παιδί μου. Πραγματικά το θεωρώ πιο 'άκακο' το να δει και 10-15 σελίδες με γυμνό από το να μαθαίνει πώς θα γίνει η πιο πρώτη από τις πρώτες στην τάξη της.

@Juanita: ααααχ και μακάρι να μίλαγε για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Αλλά αν θεωρείς αυτό το υλικό 'διαπαιδαγώγηση'... θυμήθηκα τώρα το περιοδικό για παιδάκια που είχε βγει με δώρο βιντεοκασέτα που από λάθος είχαν δώσει τσόντα :D
 
To ΚΛΙΚ καταφερε να κανει ανοητους ή χαζοβιοληδες να πιστεψουν οτι η Αθηνα ειναι χωρισμενη σε περιοχες και οτι καθε περιοχη εχει κατοικους συγκεκριμενων χαρακτηριστικων.Και οι ανοητοι τελικα αποδειχτηκαν πολλοι. Το ολο γεγονος δημιουργησε προβληματα και συμπλεγματικες συμπεριφορες και αντιδρασεις σε ψιλο μαζικη κλιμακα.

Μετα και αφου κονομησε ο εκδοτης-τσακαλι, τη σκυταλη πηραν διαφορα hip-hop χαζο γκρουπ...
 
Εννοείς μάλλον τη σωρεία από αφιερώματα που έκανε στις 'φυλές' της Αθήνας; Και να ήταν η μόνη λαλακία της συγκεκριμένης έκδοσης... :(
 
Gryzor είπε:
Xμμμ κατ'αρχάς για Nitro και τα συν αυτώ δεν έχω την παραμικρή υπόληψη. Το ΚΛΙΚ τα κατέστρεψε όλα σ'αυτόν τον τόπο... Αλλά αυτό στο οποίο αναφέρθηκα είναι η υποκρισία: θεωρείτε, οι γυναίκες, 'κάπως' τα σχετικά αντρικά περιοδικά και μετά αγοράζετε κατά εκατοντάδες χιλιάδες περιοδικά που ασχολούνται με σεξ, ρούχα και καλλυντικά. Αυτό με ενοχλεί.
Το τί θα διάλεγα, το εννοούσα για το παιδί μου. Πραγματικά το θεωρώ πιο 'άκακο' το να δει και 10-15 σελίδες με γυμνό από το να μαθαίνει πώς θα γίνει η πιο πρώτη από τις πρώτες στην τάξη της.

@Juanita: ααααχ και μακάρι να μίλαγε για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Αλλά αν θεωρείς αυτό το υλικό 'διαπαιδαγώγηση'... θυμήθηκα τώρα το περιοδικό για παιδάκια που είχε βγει με δώρο βιντεοκασέτα που από λάθος είχαν δώσει τσόντα :D

δεν ήταν ακριβώς έτσι

είχαν δώρο τον Μόγλη :D και πριν αρχίσει η ταινία κανα πεντάλεπτο έδειχνε αυτό που ήταν γραμμένο από κάτω (η χαρά του παππού που έβαζε την κασσέτα στο βίντεο)

Θα την έλεγα "κατάλληλη για όλους" :D :D:D
 
Gryzor είπε:
Εννοείς μάλλον τη σωρεία από αφιερώματα που έκανε στις 'φυλές' της Αθήνας;
Αυτο θα πει 'lifestyle' περιοδικο.. διαμορφωνει ηθη και συνειδησεις

βεβαια δεν ασχολιομουν πολυ με τα κοινα τοτε για να παρακολουθω τυχον επιπτωσεις.. μπορει καποιος να μας διαφωτισει για την τοτε νοοτροπια των 90ς οπως διαφαινεται απο τη συγκεκριμενη υποκουλτουρα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και δεν είχε καμία σχέση με playboy και cosmopolitan το συγκεκριμένο περιοδικό!

Πάντως, με γκρίνια της μαμάς έμπαινε στο σπίτι μας....

Είσαστε έτοιμοι για καταιγισμό φωτογραφιών???

Ξεκινάμε!

Από την εποχή που ήταν Seventeen

18785.jpg18786.jpg

και όταν άρχισε να μετονομάζεται δειλά δειλά στην αρχή σε miss

18787.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω!!! Στο τελευταιο τευχος εχει φοβερο αρθρο:

"Κι ομως μπορεις να τον αλλαξεις!"

Να, αυτα διαβαζανε τοτε τα κοριτσοπουλα και παντρευοντουσαν πιο συχνα τον καθε ασχετο με την ελπιδα να τον....αλλαξουν. :eek:

Και μετα τον αλλαζαν ...με εναν αλλον.8) :D :D:D
 
Αναστασια είπε:
Πωπω!!! Στο τελευταιο τευχος εχει φοβερο αρθρο:
"Κι ομως μπορεις να τον αλλαξεις!"

Να, αυτα διαβαζανε τοτε τα κοριτσοπουλα και παντρευοντουσαν πιο συχνα τον καθε ασχετο με την ελπιδα να τον....αλλαξουν. :eek:

Και μετα τον αλλαζαν ...με εναν αλλον.8) :D :D:D
Φοβερή!!!... :headbang:

Βουρ :go: για υποψηφιότητα ως ποστ της χρονιάς!! :D
 
19155.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω ποσους μηνες εχω να διαβασω αυτο το θρεντ! Με εφαγαν οι κουκλες!!!

Juanita μου, τιμη μου και μονο που γελασες!!! :flower:

Ρε παιδια, στο miss Seventeen, λεει κατω αριστερα "Σεξουαλικη πιεση"...τι 'ν τουτο; :eek: Δεν προλαβαινε το δεκαεφταχρονο και ειχε ολη την ατζεντα πηχτρα στο ραντεβου;8) Η' μηπως εννοουσε "καταπιεση" (τζιφος δηλαδη) και εγω το παρεξηγησα; :D :p

Πως να μην γκρινιαζει η μανα ωρε... :cry:
 
Χμ... :wait2: αν θυμάμαι καλά, μιλάει για την πίεση που δέχεται το δεκαεξάχρονο-δεκαεφτάχρονο κορίτσι από το αγόρι της για την πρώτη φορά.. Δίκιο είχαν οι μανάδες Αναστασία μου, τι να λέμε, κι εγώ θα γκρίνιαζα!8)
 
Ωχ...αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!! :xm:

Μαλλον λογω οξειας φεμινιστριασης!!! :cool: Αλλα αυτο ηταν ψυχολογικη πιεση, οχι ακριβως σεξουαλικη... Θα μου πεις αμα γραψει ετσι ο τιτλος θα πουλησει περισσοτερο το περιοδικο!!! :D

Θα το αγοραζα κι εγω το ασχετο, να καταλαβω τι ηθελε να πει ο ποιητης!8)
 
Εγώ ένα περιοδικό Seventeen που θυμάμαι δεν έχει καμία σχέση με τα παραπάνω. Κινιόταν σε άλλο επίπεδο. :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα