Shadow Dancer (Review)

Chahn είπε:
'Εχει καλύτερη αίσθηση και ατμόσφαιρα.Και το gameplay σμίγει τέλεια.Στο shadow dancer κάτι λείπει
Και στο Shinobi κάτι λείπει. Η κουκούλα του Ninja! Θυμάμαι όταν πρωτοείδα το παιχνίδι μου φάνηκε γελοίος ο τύπος με την στολή νίντζα χωρίς την κουκούλα του! Λες και φοράει πυτζάμες είναι. Και το animation του ήταν κάπως. Τουλάχιστον ο λευκός Ninja του Shadow Dancer βλεπότανε! Βασικά ήταν πολύ όμορφα σχεδιασμένος.

Σίγουρα βέβαια σε ένα παιχνίδι μετράει πρώτα το gameplay και το game design αλλά στα arcades εγώ προτιμούσα τα παιχνίδια που είχαν όμορφα γραφικά και αισθητική αφού γι αυτό πήγαινα και στα arcades για να απολάυσω την αιχμή της τεχνολογίας των videogames και να δω/παίξω παιχνίδια εντυπωσιακά. Τα περισσότερα παιχνίδια της Sega είχαν πολύ καλό σχεδιασμό και το Shinobi μου είχε φανεί κάπως. Με το Golden Axe ας πούμε είχα ξετρελαθεί.

Πέρα από αυτήν την άποψή μου δεν αμφιβάλλω ότι το Shinobi είναι καλύτερο σαν παιχνίδι, έτσι κι αλλιώς και τα δύο ελάχιστα τα έπαιξα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To θέμα είναι πότε το πρωτοείδες το παιχνίδι.Το 87 που βγήκε?Για να λες αυτά τα πράματα δε νομίζω.

Γιατί αν το έβλεπες τότε θα σου έπεφταν τα σαγόνια στο πάτωμα όπως όλων μας τότε.

Επόμενο το 89 που βγήκε το shadow dancer να είναι μπροστά στα γραφικά,αλλά στο gameplay έμεινε πίσω.
 
Tασο αν μπορουσαμε να ειμαστε μπροστα σε μια καμπινα η pc κανενα μισαωρο με σαρανταλεπτο για να τα τερματισω και τα δυο και να σε εξηγω πανω στο παιχνιδι τοτε θα καταλαβαινες μια χαρα γιατι θεωρο υποδηεστερο το shadow dancer απο το shinobi.Aπο δω μεσα οτι και να γραψω και να αναλυσω δεν μπορω να το εξηγησω οπως πραγματικα θελω.
 
Chahn είπε:
To θέμα είναι πότε το πρωτοείδες το παιχνίδι.Το 87 που βγήκε?Για να λες αυτά τα πράματα δε νομίζω.Γιατί αν το έβλεπες τότε θα σου έπεφταν τα σαγόνια στο πάτωμα όπως όλων μας τότε.

Επόμενο το 89 που βγήκε το shadow dancer να είναι μπροστά στα γραφικά,αλλά στο gameplay έμεινε πίσω.
Βασικά το είδα το 88-89 αν θυμάμαι καλά αλλά έτσι κι αλλιώς στο μαγαζί που πήγαινα τα arcade τα αργούσανε λίγο και το Shadow Dancer το είδα ενα-δύο χρόνια αργότερα και αυτό. Με το Shinobi δεν με ενόχλησαν τα γραφικά όσο ο σχεδιασμός. Και στο Neo-Geo πολλά fighting έχουν τρομερά γραφικά και sprites αλλά ο σχεδιασμός (design) σε πολλά δεν μου αρέσει.

metalcandyman είπε:
Tασο αν μπορουσαμε να ειμαστε μπροστα σε μια καμπινα η pc κανενα μισαωρο με σαρανταλεπτο για να τα τερματισω και τα δυο και να σε εξηγω πανω στο παιχνιδι τοτε θα καταλαβαινες μια χαρα γιατι θεωρο υποδηεστερο το shadow dancer απο το shinobi.Aπο δω μεσα οτι και να γραψω και να αναλυσω δεν μπορω να το εξηγησω οπως πραγματικα θελω.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Εφόσον έχεις ασχοληθεί πολύ και με τα δύο παιχνίδια και τα έχεις λιώσει, η άποψή σου μετράει περισσότερο από ότι η δική μου που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Οι εχθροι του παιχνιδιου ειναι εντελως ηλιθηοι και η εχθροι του shinobi ειναι αινσταιν μπροστα τους
shinobi einstein.jpg

Sorry αλλα δεν άντεξα !!! Όπως πάντα, επικό review (και συμφωνώ, αν και στην amiga που το έλιωνα, το port ήταν εξαιρετικό)
 
Other_Reality είπε:
Προβολή συνημμένου 83535
Sorry αλλα δεν άντεξα !!! Όπως πάντα, επικό review (και συμφωνώ, αν και στην amiga που το έλιωνα, το port ήταν εξαιρετικό)
XAXAXAXAXAXAXAXA ωραιος ρε φιλε και ασε τα sorry γιατι τετοια Posts ειναι το αλατοπιπερο τουλαχιστων σε καθε θεμα δεικο μου και τα γουσταρω τρελα :D
 
Εξαιρετικο παιχνιδι το shadow dancer.Αν και το εχω τερματισει οταν θα βαλω το mame στην crt τηλεοραση εννοειται μιας και στην lcd δεν βλεπονται αυτα τα παιχνιδια ειναι απο τα παιχνιδια που παιζω συνεχεια μιας και το κλασσικο gameplay του σε συνδυασμο με τα πολυ προσεγμενα 2d γραφικα στις φοβερες πιστες του χαριζουν αφθονη διασκεδαση.Ετσι ηταν τα παλια arcades!!!Αξεπεραστα οσα χρονια και αν περασουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έπαιξα σε arcade. Δεν ενθουσιάστηκα, ίσως γιατί υπήρχε το Shinobi που αγαπώ, και που ακόμα και σήμερα όταν το βλέπω συνεχίζει να με εντυπωσιάζει. Υποτίθεται πως το Shadow Dancer ήταν η συνέχεια του αλλά οκ, περισσότερο σε Dragon Ninja φέρνει. Φαντάζομαι πως βασίστηκαν και μάλλον τροποποίησαν την 2D μηχανή του Shinobi αλλά οι λεπτομέρεις τείνουν προς το χειρότερο. Συμβαίνει καμιά φορά. Το τάισα αρκετά πάντως και αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα