Shadow of the Beast 2 music taken from Miami Vice

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Καλα τι βρηκε ο τυπος?

It would seem the game over tune in Shadow of the Beast 2 is heavily inspired by a tune in a Miami Vice episode (Season 5, Episode 1).
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I-qaW2mLEsA&feature=related]YouTube - Shadow of the Beast 2 music taken from Miami Vice
 
Vagosgta3 θα ελεγα οτι ειναι σχεδον το ιδιο κομματι!

Εχω ακουσει οτι το σολο του Game Over στο shadow of the beast το εχει φτιαχει ο Santana αλλα δεν ξερω εαν ειναι αληθεια..

Εχω να προσθεσω ακομα, οτι οπως στο shadow of the beast ταιριαζουν τελεια και οπτικα και ακουστικα (η γνωστη και πολυ ομορφη εικονα του ανθρωπου που φευγει η ζωη του και παει στον ουρανο με την μουσικη σολο κιθαρας )

Ετσι και και στο Μiami Vice ταιριαζει οφθαλμολουτρο-οπτικα ο ρετρο κοματος με την μουσικη!!! ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!!!! :D
 
Θέλετε να μου πείτε πως στο video προσέξατε την μουσική; :D
 
πωπω ρε παίδες με τι ασχολήθηκε ο τύπος...η έκφραση "καμένος" είναι λίγη για να τον περιγράψει...
 
vagosgta3 είπε:
Στην εκδοση του Miami vice ειχε και Bonus :D :D
Indeed , ωραία μπούτια....Πάντως τρομερή ανακάλυψη, το συγκεκριμένο κομματάκι το είχα γράψει και σε κασσέτα και το άκουγα ξανά και ξανά !!! Και μάλιστα με επαναλαμβανόμενο το ρίγος...Κοίτα να δείς τελικά, στην μουσική ισχύει το "ο κλέψας του κλέψαντος"....
 
Ποπο! Πολύ ξενέρωμα! Κι εγώ που το είχα για original (στο SB3)!
 
Γιατί ρε παιδιά "ξενέρωμα"; Η κατάλληλη μουσική στα κατάλληλα σημεία! Ειδικά στη περίπτωση του SoB που την άκουγες απο μηχάνημα, παίρνει αυτομάτως πολλά +++!
 
Δεν είχε μπούτια στο μηχάνημα μάλλον... ;)
 
Παιδια ασχετο αλλα τωρα θυμαμαι οτι η μουσικη τελους (δηλαδη νικης) του Shadow of the Beast 3 μοιαζει πολυ με το My Finest Symphony των C-real!!! Θα προσπαθησω να βρω βιντεο!

Edit: Βρηκα

C-real

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0Gg-NFDSDzg]YouTube - My Finest Symphony - C:Real

Beast 3 (Προσοχη: βαλτε το χρονο στα 5:00)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7zecwdQ_srM]YouTube - Shadow of the Beast III (Amiga) Longplay part 3/3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει μοιάζουν αλλά δέν είναι και αντιγραφή. Και τώρα που το θυμήθηκα, για να μην κατηγορούμε την Psygnosis και τον Wright (στην περίπτωση του Miami Vice) υπάρχει και η γνωστή περίπτωση του Agony που το εν λόγω συγκρότημα (και συγκεκριμένα ο πληκτράς) ξεσήκωσε αυτούσιο το piano theme του Tim Wright (και γίνανε οι γνωστές μυνήσεις κλπ)...τελικά όντως ο κλέψας του κλέψαντος....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SWpq7BBQabk]YouTube - Agony Intro Theme

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VG90vGunpvE]YouTube - Dimmu Borgir - Sorgens Kammer

either way, εμένα μου αρέσει και αυτή η version...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο την άλλη πλευρά καμιά φορά τυγχάνει να μοιάζουν πολύ δύο ρυθμοί που έχουν δημιουργηθεί από δύο διαφορετικούς μουσικούς. Θα δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα.

Πριν από χρόνια είχα βγάλει στην ηλεκτρική κιθάρα έναν δικό μου ρυθμό. Μετά από αρκετό καιρό αγόρασα το τότε single Virus των Iron Maiden (εποχή με τον Blaze Bayley στα φωνητικά). Όταν πήγα σπίτι και έβαλα το cd να παίζει, με έκπληξη άκουσα τον ρυθμό που είχα βγάλει στην κιθάρα να παίζει σχεδόν αυτούσιος από τους Maiden. Συγκεκριμένα είναι ολόκληρη η εισαγωγή του Virus.

Ακόμη μένω έκπληκτος όταν τύχει να ακούσω αυτό το τραγούδι. Οι Maiden έκαναν αυτόν τον ρυθμό τραγούδι, εγώ όχι.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μερικές φορές τα πράγματα είναι πολύ απίθανα αλλά γίνονται πραγματικότητα.
 
Το υποσυνήδητο παίζει πολλές φορές μεγάλα κόλπα! Μπορεί πολλές φορές να έχεις ακούσει κάτι, να μήν δώσεις σημασία και αυτό να μπλεχτεί με μια δικιά σου δημιουργία αργότερα.

Στη περίπτωση του SB3 όμως δε νομίζω να έτυχε γιατί η ομοιότητα είναι εκπληκτική!
 
telonio είπε:
Απο την άλλη πλευρά καμιά φορά τυγχάνει να μοιάζουν πολύ δύο ρυθμοί που έχουν δημιουργηθεί από δύο διαφορετικούς μουσικούς. Θα δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα. Πριν από χρόνια είχα βγάλει στην ηλεκτρική κιθάρα έναν δικό μου ρυθμό. Μετά από αρκετό καιρό αγόρασα το τότε single Virus των Iron Maiden (εποχή με τον Blaze Bayley στα φωνητικά). Όταν πήγα σπίτι και έβαλα το cd να παίζει, με έκπληξη άκουσα τον ρυθμό που είχα βγάλει στην κιθάρα να παίζει σχεδόν αυτούσιος από τους Maiden. Συγκεκριμένα είναι ολόκληρη η εισαγωγή του Virus.

Ακόμη μένω έκπληκτος όταν τύχει να ακούσω αυτό το τραγούδι. Οι Maiden έκαναν αυτόν τον ρυθμό τραγούδι, εγώ όχι.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μερικές φορές τα πράγματα είναι πολύ απίθανα αλλά γίνονται πραγματικότητα.
Επειδή και εγώ ασχολούμαι με την μουσική, έχω παρατηρήσει επίσης πολλά κουφά να συμβαίνουν. Κάτι αντίστοιχο με το δικό σου, με διάφορα κομμάτια κυρίως απο το χώρο της trance. Εκεί η συζήτηση πάει σε μεταφυσικά επίπεδα, στο φαινόμενο της πεταλούδας, την γεωμετρία του χάους και τήν παγκόσμια συνείδηση !!! Αλλά πρίν φτάσουμε σε τέτοια "δυσθεώρητα", υπάρχει και το φαινόμενο της αυτούσιας αντιγραφής...Αντιγραφή στην μουσική, όπως και σε όλες τις τέχνες, πάντα υπήρχε και θα υπάρχει, εξάλλου ακόμα και το γεγονός του ότι διδάσκεται με κάποια μέθοδο αρκεί ώς παράδειγμα μιμιτισμού. Στην σύγχρονη μουσική εξάλλου υπάρχει και το λεγόμενο sampling, το οποίο καλλιτέχνες όπως οι Future Sound Of London ανέδειξαν ώς τέχνη. Άρα φυσικά υπάρχει η έμπνευση, τα ακούσματα του κάθε καλλιτέχνη που επηρρεάζουν τον ήχο του και την αισθητική του. Όμως το λεγόμενο "ξεσήκωμα" ανήκει σε άλλη κατηγορία, και είναι κατα την γνώμη μου κοινή κλέψιά. Δέν μπορείς να παρουσιάζεις ξένες δημιουργίες ώς δικές σου (Βλέπε Φοίβος), και να τις εκμεταλλέυεσαι ηθικά και οικονομικά. Είναι τσαρλατανισμός.
 
Πίσω
Μπλουζα