Shadow of the Beast II [Atari ST Longplay YouTube Video]

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Έψαχνα καιρό να βρω video από το Shadow of the Beast II στον Atari ST (για να θυμηθώ την εποχή που το έπαιζα εν έτει 1992 στον ST και να δω φυσικά τις διαφορές με την Amiga καθώς είμαι μακριά από τα retroμηχανάκια μου).Πριν λίγο έπεσα πάνω σε ένα longplay με cheat στο YouTube.OK...και το δεύτερο μέρος είναι υποδεέστερο της έκδοσης της Amiga(δεν υπάρχει ήχος στην εισαγωγή,τα γνωστά θέματα του scrolling...αλλά είναι αρκετά πολύχρωμο για ST,υπάρχει in-game music αυτή τη φορά-σε αντίθεση με το πρώτο μέρος της σειράς Beast-και το είχα ευχαριστηθεί ως παιχνίδι).

 
κάτι τέτοια βλέπω και θυμάμαι γιατί ποτέ δεν θεώρησα τον st άξιο αντίπαλο της αμίγκα!
 
Πολυ σωστο αυτο - για τουλαχιστον 2 1/2 χρονια δεν υπηρχε αντιπαλος για τον ST - ωραιες εποχες :)
 
8676059e270cd0b7f3da511c7c9d4129.jpg
8676059e270cd0b7f3da511c7c9d4129.jpg

Παστίλιες για τον πόνο των ματιών... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι θα ξερεις εσυ - Πληκτρολογησες ποτε κανα listing στην Amiga σε "υψηλη" αναλυση ? ;)
 
Καλα τωρα δεν ειναι και τοσο σωστη επιλογη τα SOTB, μιλαμε για παιχνιδια σταθμο στην αμιγκα, δεν ειναι απο τα λεγομενα "κοινα" παιχνιδια και των δυο φορματ.
 
Δηλαδή Μιχάλη δεν θεωρείς δεδομένη την διαφορά υπέρ της αμίγκα στα περισσότερα παιχνίδια των 2 μηχανημάτων; Φυσικά εξαιρώ τα όποια αταρι πορτ...

Τα sotb απλά είναι δημιουργήματα μιας εταιρείας που εκμεταλλευόταν στο έπακρο τις δυνατότητες της αμίγκα!

herco είπε:
Κατι θα ξερεις εσυ - Πληκτρολογησες ποτε κανα listing στην Amiga σε "υψηλη" αναλυση ? ;)
ενώ οι αταράδες ξημεροβραδιαζόσασταν στο να πληκτρολογείτε λιστινγκ σε υψηλή ανάλυση! :p

Τον υπόλοιπο χρόνο ενασχόλησης τον ξοδεύατε στη χρήση του ενσωματωμένου midi! :p

Γιατί όλοι οι αταράδες -σαν να ξορκίζετε το κακό- θυμάστε μόνο τον εαυτό σας να κάνει με το st του κάτι άλλο μόνιμα εκτός παιχνιδιών; Εγώ ξέρω ότι τα παιδιά έφηβοι της εποχής παίζαμε ΚΥΡΙΩΣ παιχνίδια και μετά όλα τ' άλλα! Τα ίδια κάναμε και στα 8μπιτα!

Είναι τυχαίο που -και καλά- όλοι ασχολούσασταν με πράγματα που έκαναν το πατάρι ανταγωνιστικό με την αμίγκα;

Να καταλάβετε επιτέλους αγαπημένοι μας συμφορουμίτες ρετρομανιακοί φίλοι του πατάρι ότι τα πατάρια δεν είναι ανταγωνιστικά παρά μόνο με τις ...αποθήκες, τα υπόγεια, τις κρύπτες και τις ταράτσες! :p

(Ελπίζω να τσιμπήσουν οι αταράδες για μια μίνι διένεξη...έχουμε καιρό να τσακωθούμε! Δεν μας παίζουν καθόλου φέτος!!!)
 
Σπυρο μου αν σου πω οτι το 88 ειχα ηδη πτυχιο προγραμματιστη και δεν περιμενα την amiga ουτε για να παιξω παιχνιδια ουτε για να γραψω listings, θα μου πεις οτι το σοβαρευω και δεν κανω χαβαλε οπως και θα επρεπε :)

Παντως για να αντικρουσω την αρχικη σου δηλωση περι "αξιων αντιπαλων" - αυτο που ειπα δεν ηταν ψεμμα. Απο το καλοκαιρι του 85 που ειδαμε και χρησιμοποιησαμε το 16bitο μηχανακι της Atari - με οτι ειχε επανω του οκ - μεχρι το χειμωνα του 87 που εμφανιστηκαν δειλα δειλα οι πρωτοι amigaκηδες, δεν υπηρξε κανεις αντιπαλος του ST. Και 2 1/2 χρονια ηταν τεραστιο χρονικο διαστημα για το home computing. Thats a fact.

Οσο για την απαντηση μου στον Stormy και στο σχολιο του για τη στραβωμαρα που επιφερει η χρηση του ST σε (ορισμενα κακιστα οπως το συγκεκριμενο) παιχνιδια - ειπα το προφανες οτι αντιστοιχα η συγγραφη μεγαλων listings στην Amiga 500 ακομα και με το "δικο της" 1084 επιφερει την ιδια στραβωμαρα ακριβως. Η υψηλη αναλυση "της Atari", με τη χρηση του επισης dedicated monochrome monitor, ηταν αλλου επιπεδου εμπειρια.
 
herco είπε:
Σπυρο μου αν σου πω οτι το 88 ειχα ηδη πτυχιο προγραμματιστη και δεν περιμενα την amiga ουτε για να παιξω παιχνιδια ουτε για να γραψω listings, θα μου πεις οτι το σοβαρευω και δεν κανω χαβαλε οπως και θα επρεπε :)
Παντως για να αντικρουσω την αρχικη σου δηλωση περι "αξιων αντιπαλων" - αυτο που ειπα δεν ηταν ψεμμα. Απο το καλοκαιρι του 85 που ειδαμε και χρησιμοποιησαμε το 16bitο μηχανακι της Atari - με οτι ειχε επανω του οκ - μεχρι το χειμωνα του 87 που εμφανιστηκαν δειλα δειλα οι πρωτοι amigaκηδες, δεν υπηρξε κανεις αντιπαλος του ST. Και 2 1/2 χρονια ηταν τεραστιο χρονικο διαστημα για το home computing. Thats a fact.

Οσο για την απαντηση μου στον Stormy και στο σχολιο του για τη στραβωμαρα που επιφερει η χρηση του ST σε (ορισμενα κακιστα οπως το συγκεκριμενο) παιχνιδια - ειπα το προφανες οτι αντιστοιχα η συγγραφη μεγαλων listings στην Amiga 500 ακομα και με το "δικο της" 1084 επιφερει την ιδια στραβωμαρα ακριβως. Η υψηλη αναλυση "της Atari", με τη χρηση του επισης dedicated monochrome monitor, ηταν αλλου επιπεδου εμπειρια.
Αρχικά θα σου αναφέρω ότι ο χαβαλές είναι ο σκοπός της όποιας αντιπαράθεσης! Έτσι αν απαντούσες σοβαρά θα σου έκανα αμέσως το σχόλιο που έκανες!

Τώρα για τα δυόμισι χρόνια που ανέφερες δηλαδή τα μέσα του 1985 και τα τέλη του 1987 που ο st έπαιζε μόνος του, δεν θα διαφωνήσω όμως ποιος είχε τότε 16μπιτο; Στα μέσα του 1985 θεωρούνταν ως καινούριοι και σύγχρονοι οι αγαπημένοι μας 8μπιτοι!

Μέχρι λοιπόν το 1989-1990 η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών είχε 8μπιτα, κυρίως 6128 στην Ελλάδα! Την περίοδο αυτή για να πάρεις 520st χωρίς modulator και drive που ειχε ο στφμ έπρεπε να δώσεις μια περιουσία συν το κόστος για το μόνιτορ -έστω μονοχρωματικό υψηλής ανάλυσης- χρήματα που έφταναν σχεδόν την χιλιάρα αμίγκα ενώ, από την άλλη, ήταν εξωπραγματικά για το μέσο μπάτζετ του Έλληνα της εποχής! Φαντάσου λοιπόν τι ήταν για τα παιδιά-εφήβους!

Δεν εισαι αντιπροσωπευτικο δείγμα όταν μιλάς για αταρι στ εν έτη 1985! Είσαι εξαίρεση και μάλιστα σπάνια!

Έπαιζες μονοχρωματικά παιχνίδια τα οποία δεν απείχαν πολύ από τα αντίστοιχα των 8μπιτων αλλά και η ποικιλία παιχνιδιών ήταν συγκριτικά μικρή! Που να τα βρεις μέσω ανταλλαγής όταν κανείς δεν έχει κάτι ανάλογο; Λογικό λοιπόν να ασχολήσε και με προγράμματα συχνότερα από το μέσο κάτοχο home! Η ιδιότητα του προγραμματιστή που ανέφερες ότι κατείχες σχεδόν από τότε, θα μπορούσε κάλλιστα να σε στείλει προς τα πισι της εποχής αντί του ατάρι! Η συγκεκριμένη επιλογή έγινε μάλλον διότι ήθελες άτυπα να είσαι στο χώρο του home! Δεν θεωρώ ότι για έναν προγραμματιστή ο στ ήταν λογικότερη επιλογή ακόμα και σε σχεση με πισι επιπέδου αμστραντ 1512! IMHO φυσικά! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και εγώ κάτι τέτοια βλέπω και θυμάμαι γιατί σταμάτησα να ποστάρω θέματα στο retromaniax (και είναι κρίμα γιατί έχω πολλά ενδιαφέροντα στο κεφάλι μου).Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί οποιοδήποτε θέμα ανοίγεται πρέπει να μεταμορφώνεται σε VS.Όπως αναφέρω και στο αρχικό μου post το χάρηκα το παιχνίδι στον ST μου..OK πριν αποκτήσω και Amiga το 1994,αλλά πραγματικά δεν με εμπόδισε τίποτα στο να το χαρώ στον τότε home computer μου.Δεν είχα κατά νου να ποστάρω το βιντεάκι για να πεταχτούν οι γνωστοί για να γίνει άλλο ένα ανούσιο VS. (Προφανως γιατί είχα ξεχάσει τη γνωστή τάση μερικών).

Όλα αυτά χωρίς καμία διάθεση για διάλογο και αντιπαράθεση γιατί πραγματικά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία.

PS.Αρκετοί έχουμε μεγαλώσει-ωριμάσει οπότε και έχει εξελιχθεί και η αίσθηση του χιούμορ μας και δεν έχει μείνει σε γυμνασιακό επίπεδο.
 
Επειδή αναφέρεσαι ουσιαστικά σε μένα θα σου απαντήσω - παρόλο που δεν το κάνω ποτέ σε προσωπικό επίπεδο και τέτοιο ύφος στην παρουσία μου εδώ- διότι πραγματικά κάνεις μεγάλο λάθος!

Αρχικά η λογική του vs δεν υφίσταται πουθενά πέραν του δικού σου μυαλού! Είμαστε μια διαδικτυακή παρέα, νοσταλγοί των ρετρό μηχανημάτων και καταστάσεων, τα σεβόμαστε ως κομμάτι της ιστορίας των υπολογιστών και της παιδικής εφηβικής ηλικίας και φυσικά γνωρίζουμε ότι πλέον είναι ξεπερασμένοι! Για ποιο λόγο να παρεξηγηθούμε; Τα σχόλια γίνονται για την πλάκα μας και φυσικά δεν υποτιμούμε κανέναν και ποτέ! Το φόρουμ αυτό ποτέ δεν έδωσε τέτοια δικαιώματα! Αν έγραφα όπως κατάλαβες θα τα είχαν λογοκρίνει οι διαχειριστές άμεσα! Οι γενικεύσεις σου είναι προσβλητικές λοιπόν διότι αδυνατείς να καταλάβεις ότι το ύφος γραφής μας είναι περιπαικτικό apriori στα πλαίσια του αμοιβαίου αστεϊσμου και χαλάρωσης από την δύσκολη πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι! Ειλικρινά λυπάμαι για τα σχόλια σου!
 
Μου είναι αδιάφορο αν ζεις μια δύσκολη πραγματικότητα και δεν βρίσκω αστεία τα σχόλια(και τους απλοικούς αστεισμούς) εφηβικού τύπου στα 37 μου,άσχετα αν αυτά είναι a priori περιπαικτικά ή όχι(ειδικά αν αυτά είναι τόσο πληκτικά και τυποποιημένα πια).End of story by me,ήρθε η ώρα του απογευματινού καφέ-μπύρας.
 
Παιδιά παράκληση να το συνεχίσουμε στο Amiga vs Atari ST που είναι πιο κατάλληλο θέμα.

Υγ. Τα off topic θα καθαριστούν - μεταφερθούν κάποια στιγμή
 
noxrider είπε:
Μου είναι αδιάφορο αν ζεις μια δύσκολη πραγματικότητα και δεν βρίσκω αστεία τα σχόλια(και τους απλοικούς αστεισμούς) εφηβικού τύπου στα 37 μου,άσχετα αν αυτά είναι a priori περιπαικτικά ή όχι(ειδικά αν αυτά είναι τόσο πληκτικά και τυποποιημένα πια).End of story by me,ήρθε η ώρα του απογευματινού καφέ-μπύρας.
μάλλον εσύ περνάς χειρότερα απ' όλους για να γράφεις σε αυτό τον τόνο...λυπάμαι και πάλι!Επειδή όμως εγώ νοιάζομαι και δεν αδιαφορώ όπως εσύ που έγινες και 37 ( !!! ), θα σου δώσω μια συμβουλή για να την σκεφτείς στον συνδυασμό καφέ και μπύρας που θα πιεις για απόγευμα: χαλάρωσε λίγο διότι θα κλείσεις τα μάτια σου για μια στιγμή και θα ξυπνήσεις 67 με τον τρόπο που σκέφτεσαι! ;)
 
spyros_s είπε:
μάλλον εσύ περνάς χειρότερα απ' όλους για να γράφεις σε αυτό τον τόνο...λυπάμαι και πάλι!Επειδή όμως εγώ νοιάζομαι και δεν αδιαφορώ όπως εσύ που έγινες και 37 ( !!! ), θα σου δώσω μια συμβουλή για να την σκεφτείς στον συνδυασμό καφέ και μπύρας που θα πιεις για απόγευμα: χαλάρωσε λίγο διότι θα κλείσεις τα μάτια σου για μια στιγμή και θα ξυπνήσεις 67 με τον τρόπο που σκέφτεσαι! ;)
Σε πληροφορώ ότι δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα στη ζωή μου(και η φύση είναι πολύ καλή μαζί μου) και τις συμβουλές να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου.Και για να μπω στο ρολάκι σου της τάχα μου συμβουλευτικής νουθέτησης...κοίταξε κάποια στιγμή λίγο πιο σοβαρά αυτή την ψυχαναγκαστική εμμονή με τον Atari ST.
 
Παίδες τα ποστ σβήστηκαν. Παρακαλώ και πάλι ας μην το συνεχίσουμε. Κρίμα να χαλιόμαστε.

Μεταφέρω και το ποστ του mike στο thread Amiga vs Atari ST και συνεχίζουμε εκεί το vs
 
θα συμφωνησω και εγω δεν πρεπει να τα κανουμε ολα VS! ενταξει ειπαμε....σε μερικα πραγματα πχ μουσικη θεωρειτε καλυτερος ο ST και σε αλλα δλδ γραφικα η amiga! ετσι ηξερα εγω! επειδη δεν ειχα ποτε AMIGA και δεν αγοραζω αλλα computers (μου φτανει ο STFM που εχω) δεν μπορω να εκφερω προσωπικη αποψη. Παντως οταν πηρα τον ST μου το Δεκ 1993 μεταχειρισμενο 50000δρχ (τοτε ηταν 520STFM μετα τον εκανα 1040!) τοτε η amiga 500 εκανε 80000δρχ! και ο μονος λογος που δεν πηρα amiga ηταν ο χρηματικος και τπτ παραπανω!
 
Πίσω
Μπλουζα