Shadow of the beast PS4 (teaser)

Αντιγράφω από τα σχόλιά μου στο byteme:

Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος, αλλά πέρα από το όνομα δεν βλέπω και καμιά άλλη ομοιότητα...

 


Εντάξει, από gameplay, ειδικά το πρώτο, δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό. Αυτά που μας έμειναν ήταν γραφικά, parallax scrolling και soundtrack. Το μόνο που μου είχε μείνει προσωπικά από το gameplay ήταν η εκνευριστική δυσκολία και κάποιοι γρίφοι που δεν έβγαζαν νόημα...


 


Τώρα στην εποχή μας, δεν ξέρω μια αντίστοιχη προσπάθεια τι νόημα θα είχε. Δηλαδή δεν αποκλείεται όταν βγει να είναι ένα μέτριο παιχνίδι του σωρού που αν είχε άλλο όνομα να πέρναγε παντελώς απαρατήρητο...


 


Θα μου πεις, με ποια λογική κρίνεις ένα παιχνίδι από ένα cinematic trailer; Ναι, ορθόν, ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα δούμε...


 


//Τι τα θες, μόνο εδώ στο Newcastle μπορούν να φτιάξουν καλό SotB... ;-P Η ειρωνεία είναι ότι μόλις προχθές έστειλα το βιογραφικό μου στη Reflections (τον αυθεντικό δημιουργό της σειράς) και μεταξύ σοβαρού και αστείου αναφέρθηκα στο cover letter για ενδεχόμενο remake του SotB. Πού να'ξερα...
 
Aπό τα πιο αδιάφορα και προβλέψιμα trailers που έχω δει. Χωρίς να το έχω δει ποτέ ήξερα τι ακριβώς θα γίνει, στην αρχή μας δείχνει λίγο environments, μετά λίγες μάχες αλά God of War, ένα μικρό διάλειμμα για να δούμε πόσο badass είναι ο χαρακτήρας μας αφού τους σκότωσε όλους, μετά κλασσικά εμφανίζεται ο γιγάντιος εχθρός που (όπως πάντα) κλέβει λίγο χρόνο μετά από την εμφάνισή του για να βρυχηθεί (δεν το έχουν βαρεθεί αυτό το κλισέ πιά? Εχει καταντήσει κωμικό) και φυσικά ο badass χαρακτήρας μας δεν φοβάται, ορμάει προς την κάμερα (τι άλλο) και μετά το zoom στην φάτσα του τελειώνει το trailer.

Από καλούπι τα βγάζουν αυτά τα trailers ήθελα να ήξερα? Λες και ρίχνεις τα textures και τα μοντέλα σε κάποιο πρόγραμμα και σου φτιάχνει το trailer αυτόματα. A και το ότι διάλεξαν να δείξουν cinematic trailer για ένα remake όπως το Shadow of The Beast ήταν απλά άστοχο από την αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Demo ηταν και το αρχικο, demo θα ειναι και αυτο - δεν βρισκω καποια διαφορα.
 
Παντα με μια γλυκια κουβεντα στο στομα χαχαχα
 
Η κληρονομιά της Amiga συνεχίζει να αναφέρεται και στο 2013, ακόμα και σε εκθέσεις next-gen gaming ! Εγώ αυτό έχω να δηλώσω ! Νότη είσαι προφήτης, αλλα κάτι μου λέει ότι θα έβγαινε καλύτερο remake με άτομα σαν και εσένα στην ομάδα ! Τώρα ένας θεός ξέρει τί θα είναι αυτό το Beast, ελπίζω πάντως στα καλύτερα. Ας είναι και brawler, αρκεί να κρατά την ατμόσφαιρα και την αισθητική. Α, και ένα εξώφυλλο του Roger Dean.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το παιχνίδι το έπαιζα σε κάτι παιδιά στο δημοτικό που είχαν Amiga. Εγώ ήμουν κονσολάκιας και το πήρα για Mega Drive. Στο Mega Drive ήταν ακόμα πιο δύσκολο, καθώς έτρεχε κατά τουλάχιστον 20% πιο γρήγορα.

Μου άρεσε και μου αρέσει η παράξενη αισθητική του ...όσον αφορά το remake τώρα, ο χαρακτήρας δεν άλλαξε και υπερβολικά. Δεν μπορώ να κρίνω παραπάνω μόνο από αυτό το λίγο υλικό.
 
Το βλεπαμε οι μη Amigaδες στα περιοδικα και θαυμαζαμε οσο του ηρθε η ωρα και το παιξαμε στον 6128 ,τωρα θα ρθει η ωρα να το τιμησουμε και σαν exclusive στο PS4.


Αααργκχχ αργει πολυ ο Νοεμβρης.
 
Ααααααχ, αθάνατη Amiga !! (και αθάνατο Beast, βεβαίως-βεβαίως :headbangdude: )

Other_Reality είπε:
Α, και ένα εξώφυλλο του Roger Dean.
Kαλή ιδέα :thumbup:

...και γιατί όχι και ένα collectible t-shirt με το ανάλογο σχέδιο, για να "δέσει" καλύτερα η συνταγή... :D

Οσο για το πως ακριβώς θα μας προκύψει το παιχνίδι, δεν μπορώ να πω τίποτα (είναι πολύ νωρίς ακόμα). Πάντως την σήμερον ημέρα (με τόσα και τόσα "σούπερ" games με τέλεια graphics που κυκλοφορούν) είναι δύσκολο να επαναληφθεί η αρχική φοβερή εντύπωση που έκανε το Beast στους "τεχνικούς" τομείς.

Σχετικά δε με την δυσκολία του gameplay... ίδωμεν (και πάλι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας ελπισουμε οτι δεν θα ειναι απλα Shadow του Original ...
 
Το shadow of the beast το ελιωσα και τερματισα σε amiga φιλου και μετα το ελιωσα σε διπλασιο βαθμο σε snes και mega drive.Δεν θα βγαλω γρηγορα συμπερασματα κριν δω εστω και 1 λεπτο gameplay απο το παιχνιδι αλλα το μονο που ευχομαι ειναι να μην το ξευτυλισουν οπως εκαναν με την εκδοση στο PS2 του υπερτατου Altered Beast των Arcades.Μεχρι και την ιστορια ειχαν αλαξει που καμια σχεση δεν ειχε με το πρωτοτυπο των arcades και που αν δεν ειχε το θρυλικο ονομα Altered beast θα ηταν ενα ανω του μετριου παιχνιδι σχετικα καλο.
 
Μάλιστα, πάνω που έλεγα τι shovelwariά ήταν και αυτή...Aντε να δουμε, πάντως φαίνεται πιστό στο πρωτότυπο, είδα λεπτομέρειες που δείχνουν οτι υπάρχει μεράκι.
 
Νομιζω πως αλλα περιμεναμε και αλλα ειδαμε τελικα.

Πολυ generic. SOB μονο κατ ονομα :(

Σφαξιματα, QTE και αγιος ο Θεος...ελπιζω να διαψευστω

Δεν ποσταρω ουτε το gameplay video...ψιλοαπογοητευτηκα (ισως αδικαιολογητα?)

Τα μονα καλα ειναι η φιγουρα ειναι καλοσχεδιασμενη και στη μουσικη ειναι παλι ο Whittaker
 
H Amiga είχε παλέτα 4096 χρωμάτων, το PS4 16777216. Πως γίνεται το Shadow of the Beast για την Amiga να είναι πιο πολύχρωμο; 50 αποχρώσεις του...καφέ έχει το remake. :p
 
Μου φαίνεται ότι έχουν επικεντρωθεί πολύ περισσότερο στο combat, το σφάξιμο και στο gore από ότι έπρεπε. Από το λίγο που έχω παίξει στην Amiga δεν θυμάμαι το παιχνίδι να είχε τέτοιο στιλ. Πιο πολύ Mortal Kombat μου θύμισε το Remake.

Επιπλέον, το gameplay μου φαίνεται τελείως χάλια. Από ότι κατάλαβα από το video φαίνεται να έχει σημεία που ο δρόμος σου κλείνει και σου ρίχνει μπόλικους εχθρούς να σφάξεις και μόλις τελειώσεις ανοίγει πάλι και μπορείς να συνεχίσεις. Από τα πιο βαρετά gameplay designs κατά την άποψή μου. Και το platforming δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο, τώρα θα μου πεις τι το ιδιαίτερο μπορεί να έχει το platforming την σήμερον ημέρα, αλλά αυτό μάλλον δείχνει ότι δεν έχεις πάιξει το Donkey Kong Country: Tropical Freeze :p

Και μιας και είπα freeze, δεν μπορώ να μην αναφέρω πόσο έχω πια σιχαθεί την χρήση του "slow-mo" στα videogames. Πότε πια θα καταλάβουν οι developers ότι μετά το Matrix και το Max Payne, το slow-mo δεν μας κάνει εντύπωση πλέον?

Τα QTE δεν θα τα αναφέρω καν γιατί αρχίζω και τσαντίζομαι και δεν έχω όρεξη να γράφω. Πάλι καλά που δεν είμαι φαν του original αλλιώς θα πέρναγα και άλλη κρίση τύπου OtherM :p
 
PS4 exclusive Shadow of the Beast




[video=youtube_share;xvDaDAopjow]

 
Εντωμεταξύ γιατί έχουν βάλει ledακια μέσα στον ήρωα;
 
Πίσω
Μπλουζα