Shenmue-7 χρόνια

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Yeap,πριν 7 χρονια (8 Νοεμβρη 2000) η SEGA και ο Yu Suzuki εριξαν τη βομβα Shenmue στον ανυποψιαστο gaming κοσμο...ενας ΜΕΓΑΛΟΣ τιτλος, με χαρακτηριστικα που οι υπολοιποι δεν ειχαν δει ουτε στον υπνο τους, απο μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εταιρεια...

Full Respect και ας ελπισουμε οτι θα ξαναδουμε τον Ryo Hazuki!

Παρτε και ενα αφιερωματακι
 
Έπος! Ακόμα θυμάμαι και ανατριχιάζω τη στιγμή που βράδιαζε και άναβαν τα φώτα στις κολώνες......
 
Ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω Dreamcast!
 
Εντύπωση μου είχε κάνει το real time gaming..η ώρα έπαιζε τον ρόλο της!!!
 
Giama είπε:
Ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω Dreamcast!
Gasp!:animeek:Δεν περίμενα από σένα να ισχύει κάτι τέτοιο αναλογιζόμενος το τι διαθέτεις προς πώληση...

Absolute respect στο παιχνίδι-σταθμό στην ιστορία των videogames Shenmue!
 
Shenmue 1 οτι πιο αγαπημένο έχω στη συλλογή μου :) και το 2 βέβαια το δεύτερο αγαπημένο :) :)

περιμένω να ακούσω νέα για το Shenmue 3 για να προχωρήω αναλόγως σε αγορά κονσόλας νέας γενιάς.Μήπως έχετε κανένα νεότερο εσείς?Αν τελικά δεν κυκλοφορήσει η συνέχεια θα σκοτώσω κανα Yu Suzuki για αμέλεια σε βαθμό κακουργήματος :diablotin:

Τα δυο dreamcast που έχω τα έχω μονο και μονο για αυτα τα 2 παιχνίδια τα οποία εχω σε όλες τις εκδόσεις και 2-3 φορές το καθένα!!μιλάμε για τρελλό κόλλημα :help:
 
dreamcast

Shenmue 1-2 φοβερά γραφικά άψογο gameplay προσεγμένα cut scenes με μονο αρνητικό τα πολύ αργά φορτώματα, που λόγω της τελειότητας του τίτλου δεν έδινες σημασία.
 
πραγματικά σημείο αναφοράς στην βιομηχανία video παιχνιδιών!
 
Ενα καλο roundup σε 2 posts 1,2
 
Έχω μια απορία σχετικά με τα Shenmue.

Μήπως γνωρίζει κανείς τη διαφορά της έκδοσης PERFECT SERIES από αυτή της κανονικής;
 
Ξεθαβω μετα απο 3.5 χρονια για να μην ανοιγω νεο ποστ

Φρεσκο αφιερωμα με πολυ περιεχομενο και υλικο για τα Shenmue απο το Hardcore Gaming 101
 
χμ Shenmue. Παρ' όλο του οτι υπήρξε απο τα μεγαλύτερα και καλύτερα παιχνίδια του Dreamcast, το άρθρο που παρέθεσε ο Wally λέει μερικές αρκετά μεγάλες - και ίσως ενοχλητικές για εμάς τους θιασώτες του Shenmue- αλήθειες. Και τα δύο παιχνίδια είχαν πολύ προβληματικό "pacing", το Ryu είχε άσχημο χειρισμό, ενώ καμιά φορά τα πράγματα γινόντουσαν αρκετά βαρετά.

Βέβαια, δεν ξέρω αν ποτέ θα ολοκληρωθεί η ιστορία. Είναι κρίμα βέβαια γιατί είναι υπερβολικά ενδιαφέρουσα. Αν θυμάμαι καλά, ο Yu Suzuki είχε πει οτι ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με το Shenmue 3, αν κάποια απο τις κατασκευάστριες (Sony/Nintendo/Microsoft) προσφερόταν να συν-χρηματοδοτήσει το project...
 
Tι υπεροχη μουσικη...τι ανεπαναληπτο concept!

 
ξεθαβω το θεμα γιατι το ψαχνω σαν το τρελο το ηχο που επιαζε οταν εκτελουσε σωστα το qte
 
In Ryo's footsteps Part 1

 
Η χθεσινοβραδυνή ομιλία-postmortem του Suzuki για το Shenmue στην GDC. Φοβερό βίντεο που καλύπτει όλους τους τομείς σχεδίασης του παιχνιδιού, φωτογραφίες του Suzuki απο τα ταξίδια του στην Κίνα και artwork που δείχνεται για πρώτη φορά δημόσια.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το δω ολοκρηρο αποψε το βιντεο .Τεραστια προσωπικοτητα ο Suzuki σιγουρα θα ειχε να πει ενδιαφεροντα πραγματα .Κριμα για αυτες τις ταλαντουχες ομαδες της SEGA που δυαληθηκαν οταν σταματησε η εταιρια το dreamcast
 
Πίσω
Μπλουζα