Sherlock Holmes & Dr Watson (1979/80)

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
Μπορει οι 30αρηδες του φορουμ να συμφωνουν οτι η καλυτερη τηλεοπτικη μεταφορα του Χολμς ειναι αυτη του Jeremy Brett αλλα υπηρξε μια ακομα υποψηφιοτητα λιγα χρονια νωριτερα που παροτι περασε απο 40 κυματα ηταν αυθεντικη και ιδιαιτερα ατμοσφαιρικη.

Αναφερομαι στο Sherlock Holmes & Dr Watson με τους Geoffrey Whitehead (Χολμς) Donald Pickering (Γουοτσον) και τον απιστευτο Patrick Newell (Λεστραντ). Παραγωγος και (εν μερη) σκηνοθετης ο Sheldon Reynolds ο οποιος ειχε ξανασκηνοθετησει Sherlock Holmes το 1954 με μεγαλη επιτυχια.





Η ατμοσφαιρα της ηταν αρκετα κλασσικη - ο Χολμς φοραει σχεδον συνεχεια τραγιασκα και ασορτι καπα - ο Γουοτσον ειναι δυναμικος και δινει τις λυσεις εκει που "κολλαει" ο Χολμς - το σεναριο ακολουθει αρκετα πιστα τα βιβλια και η μουσικη δενει καταπληκτικα.

Ηταν μια αρκετα φιλοδοξη συμπαραγωγη (24αρων επεισοδιων) διαφόρων Ευρωπαικων χωρων (Αγγλια, Γερμανια, Ιταλια) - κατι που ηταν πολυ της μοδας εκεινα τα χρονια - με σχετικα ακριβο καστ και guests σε καθε επεισοδιο - με studio στην Πολωνια ( Telewizja Polska TVP) που τροποποιηθηκαν ειδικα για τη παραγωγη και πολυ προσεγμενα σκηνικα και κουστουμια.

Τα πραγματα ομως δεν εξελιχθηκαν σωστα - η χρημοτοδοτηση σταματησε ενω γυριζοταν ηδη η σειρα - απεσυρθησαν ολοι οι συμπαραγωγοι και τελικα η σειρα ολοκληρωθηκε απο μια Αμερικανικη εταιρεια (Sheldon Leonard Production) και την Πολωνικη εταιρεια (TVP) που ειχε τα studios.

Δεν προβληθηκε ποτε στην Αγγλια μιας και η ITV (απο τους αρχικους χρηματοδοτες) κατηγγειλε τη συμφωνια και μπλοκαρε την προβολη της εκει - αλλα σε αλλες χωρες (Ιταλια, Γερμανια, Καναδας, Αυστραλια, Ηνωμενες Πολιτειες) οπως και στην Ελλαδα (το 1982) δεν υπηρξε προβλημα.

Επισης δεν εχει κυκλοφορησει ποτε σε βιντεοκασσετα ή dvd - αλλα υπαρχουν καποιοι που πουλανε tvrips - ως συνηθως..





Γενικα προκειται για ενα απο τα πολλα διαμαντακια που χαθηκαν μεσα στη δεκαετια του 80.

Στο youtube υπαρχουν 2 κλιπακια απο το Γερμανικο dub






http://www.imdb.com/title/tt0298697/


Sherlock Holmes & Dr Watson στην imdb
 
Αν και ειμαι φανατικη φιλη αυτου του ειδους, δυστυχως τη σειρα δεν την ειδα. Αντιθετα, λιγα χρονια αργοτερα, παρακολουθησα με πολυ παθος τον Jeremy Brett, στον ιδιο ρολο.

Ωστοσο, το πολυ ομορφο μουσικο της θεμα, για καποιο λογο μου φαινεται γνωστο.....
 
στοιχειωδες... :) ειμαι φαν του χολμς οσες σειρες και ταινιες τυχει να τις βρω τις βλεπω τωρα θα ψαξω και αυτη θα σας πω τη γνωμη μου
 
Πίσω
Μπλουζα